Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Özsaygı oluşturmak: bebekler ve çocuklar

Çocukların yaşları büyüdükçe kendileri de değişir. Farklı yaşlarda, sağlıklı benlik saygısı oluşturmak için farklı destek türlerine ihtiyaç duyarlar.

Bebekler ve benlik saygısı

Yenidoğan ve çok küçük bebekler kendilerini kendi insanları olarak görmezler. Bu, onların gerçekten özsaygıları olmadığı anlamına gelir.

Sağlıklı benlik saygısı için zemin hazırlayabilirsiniz:

 • bebeğinize nazikçe bakmak
 • bebeğiniz ağladığında cevap vermek
 • çok sarılma ve gülümseme.

Bütün bunlar bebeğinize sevildiğini ve sevimli olduğunu söyler.Benlik saygısı, kendinizi ve kim olduğunuzu sevmekle ilgilidir. Çocuklar için, sevildiğini ve ona değer veren bir aileye ait olduğunu bilmek önde gelir. Çocukların benlik saygısı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve benlik saygısı

Yeni yürümeye başlayan çocuklar kendilerini, ne yapabileceklerini ve onları kim oldukları konusunda bir anlayış geliştirmeye başlar.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz daha fazla karar vermek istiyor. Hangi oyuncakla oynayacağı veya hangi şapkayı giyeceği gibi, seçenekler arasında karar vermesine izin vermek iyi bir fikir olabilir. Öğrenirken, küçük çocuklar gelişmekte olan benlik saygısına katkıda bulunan şeyleri gerçekleştirme gücüne sahip olduklarının farkındadırlar.

Ancak bu yaştaki çocuklar kendilerini hala sizin gözlerinizden görüyorlar , bu nedenle bebeğinizin benlik saygısını inşa etmede çok önemli bir rolünüz var. İşte bazı fikirler:

 • Çocuğunuzun çevresini keşfetmesine izin verin, ancak size ihtiyacı varsa ona cevap vermeye hazır olun. Örneğin, çocuğunuz blokları üst üste koyabilir ancak düştüklerinde korkabilir. Bunun kötü bir durum olmadığını söyleyin.
 • Örneğin çocuğunuzun tostta reçel ya da kaşar peyniri olması gibi makul kararlar almasına izin verin. Bu, yeni konuşmaya başlayan çocuklara, güven ve benlik duygusu geliştirmeye yardımcı olan heyecan verici bir kontrol hissi verir.
 • Çocuğunuza ‘hayır’ deme şansı verin. Yeni yürümeye başlayan çocuklar kendilerini iddia etmelidir. Örneğin, çocuğunuz ceket giymesini istediğinizde hayır diyorsa, sorun değil. Üşütmek ona zarar vermez. Çocuğunuz karar vermeyi öğreniyor ve sunduğunuz şeyi gerçekten istiyor olsa bile, genellikle ‘hayır’ diyerek pratik yapabilir.
 • Zor sosyal durumlarda çocuğunuza koçluk yapın. Yeni yürümeye başlayan çocuklar paylaşmak ve sırayla almakta zorlanabilirler çünkü kim olduklarını ve onların ne olduğunu öğreniyorlar. Örneğin – ‘Şimdi kırmızı bloğa sahip olma sırası bende. Harika paylaşım – aferin! ‘.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar nasıl göründüklerini keşfederek kendilerini öğrenirler – örneğin, aynalar saatlerce eğlence sağlar. Ayrıca ne yapabileceklerini keşfederler ve ‘ben yapıyorum’ genellikle favori bir ifadedir. 

Okul öncesi ve benlik saygısı

Yaklaşık üç yıl içinde, çoğu çocuk bedenlerinin ve zihinlerinin kendilerine ait olduğunu fark eder. Çoğu çocuk bu dönemde ailelerinden uzakta bir süre geçirme (kreşe gitmek) ile başa çıkabilir, çünkü kendilerini güvende ve sevilmiş hissederler. Bu yaşta, genellikle kendilerini başkalarıyla karşılaştırmayı severler ve yaptıkları her şeyde en büyük, en hızlı veya en iyi olup olmadıklarını sorarlar.

