Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Siber zorbalık: belirtileri tespit etmek ve çocuğunuza yardım etmek

Anahtar noktaları

 • Siber zorbalık belirtileri, çocuğunuzun okulundaki ve sosyal yaşamındaki değişiklikleri, teknoloji kullanımını, duygu ve davranışları içerir.
 • Sizden isterse siber zorbalık sorunlarını çözmesine yardımcı olacağınızı çocuğunuza bildirin.
 • Sevgi dolu desteğiniz çocuğunuzun refahı için hayati öneme sahiptir.

Siber zorbalık belirtileri

Çocuğunuzun siber zorbalığa uğradığından endişe duyuyorsanız, çocuğunuzun okulunda ve sosyal yaşamında, teknoloji kullanımında, duygu ve davranışlarındaki değişiklikleri izleyebilirsiniz .

Kullandığınız teknolojilere ve siber zorbalıkla farklı yollarla başa çıkmakta zorlansanız bile, çocuğunuzu ve genellikle nasıl davrandığını biliyorsunuz. Bu, çocuğunuzdaki ilgili değişiklikleri fark etmek için iyi bir konumda olduğunuz anlamına gelir.

Okul ve sosyal yaşam
Çocuğunuz:

 • okula gitmeyi reddediyor
 • normalden daha düşük not almaya başlar
 • arkadaşlarını görmek istemiyor
 • normal sporlarına ve diğer aktivitelerine katılmak istemiyor
 • grup toplantılarından kaçınır.

Teknoloji kullanımı
Çocuğunuz:

 • İnternet kullanımında veya sonrasında üzgün
 • normalde olduğundan çok daha uzun süre harcıyor veya bilgisayarı veya telefonu kullanmayı bırakmıyor
 • odasına girdiğinizde bilgisayarda yaptıklarını durdurur.

Duygu ve davranış
Çocuğunuz:

 • normalden daha karamsar
 • davranışlarda belirgin değişiklikler gösterir
 • evde olağandışı kızıyor
 • uyumakta zorluk çekiyor
 • iştahı yok
 • hasta hisseder veya sık baş ağrısı veya mide ağrılarından şikayetçidir.

Çocuğunuzun zorbalığı yapan biri olabileceğinden endişe ediyorsanız, çocuğunuzla sorumlu bir dijital vatandaş olma ve diğer insanlara çevrimiçi olarak saygı gösterme hakkında konuşarak başlayabilirsiniz  . Ayrıca, bazı çocuklar kendilerine zorbalık yapıldığı için zorbalık yapıyorlar. Bu durumda, çocuğunuzun başkalarına zorbalık yapmasını önlemek için harekete geçin, ancak yukarıdaki işaretleri de arayın.

Çocuklara ve gençlere siber zorbalığa karşı yardım

Çocuklar ve gençler çevrimiçi zorbalık yapıyorlarsa, sorunu kendileri çözmek için bazı güçleri olduğunu hissetmeleri harika. Bu altı adım çocuğunuz için siber zorbalığa karşı mücadelede iyi bir yoldur .

Çocuğunuzun bu adımlar boyunca çalışmasına yardımcı olmanız ve siber zorbalık olayını bildirmeniz gerekebilir . Desteğiniz fark yaratabilir, çünkü bazı gençler olayları kendileri bildirmek için çok duygusal olarak yorgun hissederler.

1. Siber zorbalığı yapan kişiyi engelleyin veya silin
Arkadaş listelerinden birini engellemek, siber zorbalığı yapan kişinin çocuğunuz hakkında rahatsız edici içerik yayınlamasını veya yüklemesini engellemeye yardımcı olur.

Siber zorbalık kısa mesajlar veya telefon görüşmeleri yoluyla gerçekleşiyorsa, servis sağlayıcıdan aramaları veya metinleri izlemesini veya numarayı engellemesini isteyebilirsiniz. Gerekirse, servis sağlayıcı gönderenle irtibata geçebilirsiniz, çünkü cep telefonu sahipleri zorbalık yapmak için telefonlarını kullanıyorlarsa sözleşmelerini ihlal ederler. Gerekirse telefon numarasını değiştirebilirsiniz.

2. Zorbalık kanıtlarını saklamanızı sağlayın Zorbalık kanıtlarını saklayın
. Bunu yapmanın en iyi yolu ekran görüntüsü almaktır.

