Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Üçüncü üç ay

Gebelikte 28. hafta

28 haftalık hamilesin

Bu üçüncü üç aylık dönemin başlangıcıdır .

28-36 haftalık hamilelikten önce doğum öncesi randevularınızın her iki haftada bir yapılması muhtemeldir.

İş
Ne zaman çalışmayı bırakacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Birçok kadının 34-36 hafta civarında iş bırakması idealdir, ancak bazılarının daha erken iş bırakması gerekebilir.

İşinize ve iş görevlerinize bağlı olarak, hamileliğinizde belirli bir noktasından sonra çalışmaya devam etmek için bir ebe veya doktor raporuna ihtiyacınız olabilir.

Gebelik sağlık sorunları
Üçüncü üç aylık dönem sorunları şunları içerir:

 • şişmiş eller ve ayaklar – istediğiniz kadar su için, ayaklarınızı olabildiğince yukarı kaldırın ve sıkı halkaları veya diğer sıkı mücevherleri çıkarın
 • nefes darlığı – rahminiz göğüs kafenizde daha fazla ilerliyor, yani akciğerleriniz için daha az yer var
 • mide ekşimesi ve reflü
 • bel ve bacak ağrısı – düz durmaya çalışın ve pelvisinizi öne doğru eğin
 • göğüsleriniz kolostrum üretmeye başladığında, sızıntı yapan göğüsler.

Ellerinizde, ayaklarınızda veya yüzünüzde ani, hızlı şişlik varsa, en kısa sürede ebe veya doktorunuza görünün.

Stresli veya üzgün hissetmek
Gebelik kontrolleri evde herhangi bir endişe veya sorun hakkında konuşma şansıdır. Nasıl hissettiğiniz, fiziksel belirtiler veya sağlık sorunları kadar önemlidir.

Çok stresli veya üzgün hissederseniz, sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. İhtiyacınız olursa ebe veya doktorunuz sizi başka bir sağlık uzmanına (örneğin bir psikolog danışmana) yönlendirebilir veya sizi destek hizmetleriyle temasa geçirebilir.

Ruh hali değişimlerinden daha fazlası
Gebelik, kadınlar ve erkekler için güçlü ve hayat değiştiren bir deneyimdir. Bazı güçlü, derin ve beklenmedik duyguları ve sorunları karıştırabilir.

Hormon değişiklikleri ruh halinizi veya enerji seviyenizi etkileyebilir veya sizin veya eşinizin normal veya sinirli hissedebileceği günler olabilir. Bu normal.

Ancak iki haftadan uzun süren ve eşinizin günlük yaşamına engel olan duygusal değişiklikler depresyon veya başka bir sorun olabilir.

Bebeğiniz 28 haftalık hamileyken

Bebeğiniz büyüyor:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 25 cm ölçer ve yaklaşık 1 kg ağırlığındadır.
 • Bebeğinizin hareket etmek için çok daha az yeri var. Birçok bebek şu anda makat pozisyonunu tercih ediyor – yukarıdan aşağıya, bu an için endişelenmeyin – çoğu bebek doğumları için baş aşağı pozisyona geçer.
 • Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişiyor.
 • Bebeğiniz, bebeğin cildini amniyotik sıvıdan koruyan beyaz, kremsi bir madde olan vernix ile kaplıdır.
 • Bebeğinizin kirpikleri büyüyor.
 • Eğer bir oğlunuz varsa, testisleri skrotumuna iniyor.
Gebelikte 29. hafta

29 haftalık hamilesin

Sırt üstü yatmanın iyi bir fikir olmadığını duymuş olabilirsiniz .

Bunun nedeni, uterusunuzun vena kava adı verilen büyük bir damara basmasıdır; Rahimden gelen bu damar üzerindeki baskı, damardan kan akışını azaltabilir ve vücudunuzun bir tarafında hafif baş dönmesine veya ağrıya neden olabilir. Hamileyken sırt üstü yatmak da ölü doğum riskini artırabilir.

Rahatsızsanız, biraz oturun, yanınıza yatın ve karnınızın altına bir yastık koyun.

Aşılama Boğmacaya veya grip hastalığına
karşı aşılarınızı henüz yapmadıysanız doktorunuzla veya ebenizle konuşun.

