Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Davranış yönetimi aracı – Önceden planlama:

Anahtar noktaları:

  • Bazı durumlar çocuğunuzun zor davranışlarını daha olası hale getirir – örneğin, araba gezilerine, alışverişe veya gelen ziyaretçilere gitmek.
  • Önceden planlama, siz ve çocuğunuz için zorlayıcı durumları yönetmenize yardımcı olabilir.
  • İyi davranışlar için önceden planlama yaparken bu kılavuzdaki yedi adımı kullanın. Zorlu durumları belirleyerek başlayın.

İleriyi planlama neden davranış yönetimine yardımcı olur?

Alışveriş gezileri, arabada seyahat etmek, telefon görüşmeleri yapmak, kendiniz için randevulara katılmak, arkadaşlarınızı ziyaret etmek – bunlar çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamanın ve işlerin yapılmasının zor olabileceği zamanlardır.

Bu gibi durumlarda, çocuğunuzun zorluk çıkarması ve sizin hayal kırıklığı, stres veya öfke riskiniz vardır. 

Bunun birkaç nedeni aşağıdaki gibidir;

  • Çocuğunuzun bakımını üstlenmeye çalışıyorsunuz.
  • Belirli bir zamanda bir şeyler yapmalı ya da bir yerde olmalısınız.
  • Çocuklarınız sıkılıyor.

Önceden planlama, bu zorlu durumları daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Önceden planlama yapmayı için yedi adımımızı kullanmayı deneyebilirsiniz . Bu adımlar, davranış sorunlarına neyin yol açtığını ve bu sorunların nasıl gerçekleştiğini, nasıl yöneteceğinizi düşünmenize yardımcı olur.

1. Zor durumları belirleyin

Önceden planlama yapmadan önce, siz ve çocuğunuz için zorlayıcı durumları tanımlamanız gerekir. Bunlar, çocuğunuzun davranışından dolayı stresli, sinirli veya utanmış hissettiğiniz zamanlar olabilir.

Başlamak için, durumu zorlaştıran şeyi bulmaya çalışın. Çok fazla talep, zaman baskısı veya can sıkıntısı mı? Veya çevre çocuğunuzun zor davranışlarına mı yol açıyor – örneğin, göz seviyesinde lolipoplu kasalar?

Ayrıca, durumdan kaçınıp kaçamayacağınızı veya birinden yardım isteyip istemediğinizi düşünmeye değer. Örneğin, eşiniz market alışverişine giderken çocuğunuzla birlikte evde kalabilirsiniz.

Eğer durumdan kaçınamıyorsanız veya çocuğunuz durumla nasıl daha iyi başa çıkacağını öğrenirse, bunun yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, önceden planlama yardımcı olabilir. Aşağıdaki adımlar sizi önceden planlama konusunda bazı fikirlere yönlendirir.Çocuğunuzun ortamını değiştirerek iyi davranışları nasıl teşvik edebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek yararlı olabilir .

2. Beklentileri netleştirin

Zor bir duruma girmeden önce çocuğunuzla konuşun. Durumdan ne beklediğiniz ve hangi davranışların iyi olduğu konusunda net olmanız size yardımcı olur.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklara ne beklediğinizi söyleyebilirsiniz. Okul çağındaki çocukların kendi fikirleri olacaktır, bu nedenle birkaç belirli kural geliştirmek için birlikte çalışın. Okul çağındaki çocuklarla bu adım daha çok bir müzakere gibidir, ama yine de son söz sizin olmalı.

Kurallar açık, basit ve görmek istediğiniz davranışa odaklanmış olmalıdır. Örneğin, bir doktorun bekleme odası için kurallar ‘Sessizce konuş’, ‘Dokunmadan önce sor’, ‘Oyuncaklara ve dergilere karşı nazik ol’ ve ‘Yanımda yerde oyna’ olabilir. Eğer çok fazla değilse çocuğunuz kuralları hatırlayacaktır.

Kurallara uyulduğunda ve ihlal edildiğinde neler olduğu konusunda önceden anlaşmak da iyi bir fikirdir. Örneğin, doktorun bekleme odası için, ‘Bana yakın kalır ve dokunmadan önce sorarsan, oyuncaklarla oynayabilir veya kitapları okuyabilirsin. Yakın kalmayı veya sormadan dokunmayı unutursan, bir dakika boyunca yanımdaki sandalyede oturacaksın ‘.

Çocuğunuzun kuralları ve sonuçlarını size açıklamasını isteyerek anladığını kontrol edin. Bunu, zorlu duruma girmeden hemen önce yapın .

3. Çocuğunuzu ‘öğrenen’ olarak düşünün

Zor bir davranış olabilir, çünkü bir çocuk bir durumla başa çıkma becerisine sahip değildir. Kendinize, çocuğunuzun zorlu durumlarda ne yapacağını öğrenmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. İşte bazı öneriler.

