Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Yalanlar: çocuklar neden yalan söyler ve ne yapılmalı

 • Çocuklar yaklaşık üç yaşından itibaren yalan söylemeye başlayabilir.
 • Dürüstlüğün önemini vurgulayarak çocuğunuzu gerçeği söylemeye teşvik edin.
 • Yalanlar ve yalanlara yol açan davranışlarla ayrı ayrı ilgilenin.

Çocuklar neden yalan söylüyor?

Çocuklar yalan söyleyebilir:

 • başını belaya sokan bir şeyi örtmek
 • nasıl cevap vereceğini görmek
 • bir hikayeyi daha heyecanlı hale getirmek
 • deneme – örneğin, bir hikayede olan bir şeyi iddia ederek gerçek sanmak
 • dikkat çekmek veya daha çok ses çıkarmak
 • istedikleri bir şeyi almak – örneğin, ‘Annem yemekten önce şeker yememe izin veriyor’
 • birinin duygularını incitmekten kaçınmak – bu tür yalanlara genellikle ‘beyaz yalan’ denir.

Çocuklar ne zaman yalan söylemeye başlar?

Çocuklar, genellikle üç yaş civarında olan erken yaşlardan yalan söylemeyi öğrenebilirler . Bu, çocuğunuzun bir zihin okuyucusu olmadığınızı fark etmeye başladığı, böylece her zaman bilmeden doğru olmayan şeyleri söyleyebileceği zamandır.

Çocuklar 4-6 yaşlarında daha fazla yalan söyler . Çocuğunuz yüz ifadelerini ve sesinin tonunu söyledikleriyle eşleştirerek yalan söyleme konusunda daha iyi olabilir. Ondan ne dediğini açıklamasını istersen, genellikle sahip olur.

Çocuklar büyüdükçe yakalanmadan daha başarılı bir şekilde yalan söyleyebilirler. Yalanlar daha da karmaşıklaşır, çünkü çocuklar daha fazla kelimeye sahiptir ve diğer insanların nasıl düşündüğünü anlamada daha iyidir.

Ergenlik döneminde, çocuklar düzenli olarak beyaz yalanlar söyleyerek başkalarının duygularını incitmekten kaçınırlar.

Çocukları gerçeği söylemeye teşvik etmek

Çocuklar gerçek ve gerçek olmayan arasındaki farkı anlayacak kadar büyük olduklarında, onları gerçeği söylemeye teşvik etmek ve desteklemek iyidir.

Bunu ailenizdeki dürüstlüğün önemini vurgulayarak ve çocukların yalan söylerlerse ne olabileceğini anlamalarına yardımcı olarak yapabilirsiniz.

İşte bazı ipuçları:

 • Çocuklarınızla yalan söylemek ve gerçeği söylemek hakkında konuşun. Örneğin, ‘Babam ona yalan söylerse annem nasıl hissederdi?’ veya ‘Bir öğretmene yalan söylediğinde ne olur?’
 • Çocuğunuzun yalan söyleme ihtiyacı hissettiği durumlardan kaçınmasına yardımcı olun. Örneğin, çocuğunuza sütünü döküp dökmediğini sorarsanız, yalan söylemek cazip gelebilir. Bu durumdan kaçınmak için “Sütte bir kaza olduğunu görüyorum. Temizleyelim ‘.
 • Yanlış bir şey yapmaya hazır olduğunda çocuğunuzu övün . Örneğin, ‘Bana ne olduğunu anlattığına çok sevindim. Hadi işleri halletmek için birlikte çalışalım ‘.
 • Doğruyu söylemek için bir rol modeli olun. Örneğin, ‘Bugün çalışmak için yazdığım bir raporda hata yaptım. Patronuma söyledim, böylece düzeltebiliriz ‘.

Uzun masallar: Onlarla nasıl başa çıkılır

Rol yapmak ve hayal etmek çocuğunuzun gelişimi için önemlidir ve bu tür oyunları teşvik etmek iyidir. ‘Uzun masallar’ın , özellikle dört yaşın altındaki çocuklar için yalan gibi muamele görmesine gerek yoktur .

