Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Okul öncesi zorbalık: çocuğunuza yardım

Çocuğunuz anaokulunda zorbalığa maruz kalıyorsa, hemen konuya dahil olmak önemlidir. Zorbalığı durdurmak için sizin ve okul öncesi personelinin birlikte çalışmanız gerekir.

Okul öncesi zorbalık

Zorbalık , özellikle okul öncesi yıllarda çocukların güven ve benlik saygısı için yıkıcı olabilir.

Çocuğunuz anaokulunda zorbalığa maruz kalıyorsa, hem evde hem de anaokulunda çok fazla sevgi ve desteğe ihtiyacı vardır. Ayrıca, daha fazla zorbalığı önlemek için harekete geçeceğinizi bilmelidir.

Çocuğunuzla zorbalık hakkında konuşmak

Çocuğunuza zorbalık yapılıyorsa, ona yardım etmenin en iyi yollarından biri zorbalığı dinlemek ve konuşmaktır . Öğretmenle konuşmadan önce daha fazla bilgi edinmek için de iyi bir yoldur.

Nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır :

 • Dinleyin: çocuğunuza tüm dikkatinizi verin ve sessiz bir yerde konuşmayı düşünün. Çocuğunuza basit sorular sorun, ardından cevapları dinleyin. ‘Peki sonra ne oldu?’ ve ‘O zaman ne yaptın?’
 • Sakin olun: Bu, çocuğunuza sorunları nasıl çözeceğini göstermek için bir şanstır. Kızgın veya endişeli hissediyorsanız, durumu çocuğunuzla veya başkalarıyla tartışmadan önce sakinleşene kadar bekleyin.
 • Sorunu özetleyin: ‘Öğle yemeğinizi kendi başınıza yiyordunuz. Sonra Mehmet geldi ve öğle yemeğinizi aldı ve oyun alanına attı ‘.
 • Çocuğunuza üzgün hissetmenin normal olduğunu bildirin: çocuğunuzun duygularının normal olduğunu anlamasına yardımcı olun. Örneğin, ‘Bu konuda çok üzüldüğünü iyi anlıyorum’.
 • Çocuğunuzun onun hatası olmadığını bildiğinden emin olun: Örneğin, ‘Diğer çocuklardan daha küçük olduğun için olmadı. Esra evde bir şeyden rahatsız olmuş olabilir. Ama bu bir mazeret değil ‘.

Bir sonraki adım, çocuğunuza önem verdiğinizi ve yardımcı olacağınızı göstermek:

 • Bir sorun olduğunu kabul edin: örneğin, ‘Birisinin sana böyle davranması sorun değil’.
 • Çocuğunuzu övün: size zorbalık hakkında bilgi vermek çocuğunuz için kolay olmayabilir. Övgü onu sizinle problem paylaşmaya devam etmeye teşvik edecektir. Örneğin, ‘Bana bundan bahsettiğin için gerçekten memnunum’.
 • Yardımcı olacağınızı açıkça belirtin: Örneğin, ‘İşler o kadar iyi olmamış gibi görünüyor. Bunu daha iyi hale getirmek için yapabileceğimiz bazı şeyleri düşünelim ‘.
 • Olumsuz yorumlardan kaçının: ‘Kendinize karşı durmanız gerekir’ veya ‘Zavallı şey’ gibi şeyler söylemek yardımcı olmaz. 

Örneğin, çocuğunuza zorbalığı yapan kişinin şunları yapabileceğini söyleyebilirsiniz:

 • başkalarını taklit ediyor ve zorbalığın yanlış olduğunu bilmiyor
 • diğer insanlara nasıl iyi davranılacağını bilmiyor

Çocuğunuzun anaokuluyla zorbalık hakkında konuşmak

Çocuğunuza zorbalık yapılıyorsa, okul öncesi personelinden olabildiğince çabuk yardım almanız gerekir . Çocuğunuzun öğretmenleri zorbalığı tespit etme ve ele alma konusunda eğitimlidir ve daha fazla zorbalığı önlemek için sizinle birlikte çalışabilir.

Ayrıca, çocuğunuz sorun üzerinde çalıştığınızı bilmelidir , bu yüzden ona öğretmenle bu konuda konuşacağınızı söylediğinizden emin olun.

Zorbalığı durdurmak için çocuğunuzun okul öncesi öğretmeni ile nasıl çalışacağınız aşağıda açıklanmıştır :

 • Öğretmenle özel olarak konuşmak için zaman ayırın.
 • Endişelerinizi sakin bir şekilde ele almanız için ortak bir sorun olarak gösterin. Örneğin, Ali, Utku’nn anaokulunda ona vurduğunu, alay ettiğini ve diğer çocuklara onunla oynamamalarını söylediğini söylüyor. Neler olduğunu ve bu konuda neler yapabileceğimizi öğrenmek için yardımınızı istiyorum ‘.
 • Sorunu öğretmenle tartışın. Öğretmenin görüşlerini sorun. Ayrıca anaokulunun çocuklara duyguları nasıl öğrettiğini ve diğer insanlara nasıl davranacağını sorabilirsiniz.
 • Kızgın veya suçlayıcı değil iddialı olun. Örneğin, ‘Evet, çocuklar bazen diğerlerini kızdırır. Ama bunun sadece alaycı olduğu konusunda hemfikir değilim. Bence daha ciddi bir sorun var ‘.
 • Durumun nasıl yönetileceğine dair bir planla toplantıyı bitirin. 
 • Öğretmenle bağlantıda kalın.

