Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Siber zorbalık: nedir ve nasıl önlenir

Anahtar noktaları

 • Siber zorbalık, birisine kasıtlı ve tekrar tekrar zarar vermek için dijital teknolojiyi kullanmaktır.
 • Siber zorbalık, internet veya mobil erişimin olduğu her yerde, her zaman olabilir.
 • Konuşma, teknoloji kuralları ve çevrimiçi güvenlik önlemleri çocuğunuzun siber zorbalığı önlemesine yardımcı olabilir.

Siber zorbalık: bilmeniz gerekenler

Siber zorbalık, bir kişinin başka bir kişiyi kasten ve tekrar tekrar taciz etmek, aşağılamak, utandırmak, eziyet etmek, tehdit etmek, seçmek veya korkutmak için dijital teknolojiyi kullanmasıdır.

Siber zorbalık, metin mesajlarında, e-postalarda ve çevrimiçi oyunlarda ve Facebook , YouTube , Tumblr , Snapchat, Instagram ve TikTok gibi sosyal medya platformlarında birçok farklı şekilde  gerçekleşir .

Siber zorbalık örnekleri kasıtlı olarak ve tekrar tekrar şunları içerir:

 • insanları tehdit eden veya aşağılayan mesajlar gönderme
 • insanları çevrimiçi oyunların veya sosyal forumların dışında bırakmak
 • insanlar hakkında çevrimiçi kötü söylentiler yaymak
 • gerçek fotoğrafları ve iletişim bilgilerini kullanarak kaba veya nahoş sahte sosyal medya hesapları oluşturma
 • insanları çevrimiçi trolleme veya takip etme
 • insanların kişisel bilgilerini paylaşmak veya iletmek
 • insanların hakaret veya utanç verici fotoğraflarını veya videolarını yayınlamak
 • sanal ortamlarda veya çevrimiçi oyunlarda başkalarını taciz etmek.

Siber zorbalık , gündüz veya gecenin herhangi bir saatinde, internet veya mobil erişimin olduğu her yerde olabilir.

Çocuğunuzun bir engeli varsa veya depresyon veya anksiyete gibi bir zihinsel sağlık sorunu yaşıyorsa, bu onu siber zorbalığa karşı daha savunmasız hale getirebilir.Siber zorbalık zararlıdır. Hiç havalı, eğlenceli ya da iyi değildir. Ancak gençlerin sadece % 20’si zorbalık yapıyor veya siber zorbalık yapıyor. Bu, gençlerin çoğunun interneti mutlu ve sorumlu bir şekilde kullandıkları anlamına gelir.

Siber zorbalığın etkileri

Siber zorbalık genellikle benlik saygısı düşük, okula daha az ilgi ve düşük akademik başarıya sahip gençleri tetikler .

Çocuklar ve gençler arkadaşlık gruplarındaki değişikliklerden şaşkına dönebilirler. Ayrıca kendilerini yalnız, yalnız hissedebilirler. Siber zorbalık, depresyon , anksiyete , stres ve aşırı durumlarda intihar düşünceleri gibi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir .

Bazı siber zorbalık kurbanları güvenli bir yerlerinin olmadığını veya kimsenin yardım edemeyeceğini düşünüyor.

Siber zorbalık çevrimdışı zorbalık haline gelebilir – örneğin, okulda zorbalık. Ve yüz yüze zorbalık siber zorbalık haline gelebilir. Çocuklar ve gençler aynı anda siber zorbalık ve yüz yüze zorbalık yaşayabilirler.

Siber zorbalık: çocuğunuzla nasıl konuşulur

Konuşma, çocuğunuzun siber zorbalıktan kaçınmasına yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir. Çocuğunuz sosyal medyayı ilk kullanmaya başladığında veya cep telefonu aldığında siber zorbalık hakkında konuşmaya başlamak en iyisidir.

İşte konuşabileceğiniz bazı şeyler:

 • Siber zorbalık neye benziyor – örneğin, ‘Siber zorbalık, ortalama kısa mesajlar göndermek, sosyal medyaya söylentiler yaymak, çevrimiçi bir oyunda birisini aşağılamak veya kasıtlı olarak dışlamak veya utanç verici bir fotoğrafı başkalarıyla paylaşmaktır’.
 • Siber zorbalığın nasıl hissedileceği – örneğin, ‘Siber zorbalığa maruz kalmak sizi çok üzgün ve yalnız hissettirebilir. Zorbalığı yapan kişinin olabileceği faaliyetlere katılmak istememenizi sağlayabilir ‘.
 • Siber zorbalığın sonuçları – örneğin, ‘Siber zorbalığa maruz kalan insanlar okulda kendilerini kötü hissedebilir ve depresif, endişeli hatta intihar hissedebilirler’.