Aktif kalmak
Daha yavaş ve daha az enerjik hissetmenize rağmen, fiziksel aktivite hala önemlidir . Doğum için hazırlanmanıza ve doğumdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yeni bir şeye başlamadan önce veya egzersiz veya aktif kalma konusunda herhangi bir endişeniz varsa, ebe veya doktorunuza danışın.Bazı kadınlar yüzme veya su egzersizinin iyi olduğunu düşünür, çünkü ağırlığı bacaklarından ve ayaklarından alır. Uygun hareketler ve yüzme stilleri hakkında eğitmenle görüşün. Ayrıca hamilelik yogası veya Pilates denemek isteyebilirsiniz.

29 haftalıkken bebeğiniz

 • kafadan tabana yaklaşık 26 cm’dir ve yaklaşık 1,15 kg ağırlığındadır
 • şimdi ve yaklaşık 38 hafta arasında çok kilo alacak
 • neredeyse hepsi iyi işleyen organlara sahip
 • kemik iliğinde kırmızı kan hücreleri üretmeye başladı
 • düzenli bir ritimle daha tutarlı bir şekilde nefes alıp vermeye çalışıyor.
Gebelikte 30. hafta

30 haftalık hamilesin

Kan hacminiz iki katına çıktı. Sağlık uzmanınız her doğum öncesi ziyaretinizde kan basıncınızı kontrol edecektir.

Bebek gittikçe daha fazla yer kapladığı için daha fazla mide ekşimesi ve reflü hissediyor olabilirsiniz . Ve göğüsleriniz hala büyüyor olabilir.

Uyku düzeniniz bozuluyor. Eğer gece uyanmalarınız çok fazla ise Gün boyunca yapabildiğiniz kadar dinlenmeye çalışın.

30 haftalık hamileyken bebeğiniz

 • Bebek baştan aşağıya yaklaşık 27 cm ölçer ve yaklaşık 1,3 kg ağırlığındadır.
 • Bebek cildinin altında önemli yağ depoları büyür ve cildinin daha pürüzsüz görünmesini sağlar.
 • Lanugo – bebeğinizin vücudundaki saçların ince örtülmesi – azalmaya başlıyor. Ama eğer bebeğiniz şimdi doğsaydı, hala vücudunu kaplayan çok fazla lanugo olurdu.
 • Bazı bebekler parmaklarını emebilir.
Gebelikte 31. hafta

31 haftalık hamilesin

Özellikle hızlı bir şekilde kilo aldıysanız, bu aşamada çatlaklar yaygındır. onlar hakkında yapabileceğiniz çok şey yok. Ne yazık ki, kalıcıdırlar, ancak bebeğiniz doğduktan sonra kaybolurlar. Reklamlarda söylendiği gibi, kremler ve diğer iksirler işe yaramaz.

Pelvisinizin etrafındaki bağlar yumuşar ve gerilir, doğum için hazırlanır. Ağırlık merkeziniz değiştikçe yürüme şekliniz değişebilir . Bu normal. Güvenlik ve rahatlık için yüksek topuklu ayakkabı giymek iyi bir fikir değildir.

Doğum planları

Doğum planı doktorunuzun da yönlendirdiği şekilde yapılmalıdır. Eğer normal doğum yada sezeryan doğum planlıyorsanız bunun sürecini ve zamanını doktorunuzla detaylı konuşmalısınız.

Ancak, bebeğinizin planının sizinkinden farklı olabileceğini unutmayın . Ayrıca, ihtiyacınız olan ve istediğiniz gün değişebilir, bu nedenle doğum planını bir rehber olarak düşünün ve esnek kalın.Doğum planınızı size bakacak olan ebe veya doktorla paylaşmak iyi bir fikirdir, bu nedenle tercihlerinizi anlarlar ve onlara ulaşmak için sizinle birlikte çalışabilirler. 

31 haftalık hamileyken bebeğiniz

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 27.5 cm ve yaklaşık 1.5 kg’dır.
 • Bebeğinizin gözleri açıktır ve öğrencileri ışığa tepki verebilir.
 • Bebeğinizin beyni hızla gelişir, çok fazla bağlantı kurar ve çok sayıda sinyal gönderir.
 • Yakındaki yüksek sesler bebeğinizin ürkütmesine neden olabilir.
Gebelikte 32. hafta

32 haftalık hamilesin

Büyüyen bebeğinizin ve uterusunuzun ciğerleriniz üzerindeki baskısı nedeniyle, zaman zaman neredeyse nefessiz hissediyorsunuz .

