Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Sonuçları davranış yönetiminde kullanma

Sonuçlar bir çocuğa ne yapmamalarını netleştirir, bu nedenle davranış yönetimi araç setinizde olması kullanışlı olur. Sonuçları farklı durumlara göre uyarlayabilirsiniz, ancak sonuçlar çocuğunuzun olumlu davranışlarına odaklanarak birleştirildiğinde daima en iyisidir.

Sonuçlar hakkında

Sonuç, çocuğunuz belirli bir şekilde davrandıktan sonra olan bir şeydir . Sonuç olumlu veya olumsuz olabilir.

Zor davranışlar için olumsuz sonuçlar kullanmayı seçebileceğiniz zamanlar vardır. Örneğin, basit hatırlatıcılar çalışmadığında sınırları zorlamak ve kuralları güçlendirmek için olumsuz sonuçlar kullanabilirsiniz.

Sonuçları nasıl ve neden kullanabileceğinizi düşünmek gerçekten işe yarar. Olumsuz sonuçları aşırı kullanırsanız veya tutarsız olarak kullanırsanız, şaşırtıcı ve istenmeyen etkileri olabilir.

İstediğiniz şekilde davranmak için çocuğunuza daha fazla dikkat etmeye odaklanmasını sağlamak her zaman en iyisidir . Bu genellikle olumsuz sonuçları daha az kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Davranış ve sonuçları

Sonuçlar söz konusu olduğunda, üç yaygın senaryo vardır:

 • Çocuğunuz belirli bir şekilde davranır ve olumlu bir sonuç alır . Bu, gelecekte aynı koşullarda davranma olasılığını artırır. Örneğin, çocuğunuzu masada oturup yemeğini yediği için övüyorsunuz.
 • Çocuğunuz belirli bir şekilde davranır ve olumsuz bir sonuçtan kaçınır . Bu, gelecekte aynı koşullarda davranma olasılığını artırır. Örneğin, çocuğunuz çamurlu botlarını ön kapıda çıkarır, bu yüzden çamurun yerden temizlenmesine yardımcı olması gerekmez.
 • Çocuğunuz belirli bir şekilde davranır ve olumsuz bir sonuç alır . Bu, aynı koşullarda gelecekte meydana gelme olasılığını azaltır. Örneğin, çocuğunuz bir oyuncak fırlatır ve oyuncağı günün geri kalanında kullanamaz.

Size olumsuz görünen bir sonuç çocuğunuz için olumlu olabilir. Örneğin, çocuğunuzun en sevdiği etkinlik kum havuzudur. Çocuğunuz bazı bloklarla oynarken başka bir çocuğu ısırır ve kum havuzuna taşınırsa, bu aslında davranışını teşvik edecektir. Ona göre, ısırmanın sonucu kum havuzunda oynamaya başlamaktır!

Doğal sonuçlar

Doğal sonuçlar, davranış yönetimi araç setinizde etkili bir araç olabilir.

Bazen çocukların kendi davranışlarının doğal sonuçlarını deneyimlemelerine izin vermek en iyisidir. Çocuklar davranışlarının sonuçlarını yaşadıklarında, eylemlerinin sonuçları olduğunu öğrenebilirler. Yaptıkları iş için sorumluluk almayı öğrenebilirler.

İşte bazı doğal sonuç örnekleri:

 • Çocuğunuz palto giymeyi reddederse, soğuk hisseder.
 • Çocuğunuz yemek yemiyorsa, aç hisseder.
 • Çocuğunuz ödevini tamamlamazsa okulda başarısız olur.
 • Çocuğunuz spor alanında bir kuralı ihlal ederse gönderilir.

Bunlar önemli ama zor derslerdir ve yaşam genellikle ebeveynlerden daha iyi ve daha hızlı bir öğretmendir. Ve haksız, kötü adam olmak zorunda değilsinizdir. Çocuklarınız için duygusal hissedebilirsiniz, ancak ‘Sana öyle söyledim’ demek muhtemelen onları üzecektir. Bazen çocukları davranışların doğal sonuçlarından korumak için adım atmanız gerekebilir. Tehlikeli davranışların sonucu ciddi yaralanmalar olabilir ve okuldan sürekli kaçınmanın sonucu okulda iyi sonuç vermiyor olabilir. Ve doğal sonuçlar bazen antisosyal davranışı ödüllendirebilir

İlgili sonuçlar

İlgili sonuçlar genellikle davranış yönetiminin bir parçası olarak iyi çalışır.

‘İlişkili bir sonuç’ – bazen ‘mantıksal sonuç’ olarak da adlandırılır – caydırmak istediğiniz davranışla ilgili bir sonuç empoze ettiğiniz zamandır. Örneğin:

 • Bisikletini yolun ortasında bırakıyorsa, öğleden sonra geri kalanı için bisiklet kaldırılır ve binmesi engellenir.
 • Çocuklar bir oyuncağın üzerinde savaşıyorsa, oyuncak 10 dakika ortadan kaldırılır.

İlgili sonuçların avantajı, çocuğunuzun konuyu düşünmesini sağlamaları, daha adil hissetmeleri ve ilişkili olmayan sonuçlardan daha iyi çalışma eğiliminde olmalarıdır. Ancak, ilgili bir sonuç bulmak her zaman kolay veya mümkün değildir.

Diğer sonuç türleri: ayrıcalık kaybı ve zaman aşımı

Diğer sonuç türleri arasında ayrıcalık kaybı ve zaman aşımı sayılabilir. Bu sonuçlar zor davranışlarla ilgili olmak zorunda değildir. Ancak onları iyi kullanırsanız, çocuğunuza durma, davranışını düşünme ve sonuçlarından öğrenme fırsatı verir.