Zorba veya zorbalığı yapan çocuğun ebeveynlerine doğrudan başvurmak durumu daha da kötüleştirebilir. Çocuğunuzun öğretmeni ile çalışmak her zaman daha güvenliidir. Zira kendi başınıza zorbalığı çözmeye çalışmak sorunu daha da büyütebilir.  Bazı okul öncesi çocuklar agresiftir, çünkü henüz doğru dili ve sosyal becerileri öğrenmemişlerdir. Çocuğunuzun öğretmeni, başka bir çocuk çocuğunuza karşı agresif davranıyorsa, alacağınız en iyi yaklaşımı bilmek üzere eğitilmiştir.

Zorbalık durmazsa

Eğer okul öncesi zorbalık durmazsa, anaokulunuzda çalışmak, meseleyi kendi ellerinize almaktan daha güvenlidir.

Okul öncesi öğretmeni ile ilk görüşmeniz sorunu çözmediyse, denemek için sonraki adımlar şunlardır :

 • Ne olduğunu ve ne zaman olduğunu kaydedin. Zorbalık, çocuğunuza fiziksel zarar veya hasar veriyorsa, fotoğraf da çekebilirsiniz.
 • Öğretmene zorbalığın devam ettiğini söyleyen bir not yazın. Endişenizin yazılı olarak ele alınmasını isteyin.
 • Sorun zaman içinde iyileşiyor gibi görünmüyorsa, okul öncesi müdürüyle veya okul öncesi yönetim komitesinden biriyle konuşun.
 • Müdür veya komite ile toplantınızın sonuçlarından memnun değilseniz, resmi bir şikayette bulunmayı isteyin. Çoğu anaokulunun şikayetleri ele alma prosedürü vardır.

Davranışı değiştirmek zaman alır, bu nedenle bir gecede sonuç göremeyebilirsiniz .

Zorbalık devam ederse ve anaokulunun onu durduracak kadar iyi yapmadığını düşünüyorsanız, zorbalığa karşı daha iyi kayıt yapan başka bir anaokulu aramayı düşünebilirsiniz . Çocuğunuzun gelişimi en iyi şekilde güvenli ve sağlıklı bir ortam tarafından desteklenir. Gerçekten mutsuz hissettiği bir ortamda kalması iyi olmayacaktır.

Çocuğunuz okul öncesi zorbalıkla başa çıkmak için neler yapabilir?

Çocuğunuza zorbalık yapılıyorsa, her zaman adım atmalısınız. Ancak okul öncesi çocuğunuz da zorbalıkla başa çıkmanın yollarını öğrenebilir . Bu, gelecekteki zorbalık veya olumsuz sosyal davranışları ele almasına yardımcı olabilir.

Fikirleri çocuğunuza açıklama yollarının yanı sıra bazı fikirler :

 • Zorbalığı yapan kişiye durmasını söyle: ‘Zorbalara karşı sakin bir şekilde ayakta durmak, yapmaya çalıştıkları şeyin işe yaramadığını bilmelerini sağlar’.
 • Diğer insanların yanında kal: ‘En iyi arkadaşlarınızla oynarsanız, zorbalığı yapan kişi sizi rahatsız etmez’.
 • Diğer çocuklardan yardım iste: ‘Diğer çocuklar muhtemelen neler yaşadığınızı anlar ve ihtiyacınız olursa size yardımcı olabilir.
 • Öğretmene şunları söyle: ‘Öğretmeniniz sorunla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Zorbalığı yapan kişi, öğretmenin size yardım ettiğini bile bilmiyor olabilir. Zorbalıkla başa çıkmak zor olabilir ve yetişkinler yardım etmek için oradadır ‘.

Siz ve çocuğunuz rahatça kullanabileceği bir veya iki fikir seçebilirsiniz. Onları eyleme geçirmeye teşvik edin. Bu, çocuğunuzun zorbalık konusunda daha güvenli ve daha az güçsüz hissetmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzu evde destekleme

Evde ve okul öncesi öğretmeni zorbalığı durdurmak için çalışırken çocuğunuzun çok fazla desteğe ve sevgiye ihtiyacı vardır .

Her gün çocuğunuzla gününün iyi ve kötü kısımları hakkında sohbet etmeyi amaçlayabilirsiniz. Zorbalığı her zaman sormak yerine, ‘Gününüzün en eğlenceli kısmı neydi?’ Gibi daha genel sorular sorabilirsiniz.

Bazen profesyonel destek çocuğunuzun zorbalıkla başa çıkmasına yardımcı olabilir. Aile doktorunuza veya okul öncesi öğretmeninize profesyonel yardım için nereye başvurabileceğinizi sorabilirsiniz.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!