Diyalog ve destekleyici konuşmalar, çocuğunuzun siber zorbalığın önüne geçmesine veya bunlarla baş etmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun siber zorbalığı önlemesine yardımcı olacak teknoloji kuralları

Çocuğunuzun cep telefonunu, bilgisayarını veya tabletini ne zaman kullanabileceğine ilişkin açık kurallar üzerinde anlaşmak, siber zorbalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Örneğin, siber zorbalık geceleri genellikle kısa mesajlar ve paylaşılan görüntüler aracılığıyla olur. Herkesin gece cihazlarını kapatıp bir aile alanında bıraktığı bir aile kuralına sahip olmak yardımcı olabilir .

Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda güvende kalmasına yardımcı olacak pratik ipuçları

Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda güvenliğini sağlamak ve siber zorbalığı önlemek için yapabileceği basit şeyler:

 • Yalnızca çevrimiçi arkadaş ve takipçi olarak tanıdığı kişileri kabul edin . Çocuğunuz gerçekten tanımadığı birini ‘arkadaş’,veya ‘takipçisi’ olarak eklerse, o kişiye çocuğunuzla ilgili zorbalık için kullanılabilecek bilgilere erişim sağlar.
 • Parola vermeyin. Bazı gençler şifrelerini arkadaşlarına güven işareti olarak verir, ancak bir şifre diğerlerine çocuğunuza çevrimiçi olarak poz verme gücü verir.
 • Göndermeden önce düşünün. Çocuğunuz kişisel yorumlar, fotoğraflar veya videolar yayınlarsa, istenmeyen ilgi veya olumsuz yorumlar alabilir. Kullanıcılar yorumları ve fotoğrafları ekran görüntüsü alabilir veya indirebilir ve her yerde paylaşabilir ve gönderebilir. Ayrıca çevrimiçi olarak uzun süre kullanılabilir.
 • Bir öğretmenin veya başka bir güvenilir yetişkinin , çevrimiçi olan herhangi bir şeyden endişe duyup duymadığını, başka birinin siber zorbalığa maruz kaldığını görmesi de dahil olmak üzere söyleyin.

Çocuğunuzun siber zorbalığa uğradığından endişe ediyorsanız, çocuğunuzun okulunda ve sosyal yaşamında, teknoloji kullanımında, duygu ve davranışlarında değişiklikler gibi işaretler arayabilirsiniz. Siber zorbalık belirtilerini nasıl tespit edeceğinizi ve çocuğunuza nasıl yardım edeceğinizi bilmek önemlidir .

Siber zorbalığın diğer zorbalıktan farkı nedir

Siber zorbalık, hem zorbalığı yapan kişi hem de zorbalık yapan kişi için diğer zorbalık türlerinden farklıdır.

Başkalarına zorbalık yapan kişiler, diğer insanlarla yüz yüze olduklarından çok fazla cesur davranamazlar ancak çevrimiçi olarak daha cesur davranırlar. Uzaktan ve anonim olarak alay hareketi göndermek, zorbalığı yapan insanları daha güvenli ve daha güçlü hissettirir. Zorbalık davranışlarına fiziksel veya duygusal tepkiler verilmezse, bu şekilde davranma olasılıkları daha düşük olabilir.

Gençler cep telefonlarını ve interneti her zaman kullandıkları için, zorbalık sadece okuldayken değil, günün 24 saati gerçekleşebilir. Siber zorbalığa maruz kalan insanlar, zorbalığı kimin yaptığını ya da ne zaman vuracaklarını bilemeyebilir. Bu, gençleri evde bile zulüm altında ve güvensiz hissettirebilir.

Çevrimiçi olarak yayınlanan zorbalık mesajlarından kurtulmak çok zordur. Bu mesajlar anında iletilebilir ve yüz yüze zorbalık durumlarında bulunan az sayıda kişi yerine birçok kişi tarafından görülebilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!