Göbek düğmeniz düz olarak uzatılmış veya dışarı çıkmış. Göbek deliği piercing’leriniz varsa, henüz yapmadıysanız onları çıkarmak iyi bir fikirdir.

Temel bebek özellikleri

Zaman geçtikçe alışveriş yapmaktan daha az hoşlanacaksınız. Bu nedenle, bebek geldiğinde bazı temel bilgilerin hazır olması iyi bir fikir olabilir:

 • bebeğin güvenli bir şekilde uyuması için bir yerde – karyola veya beşik
 • doğru bağlanmış ve ayarlanmış, onaylanmış, yüzü arkaya dönük çocuk koltuğu
 • Bir bebek arabası 
 • bebek bezleri ve bez çanta
 • büyük pamuk veya müslin
 • Yeni doğmuş bebeğinizi giydirmek için kıyafetler – bebeklerin çoğu 000 beden giyebilir ve % 100 pamuk bebeğin cildi için en iyisidir
 • günlük bakımlar – bebek yıkama , bebeğin tabanı için krem, kuru ciltler için sorbolene krem ​​ve bir termometre.

Çoğu hastane size bebek ekipmanlarının bir listesini verecektir . Doğum dersleri de temelleri gözden geçirmenize yardımcı olacaktır.

Çantanızı hazırlama
Bir hastanede veya doğum merkezinde doğum yapmayı planlıyorsanız, çantanızı şimdi hazırlamayı düşünün.

Temel özellikler arasında hastaneye kabul formları, doğum pedleri, pijamalar ve bebek için bazı temel bilgiler (atletler, çoraplar, üstler ve dipler veya tek parça takım elbise, büyük pamuk veya muslin sargıları) bulunur. 

Annelik sütyen ve göğüs pedleri ile birlikte emzirme için kolay açılan üstler de iyi bir fikirdir.

Ekstra ultrason taramaları
Her şey yolunda giderse, 18-20 hafta sonra daha fazla ultrason taramasına ihtiyacınız yoktur.

Ancak ikizleriniz veya daha fazlasınız varsa, gestasyonel diyabet veya preeklampsi gibi tıbbi bir durumunuz varsa, bebeğin büyümesi ile ilgili endişeler varsa veya önceki gebeliklerde, doktorunuzda, doğum uzmanınızda sorunlarınız varsa veya ebe ekstra ultrason taramaları önerebilir.

Bebeğiniz hamileliğinizin sonuna doğru makat pozisyonunda yatıyorsa , sağlık uzmanınız bebeğinizin neden bu pozisyonda olduğunu ve plasentanın nerede olduğunu kontrol etmek için başka bir tarama önerebilir.

32 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğinizin ağırlığı son dört haftada neredeyse iki katına çıktı. Artık bebeğinizin kilosu boyundan daha hızlı büyüyecek:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 28 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1,7 kg ağırlığındadır.
 • Bebeğiniz hala cildin altına yağ koyuyor, her zaman dolgun görünüyor.
 • Bebeğiniz şimdi baş aşağı olabilir. Değilse, endişelenme. Birçok bebek geri dönmeyi son ana kadar bırakır. Oldukça az sayıda bebek doğumda makat pozisyonundadır.
 • Bebeğinizin gözleri koyu gri veya mavi renktedir. Doğumdan sonraki haftalarda değişecekler, ancak doğumdan yaklaşık bir yıl sonrasına kadar nihai rengi bilmeyeceksiniz.
Gebelikte 33. hafta

33 haftalık hamilesin

Doğum yaklaştıkça daha heyecanlı olmanın yanı sıra, daha fazla şişme, ağrı mide ekşimesi ve reflü de olabilir . Daha sık hissediyor ve daha sık idrara çıkıyorsunuz.

Mümkün olduğunca dinlenin ve insanlar yardım sunduğunda bunu kabul edin.