3. Birine söyle
Çocuğunuz bir anneyle, daha büyük kardeşle, akraba, öğretmenle veya yakın bir arkadaşla duygularını en kısa sürede paylaşırsa, daha az tecrit edilmiş olmasına yardımcı olur.

4. Kötüye kullanımı bildir

Siber zorbalığı genellikle bir web sitesindeki ‘kötüye kullanımı bildir’ bağlantısını tıklayarak web yöneticilerine bildirebilirsiniz. Web sitesi rahatsız edici içeriği kaldıracaktır, ancak bu zaman alabilir. Materyal 48 saat içinde kaldırılmazsa , Çocuk e-Güvenlik Komiseri Ofisi aracılığıyla şikayette bulunabilirsiniz .

Kötüye kullanımı bildirirseniz, siber zorbalığı yapan kişinin cezaları olacaktır.

Siz ve çocuğunuz için, kötüye kullanımın nasıl bildirileceğini bildiğinden emin olmak için kullandığı sosyal medya sitelerine birlikte bakmak iyi bir fikirdir.

5. Kontrolü başlatın

Çocuğunuz siber zorbalık durumunu kontrol altına alırsa, kendini daha güvende hissedebilir ve döngüyü kırabilir. Kontrolü ele almanın büyük bir kısmı suistimali bildirmek ve aynı zamanda buna karşı misilleme veya tepki vermemektir. Aslında, çocuğunuzun siber zorbalığı yapan kişiyle hiç ilgilenmemesi en iyisidir.

Siber zorbalığı yapan kişiye yanıt vermek işleri daha da kötüleştirebilir çünkü siber zorbalığı yapan kişinin daha güçlü hissetmesini sağlayabilir.

6. Zorbalık mesajını silme

Siber zorbalık kanıtını kaydettikten sonra mesajı veya postayı silin. Yönlendirmeyin, yeniden yayınlamayın, tekrar tweetlemeyin veya başkalarına herhangi bir şekilde göndermeyin, çünkü onlar da iletebilirler.Siber zorbalığı durdurmak için resimli kılavuzumuza göz atmak isteyebilirsiniz  . Hem kendiniz hem de çocuğunuzun kullanması için yazdırabileceğiniz kullanışlı bir referans.

Siber zorbalığa uğramış gençlere yardım etmek

Çocuğunuz siber zorbalık sorunlarını her zaman kendi başına çözemez. Endişeniz varsa adım atmanız önemlidir. Sevgi dolu desteğiniz çocuğunuzun sağlığı için hayati önem taşır :

Anında pratik ve duygusal yardım ve destek sunmanın bazı yolları şunlardır:

 • Başlamak için sadece çocuğunuzu dinleyin. Sorunu çözmek için çok hızlı davranmak bazen sorunu daha da kötüleştirebilir, bu nedenle çocuğunuzun ihtiyaçlarına karşı duyarlı olun.
 • Çocuğunuza, sizden isterse yardım edeceğinizi ve sorun ortaya çıkarsa her şeyin daha iyi hale geleceğini bildirin.
 • Çocuğunuzun okulunu dahil etmeniz gerekiyorsa, çocuğunuzun buna uygun olduğundan ve bu süreçte söz sahibi olduğundan emin olun. Bir öğretmenin okuldan birisinin dahil olduğunu düşünüyorsa iyi bir fikir olduğunu bilmesine yardımcı olabilir.
 • Sakin olun ve çocuğunuzun internet veya cep telefonunu kullanmasını yasaklamaktan kaçının. Çevrimiçi erişimin yasaklanması, çocuğunuzun çevrimiçi sorunlarını paylaşma olasılığını azaltabilir. Ayrıca çocuğunuzu çevrimiçi olarak destekleyici arkadaşlardan izole edebilir.
 • Çocuğunuz sıkıntılı veya geri çekilmiş gibi görünüyorsa profesyonel yardım alın. 

Siber zorbalık: tespit etmek neden zor

Siber zorbalığı tespit etmek zor olabilir.

Bunun nedeni, zorbalığa uğrayan birçok gencin ilk başta neler olduğunu fark etmeyebilmesidir.

Ayrıca, bazen öğretmenlere veya velilere, belki de utanç duydukları için söylemek istemezler. Bir yetişkin bu konuda bir şeyler yapmaya çalışırsa siber zorbalığın daha da kötüleşmesinden korkabilir veya bilgisayar ve telefon ayrıcalıklarını kaybetmekten endişe duyabilirler.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!