Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda Zaman aşımını etkili kullanma

Zaman aşımı stratejiniz işe yaramıyorsa, yalnız değilsiniz. Sık karşılaşılan sorunlar, gitmeyi reddeden çocuklar, mola sırasındaki zorlayıcı davranışlar veya moladan çıkmayı içerir. Bu ipuçlarını ve çözümleri kullanarak zaman aşımını daha etkili hale getirebilirsiniz.

Zaman aşımı nasıl daha etkili hale getirilir:

yedi ipucu

Mola , çocuk davranışı araç setinizde olması için iyi bir strateji olabilir. İşte sizin ve çocuğunuz için iyi çalışması için bazı ipuçları.

1. Zaman aşımı veya sessiz zaman sırasında dikkati en aza indirin
Çocuğunuz için zaman aşımı veya sessiz zaman, dikkatiniz olmadan geçen vakittir. Mola veya sessiz süre boyunca çocuğunuzla konuşmaktan veya bakmaktan kaçının. Sadece çocuğunuz yokmuş gibi davranın.

2. Sakin olun Serinliğinizi kaybederseniz, çocuğunuzu olumsuz bir dozla ‘ödüllendirirsiniz’. Bu, çocuğunuzun kabul edilemez davranışı tekrarlama olasılığını artırabilir. Birkaç derin nefes almanın rahatlamanıza yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

3. ‘Giriş zamanı’ almaya çalışın
, sizin ve çocuğunuzun birlikte geçirdiği mutlu, keyifli zaman. Çocuğunuzun iyi davrandığı zamana girebilirsiniz ve çocuğunuzun iyi davranışlarını överken geçirdiğiniz zamanları içerebilir .

Çocuğunuz olumsuz bir davranış modeli geliştirdiyse zaman aşımı oluşturmak bazen zor olabilir, ancak zaman aşımı uygulanmadan zaman aşımı stratejiniz gücünü kaybeder.

4. Zaman aşımı veya sessiz zamanınızı kısa tutun
Zaman aşımı veya sessiz zaman, çocuğunuzun belirli davranış türlerinin kabul edilemez olduğunu öğrenmesine yardımcı olabilir. Fakat mola çok uzunsa, çocuğunuz ne hakkında olduğunu unutabilir ve sadece kızgın ve kırgın hissedebilir.

Kabul edilemez davranışlardan hemen sonra meydana gelen kısa molalar veya sessiz zamanlar etkili öğrenme araçlarıdır. Kısa tutmak aynı zamanda çocuğunuzun ne öğrendiğini ve nasıl iyi davranabileceğini göstermek için daha az zaman beklemesi gerektiği anlamına gelir.

5. Bittiğinde,

yeni başlayın Zaman aşımı bittiğinde, hoş bir şeye odaklanmaya çalışın – örneğin, ‘Şimdi ne oynamak istiyorsunuz?’. Çocuğunuza yanlış yaptığı şeyi hatırlatmaktan kaçının – örneğin, kız kardeşine bir daha vurmayacaksın değil mi?. Moladan sonra mümkün olan en kısa sürede çocuğunuzu iyi karşılayın ve çocuğunuzu övün.

6.Zaman aşımı stratejileri çocuğunuzun ne bekleyeceğini bildiği zaman en iyi sonucu verir. Çocuğunuzun kabul edilemez bir şekilde davranması durumunda her zaman mola ya da sessiz zaman alacağını bilmesi gerekir. Çocuğunuz bundan kurtulabileceğini biliyorsa, mola veya sessiz zaman çok daha az güçlü hale gelir.