33 haftalık hamileyken bebeğin

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 29 cm’dir ve yaklaşık 1,9 kg ağırlığındadır.
 • Bebeğiniz emme ve yutma alıştırmaları yapıyor. Bu refleksler, 34. haftanın sonuna kadar tam olarak koordine edilmeyecektir.
 • Bebeğinizin karaciğeri demir depolamaktadır. Bu demir depoları doğumdan 4-6 ay sonra bebeğinize yardımcı olacaktır.
 • Bebeğinizin akciğerleri olgunlaşır ve bebeğinizin doğumdan sonra nefes almasına yardımcı olmak için birçok yüzey aktif madde üretir.
 • Bebeğiniz büyüdükçe bebeğinizin hareketleri değişecektir. Herhangi bir aşamada bebeğinizin hareketlerinde bir artış veya azalma konusunda endişe duyuyorsanız, doktorunuzla veya ebe ile konuşun.
 • Şu anda doğan bebeklerin hayatta kalma şansları çok iyi, ama yine de erken. Yoğun bakım veya özel bakım birimlerinde bakılması gerekir.
Gebelikte 34. hafta

34 haftalık hamilesin

Bebeğin kilosu artmaya devam ettikçe muhtemelen daha fazla rahatsız hissediyorsunuzdur. Sağlıklı beslenme ve hafif egzersizler daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Pelvik taban egzersizlerinizi yapmaya devam edin .

Artık daha fazla Braxton Hicks kasılması fark edebilirsiniz .

Rh tipi
Gebelikte daha önce yapılan bir kan testi, Rh tipinizi bilmenizi sağlayacaktır .

Rh-negatifseniz ve bebeğiniz Rh-pozitif olduğu ortaya çıkarsa, bu bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ama hiç kimse bebeğinizin kan grubunun doğumdan sonra ne olduğunu bilmiyor. Rh-negatif iseniz , 26-28 haftalık doğum öncesi ziyaretinizde ve 34-36 haftalık ziyaretinizde Anti-D adı verilen özel bir enjeksiyon teklif edilecektir .

Hamilelik sırasında kanamanız varsa size Anti-D de verilecektir. Bu sağlık sorunlarının riskini azaltır.

Bebeğiniz doğduktan sonra bebeğinizin göbek kordonundan kan alınır ve Rh tipi kontrol edilir. Bebeğiniz Rh pozitifse başka bir Anti-D enjeksiyonunuz olacaktır.

Daha fazla bilgi için doktorunuza veya ebeye danışın.

Preeklampsi
Preeklampsi, gebe kadınların% 15’ini etkileyen ciddi bir durumdur ve 20 haftalık hamilelikten sonra ortaya çıkabilir.

Pre-eklampsiniz veya yüksek riskli bir hamilelik için başka bir nedeniniz varsa, sağlık profesyonellerinizi daha sık görmeniz gerekebilir.

Preeklampsi belirtileri şunları içerir:

 • Şiddetli başağrısı
 • karın bölgesinde ağrı
 • vizyonunuzdaki değişiklikler – örneğin bulanık görme
 • ellerin, ayakların, ayak bileklerinin ve yüzün şiddetli, ani şişmesi
 • idrarınızdaki yüksek tansiyon ve protein.

Bu semptomlardan herhangi biri aniden ortaya çıkarsa, hemen ebe veya doktorunuza başvurun.

34 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğinizin şimdi hareket etmesi için fazla yer yok:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 30 cm ve ağırlığı yaklaşık 2,1 kg.
 • Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişiyor.
 • Bebeğiniz günde 1 litre amniyotik sıvıyı yutabilir ve aynı miktarda idrarı geçirebilir.
 • Bebeğiniz büyük vuruşlar yapabilir ve yuvarlanabilir. Bu sizin için biraz rahatsızlık verebilir.
Gebelikte 35. hafta

35 haftalık hamilesin

Yüzünüz sabahları kabarık olabilir ve ayaklarınız ve ayak bilekleriniz öğleden sonra veya akşam şişebilir .

Ayaklarını olabildiğince yukarı kaldırın. Her gün biraz yürümek de şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayakkabılarınızı yeniden düşünmeniz gerekebilir.

Büyük güne yaklaşmak
Doğum yaklaştıkça, doğumu ve onu nasıl yönetebileceğinizi düşünmek doğaldır.

