Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Yenidoğanın ilk haftası: ne beklenir

Anahtar noktaları

 • Yeni doğan bebeğiniz ilk haftasını sizinle beslenme, uyumak ve bağ kurmak için geçirir.
 • Sarılma, konuşma ve gülümseyen zaman geçirerek yenidoğana bağlanabilirsiniz.
 • Bebeğinizle ilgili endişeleriniz varsa aile hekiminizden, çocuk ve aile sağlığı hemşirenizden veya çocuk doktorunuzdan tavsiye alın.

Yenidoğanın yaşamının ilk haftası hakkında

Yeni doğmuş bebeğiniz hayatının ilk haftasını yeni ortamına uyum sağlayarak geçirir.

Dış dünya rahimden çok farklıdır. Bebeğiniz, loş, sıcaklığın sabit olduğu ve gürültüsüz bir ortamdan gelmiştir. Sıcaklığınızı, sevginizi, güvenliğinizi, dikkatinizi ve çok fazla sarılma ve gülümsemenizi vererek bebeğinizin dış dünyaya alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yaşamınızın ilk haftasında yenidoğanın görünüşündeki değişiklikler

Bebeğinizin görünümü ilk hafta içinde değişecektir.

Bebeğinizin  kafası, doğum kanalından geçtikten sonra veya vakum destekli doğum nedeniyle biraz koni şeklinde ise, daha normal görünümlü bir şekle yuvarlanacaktır.

Bebeğinizin yüz çevresinde ve gözdeki şişlik birkaç gün içinde geçecektir. Bebeğinizin yüzü veya başı çürükse morarma kaybolacaktır. Çürük olan bebekler yeni doğan sarılık riski altındadır  .

Bebeğinizin  göbek kordonu yavaş yavaş kuruyacak, siyaha dönecek ve genellikle ilk 10 gün içinde düşecektir. Göbek kordonunu temiz ve kuru tutmaya çalışın. Göbek kordonunun etrafındaki alan kırmızı görünüyorsa veya yapışkansa, çocuğunuza ve aile sağlığı hemşirenize bildirin.

Bebeğiniz doğumda veya daha sonra bir veya daha fazla doğum lekesine sahip olabilir  . Doğum lekeleri yaygındır ve genellikle tıbbi bakıma ihtiyaç duymaz. Ancak bebeğinizin doğum lekesi sizi ilgilendiriyorsa veya değişirse, doktorunuz veya çocuk ve aile sağlığı hemşireniz tarafından kontrol edilmesi iyi bir fikirdir.

Yaşamın ilk haftasında beslenme ve uyku

Yenidoğan çoğu zaman uyuyacak , beslenmek için birkaç saatte bir uyanacaktır. Yenidoğanlar ‘gece boyunca uyuyamazlar bu nedenle sık sık uyanmaları ve beslenmeleri gerekir.

Çoğu bebeğin 2-4 saatte bir beslenmeye ihtiyacı vardır ve 24 saatte bir 8-12 beslenmesi vardır. Özellikle bebeğinizi emziriyorsanız, beslenmesi bir saat kadar sürebilir.

Bebeğiniz genellikle beslenmesi gerektiğinde kendini uyandıracaktır. Ancak bazı bebeklerin beslenmek için uyandırılması gerekebilir – örneğin, çok fazla kilo vermiş, çok küçük veya sarılık olan bebekler.

Beslenme ve uyku düzenini veya rutinini görmeden önce biraz zaman geçmesi muhtemeldir.İlk birkaç hafta içinde, kendinize bakmanız önemlidir. Bu, iyi yemek yemek ve biraz fiziksel aktivite yapmak ve bebeğiniz uyurken uyumak anlamına gelir , bu da uykunuzu almanıza yardımcı olacaktır . Ailenizden ve arkadaşlarınızdan da yardım istemeniz gerekiyorsa kaçınmayın.

Yaşamın ilk haftasında gelişme

Her gün birlikte vakit geçirirken bebeğiniz çok şey öğreniyor. Beyninin etrafındaki dünyayı gördüğü, duyduğu, kokladığı ve dokunduğu gibi büyüyor ve gelişiyor.

Bebeğiniz kavrama refleksinde istemsizce ellerini kapatacak ve ani yüksek seslerde ürkecektir. Ayrıca uyurken ani sarsıntılı hareketlere sahip olması muhtemeldir.

Yaşamın ilk haftasında bağlanma ve iletişim kurma

Yeni doğmuş bebeğiniz sesinizi tanır – sonuçta, sizi son dokuz aydır rahim içinden dinliyor. Yeni doğan ile iletişiminizi seslenme, dokunma, bakma ve koklama ile geliştirebilirsiniz.

