Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Okul çağındaki arkadaşlıklar: onları nasıl destekleyebilirim

Anahtar noktaları

 • Arkadaşlıklar, okul çağındaki çocuğunuza aidiyet duygusu verir, benlik saygısı oluşturur ve sosyal beceriler geliştirir.
 • Arkadaşlarını tanıyarak ve oyun tarihleri ​​düzenleyerek çocuğunuzun arkadaşlıklarını destekleyin.
 • Çocukların arkadaşlık sorunları olduğunda, sosyal hatırlatmalar, kural kontrolleri ve okul arkadaşı sistemleri kullanmayı deneyin.
 • Çocuğunuzun arkadaşlıkları hakkında endişeleriniz varsa, çocuğunuzun öğretmeni ile konuşmak her zaman iyidir.

Çocuğunuzun okul çağındaki arkadaşlıkları hakkında

Okula başladığında çocuğunuzun dünyası büyür. Okuldaki sınıfındaki çocuklar gibi diğer insanlarla olan ilişkiler daha da önem kazanır.

Arkadaşlıklar okul çağındaki çocuğunuzun benlik saygısı için iyidir . Çocuğunuzun iyi arkadaşları olduğunda, aidiyet duygusu gelişir. Arkadaşları onu önemsediğinde ve bu da onun kendisini iyi hissetmesine yardımcı olur.

Arkadaşlıklar, çocukların diğer insanlarla geçinmek ve çatışma ve sorunları çözmek gibi önemli yaşam becerileri geliştirmelerine yardımcı olur . Bu becerilere sahip çocukların yaşamın ilerleyen dönemlerinde sosyal ve duygusal zorlukları olma olasılığı daha düşüktür.

Oyun , çocukların başkalarıyla nasıl bağlantı kurdukları ve okulda nasıl arkadaş edineceklerinin büyük bir parçasıdır. Oyunlara dahil olmak çocuğunuzun okul arkadaşlarını tanımasına ve okula daha kolay yerleşmesine yardımcı olabilir. Sırayla, paylaşmayı ve işbirliği yapmayı öğrenecektir.

Çocukların Okul arkadaşları ve ebeveynleri: Çocuğunuzun neden her ikisine de ihtiyacı var?

Küçük çocuklar arkadaşlarıyla oynamaktan hoşlanırlar, ancak yine de ebeveynlerine ihtiyaç duyarlar . Aslında, okul yıllarının başında, aile ilişkileri hala çocuğunuzun gelişimi üzerinde en büyük etkiye sahiptir. İyi aile ilişkileri çocuğunuzun öğrenmesi ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu şeydir.

Aile ilişkileri çocuğunuza arkadaş edinme ve kaybetmemenin istikrarlı ve güvenli bir temelini verir. Aslında, çocuğunuza evde verdiğiniz özen ve sevgi, çocuğunuzun diğer ilişkileri yönetmesine yardımcı olur.

Çocuğunuz dışlanma konusunda üzgünse veya bir arkadaşıyla kavga etmişse, onun için hala orada olduğunuzu bilir. Ve onunla neler olduğu ve nasıl hissettiği hakkında konuşarak durumu çözmesine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, ‘Ali oynamanıza izin vermediğinde nasıl hissettin?’ Bu, çocuğunuzun duygularını ve nasıl başa çıkacağını öğrenmesine yardımcı olur. Bazen sadece dinlemek veya çocuğunuza sarılmak yeterli olabilir.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak: neden iyi

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak aşağıdakileri öğrenmenize yardımcı olur:

 • çocuğunuzun hayatındaki bazı önemli insanlar
 • çocuğunuzun kimden bahsettiği ve kişilikleri
 • arkadaşların çocuğunuz üzerinde ne gibi bir etkisi var
 • çocuğunuz arkadaşlarıyla nasıl anlaşır
 • oyun ve doğum günü partileri gibi buluşmalara kimler davet edecek
 • benzer yaştaki çocukları olan diğer aileler.

Çocuğunuzun okul çağındaki arkadaşlıklarını destekleme: ipuçları

Çocuğunuza arkadaşlarını evinize davet etmek isteyip istemediğini sorarak çocuğunuzun oyun günleri düzenlemesine yardımcı olabilirsiniz. Onu arkadaşını davet etmeye teşvik edebilirsiniz ve arkadaşının ebeveynleriyle konuşabilirsiniz.

