Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Yabancılardan korkma: bebekler ve küçük çocuklar

Temel bilgiler

Yabancılardan korkma çok yaygındır. Bu durum çocuk gelişiminde normal bir süreçtir.

Bebeğiniz sizin gibi tanıdık insanlara sağlıklı bir bağ geliştirir . Bebekler tanıdık yetişkinleri tercih ettikleri için, yabancılara ağlayarak veya huzursuz ederek, çok sessizleşerek, korkulu veya saklanarak tepki gösterebilirler.

Yabancılardan kaynaklanan korku genellikle 7-10 aylıkken daha yoğun hale gelir . Birkaç ay sürebilir veya daha uzun sürebilir. Genellikle 18 ay ile 2 yaş arasında geçer.

Örneğin, 6 aylıktan beri bakıcıya giden 10 aylık bir bebek, orada yeni bir bakıcı varsa üzülebilir. Bakıcı onu annesinden veya babasından almaya çalıştığında ağlayabilir, başını annesinin boynuna gömebilir veya çığlık atabilir.

Yabancılardan korkmaya çözümler: ne yapabilirsiniz?

Yabancılardan korkma, bebekler ve küçük çocuklar için normal gelişimin bir parçası olmasına rağmen, çocuğunuzun daha az üzgün hissetmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Çocuğunuzun yabancılar etrafında rahat hissetmesine yardımcı olun

 • Çocuğunuzun yabancı korkusunu göz ardı etmeyin veya reddetmeyin. Bu korkuyu daha da kötüleştirebilir.
 • Çocuğunuzun elini tutun veya yeni insanlarla tanıştığında kucağınıza oturmasına izin verin.
 • Mümkünse ilk önce evdeki yabancıları tanıtın. Ev çocuğunuzun en rahat hissettiği yerdir.
 • Çocuğunuz yeni bir kişiyi gördüğünde çok üzülürse, onu teselli edin ve hep birlikte oynama gibi farklı bir yaklaşım deneyin. Ayrıca, sakinleşene kadar çocuğunuzu yeni kişiden biraz uzaklaştırabilirsiniz. Sonra tekrar deneyebilirsiniz.
 • Yeni insanlarla vakit geçirirken çocuğunuzun konfor eşyasını (oyuncak veya battaniye) yanınıza alın.
 • Sakin olun. Çocuğunuz ipuçlarınızı alacaktır. Aynı şekilde hissettiğinizi hissederse sakin ve kendine güvenme olasılığı daha yüksektir.
 • Sabırlı olun. Çocuğunuzu hazır olmadan önce yeni insanlara gitmeye zorlamayın.
 • Çocuğunuzu yeni biriyle tanıştırdığınızda, çocuğunuzla birlikte kalın. Bu onu tanımadığınız insanlara bırakmayacağınıza güvence verecektir.
 • Geniş aile veya yetişkin arkadaşlarınız gibi tanımadığınız yetişkinlerden, çocuğunuzu almadan önce bir süre beklemelerini isteyin.
 • Biraz daha büyük çocuklar için, çocuğunuza yeni kişinin kim olduğunu ve neler olduğunu açıklayın. Örneğin, yeni bebek bakıcısının güvendiğiniz biri olduğunu açıklayın. Ayrıca ne zaman döneceğinizi de söyleyin.

Yeni insanlarla tanışmak

 • Çocuğunuzu yeni insanlarla tanıştırmaya devam edin. Çocuğunuzun yeni insanlarla tanışma ve güvenli olduklarını keşfetme şansı arttıkça, korkusunun azalması daha olasıdır.
 • Çocuğunuza yeni insanlardan korkmadığınızı gösterin. Gülümseyerek, rahat duruş, göz teması ve mutlu bir sesle onları olumlu beden dili ile sıcak bir şekilde karşılayın.
 • Büyük çocukların yeni insanlarla tanışmak için bazı başa çıkma stratejileri uygulamalarına yardımcı olun – örneğin, ‘Sakince birlikte nefes alalım’ veya ‘İşte büyük bir öpücük. Ben de alabilir miyim? ‘ Bu basit stratejiler, çocuğunuzun tanıdık olmayan insanlar hakkında daha fazla güvende hissetmesine yardımcı olabilir.
 • Etrafınızdaki yetişkinlerin duyguları hakkında endişelenmeyin. Onlara çocuğunuzun yabancıların etrafında olmayı öğrendiğini söyleyin.

İki yaşın üzerindeki çocuklarda yabancılardan korkma

Çocukların çoğunda yabancılardan korkma yaklaşık iki yaştan sonra geçmeye başlar, ancak büyük çocukların yabancılardan da korkması olağandışı değildir .

Tanımadığınız kişilerle ilgili endişelere yardımcı olmanın bir yolu, çocuğunuzun bağımsızlığını oluşturmak için çalışmaktır. Çocuğunuz kendini daha bağımsız hissediyorsa, yabancılara daha fazla güvenebilir.

Bağımsızlığa yardımcı olacak bazı ipuçları :

 • Çocuğunuzun kendisi için bir şeyler yapmasına izin verin, kendini beslemek, yeni oyun ortamlarını keşfetmek ve kendini oyuncaklarla eğlendirmek gibi.
 • Çocuğunuza birçok yeni deneyim yaşatın ve yeni yüzlerle tanıştırın. Zamanla, kötü bir şeyin olmayacağını anlayacak.
 • Sorunları çözmek için acele etmemeye çalışın ve çocuğunuza kendisi için çözümler üretme şansı verin.
 • Çocuğunuzu bazı basit aile işlerinden sorumlu olmaya teşvik edin – örneğin, süpermarket arabasına bir şeyler koymak, posta kutusunu kontrol etmek veya masayı ayarlamak.
 • Çocuğunuzun evden uzakta uykuya dalmayı öğrenmesine yardımcı olun . Bu, çocuğunuzu yatmadan önce başka birine bırakmanız gerektiğinde yardımcı olacaktır – örneğin, çocuk bakımı veya bir akrabanın evinde bir pijama partisi gibi.

Yabancılardan korkma konusunda yardım alma

Yabancılardan gelen aşırı korku, çocuğunuz büyüdüğünde sosyal kaygıya neden olabilir . Bu nedenle, küçük çocuğunuzun yabancılardan korkması çok yoğunsa veya çevresinde tanıdık olmayan yetişkinler olmasa bile azalmazsa bir sağlık uzmanıyla konuşmaya değer.

Ayrıca, çocuğunuzun yabancılardan korkması, iki yaşındayken azalmazsa veya daha da kötüleşirse, çocuğunuzun bağımsızlığını teşvik etmenin yanı sıra profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca ailede anksiyete öyküsü varsa yardım istemek de iyi bir fikir olabilir, çünkü çocuğunuz erken kaygı belirtileri gösteriyor olabilir.

Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Yabancılardan korktuğu konusunda endişeleriniz varsa, aşağıdaki profesyonellerle konuşabilirsiniz:

 • çocuğunuzun doktoru veya çocuk doktoru
 • çocuğunuz ve aile sağlığı hemşireniz
 • çocuğunuzun okul danışmanı
 • bir uzman anksiyete kliniği
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!