Henüz gülümseyemese bile, bebeğinizin davranışlarını kullanarak sizinle iletişim kurma yolları olacaktır. Bu ilk hafta boyunca bebeğinizin ipuçlarını ve vücut dilini öğrenmeye başlayacaksınız  .

Çok nazik dokunuş, sarılma, gülüme ve bakma bebeğinizin sizinle birlikte güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Bu bağlanma ve sağlıklı gelişmeyi desteklemeye yardımcı olur . Ayrıca bebeğinizin beyin gelişimi için de iyidir.

Yaşamın ilk haftasında yaygın sağlık sorunları

Kilo kaybı
Bebeğinizin doğumdan sonraki ilk beş gün boyunca fazla sıvı kaybetmesi nedeniyle kilo vermesi normaldir. Bununla birlikte, bu kilo kaybı doğum ağırlığının% 10’undan fazla olmamalıdır. Çoğu bebek 1-2 hafta sonra doğum kilolarını geri kazanır. Bebeğiniz çok fazla kilo verdiyse, iyi beslendiğinden ve her gün kilo aldığından emin olmak için biraz daha hastanede kalması gerekebilir.

Yapışkan göz 
Bebeklerin yaşamın ilk birkaç haftasında yapışkan veya akıntılı göz gelişimi gelişmesi yaygındır. En yaygın neden  tıkanmış gözyaşı kanallarıdır ve bu genellikle kendi kendine iyileşir. Nazik göz temizleme ve masaj yardımcı olacaktır. Ancak doktorunuz veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenizin kırmızı ve yapışkan olup olmadığını, bebeğinizin gözlerini kontrol ettirmesi en iyisidir.

Döküntüler
Yeni doğan bebekler, genellikle ciddi olmayan her türlü döküntüyü  geliştirebilir. Ancak bebeğinizde kızarıklık varsa, doktorunuza veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenize danışmak en iyisidir. Yaygın döküntüler arasında  beşik kapağı ,  bez döküntüsü ,  ısı döküntüsü ,  egzama ,  milia ve  kuru cilt bulunur .

Doktorunuzu veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenizi ne zaman göreceksiniz
Bir şey doğru görünmüyorsa ve yeni doğmuş bebeğiniz için endişeleniyorsanız, tıbbi yardım alın. Bebeğinizin doğduğu birimdeki ebeler, aile doktorunuz ya da çocuk ve aile sağlığı hemşireniz ile irtibata geçin.

Aşağdaki durumlar için bebeğinize en kısa sürede tıbbi yardım alın:

 • beslenmiyorsa – örneğin, 24 saatlik bir sürede normal hacminin veya normal beslenme sayısının yarısını alıyor veya art arda üç beslenmenin yarısından fazlasını kusuyor ise
 • günde 6-8’den az ıslak bezi var ise
 • sinirli, uyuşuk veya çok yorgun görünüyor veya mama için zor uyanıyor ise
 • soluk veya sarı tenli ise

Hayatın ilk haftasında ağlamak

yenidoğan ağlamaları çok normaldir. Ağlama sırasında bebeğiniz kendini anlatmaya çalışıyor ve stresli olabilir. Yeni doğan bebeğiniz ağlayaması aşağıdaki durumlardan kaynaklanıyor olabilir çünkü o:

 • altı ıslak veya kirli
 • rahatsızlık hissi (çok sıcak veya çok soğuk)
 • güven için yakın olmanızı istiyor olabilir.

Yenidoğanda ağlıyorsa, onu beslemeyi, bebek bezini değiştirmeyi, sarılmayı veya sallamayı, yatıştırıcı bir sesle konuşmayı veya şarkı söylemeyi ya da sıcak bir rahatlatıcı banyo vermeyi deneyebilirsiniz. Bebeğiniz çok ağlıyorsa, yeni bir ebeveyn olarak kötü bir iş yaptığınız anlamına gelmez.

Ağlamak için ne zaman yardım alınmalı
Yenidoğan bebeğinizin çok ağladığını düşünüyorsanız veya baş etme konusunda sorun yaşıyorsanız, en kısa zamanda aile doktorunuzla veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenizle konuşun.

Özellikle, bebeğiniz aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım isteyin:

 • tiz bir ağlaması var ise (kedi gibi)
 • zayıf bir ağlaması var gibi ya da inliyor ise
 • uzun süredir ağlıyor ise
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!