Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda paylaşma ve paylaşmayı öğrenme

Paylaşmayı öğrenmek küçük çocuklar için zor olabilir, ancak paylaşım, çocukluk boyunca oynamak ve öğrenmek için ihtiyaç duydukları bir beceridir. Uygulamaya bolca zaman ve fırsat vererek çocuğunuzun paylaşmayı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. İyi paylaşım için övgü ve teşvik de yardımcı olacaktır.

Paylaşmak neden önemlidir?

Paylaşmak hayati bir yaşam becerisidir. Bu, yeni yürümeye başlayan çocukların ve küçük çocukların öğrenmeleri gereken bir şeydir, böylece arkadaş edinebilir ve arkadaş tutabilirler ve birlikte oynayabilirler.

Çocuğunuz oyun oynamaya başladıktan ve çocuk bakımı, okul öncesi veya anaokuluna gitmeye başladığında, başkalarıyla paylaşabilmesi gerekir.Paylaşmak çocuklara uzlaşma ve adalet hakkında bilgi verir. Başkalarına biraz verirsek, istedikleri şeylerden bazılarını da alabileceklerini öğrenirler. Paylaşan çocuklar sırayla nasıl geçip müzakere edeceklerini ve hayal kırıklığıyla nasıl başa çıkacaklarını öğrenirler. Bunların hepsi önemli yaşam becerileridir.

Çocuğunuzun paylaşım hakkında bilgi edinmesine yardımcı olun

Çocuklar sadece ebeveynlerinin yaptıklarını izlemekten çok şey öğreniyorlar. İyi bir paylaşımı çocuklarınıza örneklemek oldukça faydalıdır.

Çocuklar ayrıca paylaşım hakkında bilgi edinme ve pratik yapma fırsatlarına ihtiyaç duyarlar . Günlük yaşamda paylaşmayı teşvik etmenin bazı yolları şunlardır:

  • Başkalarında iyi paylaşım olduğuna dikkat edin. ‘Arkadaşın Ali oyuncaklarını çok iyi paylaşıyordu. Çok nazikti.
  • Çocuğunuzu paylaşmaya veya sırayla almaya çalışırken gördüğünüzde, çok övgü ve dikkat verdiğinizden emin olun . Örneğin, ‘Aziz’in treninle oynamasına izin vermeni beğendim. Harika paylaşım!
  • Çocuğunuzla paylaşmayı ve dönüş yapmayı içeren oyunlar oynayın. Çocuğunuza adımlar boyunca konuşun, ‘Şimdi kuleyi inşa etme sırası bende, sonra sıra sizde. Kırmızı blokları benimle paylaşıyorsun, ben de yeşil blokları seninle paylaşacağım ‘.
  • Diğer çocuklarla oyun oynamadan önce çocuğunuzla paylaşım hakkında konuşun. Örneğin, ‘Nehir geldiğinde oyuncaklarınızdan bazılarını paylaşmanız gerekir. Neden ona ne oynamak istediğini sormuyoruz? ‘ Çocuğunuzla, çocuk bakımına veya anaokuluna başlamadan önce paylaşım hakkında da konuşabilirsiniz.

Paylaşmak önemli olsa da, çocukların kendileri için sakladıkları bazı oyuncaklara sahip olmaları iyidir. Diğer çocuklar evinizde oynamaya geldiğinde bu özel oyuncakları çıkarmamak daha iyi bir fikirdir. Bu, paylaşımla ilgili sorunları önlemenize yardımcı olabilir.

Çocuğunuz paylaşmayacağı zaman

Paylaşmak, özellikle ilk başta zor olabilir. Çoğu çocuğun bu yeteneği geliştirmek için uygulamaya ve desteğe ihtiyacı vardır.

Çocuğunuz iyi paylaşım yapmıyorsa, evde birlikte çalışmayı ve ne yaptığınızı konuşmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, ‘Bu muzu paylaşalım. Biraz alabilirsin, ben de alabilirim ‘.

Çocuğunuzun paylaşımda zorluk çekmesi durumunda oyunlardan kaçınmak için hiçbir neden yoktur. Bunun yerine, bunları çocuğunuzun pratik yapmasına yardımcı olmak için bir şans olarak kullanın. Yakında kalabilir ve paylaşmayı unutmaması için onu cesaretlendirebilirsiniz. Paylaşmaya çalıştığında, tam olarak ne yaptığını ve ne kadar gurur duyduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Paylaşmamanın sonuçları
Üç yaşından büyük çocuklar için, sonuçların kullanılması yardımcı olabilir .