7. Tutarlı olun
Bir partneriniz varsa, zaman aşımı sürelerini aynı davranış için aynı şekilde kullanmanız önemlidir. Zaman aşımı stratejileri çocuğunuz her ikinizden ne bekleyeceğini bildiğinde en iyi sonucu verir. Bu, çocuğunuz farklı yerlerde aynı kabul edilemez şekilde davranıyorsa da geçerlidir – örneğin, evde ve çocuk bakımında bağırıyor. Çocuğunuzun bakıcılarıyla konuşabilir ve her iki yerde de mola kullanmayı planlayabilirsiniz.Bir uyarı verirseniz ve çocuğunuz davranışını durdurmazsa veya son dakikada durursa, mola veya sessiz zamanı hemen verin. Çok fazla uyarı verirseniz, ancak takip etmezseniz, çocuğunuz sizi ciddiye almamayı öğrenir.

Dört yaygın zaman aşımı sorunu ve bunların nasıl çözüleceği

1. Mola vermeyi reddetme
Çocuğunuz gençse, ona bir seçim yapabilirsiniz – mola için kendi başına yürüyebilir veya onu taşıyabilirsiniz. Taşımak için çok büyük olduğundan, mola veya sessiz zaman için kullanılamayacaktır.

2. Zaman aşımı ve sessiz zamanda
zorlayıcı davranış Eğer bir mola ya da sessiz zaman verirken çocuğunuzun davranışı zorlayıcıysa, ona zaman aşımının sessiz olduğu zaman başladığını hatırlatın. Çocuğunuzun davranışı zorlaşırsa – örneğin, mola veya sessiz zaman bitmeden çığlık atmaya başlarsa – molayı tekrar başlatmayı seçebilirsiniz.

Çocuğunuzu mola veya sessiz zamana sokma nedeninizi sakin bir şekilde tekrarlayabilirsiniz – örneğin, ‘Birbirimize vurmuyoruz. Eğer vurursan, seni durduracağım ve sakinleşene kadar kucağımda oturacaksın ‘.

3. Tekrar tekrar sessiz zaman bırakma
Çocuğunuz sessiz zaman içinde sakin ve sessiz kalmayı reddederse, zaman aşımını başka bir odada deneyebilirsiniz. Zaman aşımı size kapıyı kapatma seçeneği sunar ve çocuğunuza ona dikkat etmeyeceğiniz konusunda açık bir mesaj verir.

4. ‘İşe yaramıyor’
Çok hareketli bir çocuğunuz varsa, mola vermek için zorlanıyor olabilirsiniz. Bu fikirler yardımcı olabilir:

  • Davranışın arkasında bir neden olup olmadığına bakın. Zorlayıcı davranış, öfke veya kıskançlık gibi güçlü duygular ile ilgili olabilir. Çocuğunuzun bu duygularla baş etmesine yardımcı olmak, çocuğunuzun davranışını değiştirmenizi kolaylaştırabilir.
  • Çocuğunuzu iyi yakalayın. Çocuğunuz iyi davranıyorsa, davranışı kesintiye uğratmamak için yorum yapmaktan kaçınabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun kötü davranışa iyi davranıştan daha fazla ilgi gösterdiği anlamına gelir. İyi davranışı gerçekleştiğinde övmek, iyi davranışın tekrar gerçekleşmesini sağlamanın güçlü bir yoludur.
  • Çocuğunuzun davranışını iyileştirmek için ortamı değiştirmeyi deneyin . Örneğin, çocuğunuz yorgunken yanlış davranırsa, öğleden sonra kestirdikten sonra bakkal alışverişini yapmayı planlayın.
  • Sonuçları kullanın . Örneğin, çocuğunuz zaman aşımı veya sessiz zamana girmezse, ‘Nehir, şimdi zaman aşımına geç veya bu öğleden sonra televizyon izlemeyemezsin’ gibi bir şey söyleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla zaman geçirin. Birlikte çizebilir, boyayabilir, hikayeler anlatabilir veya parka gidebilirsiniz. Bazen zorlu davranışlar dikkat çekmek için bir çığlıktır.
  • Yardım isteyin. Eğer gerçekten zorlayıcı davranışları yönetmekte sorun yaşıyorsanız, bir danışman veya psikolog gibi bir profesyonel size yardımcı olabilir. Aile hekiminizden veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenizden tavsiye isteyebilirsiniz.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!