Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Övgü, cesaretlendirme ve ödül

Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun övgüleriniz ve cesaretlendirmeniz kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Bu onların benlik saygısını ve inancını arttırır. Bazen özellikle de iyi davranışı teşvik etmek istiyorsanız ödüller de faydalı olabilir.
Övgü
Övgü nasıl çalışır?
Övgü çocuğunuzun davranışlarında hoşunuza gidenin ne olduğunu söylemenizdir. Övgü, çocuğunuzun benlik saygısını, inancını ve benlik duygusunu besler. Övgüyü kullanarak çocuğunuza kendisiyle ilgili nasıl olumlu düşüneceğini ve konuşacağını gösterebilirsiniz. Çocuğunuzun iyi olduğunu ve sırtının sıvazlandığını fark etmeyi öğrenmesine yardımcı olursunuz.
Övgü ne için kullanılmalı?
Farklı yaşlardaki çocuklara farklı şeyler için övgüde bulunabilirsiniz. Mesela küçük bir çocuk parktan ayrılması istendiğinde ayrıldığı ya da ayakkabılarını bağlayabildiği için övgüde bulunabilirsiniz. Gençlere belirlenen zamanda eve geldikleri için veya hatırlatılmadan ev ödevlerine başladıkları için övgüde bulunabilirsiniz.
Tanımlayıcı övgü
Tanımlayıcı övgü, çocuğunuza tam olarak neyi sevdiğinizi söylemenizdir. Örneğin, ‘’odandaki her şey için bir yer bulma şeklini beğendim’’. Bu, çocuğunuzun ne demek istediğinizi anlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda, ‘’Sen iyi bir çocuksun’’ gibi spesifik olmayan övgülerden daha gerçekçidir. Çok fazla övgü vermemelisiniz. Övgü, belirli değilse veya çocuğunuz hiçbir şey yapmadığında kullanırsanız etkisini kaybedebilir. Bu, çocuğunuza övülecek bir şey yapması gerekmediğini öğretebilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!