Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Övgü, teşvik ve ödüller

Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, övgü ve cesaretlendirmeniz onların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır. Bu onların özgüvenlerini artırır. Bazen ödüller de yararlı olabilir, özellikle de iyi davranışları teşvik etmek istiyorsanız.

Övgü


Övgü nasıl çalışır Övgü, çocuğunuza davranışları hakkında neyi sevdiğinizi söylediğiniz zamandır. Bu durum, çocuğunuzun benlik saygısını, güvenini ve benlik duygusunu besler.

Övgü kullanarak çocuğunuza kendisi hakkında nasıl olumlu düşüneceğini ve konuşacağını gösteriyorsunuz. Çocuğunuzun ne zaman başarılı olduğunu nasıl fark edeceğini ve kendinin haz duymasına öğrenmesine yardım ediyorsunuz.

Ne için övgü kullanılır
Farklı şeyler için farklı yaştaki çocukları övebilirsiniz. Daha küçük bir çocuğu istendiğinde parktan ayrıldığından ya da kendi ayakkabı bağlarını bağlamaya çalıştığı için övebilirsiniz. Gençleri, kararlaştırılan bir zamanda eve geldikleri için veya hatırlatmadan ödevlere başladıkları için övebilirsiniz.

Betimsel övgü
Betimsel övgü, çocuğunuza tam olarak ne istediğinizi söylediğiniz zamandır. Örneğin, ‘odanızdaki her şey için bir yer bulma şeklini seviyorum’. Bu, çocuğunuzun ne demek istediğinizi anlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda ‘Sen iyi bir çocuksun’ gibi spesifik olmayan övgüden daha gerçektir.

Aşırı fazla övgü iyi değildir. Övgü, spesifik değilse veya çocuğunuz hiçbir şey yapmadığında kullanırsanız etkisini kaybedebilir. Bu, çocuğunuza övülmek için hiçbir şey yapması gerekmediğini öğretebilir.

Davranışı değiştirmek için övgü kullanma
Çocukların övgü alan davranışı tekrarlama olasılığı daha yüksektir. Bu, zor davranışı değiştirmeye ve onu arzu edilen davranışla değiştirmesine yardımcı olmak için övgü kullanabileceğiniz anlamına gelir.

İlk adım, çocuğunuzun istediğiniz gibi davrandığı zamanı izlemek. Bu veya beğendiğiniz başka bir davranış gördüğünüzde, hemen çocuğunuzun dikkatini çekin. Sonra çocuğunuza tam olarak neyi beğendiğinizi söyleyin.

İlk başta, davranışı her gördüğünüzde övebilirsiniz. Çocuğunuz davranışı daha sık yapmaya başladığında, onu daha az övebilirsiniz.

Davranışı değiştirmek için övgü kullanıyorsanız, başarıyı olduğu kadar çabayı da övebilirsiniz – örneğin, ‘oyuncağı istemek için kullandığın kelimeler harika.’

teşvik

Teşvik çaba için övgüdür – örneğin, ‘O matematik ödevi üzerinde çok çalıştınız’.

Çabaları övmek çocuğunuzu gelecekte çok denemeye teşvik edebilir – çok motive edicidir. Ancak, çocuğunuzun davranış veya aktivite yapmasına yardımcı olmak için bir etkinlik öncesinde ve sırasında cesaretlendirme de kullanabilirsiniz. Örneğin, ‘Test konusunda gergin olduğunuzu biliyorum, ama çok çalıştın. Nasıl olursa olsun, elinden gelenin en iyisini yaptın ‘.

Bazı çocuklar, özellikle de daha az kendinden emin olanlar, diğerlerinden daha fazla cesaret ister. Övgü cesaretlendirici ve çabaya odaklandığında, çocukların çok çalışmayı kendi başına iyi bir şey olarak görme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca zorluklarla karşılaştıklarında denemeye devam etmeleri ve iyimser olmaları daha olasıdır.

Ödüller

Bir ödül iyi davranışın bir sonucudur. Bu ‘aferin’ demenin bir yolludur. Örneğin, odasını düzenli tutmanın bir ödülü olarak, çocuğunuzun akşam yemeğinde seçim yapmasına izin verebilirsiniz. Çocuğunuzu iyi şeyler yaptığında ödüllendirmek teşvik edici bir davranıştır. 

Ödüller, övgünün ve cesaretlendirmenin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Çoğu davranış, onu takip eden sonuçlardan etkilenir, bu nedenle çocuğunuzun davranışını övün ve daha sonra ödüllendirdiğinizde, iyi davranışın tekrar olması daha olasıdır.

İlk başta ödüller işe yarayabilir, ancak en iyisi onları fazla kullanmamaktır. Onları çok kullanmanız gerekiyorsa, durumu yeniden düşünmek yardımcı olabilir – istediğiniz davranışı teşvik etmeye çalışabileceğiniz başka stratejiler var mı? Yoksa şu anda çocuğunuz için görev veya davranış çok mu zor?

Rüşvet ve ödüllerin aynı olmadığını unutmayın . İstediğiniz davranıştan önce verilen şey rüşvettir. Ödüller iyi davranışı güçlendirir, ancak rüşvet bu işe yaramaz. Bazen eleştirmek iltifat etmekten daha kolaydır. Kötü davranış genellikle iyi davranıştan daha belirgindir – örneğin, çocuğunuzun bağırdığını fark ettiğinizde, çocuğunuz sessizce bir kitap okurken fark ettiğinizden daha olasıdır. İyi davranışa da dikkat etmeye çalışın!

Övgü, teşvik ve ödül kullanma ipuçları

Aşağıdaki ipuçlarıyla çocuğunuzun özgüvenini artırmaya ve iyi davranışları teşvik etmeye yardımcı olun:

  • Çocuğunuz hakkında iyi hissettiğinizde, söyleyin. Çocuğunuza her gün biraz cesaret verici sözler verip veremeyeceğinize bakın. Söylediğiniz küçük şeyler zamanla çocuğunuz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
  • Eleştirdiğinizden daha fazla övmeye çalışın. Bir rehber olarak, olumsuz bir şey söylediğiniz her zaman çocuğunuzu altı kez övmeye çalışın.
  • Küçük değişiklikler ve başarılar arayın. Çocuğunuz bir iltifat vermek için mükemmel bir şey yapana kadar beklemek yerine, herhangi bir çaba veya gelişmeyi övmeye çalışın.
  • Herkesin farklı olduğunu kabul et. Çocuğunuzu benzersiz güçlü yönleri için övün ve onu özel ilgi alanları hakkında gelişmeye ve heyecan duymaya teşvik edin. Bu onun gurur ve güven duygusu geliştirmesine yardımcı olacaktır.
  • İyi davranış ödülü ile çocuğunuzu şaşırtın. Örneğin, ‘Oyuncakları topladığın için teşekkürler – hadi kutlamak için parka gidelim’.
  • Başarıyı olduğu kadar çabayı da övün. Çocuğunuzun ne kadar çok uğraştığını bilin ve övün – örneğin, ‘Bu ödev için gerçekten çok çalıştın’ veya ‘Paltonu yerine astığın için teşekkür ederim’.
  • Övgülerinizi duygularınız yerine çocuğunuzun davranışına bağımlı hale getirmeye çalışın . Övmek için ne kadar iyi davranış ararsanız, o kadar olumlu hissedersiniz (ve daha iyi davranış görürsünüz).
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!