Ne bekleyeceğinizi ve seçeneklerinizin ne olduğunu bilmek yardımcı olabilir. Özellikle endişeleniyorsanız doktorunuzla veya ebenizle konuşun, sorular sorun.. Muhtemelen bebeğinizle tanışmaktan heyecan duyuyorsunuz ve kıyafet ve ekipmanı hazırlamak, evi temizlemek ve bir şeyler düzenlemekle meşgul olabilirsiniz. Bunların hepsi anne olmaya hazırlandığınıza dair işaretler.

35 haftalık hamileyken bebeğiniz

 • kafadan tabana yaklaşık 32 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 2.3 kg ağırlığındadır
 • şimdi emme ve yutma kontrol altında
 • ayak tırnakları ve el tırnakları tamamen oluşmuştur.
Gebelikte 32. hafta

36 haftalık hamilesin

Bebeğin gelmesi için heyecanlı, gerçekten yorgun ve hatta biraz sabırsız olabilirsin.

Bebeğinizin kafası ‘kavga’ yapmışsa (pelvik boşluğa girmişse), pelvisinizde daha düşük basınç hissediyor olabilirsiniz . Bebeğin kafasının rahim ağzınıza baskı yaptığını hissedebilirsiniz, bu da oldukça rahatsız edici olabilir. Muhtemelen tuvalete daha sık gitmeniz gerekecek.

İyi haber şu ki, bebeğiniz aşağı doğru hareket ettikçe nefes almanız biraz daha kolay olur.

Çalışma düzenlemeleri 

Eğer mümkünse çalışmayı bırakmak
için iyi bir zaman olabilir. Bebeğiniz doğmadan önce kendinize zaman ayırmanıza, kendinizi daha dinlenmiş ve hazırlıklı hissetmenize yardımcı olabilir. Mümkünse, dinlenmek ve gerçekten zevk aldığınız özel şeyler yapmak için zaman ayırın.

Henüz çalışmayı durduramıyorsanız, mümkünse çalışma saatlerinizi azaltmayı veya daha hafif görevler yapmayı düşünün. Neyin mümkün olduğu hakkında işvereninizle konuşun ve endişelerinizi ebe veya doktorunuzla tartışın.

Grup B streptokok testi (GBS)
Grup B streptokok (GBS), genellikle vajina ve anüste yaşayan bakterilerdir. Genellikle size zarar vermezler. Ancak bakteriler doğum sırasında bebeğinize geçerse, bebeğinizi çok hastala edebilecek bir enfeksiyona neden olabilir.

Yaklaşık 36-38 haftada, doktorunuz veya ebeniz GBS’nizin olup olmadığını görmek için alttan ve / veya vajinadan örnek alabilir. Bunu yaparsanız, doğum sırasında bebeğinize enfeksiyon riskini azaltmak için intravenöz antibiyotik verilecektir . Eküvyonunuz yoksa ancak GBS için belirli risk faktörleriniz varsa, doğum sırasında da antibiyotik sunulur.

Ebeveyn olmayı düşünme
‘Ebeveyn olmak benim için ne anlama geliyor?’ ‘Nasıl iyi bir ebeveyn olabilirim?’ Bu soruları düşünmek, sizi ödüllendirici ve gerçekçi bir deneyim için ayarlamanıza yardımcı olabilir.

Ebeveyn olmak size büyük bir anlam ve amaç duygusu verebilir. Çocuğunuzla yapacağınız şeyleri dört gözle bekliyorsunuz ya da kendi çocuğunuzla devam etmek istediğiniz özel rutinler, aktiviteler veya zamanlar hakkında düşünüyor olabilirsiniz.

36. haftada bebeğin

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 34 cm ve ağırlığı yaklaşık 2,5 kg.
 • Bebeğinizin başı vücudu ile orantılıdır.
Gebelikte 37. hafta

37 haftalık hamilesin

Uyumakta zorlanmak yaygındır .

Muhtemelen geceleri birkaç kez tuvalete gitmeniz gerekiyor ve bebeğin hareketleri de sizi uyanık tutuyor olabilir. Bu, anne olmak için iyi bir uygulamadır, bakım ve beslenme için geceleri birkaç kez bebeğinize gideceksiniz. Gün boyunca yapabildiğiniz kadar uyuyun ve dinlenin.

Artık biraz daha fazla vajinal akıntı görebilirsiniz.