Sonuçları paylaşmamak için kullandığınızda, sonuçların paylaşılmakta olan veya paylaşılmayan şeyle ilgili olması önemlidir! Örneğin, çocuklar bir oyuncak treni paylaşmıyorsa, treni kısa bir süre için her ikisinden de alabilirsiniz. Her iki çocuk da trenle oynayamaz, bu nedenle sonuç her ikisi için de aynı hissi verir. Bu, çocukların oyuncakla birlikte oynamak istiyorlarsa ne yapmaları gerektiğini düşünmelerini sağlayabilir.

Hazır olduklarını düşündüğünüzde, oyuncağı geri verebilirsiniz, böylece çocuklar paylaşabileceklerini göstermek için başka bir şans elde ederler.

Farklı yaşlarda paylaşım

Yeni yürümeye başlayan çocuklar
İki yaşındaki çocuğunuz muhtemelen paylaşmanın ne olduğunu anlamıyor. Genel olarak, küçük çocuklar dünyanın merkezi olduklarına ve her şeyin onlara ait olduğuna inanırlar. Paylaşmak için çocukların da duygularını yönetebilmeleri gerekir ve küçük çocuklar sadece bunu nasıl yapacaklarını öğrenmeye başlarlar.

Dolayısıyla, paylaşmamanın sonuçları muhtemelen yürümeye başlayan çocuğunuzun paylaşmayı öğrenmesine yardımcı olmaz. Bunun yerine, teşvik ve uygulama daha iyi çalışacaktır.

Başka bir çocukta yürümeye başlayan çocuğunuzun gerçekten istediği bir şey varsa, çocuğunuz muhtemelen dönüşünü beklemeyi çok zor bulacaktır. Oyuncağı elinden geldiği kadar almaya çalışabilir ya da istediği şeyi alamazsa öfke nöbeti geçirebilir.

Okul Öncesi
Çocuklar Üç yaşına gelince, birçok çocuk dönüşümlü olarak paylaşmayı ve paylaşmayı anlamaya başlıyor. Örneğin, okul öncesi çocuğunuz muhtemelen eşit olarak paylaşmanın yapılacak ‘adil’ şey olduğunu anlayacaktır, ancak yine de bir şeyden vazgeçmek söz konusu olduğunda paylaşımı eyleme geçirmeye hevesli olmayabilir. Sırasını beklerken de sabırsız olabilir.

İyi bir dönüşü izleyerek ve överek, adaleti teşvik ederek ve paylaşım hakkında açıklama yaparak okul öncesi çocuğunuzun paylaşım becerilerini geliştirebilirsiniz. Futbol golleri atmak veya basketbol çemberleri atmak gibi sıralamayı paylaşmak ve sıralamak gibi basit aktiviteler yardımcı olabilir.

Bir sorun varsa, okul öncesi çocuğunuza birisinin oyuncağını alması veya dönüş yapmasına izin vermemesi durumunda nasıl hissettiğini hatırlatmak yardımcı olabilir. Onunla diğer insanların duyguları hakkında konuşmak, başkalarının bakış açısından bir şeyleri anlamasına yardımcı olacaktır – bu aynı zamanda arkadaş edinmede önemli bir beceridir.

Bir okul öncesi çocuğun paylaşma yeteneği hakkında gerçekçi olmak iyi bir fikirdir. Bu yaşta, çoğu çocuk hala öğreniyor ve diğer insanların düşüncelerini ve duygularını anlamakta zorlanıyor.

Okul çağındaki çocuklar
Çoğu çocuk okula başladığında, diğer insanların da duygularının olduğunu anlamaya başlarlar. Bu, paylaşma ve sırayla olma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir, ancak favori bir oyuncak veya oyunu paylaşmaları hala zor olabilir.

Okul çağındaki çocuklar da güçlü bir adalet duygusuna sahiptir ve adil bir şekilde gitmeyeceklerini düşünürlerse bir oyuncak veya oyun oynamak istemeyebilirler. Çocuğunuzun oynadığı oyunların kurallarını kontrol etmesine yardımcı olabilir ve çocuğunuza ve diğerlerine hepsinin bir dönüş elde edeceğinden emin olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yaşta, çocuğunuz eskisinden çok daha sabırlı ve hoşgörülü olacaktır. Ayrıca doğru olanı yapmaya hevesli olacak ve daha karmaşık ilişkiler kurabilir, bu da paylaşım fikrine gerçekten yardımcı olur. Çocuğunuz okulda da çok fazla uygulama paylaşımı yapabilir – örneğin, masasında kalem paylaşımı veya resim çizmede boya paylaşımı.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!