Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Saygısız genç davranışı: bununla nasıl başa çıkılır?

Anahtar noktaları

 • Saygısız davranış, genç gelişiminin ortak bir parçasıdır. Bu aşama genellikle geçicidir.
 • Olumlu iletişim, güçlü ilişkiler ve açık aile kuralları ile saygısızlığı önleyebilir veya yönetebilirsiniz.
 • Tartışmayı ve savunmayı önlemek en iyisidir.

Ergenlerde saygısız davranışlar hakkında

Bazen çocuğunuzla olan etkileşimlerin hepsinin biraz benzediğini hissedebilirsiniz:

 • Siz – ‘Bu proje nasıl gidiyor?’
 • Çocuğunuz – ‘Neden beni kontrol ediyorsun? Bana güvenmiyor musun Her zaman iyi notlar alıyorum, neden bana soruyorsun? ‘
 • Sen – ‘Ben sadece soruyordum. Ben sadece iyi gidip gitmediğini bilmek istedim … ”
 • Çocuğunuz – ‘Elbette … mırıldanıyor, mırıldanıyor, mırıldanıyor’.

Bir ebeveyn olarak, bu tür konuşmalarınız olduğunda neler olduğu konusunda incinmiş, endişeli ve üzgün olabilirsiniz. Çocuğunuz ilginize veya girdinize değer verirdi, ancak şimdi basit konuşmalar bile argümanlara dönüşüyor gibi görünüyor.

Çocuğunuzun davranışının nedenleri vardır. Ayrıca iyi haberler de var:  bu aşama genellikle geçer.

Saygısızlık: nereden geliyor?

Tüm gençler kaba veya saygısız değildir, ancak saygısızlık, gençlerin büyümesi ve gelişmesinin ortak bir parçasıdır.

Bunun nedeni kısmen çocuğunuzun bağımsız fikirleri ifade etmesi ve test etmesidir, bu nedenle katılmamanız gereken zamanlar olacaktır. Bağımsızlık geliştirmek  büyümenin önemli bir parçasıdır. Çocuğunuzun daha fazla sorumluluk almaya çalıştığı iyi bir işarettir. Ancak yine de anlaşmazlık ve farklı görüşlerin uygun şekilde nasıl ele alınacağını öğrenir.

Ayrıca, çocuğunuz gizlilik ihtiyacını bağlantıda kalma ve bakımını gösterme ihtiyacı ile dengelemeye çalışıyor . Bu nedenle bazen kaba veya saygısız bir yanıt alabilirsiniz, çünkü çocuğunuz ne yaptığına veya onun alanını işgal ettiğine çok fazla ilgi duyduğunuzu hisseder.

Çocuğunuzun ruh halleri de hızla değişebilir.  Ve bu bazen aşırı duyarlılığa yol açabilir, bu da huysuzluğa veya kabalıklara yol açabilir. Genç beyin gelişimi, çocuğunuzun sizinki de dahil olmak üzere diğer insanların bakış açılarını empati kurma ve anlama yeteneğini de etkileyebilir.

Bazen saygısız davranışlar çocuğunuzun özellikle stresli veya endişeli hissettiğinin bir işareti olabilir.

Gençler de bazı şeyler hakkında daha derin düşünmeye başlıyorlar, böylece daha önce hiç sahip olmadıkları düşünce ve duygulara sahip olabilirler. Bazı gençler her şey hakkında çelişkili ve radikal bir görüşe sahip gibi görünüyorlar ve daha önce var olan inançları sorgulayabilirler. Daha derin düşünmeye bu geçiş , gelişimin normal bir parçasıdır.

Ve bazen gençler saygısızdır çünkü başkalarını etkilemenin bir yolu olabileceğini düşünürler veya arkadaşlarının bu şekilde davrandıklarını görürler.

Çocuğunuz ne kadar huysuz veya dik başlı olursa olsun, konuşmaya ve sizinle bağlantı kurmasına zaman ayırmaya değer . Huysuz veya değişkense biraz daha anlayışlı olmanız gerekebilir. Bu aşamanın genellikle geçeceğini hatırlamak yardımcı olabilir.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzun saygısız davranışlarıyla başa çıkmak

İletişim için ipuçları

 • Sakin olun. Çocuğunuz bir tartışmaya saygısız bir ‘tutum’ ile tepki verirse bu önemlidir. Durun, derin bir nefes alın ve söylemek istediklerinize sakin bir şekilde devam edin.
 • Mizah kullanın. Paylaşılan bir kahkaha bir çıkmazı kırabilir, yeni bir bakış açısı getirebilir, tonu hafifletebilir. Sadece çocuğunuzla alay etmek veya alaycı olmaktan kaçının.
 • Genelde istediğiniz şekilde davranıyorsa, çocuğunuzun omuzlarını, kabarık gözlerini ve sıkılmış bakışlarını görmezden gelin.
 • Anlayışınızı kontrol edin. Bazen gençler kaba olmaları anlamsız saygısızlık yaparlar. Şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: ‘Bu yorum oldukça rahatsız edici oldu. Kaba davranmak mı istedin? ‘
 • Olumlu bir şekilde iletişim kurduğunuzda çocuğunuza açıklayıcı övgü verin .