Siz veya eşiniz anormal veya sinirli hissedebileceğiniz günler geçirebilirsiniz. Bu normal. Ancak biraz fazla gözyaşı ağlıyorz veya iki haftadan uzun süre üzgün, endişeli veya ‘anormal’ hissediyorsanız, yardım alın.

Depresyon, her 10 hamile kadından ve erkekten birini etkileyebilir ve günlük yaşamınızı yönetmenin yolunu tıkayabilir . Eğer başa çıkmadığınızı düşünüyorsanız ya da bebeğiniz doğduktan sonra nasıl başa çıkacağınızdan endişe ediyorsanız, bu güvendiğiniz biriyle konuşmak için iyi bir nedendir.Bir arkadaşınızla, eşinizle, doktorunuzla veya ebenizle konuşabilirsiniz. 

37 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz bu aşamada yeni doğmuş bir bebeğe benziyor

 • baştan aşağıya yaklaşık 35 cm.
 • 3 kg ağırlığında ve giderek ağırlaşıyor
 • genellikle tamamen olgun akciğerlere sahiptir
 • sağlam bir el tutamağı vardır
 • şimdi gerçekten hissedebileceğiniz hıçkırıklar yapar – karnınızdaki küçük atlamalar gibi.
Gebelikte 38. hafta

38 haftalık hamilesin

Göğüsleriniz kolostrum sızdırıyor olabilir . Daha fazla Braxton Hicks kasılması yaşıyor olabilirsiniz . Bunlar zaman zaman rahatsız hissetmenize rağmen, aslında rahim ve serviksinizi doğum için hazırlamaya yardımcı olurlar.

Plasenta boyunca 17-18 cm’lik ve 1 kg ağırlığındadır. Saatte yaklaşık 12 litre kan işler. Normal doğum yapacaksanız, plasenta bebeğinizden 5-30 dakika sonra doğum yapacaktır. Çok fazla kanamayı önlemek için bebeğin doğumundan sonra oksitosin enjeksiyonu yapmanız önerilir.

Ekstra tarama
Her şey yolunda giderse, 20. haftadan sonra daha fazla taramaya ihtiyacınız yoktur.

Ancak ikiz veya daha fazlasınız varsa veya gestasyonel diyabet veya preeklampsi gibi bir tıbbi durumunuz varsa veya önceki gebeliklerde sorun yaşadıysanız, doktorunuz, doğum uzmanınız veya ebeniz fazladan tarama önerebilir.

Sağlık uzmanınız, bebeğinizin normal şekilde büyüyüp büyümediğini, bebeğin bir makat pozisyonunda ya da plasentanın nerede olduğunu kontrol etmek için başka bir tarama isteyebilir .

Oto güvenlik koltukları ve güvenlik koltukları

Henüz
bir oto güvenlik koltuğu takmamışsanız, şimdi yapın.

38 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bu hafta gelen bir bebek tam dönem olarak kabul edilir :

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 35 cm ve ortalama yaklaşık 3,2 kg ağırlığındadır.
 • Lanugo’nun çoğu – bebeğinizin vücudundan dökülmüştür. Ancak bebeğinizin cildini amniyotik sıvıdan koruyan beyaz, kremsi bir madde olan vernix’i bulunmakta.
 • Bebeğinizin bağırsağı, ilk birkaç kakada çıkacak olan mekonyumla doludur. Bebek süt içmeye başladığında bebeğinizin kakası siyahtan yeşile sarıya kadar değişecektir.
Gebelikte 39. hafta

39. hafta hamilesin

Bu süreçte çok fazla Braxton Hicks kasılması olacaktır . Aslında, bunları gerçek kasılmalardan ayrı söylemek zor olabilir. Şüpheniz varsa, doktorunuzu veya ebenizi arayın ve onlara rehberlik edin.

39 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğinizin büyümesi şimdi yavaşlayabilir, çünkü bebeğiniz doğmaya hazırdır:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 35-36 cm’dir ve yaklaşık 3,3 kg ağırlığında olabilir.
 • Bebeğinizin derisinin altında çok fazla yağ var.
 • Bir oğlunuz varsa, testisleri muhtemelen tamamen skrotumuna iner.
 • Vernix (bebeğin cildini amniyotik sıvıdan koruyan beyaz, kremsi bir madde) muhtemelen hepsi gitmiştir, ancak kolların altında, dirsek kıvrımlarında ve çenenin altında biraz kalmış olabilir.
Gebelikte 40. hafta

40 haftalık hamilesin

Tebrikler, bitiş tarihinize ulaştınız !