Evinizdeki oyunların sorunsuz geçmesine yardımcı olacak bazı ipuçları :

 • Atıştırmalık veya içecekle başlayın. Bu, çocukların birbirleriyle geçirdikleri zamanda rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.
 • Çocuklarla, evin veya bahçenin hangi bölgelerini kullanabilecekleri hakkında konuşun. Bu, çocukların evinizde ne yapılmasına izin verildiği konusunda gerginliği önlemeye yardımcı olabilir.
 • Bir çocuğun yardıma ihtiyacı olması durumunda kullanılabilir olun, ancak çocukların nasıl geçineceğini öğrenmek için çocuğunuza ve arkadaşına zaman ve yer verin.
 • Bazı aktiviteler planlayın.  Bu etkinlikleri kullanmanız gerekmeyebilir, ancak çocukların huzursuz olduğunu hissetmeniz durumunda onları hazır bulundurmak iyidir.
 • Çocuğunuz planlı oyunları zor buluyorsa, onları oldukça kısa tutmaya çalışın – örneğin 1-2 saat.

Çocuğunuzun arkadaş edinmek için yardıma ihtiyacı olduğunda

Çoğu çocuk bazen arkadaş edinmekte zorlanır. Çocuğunuz bu konuda zorlarnıyorsa, deneyebileceğiniz birkaç şey var.

Bazen basit bir sosyal hatırlatma yardımcı olabilir. Örneğin, çocuğunuzu yeni çocuklarla tanıştığında kendini tanıtmaya teşvik edebilirsiniz – ‘Merhaba, ben Kaan. Adınız ne?’

Genellikle çocuklar birlikte aynı oyunu oynayarak okulda arkadaş olurlar – ancak çocuğunuz oyunun kurallarını bilmiyorsa bu durum biraz zor olur. Çocuğunuzun katılmak istediği oyunların kurallarını bildiğinden emin olabilirsiniz . Diğer çocukların oynadığı oyunları beğenmezse, sınıf arkadaşlarından onunla oynamasını isteyerek hoşlandığı bir oyuna başlamasını önerebilirsiniz.

Bazı okulların bir arkadaş sistemi vardır , burada genç öğrenciler yıl içinde arkadaş olarak daha büyük bir öğrenciye sahiptir. Çocuğunuzun arkadaşlarını bulmak için yardıma ihtiyacı varsa veya ne oynayacağından emin değilse, kendisinden büyük olan arkadaşından yardım isteyebilir.

Çocuğunuzun özel ihtiyaçları varsa , arkadaşlıkları için ek yardıma da ihtiyacı olabilir. Diğer ebeveynlerle arkadaşlık kurmayı ve okuldan sonra bir oyun alanında bir araya gelmeyi deneyebilirsiniz. Diğer ebeveynlere ve çocuklara çocuğunuzu nasıl dahil edeceğiniz konusunda bazı fikirler verin. Örneğin, ‘Samet insanların futbol oynamasını izlemeyi seviyor. Topu atabilir ve yazı hakemi olabilir.

Çocuğunuz okulda arkadaş edinmekte zorlanırsa, çocuğunuza benzer ilgi alanlarına sahip çocuklarla tanışma fırsatı vermek için ders dışı aktiviteler arayabilirsiniz. Çocuğunuzun deneyebileceği birçok şey var – spor, dans, sanat dersleri, İzciler vb.

Arkadaşlık sorunları: ne yapmalı

Çocuğunuzun okula gitmekten mutlu olmadığını ya da öğle yemeği yemediğini ya da sosyal açıdan endişeli göründüğünü söyleyebiliyorsanız, bunun nedeni arkadaş edinmekte güçlük çekmesi olabilir.

Çocuğunuzla konuşmak size neler olup bittiğini duyma şansı verir. Bazı çocuklar size söylemekten mutluluk duyacaktır, ancak bazıları bunu zor bulabilir. Çocuğunuzu çocukken yaşadığınız bir arkadaşlık sorununu anlatarak veya arkadaşlık sorunları hakkında bir hikaye okuyarak teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuz konuşmaya hazır değilse, size her zaman gelebileceğini bildirin.

Çocuğunuzun öğretmenine, öğretmenin sınıfta veya oyun alanında farklı bir şey fark edip etmediğini sormak da iyi olabilir.

Çocuğunuzun zorbalığa uğradığından veya çocuğunuzun başkalarına zorbalık yaptığından şüpheleniyorsanız , adım atmanız ve çocuğunuza yardım etmeniz gerekir.

Çocuğunuzun arkadaşlıkları hakkında endişeleriniz varsa – örneğin, çocuğunuz ve arkadaşları güvensiz olan şeyleri yapıyorsa – konuşmak en iyi ilk adımdır. Örneğin, ‘kaydırağın tepesinden atlamak iyi bir fikir mi? Canın yanabilir. Bu, çocuğunuzun sadece arkadaşlarını takip etmek yerine kendi kararlarını vermeyi öğrenmesine yardımcı olabilir.

Aynı okula gitmeyen arkadaşlara sahip olmak – örneğin, sanat sınıfı, komşular veya aile dostlarından çocuklar – özellikle okulda arkadaşlık sorunları yaşıyorsa, çocuğunuzun güvenini artırmaya yardımcı olabilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!