Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Yeni doğan davranışı genel bakış

Yenidoğan davranışı tamamen sarılma, uyku, beslenme ve çok fazla ağlama ile ilgilidir. Ağladığında cevap vererek bir yenidoğanı ‘şımartmak’ mümkün değildir. Şimdi verdiğiniz her dikkat, bebeğinizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz size biraz göz teması verse de, ağlaması muhtemelen davranışları hakkında fark edeceğiniz en önemli şeydir. Örneğin, aç, huzursuz, altı ıslak veya rahatsızsa ağlar.Bebekler çok farklı mizaçlarla doğarlar . Bazıları rahat ve kolaydır, bazıları daha yoğun ve dramatik görünmektedir. Bazıları sürekli hareket ediyor ve diğerleri daha sessiz. Bazıları çoğu zaman neşeli, bazıları daha ciddidir.

Yenidoğan ağlaması:

Ağlamak, yeni doğanın iletişim kurmasının , size neye ihtiyacı olduğunu söylemenin ana yoludur . Uyurken bile sizi harekete geçirebilecek bir ses. 

Ağlama zirveleri yaklaşık altı hafta sürer . Bu yoğun yenidoğan ağlaması dönemi geçici bir durumdur.

Bebekler günde ortalama üç saat ağlar ve yaygara yaparlar . Bazıları bundan daha uzun süre ağlar. Bu ağlama ve huzursuzluğun çoğu, her gün muhtemelen biraz farklı olsa da, öğleden sonra ve akşam saatlerinde gerçekleşiyor gibi görünüyor.

Bebeğiniz yaşlandıkça, ağlayarak size ne anlatmaya çalıştığını anlamanız daha kolay olacaktır . Ağlamasının da gün boyunca yayılması daha olasıdır.

Yeni doğan bebeğinizin davranışını anlama ve yanıtlama

Yeni doğan bebeğiniz dünyanın nasıl olduğunu araştırıyor. Davranışlarına, özellikle de ağlamasına tepki verme şekliniz ona dünyası hakkında çok şey anlatıyor.

Örneğin, bebeğiniz ağladığında birisinin ona ihtiyacı olan şeyi vermeye geldiğini öğrenebilir. Bu bebek bezi değişikliği, mama veya kucaklaşma olabilir. Bu olursa, dünyanın oldukça iyi bir yer olduğunu öğrenecektir.

Bebeğiniz ağladığında ne kadar hızlı yanıt verirseniz , o oranda az sıklıkta ağlar. Ağladığında bebeği kucağa almak kesinlikle iyidir. Ona güvende olduğunu hissettirir, çünkü onu seven şefkatli, duyarlı bir ebeveynsiniz. Eğer bebeğiniz ağlıyorsa bir ihtiyacı olduğu içindir. Sakin ve tutarlı bir şekilde cevap verirseniz, bebeğinizin dünyanın güvenli ve öngörülebilir bir yer olduğunu öğrenmesine yardımcı olur.

Teselli edilemeyen ağlama veya kolik

Bazı bebekler uzun süre çok ağlar. Hiçbir şey onları teselli etmiyor gibi görünmüyor. Buna genellikle kolik denir .

Kolik, bazı bebekler için, özellikle uzun bir günün sonunda ve çok fazla stimülasyondan (uyarılma) sonra doğal bir davranış olabilir . Ağlamak, yeni doğmuş bir bebeğin çevresini kontrol altına almasına yardımcı olabilir. Bebeğiniz ‘Yeter! Sadece dünyayı kapatmak için ağlayacağım ‘.

Bebeğiniz böyle ağlarsa başa çıkmanız çok zor olabilir . Bu fikirler size ve bebeğinize yardımcı olabilir:

  • Bebeğinizin çevresindeki stimülasyonu (dürtülme) azaltın – örneğin, bebekle sessiz ve soluk bir odada oturmayı deneyin.
  • Bebeğinizi karyolasına yana yatırın ve ritmik olarak sırtına vurun. Uykuya dalarsa onu yavaşça sırtına çevirin.
  • Bazı hayali kulaklıklar takmayı deneyin. Ağlama sesinin sizden geçmesine izin verin ve kendinize her şeyin yolunda olduğunu hatırlatın. Bebeğinize yardım etmek için elinizden geleni yapıyorsunuz.
  • Bebek arabasında ya da bir askıda yürüyüşe çıkın. Hareket bazen rahatlatıcı olabilir.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!