Çocuğunuza pratik yapma ve başarılı olma şansı verin Çocuklarınız
yeni bir davranış tarzı öğrenirken, davranışı uygulayabilmeleri ve daha kolay durumlarda başarılı olabilmeleri için yardımcı olacaktır. Daha iyi başa çıktığında, daha zor durumları deneyebilir. İşte bazı örnekler:

  • Alışveriş: Sadece birkaç ürün için birkaç kısa alışveriş gezisi planlayın.
  • Ziyaret / ziyaretçiler: bir arkadaşınıza ya da akrabanıza bir dizi kısa ziyaret düzenleyin.
  • Telefon aramaları: bir dizi kısa telefon araması düzenleyin.

Çocuğunuzun en iyi ihtimalle ne zaman olgunlaşabileceğini düşünün
Mümkünse, çocuğunuzun rutini etrafında zorlu durumlar planlayın. 

Çocuğunuzun hangi becerileri öğrenmesi gerektiğini öğrenin
Örneğin, telefon görüşmeleri sırasında sorunlar meydana gelirse, çocuğunuzun ‘beni affedin’, nasıl cevap vereceğinizi, cevabınızı nasıl kabul edeceğinizi ve nasıl yapacağınızı öğrenmesi gerekebilir. Örneğin “meşgulüm ve sessiz ol lütfen.” bu durumlar hakkında konuşabileceğiniz şeylere örnek olabilir.. Ayrıca çocuğunuza bu şeyleri nasıl yapacağını gösterebilir ve yaptığında övebilirsiniz.

4. Çocuğunuzun meşgul olmasını sağlamanın yollarını planlayın

Küçük çocuklar için , onları zorlu durumlarda meşgul edecek bazı aktiviteler planlayın. Bir kağıt, renkli kalemler, çıkartmalar veya bloklar gibi ve de bir içecek, atıştırmalık ve birkaç küçük ama ilginç eşya ile bir ‘çıkış çantası’ hazırlayın.

Sizin yardımınızla, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar ilginç etkinlikleri kendileri planlayabilir veya yaptığınız işlere dahil olabilirler. Örneğin, bakkal alışverişinde çocuğunuzdan raflarda bir şeyler bulmasını ve arabaya koymasını veya etiketlerde renkleri veya kelimeleri tanımlamasını isteyebilirsiniz. Örneğin postanede kuyruğa girerken sessiz bir ‘Casusluk oyunu’ ya da ‘Ben kimim?’

Yalnızca araba gezileri veya telefon görüşmeleri için özel etkinlikleriniz olabilir. Bunlar sesli kitaplar, müzik, çıkartma kitapları vb. Olabilir.

5. İyi davranışları teşvik edin

Zorlu bir durumda, beğendiğiniz davranışı arayın ve teşvik edin. Bu durumda kötü davranışı durdurmak için zaman ayırın ve sonra çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı şeyi bilmesini sağlayın.

Bunu yapmayı hatırlamak zor olabilir, ancak övgü çocuğunuzun davranışı tekrarlama olasılığını artırır. Eleştirdiğinizden daha fazla övgü vermeye çalışın. Bir rehber olarak, olumsuz bir şey söylediğiniz her zaman çocuğunuzu altı kez övmeye çalışın.

Örneğin, bir alışveriş gezisi sırasında, çocuğunuzu yakın durduğu, sessiz bir sesle konuştuğu ve bir şeyler bulmanıza yardımcı olduğu için övebilirsiniz. 

6. Sevmediğiniz davranışlar için sonuçları kullanın

Yukarıdaki adımları uygularsanız, çocuğunuzun iyi davranması daha olasıdır. Ancak , çocuğunuz yanlış davranırsa kullanacağınız sonuçları planlamak en iyisidir .

İyi haber şu ki, evde kullanacağınız sonuçların çoğunu, bazı değişikliklerle başka bir yerde de kullanabilirsiniz. Örneğin, evde zaman aşımı kullanıyorsanız, çocuğunuzun süpermarkette kısa bir süre oturmasını veya yanınızda durmasını sağlayarak alışveriş gezilerinde de kullanabilirsiniz.

7. Takip konuşması yapın

Zor bir durumda bulunduktan sonra çocuğunuzla konuşmanız yardımcı olabilir. Konuşma sırasında çocuğunuzun iyi yaptığı şeyleri vurgulayın ve birlikte kaydettiğiniz ilerlemeyi kutlayın.

Ayrıca çocuğunuzun gelecekte farklı yapabileceği bir veya iki şeye dikkat çekebilirsiniz. Bunlar bir sonraki sefer hedeflerinize dönüşebilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!