Çocuğunuz bir şey hakkında bir hikaye uyduruyorsa, ‘Bu harika bir hikaye – bunu bir kitaba dönüştürebiliriz’ gibi bir şey söyleyerek cevap verebilirsiniz. Bu, yalan söylemeye teşvik etmeden çocuğunuzun hayal gücünü teşvik eder.

Kasıtlı yalanlar : Onlarla nasıl başa çıkılır

Çocuğunuz kasıtlı bir yalan söylerse, ilk adım yalan söylemenin sorun olmadığını bildirmektir . Ayrıca neden olmadığını bilmelidir. Yalan söyleme konusunda bir aile kuralı yapmak isteyebilirsiniz .

Bir sonraki adım uygun sonuçları kullanmaktır . Sonuçları kullandığınızda , yalan söyleme ve buna yol açan davranışlarla ayrı ayrı uğraşmaya çalışın . Örneğin, çocuğunuz duvarlara resim çizip sonra yalan söylediyse, bunların her biri için bir sonucunuz olabilir. Ancak çocuğunuz bir içecek dökmek gibi bir hatayı örtmek için yalan söylüyorsa, sadece yalan için bir sonuç kullanmaya karar verebilir ve daha sonra karışıklığı birlikte temizleyebilirsiniz.

Kasıtlı yalanlarla başa çıkmak için bazı fikirler:

 • Çocuğunuzla sakin bir şekilde konuşmak için zaman ayırın ve ona yalan söylemenin sizi nasıl hissettirdiğini, onunla olan ilişkinizi nasıl etkilediğini ve aile ve arkadaşların ona güvenmeyi bırakması nasıl bir şey olduğunu söyleyin.
 • Doğruyu söylemediğini bildiğiniz zaman çocuğunuza daima söyleyin . Ama ona her zaman doğruyu söyleyip söylemediğini sormaktan kaçının ve ona ‘yalancı’ demekten kaçının. Bu onu daha da yalan söyleyebilir hale getirebilir. Yani, çocuğunuz yalancı olduğuna inanırsa, yalan söylemeye devam edebilir. ‘Bana karşı çok dürüstsün. Ama son pudinge ne olduğunu anlayamıyorum ‘.
 • Çocuğunuzun yalan söylememesini kolaylaştırın. Çocuğunuzun neden yalan söylediğini düşünerek başlayabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz dikkatinizi çekmek için yalan söylüyorsa, ona dikkatinizi vermenin ve benlik saygısını artırmanın daha olumlu yollarını düşünün . İstediği şeyleri almak için yalan söylüyorsa, onun yerine başka şeyleri kazanmasına izin veren bir ödül sistemini düşünün.

Ne yaparsanız yapın çocuğunuz yalan söylemeye devam ediyor gibi görünebilir. Fakat çocuğunuzu gerçeği söylediği için övmeye devam ederseniz ve yalan söylemek için de sonuçları kullanırsanız, çocuğunuzun büyüdükçe yalan söyleme olasılığı daha düşük olacaktır.

Ciddi konular hakkında yalan söylemek

Bazen çocuklar ciddi konularda yalan söyler veya sırlarını saklarlar. Örneğin, bir yetişkin tarafından istismar edilen veya başka bir çocuk tarafından zorbalık yapan bir çocuk genellikle yalan söyler çünkü söylese cezalandırılacağından korkar.

Çocuğunuzun başka birini korumak için yalan söylediğinden şüpheleniyorsanız yapmanız gerekenler:

 • Çocuğunuza doğruyu söylerse güvende olacağından emin hale getirin.
 • İşleri daha iyi hale getirmek için elinizden geleni yapacağınızı çocuğunuza bildirin.

Bazı çocuklar, hırsızlık, ateş yakmak veya hayvanlara zarar vermek gibi daha ciddi, olumsuz veya hatta yasadışı davranışların daha büyük bir modelinin parçası olarak sık sık yalan söyleyebilirler.

Çocuğunuzun davranışı, güvenliği veya refahı hakkında endişeleriniz varsa, profesyonel yardım almayı düşünün . Kime başvuracağınız konusunda tavsiye almak için aile doktorunuzla veya okul danışmanınızla konuşun.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!