Henüz doğum sancılarınız başlamadıysa endişelenmeyin. Tam doğum tarihlerine çok az sayıda bebek gelir ve tüm gebeliklerin yaklaşık yarısı 40 haftayı geçer. 41-42 haftalık hamilelik dönemlerinde bile, bebeğiniz hala çok iyi gidiyor olabilir, ancak kendinizi oldukça yorgun ve rahatsız hissediyor olabilirsiniz.

Bebeğinizin hareketleri, genellikle daha az yer olduğu için biraz farklı olabilir. Bebeğinizin hareketleri ya da başka bir şey hakkında endişeleniyorsanız, sağlık uzmanınızı ya da hastaneyi arayın.

Doğum eylemi indüksiyonu
Doğum eylemi çoğu kadın için doğal olarak 37-42 haftada başlar. Ancak bebeğinizin gecikmiş olduğundan endişe ediyorsanız , ebe veya doktorunuzla doğumun nasıl başlayacağı, doğum indüksiyonu önerilebileceği ve neleri içerdiği hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.

Bebeğinizi 41 haftaya kadar doğurmadıysanız, bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için daha sık kontroller yaptıracaksınız. Doktorunuz, doğum uzmanınız veya ebeniz, bu aşamada, doğum indüksiyonu dahil seçenekleriniz hakkında konuşacaktır.

Bilgi sahibi olmak
Sizi ve bebeğinizin sağlığını ilgilendiren kararlar almak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzu hissetmeniz önemlidir.

 • doktorlar ve ebeler neden bir indüksiyona ihtiyacınız olduğunu düşünüyor
 • indüksiyonun sizi ve bebeğinizi nasıl etkileyeceği – riskler ve faydalar
 • bebeğiniz teşvik edilmezse ve doğumun doğal olarak başlamasını beklerseniz ne olur?
Geciken doğum durumunda yapılması gerekenler

Doğum gecikti: ne oluyor

Bebeğiniz gecikmişse,  41 haftalık hamilelik döneminde bile iyi durumda olacaktır . Öte yandan, yorgun ve rahatsızsınız ancak bebeğinizle tanışmaya hazır olabilirsiniz.

Bebeğinizin hareketleri hala düzenli ve güçlüdür. Bebeğinizin hareketlerinde bir değişiklik fark ederseniz veya endişeleniyorsanız, hemen doktorunuzu, ebenizi veya hastanenizi arayın.

Bebeğinizin vadesi geçtikten sonra, bir ultrason bazen plasentanızın bebeğinize olduğu kadar oksijen ve çok fazla besin sağlamadığını gösterebilir. Siz veya bebeğiniz hakkında başka endişeler de olabilir.

Bu durumlarda, doktorunuz veya ebeniz durumunuza bağlı olarak muhtemelen bir doğum indüksiyonu veya sezaryen önerecektir . Testler bebeğinizin iyi olduğunu ve sağlığınızın iyi olduğunu gösteriyorsa, beklemeyi ve doğumun doğal olarak başlayıp başlamayacağını görmeyi seçebilirsiniz.

Doktorunuz veya ebeniz, sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını kontrol etmek için muhtemelen düzenli testler önerecektir . Bu testler, amniyotik sıvı indeksini kontrol etmek için bir ultrason ve bebeğinizin biyofiziksel profilini kontrol etmek için bir ultrason içerebilir .

Bu testler size ve doktorunuza doğumun başlamasını beklemeye devam etmenin güvenli olup olmadığına veya doğumun indüksiyonu hakkında düşünmeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olabilir. Doktorunuz veya ebeniz de bebeğinizin hareketlerinde bir değişiklik fark edip etmediğinizi bildirmenizi isteyecektir.

Baharatlı yiyecekler veya egzersiz gibi işgücü getirebilecek her türlü şeyi duymuş olabilirsiniz. Ancak bebeğinizin geciktiği zaman bunların gerçekten işe yaradığını söyleyecek hiçbir araştırma yoktur.

Doğum eylemi indüksiyonu veya ‘uyarılmak’ hakkında

Doğum eylemi indüksiyonu – ya da ‘uyarılma’ – doktorunuzun ya da ebenizin, doğumunuzu başlatmak için ilaçlar ya da özel araçlar ve teknikler kullandığı zamandır.

