Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Sorunlu gençler

Anahtar noktaları

 • Gençlerin zorlayıcı davranışlarda bulunması normaldir. Bazen bu sorunlu davranışlara dönüşebilir.
 • Eğer genç çocuğunuz sorunlu görünüyorsa, erken adım atmak işlerin kötüleşmesini durdurabilir.
 • Ciddi endişeleriniz varsa, stratejiler ve tavsiyeler için profesyonel yardıma bakın.

Genç davranışı: normal olan

Ergenlik döneminde, gençler bir sürü şeyden geçer:

 • fiziksel değişiklikler
 • sosyal ve duygusal değişiklikler
 • beyin temelli değişiklikler .

Gençler bu değişikliklerden geçtikçe, bazı saygısızlık ve kabalık , risk alma , daha fazla gizlilik arzusu , arkadaşlara daha fazla ilgi ve aileye daha az ilgi ve romantik ilişkilere ve fiziksel veya cinsel ilişkilere yeni bir ilgi görebilirsiniz .

Bu davranış oldukça normaldir. Aslında, bağımsızlık ve genç yetişkinliğe giden yolculuğun önemli bir parçası .

Sorunlu gençler: erken işaretler

Bazen tipik genç davranışları çocuğunuzu riske atabilir ve erken bir sorun işareti olabilir.

Örneğin, çocuğunuzu fark ederseniz endişelenebilirsiniz:

 • sınıfları veya tüm okul günlerini, eğitimi veya işi atlamak veya normalden daha düşük sonuçlar almak ve okuldaki dersleri başarısızlığa başlamak
 • ebeveynlere, öğretmenlere veya diğer yetişkinlere veya aile üyelerine karşı kaba ve saldırgan olmak
 • ailenizden ve arkadaşlarınızdan çekilme veya gece gündüz yatak odasında veya çevrimiçi harcama
 • kararlaştırılan zamanlarda eve gelmemek.

Diğer ebeveynlerle konuşmak, çocuğunuzun davranışının diğer çocuklarla aynı olup olmadığını öğrenmek için iyi bir yol olabilir. Diğer ebeveynler de, özellikle kendi genç çocukları ile sorunlu zamanları varsa, size destek ve yardımcı önerilerde bulunabilirler.

Erken sorun belirtileri hakkında ne yapmalı

Çocuğunuzun bazı erken belirtiler gösterdiğini düşünüyorsanız, ilk şey çocuğunuza davranışlarından endişe duyduğunuzu bildirmektir .

Çocuğunuzun endişelerinizi dinlemesini istiyorsanız, sakin olmanız ve bakış açısını da dinlemeniz gerekir. Aktif dinleme çocuğunuz için neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Ardından, durumların kötüleşmesini önlemenin bazı yollarını düşünebilirsiniz:

 • Ebeveynlik yaklaşımınızın ve disiplin stratejilerinizin adil, sağlam ve tutarlı olup olmadığına bakın . Çocuğunuz büyüdükçe ve daha bağımsız hale geldikçe yaklaşımınızı uyarlamanız gerekebilir.
 • Kuralları ve sınırları çocuğunuzla ve onları kırmanın sonuçlarını tartışın ve müzakere edin. Çocuğunuz birlikte üzerinde anlaştığınız kuralları ihlal ettiğinde sonuçları takip edin.
 • Çocuğunuzun iyi bir şey yaptığına dikkat edin ve onun neden iyi olduğu hakkında konuşun – örneğin, ‘İyi bir gece uykunuz olduğunda çok daha mutlu görünüyorsunuz’.
 • Bağlantıda kalmanın veya çocuğunuzla daha fazla bağlantı kurmanın yollarını düşünün . Bunu yapmanın bir yolu birlikte eğlenceli vakit geçirmek, birlikte vakit geçirmektir. Birlikte zaman da çocuğunuzla daha fazla konuşma şansı verebilir.
 • Çocuğunuz için bir rol modeli olmaya odaklanın . Kendi davranışınızda, çocuğunuza sorunlara nasıl olumlu çözümler bulabileceğini, kendi refahınızı nasıl koruyacağını ve ihtiyaç duyduğunuzda dışarıdan yardım alabileceğini gösterebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun yeni müfredat dışı faaliyetler veya topluluk etkinlikleri bulmasına yardımcı olun . Bu, çocuğunuzu meşgul edebilir, güvenini artırabilir ve sosyal ağını genişletebilir.

Ve ne olursa olsun, çocuğunuza onu sevdiğinizi söyleyin – bu onun sevmediğiniz davranışıdır.

Sorunlu gençler: ciddi davranış endişeleri

Yukarıdaki sorunların ilk belirtileri endişe kaynağı olan ciddi bir davranış haline gelebilir. Bu tür davranışlar şunları içerir:

 • okula, spora, eğitime veya işe gitmemek
 • halka açık yerlerde takılmak, bütün gece dışarıda kalmak, nadiren evde olmak, hatta evden kaçmak için çok zaman harcamak
 • son derece tedirgin veya sinirli olmak ya da depresyon , anksiyete , kendine zarar verme davranışı veya intihar düşünceleri gibi zihinsel sağlık sorunlarının belirtilerini göstermek
 • çok zayıf hijyen, sağlık veya görünüm
 • yasadışı uyuşturucu kullanan veya önemli ceza öyküsü olan gençlerle veya yetişkinlerle takılmak veya polisle sorun yaşamak
 • alkol ve diğer uyuşturucu kullanımı belirtilerini göstermek – örneğin, yoksunluk belirtileri veya açık bir sebep olmadan çok paraya ihtiyaç duymak
 • korunmasız cinsel ilişkiye girmek ve genç hamileliği tehlikeye atmak veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanmak.

Çocuğunuzun başı dertte ise, bunun senin hatan olduğunu hissetmek doğaldır. Ancak çocuğunuzun hayata nasıl girdiği konusunda birçok şey rol oynar – kişilik, psikolojik sağlık, arkadaşlar ve toplum. Çocuğunuz büyüdükçe, kendi kararları için de daha fazla sorumluluk almalıdır.

Sorunlu çocuğunuzun davranışından veya evinizde meydana gelen herhangi bir çatışmadan etkilenebilecek küçük kardeşlere göz kulak olmak önemlidir.

Ciddi sıkıntılı gençlere yardım etmek

Çocuğunuza nasıl yardım edeceğinizden emin değilseniz, aile doktorunuz, çocuğunuzun okul danışmanı, öğretmen veya diğer okul personeli ile konuşarak başlayabilirsiniz. (GP aile hekimi)‘ler ve diğer sağlık profesyonelleri stratejiler önerebilir ve tavsiyelerde bulunabilirler.

Gençler kendileri doktorlardan veya resmi hizmetlerden yardım istemiyorlar. Genellikle arkadaşlarla ve bazen güvenilir yetişkinlerle konuşmayı tercih ederler. Ayrıca internette bilgi ararlar.

Çocuğunuzun davranışı üzerinde çalışırken çocuğunuza yönelik umutlarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Gerçekçi olmak ve zaman içinde küçük olumlu değişiklikler yapmak, siz ve çocuğunuz üzerindeki baskıyı azaltabilir. Ayrıca kendi sınırlarınızı ve çocuğunuza verebileceğiniz destek düzeyini de belirlemeniz gerekebilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!