Dengeli geri bildirim , yanıt vermenin iyi bir yoludur. Örneğin, şunları söyleyebilirsiniz:

 • ‘Bence en iyi dört yaşındaki ressam sensin!’
 • “ Ali senden daha hızlı bir koşucu, ama topu sen yakalıyorsun. ”

Bu, çocukların kendileriyle gurur duymalarını sağlar, ancak diğer insanların önemli olduğu ve işleri de iyi yapabileceği mesajını gönderir.

İlkokul çağındaki çocuklar ve benlik saygısı

Okulda çocuklar kendilerini arkadaşlarıyla ve sınıf arkadaşlarıyla karşılaştırabilirler. Bu, kendine saygı duymalarını sağlayabilir. bu aşamada çocuklar ilk kez kendilerini diğerler çocuklardan daha az yetenekli hissedebilir . Yeni kurallar ve yeni şeyler öğrenmek bazı çocuklar için zor olabilir.

İşte size yardımcı olabilecek bazı yollar:

 • Okul gününün sonunda fazladan sevgiyle kucaklaşın.
 • Çocuğunuzun güçlü yönlerine ve gösterdiği çabaya odaklanın. Çocuğunuzu iyi olduğu şey için övün ve zor bulduğu şeyleri denediği için onunla gurur duyduğunuzu bildirin.
 • Çocuğunuza adil oyun hakkında bilgi verin . Kazanma ve kaybetme yetisine ihtiyacı var.
 • Çocuğunuzu zor sosyal durumlarla yönlendirin – örneğin, ‘Katılmak istediğinizde kocaman bir gülümseme vermeye çalışın. Mutlu görünüyorsanız insanlar sizinle oynamak isteyecektir’. Önce bu durumları çocuğunuzla deneyebilirsiniz.
 • Çocuğunuza yeni etkinlikler deneme ve yeni şeyler öğrenme fırsatı verin.
 • Okul ve ev arasındaki iyi ilişkinin nasıl gittiğini öğrenmek için öğretmenle konuşun. Mümkünse okul hayatına katılmak ve çocuğunuzun okul ödevlerine ve ev ödevlerine ilgi göstermek de iyidir.
 • Öğrenme problemlerinin belirtilerine,  çocuğunuzun benlik saygısını etkileyebilecek zorbalık veya diğer sosyal zorluklara dikkat edin.

İlkokulda benlik saygısı, çocukların ne kadar iyi öğrendikleri, nasıl göründükleri, sporda nasıl davrandıkları ve ne kadar kolay arkadaş edindikleri de dahil olmak üzere birçok şeyle ilgilidir.

Kendi benlik saygınıza bakmak

Refahları söz konusu olduğunda, çocukların ebeveynlerini izleyerek özsaygı hakkında çok şey öğrendiklerini unutmayın . İşte kendi benlik saygınızı artırmak ve aynı zamanda çocuklarınız için iyi bir benlik saygısını modellemek için bazı ipuçları:

 • Başarılarınızla gurur duyun ve iyi olduğunuz şeyler hakkında konuşun. Örneğin, ‘Bu gece büyük bir tavuk pişirdim’.
 • Çocuğunuza başarısızlığı sağlıklı bir şekilde nasıl ele alacağını gösterin. Örneğin, tavuk iyi sonuç vermediyse, bir cevap ‘Ben umutsuz bir aşçıyım’ yerine daha sağlıklı bir yanıt vermek gerekirse ‘bu sefer bir şeyler ters gitti. Gelecek hafta tekrar deneyeceğim ‘.
 • Kendi kendinize olumlu konuşma kullanın ve kendinizi çocuklarınızın önünde eleştirmekten kaçının. Örneğin, ‘Egzersiz benim en sevdiğim şey değil, ama vücudum içim yürüyüşe çıkmak iyi – işte buradayım!’.
 • Kendinize iyi bakın . Eğlenceli olan bazı şeyler yapın. Örneğin, yeni bir şeyler öğrenin, rahatlatıcı bir köpük banyosu yapın, spor yapın, bir kitap okuyun, yürüyüşe çıkın veya müzik dinleyin.
 • Olumlu ve sizi destekleyen arkadaşlarınızla biraz zaman geçirin.
 • Size yakın olanlarla birlikte olmak için düzenli zaman ayırın.

Bir sağlık sorunu benlik saygınızı etkiliyorsa , aile hekiminizle konuşmak iyi bir fikirdir .

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!