Doğum eylemi indüksiyonu normalde bir hastanede olur .

Doğum eylemine ihtiyacınız olduğunda
Doktorunuz veya ebeniz aşağıdaki durumlarda doğum eylemini önerebilir:

 • 41 hafta hamile veya daha fazlasınız
 • yüksek tansiyon veya pre-eklampsi gibi sağlık sorunlarınız var
 • Bebeğiniz rahatsız veya başka ilgili belirtiler var – örneğin, bebeğinizin kalp atış hızındaki değişiklikler
 • suyunuz geldi, ama kasılmalarınız olmadı.

Daha fazla bilgi sahibi olmanız gerektiğini düşünüyorsanız , sağlık ekibinizin bir üyesine aşağıdakileri sormaktan çekinmeyin :

 • doktorlar ve ebeler neden bir doğum eylemine ihtiyacınız olduğunu düşünüyor
 • bir indüksiyonun sizi ve bebeğinizi nasıl etkileyeceği – yani riskler ve faydalar
 • bebeğiniz teşvik edilmezse ve doğumun kendi başına başlamasını beklerseniz ne olabilir?
 • doktorların ve ebelerin indüksiyon sırasında neler yapacakları, size ve bebeğinize nasıl bakacakları.

Tüm bu bilgilere sahip olduğunuzda, yine de doğumun doğal olarak başlayıp başlamayacağını ‘beklemeyi ve görmeyi’ tercih edebilirsiniz.

Eğer doğumunuz başladıysa ancak çok yavaş ilerliyorsa, sağlık uzmanlarınız doğumu hızlandırmak için size ilaç verebilir veya özel araçlar ve teknikler kullanabilir . 

42 haftalık hamilelikten sonra bebeğinizin beklenmedik bir şekilde ölme riski artar, ancak bu nadirdir.

Bir doğum indüksiyonu istemediğinize karar verirseniz, seçimlerinizi desteklemeye çalışabilmeleri için doktorunuzla veya ebe ile konuşun. Ayrıca size daha fazla bilgi verebilir ve durumunuzu anlamanıza yardımcı olabilirler, böylece tamamen bilgilendirilmiş bir karar verebilirsiniz.

Teşvik edildiğinde ne olur

Bir doğum indüksiyonu ile devam etmeyi seçerseniz, doktorunuz veya ebeniz serviksinizin çalışmaya hazır olup olmadığını hissetmek için vajinal muayene yapacaktır .

Çoğu kadın bu kontrolü biraz rahatsız edici buluyor, ancak sadece birkaç dakika sürüyor.

Serviksiniz doğum için hazır değilse, doktorunuz veya ebeniz doğum yapan doğal hormonlar gibi bir indüksiyon yöntemi veya serviksinizi yumuşatacak veya açacak bir prosedür veya her ikisinin bir kombinasyonunu önerecektir.

Bazı kadınlar teşvik edilmek konusunda iyi hissederken, diğerleri doğumun kendiliğinden başlamadığı için hayal kırıklığına uğramış veya üzgün hissederler. Duygularınız ne olursa olsun, eşiniz, aileniz, arkadaşlarınız ve sağlık uzmanlarınızla konuşmanız gerçekten yardımcı olabilir.

Uyarılma ile ilgili olası riskler

Uyarılmış işgücü ile birkaç ortak risk vardır:

 • Epidural gibi ekstra ağrıyı azaltma şansınız  daha yüksektir, çünkü kasılmalar genellikle daha acı vericidir. Epidural olmak bebeğinizi forseps veya vakumla doğurmak için yardıma ihtiyaç duyma riskinizi de artırabilir.
 • Doğumdan sonra ortalamanın üzerinde kan kaybı riskiniz daha yüksektir.
 • Doğumunuz 41 haftadan uzun süren hamilelik dışında bir nedenden kaynaklanıyorsa veya ilk bebeğinizse sezaryen geçirme şansınız daha yüksektir.

Bu riskleri ve doğum sırasında nasıl başa çıkacağınızı düşünmek doğaldır . Siz ve bebeğiniz için doğru kararı verdiğinizde kendinizi rahat hissetmeniz için sağlık ekibinizin bir üyesiyle konuşun.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!