İmtiyaz kaybı, kabul edilemez davranış nedeniyle bir süre favori bir nesneyi veya etkinliği ortadan kaldırmaktır. 

Örneğin:

 • Annesiyle işbirliği yapmayan bir çocuk, futbol antrenmanına yönelik bir ayrıcalık kaybedebilir.
 • Babasına küfür eden bir çocuk tv ekran zamanını kaybedebilir.

Zaman aşımı , çocuğunuza kısa bir süre için ilginç aktivitelerden ve diğer insanlardan uzak bir yere – bir köşe, sandalye veya odaya – gitmesini istediğinizdeki zamandır. Özellikle güç davranışlar ve anlaşılamayan durumlarda uygulamak daha uygundur.

Olumsuz sonuçlar veya cezalar kendiliğinden işe yaramaz. Çocuğunuzu daha iyi davranışlara doğru yönlendirmek en iyisidir – örneğin, doğru şeyi yapmak için övgü ve ödüller kullanarak . Ebeveynlerin çocuklara bağırdığı, tehdit ettiği ailelerde, çocuklar genellikle zorlayıcı davranmaya devam ederler. Bu tür cezaların gelişim üzerinde uzun vadeli olumsuz etkileri olabilir.

Sonuçları etkili bir şekilde kullanma

Sonuçlarla ilgili en önemli şeylerden biri, çocuğunuzun kendisine değil, çocuğunuzun davranışına bir yanıt olarak kullanılmasıdır . Bu şekilde, çocuğunuz sevildiğini ve güvende olduğunu bilir – sonuçları kullanırken bile.

Çocuğunuz davranışını hemen değiştirmezse sorun olmaz. Çocuğunuzun farklı davranmasını öğrenmeden önce sonuçları birkaç kez kullanmanız gerekebilir .

Sonuçları daha etkili hale getirmenin diğer yolları.

Sonuçları net ve tutarlı hale getirin
Eğer çocuklar ne yapmasını beklediğinizi açıkça anlarlarsa ve bunu düzenli olarak yapmaları için teşvik ediyorsanız, olumsuz sonuçlar gerektiren şeyleri yapma olasılıkları daha düşüktür. Açık bir aile kurallarına sahip olmak , herkes için beklentileri netleştirebilir.

Mümkün olan her yerde sonuçları bir sürpriz olarak açıklamamak için önceden açıklayın . Çocuğunuzla olası sonuçlar hakkında konuşursanız, sonuçları eyleme geçirdiğinizde kırgın ve kızgın olma olasılığı daha düşüktür. Bu yaklaşım çocukların duyulmasına ve rehberliğinize daha açık olmasına yardımcı olur.

Sonuçları her seferinde aynı şekilde ve aynı davranış için kullanırsanız, çocuğunuz ne bekleyeceğini bilir. Örneğin, vurmak için her zaman bir zaman aşımı kullanabilirsiniz.

Ailenin tüm çocuklarına olumsuz sonuçlar uygulamak da önemlidir. Çok küçük çocuklar bile diğer çocuklara aynı şekilde davranılmadığını görürlerse üzülürler.

Sonuçları kısa tutun
Kısa sonuçların avantajı, çocuğunuza hızlı bir şekilde tekrar deneme ve istediğiniz gibi davranma fırsatı vermesidir .

Örneğin, televizyonu çocuklar kavga ettiği için 10 dakika boyunca kapatırsanız, sorunu farklı bir şekilde çözmek için hızlı bir şekilde başka bir fırsat elde ederler. Günün geri kalanında kapatılırsa, o gün durumu farklı bir şekilde yönetmeyi öğrenmeleri için başka fırsatları olmaz.

Ve uzun bir sonuç çocuğunuz için daha kötü olabilir – örneğin, bir hafta boyunca bisikletinden yoksun olan bir çocuğun sıkılmış ve huysuz olması muhtemeldir!

Zamanlamayı doğru yapın
Sonuç kullanmadan önce çocuğunuzu uyarmanız iyi olur. Bu ona davranışını değiştirme şansı verir.

Örneğin, ‘Millet, bu bağırış benim için çok yüksek! Birbirinize çığlık atmadan TV’de neyi izleyeceğinize karar vermezseniz, 10 dakika boyunca kapatacağım. Takip etmemeye dikkat edin – bu, ‘hep konuşuyorsunuz ama eylemsizsiniz’ mesajını gönderebilir.

Sonuçtan önce bir uyarı vermenin istisnası, köklü bir aile kuralına sahip olduğunuz yerdir. Çocuğunuzun kuralı ihlal etmesinin hemen ardından bir sonucun ortaya çıktığı önemli kurallar olabilir.

Bir sonuçla takip etmeniz gerektiğinde, sonuç davranıştan sonra mümkün olan en kısa sürede gerçekleşirse daha iyi çalışacaktır.

Ancak, çok öfkeli hissediyorsanız, hemen bir sonuç vermemek en iyisidir çünkü aşırı tepki verebilir veya çok sert olabilirsiniz. Bunun yerine, ‘Şu anda çok kızgın hissediyorum. Sakin hissettiğimde bunu tekrar konuşacağız ‘.

Sonuçları çocukların ihtiyaçlarına ve yeteneklerine göre ayarlayın
Üç yaşından büyük çocuklar için sonuçları ayırın. Bundan daha küçük çocuklar, özellikle eylemleri ile bu eylemlerin sonuçları arasındaki bağlantıyı anlamıyorlarsa, sonuçları gerçekten anlamıyorlardır.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!