İlişkiler için ipuçları

 • Bir rol modeli olun  . Çocuğunuzla birlikteyken, konuşmaya ve çocuğunuzun konuşmasını ve size karşı hareket etmesini istediğiniz şekilde davranmaya çalışın. Örneğin, çok yemin ederseniz, çocuğunuz yemin etmenin neden uygun olmadığını anlamakta zorlanabilir.
 • Siz ve çocuğunuz arasında çok fazla gerilim varsa, başka bir güvenilir yetişkin çocuğunuzu destekleyebilir. Bu zorlamayı kolaylaştırabilir.
 • Özellikle stresli veya endişeli hissettiren hiçbir şey olmadığından emin olmak için çocuğunuzla görüşün.
 • Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın.

Disiplin için ipuçları

 • Çocuğunuzu kurallarla ilgili tartışmalara dahil etmek iyi bir fikirdir.
 • Çocuğunuzun davranışına ve bu konuda nasıl hissettiğinize odaklanın. Çocuğunuzun kişiliği veya karakteri hakkında yorum yapmaktan kaçının. ‘Kabasın’ demek yerine, ‘Bana böyle konuştuğunda inciniyorum’ gibi bir şey deneyin.
 • Sonuçları ayarlayın ve kullanın, ancak çok fazla kullanmamaya çalışın. Bazen, kabalık, küfür veya isim çağrısı gibi şeyler için sonuçların kullanılması uygun olmayabilir.

Genç saygısızlığı ile kaçınılması gereken şeyler

Tartışmak nadiren ebeveynler veya gençler için işe yarar . Sinirlendiğimizde, demek istemediğimiz şeyleri söyleyebiliriz. Daha etkili bir yaklaşım, kendinize ve çocuğunuza sakinleşmek için biraz zaman vermektir.

Konum : Etkili bir yaklaşım olarak, çocuğunuza konuşmak istediğinizi söylemek ve bir anda anlaşmak için oldukça makul bir yoldur.

Defansif olmak  çok nadiren faydalıdır. Bazı şeyleri kişisel almamaya çalışın. Çocuğunuzun bağımsızlığını savunmaya çalıştığını hatırlamak size yardımcı olabilir.

Çocuğunuzdan daha fazla yaşam deneyiminiz olsa da, ona nasıl davranılacağına dair ders vermek muhtemelen onun dinlemesini engelleyecektir. Çocuğunuzun sizi dinlemesini istiyorsanız, onu aktif olarak dinlemek için zaman harcamanız gerekebilir .

Kaprisin çok fazla etkisi yoktur. Hayal kırıklığınızı artırabilir ve çocuğunuz muhtemelen içine kapanacaktır.

Alaycılık neredeyse kesinlikle kızgınlık yaratacak ve sizinle çocuğunuz arasındaki mesafeyi artıracaktır.

Gençlerde saygısızlık konusunda ne zaman endişelenilmelidir?

Çocuğunuzun size ve ailenize karşı tutumu  yukarıda önerilen stratejilerden hiçbirine yanıt vermiyorsa , daha derin bir sorunun olduğu konusunda bir uyarı işareti olabilir.

Çocuğunuzun tutumunda veya ruh halinde değişiklikler varsa, ailenizden, arkadaşlarınızdan veya olağan etkinliklerden çekilirse veya evden kaçarsa veya düzenli olarak okula gitmeyi bırakırsa da endişelenebilirsiniz.

Çocuğunuzun davranışlarından endişe ediyorsanız, yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Profesyonel destek almayı düşünün – okul danışmanlarını, öğretmenleri ve aile doktorunuzu dahil etmek iyi bir fikirdir.
 • Konuyu bir aile olarak tartışın ve birbirinizi destekleme yollarını bulmaya çalışın.
 • Diğer ebeveynlerle konuşun ve ne yaptıklarını öğrenin.

Kendinize , özellikle fiziksel ve duygusal sağlığınıza bakmak , işler zorlaştığında sakin ve tutarlı kalmanıza yardımcı olabilir. Arkadaşlar ve aile, diğer gençlerin ebeveynleri, büyük bir destek kaynağı olabilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!