Okul çağındaki arkadaşlıklar: onları nasıl destekleyebilirim

Anahtar noktaları

 • Arkadaşlıklar, okul çağındaki çocuğunuza aidiyet duygusu verir, benlik saygısı oluşturur ve sosyal beceriler geliştirir.
 • Arkadaşlarını tanıyarak ve oyun tarihleri ​​düzenleyerek çocuğunuzun arkadaşlıklarını destekleyin.
 • Çocukların arkadaşlık sorunları olduğunda, sosyal hatırlatmalar, kural kontrolleri ve okul arkadaşı sistemleri kullanmayı deneyin.
 • Çocuğunuzun arkadaşlıkları hakkında endişeleriniz varsa, çocuğunuzun öğretmeni ile konuşmak her zaman iyidir.

Çocuğunuzun okul çağındaki arkadaşlıkları hakkında

Okula başladığında çocuğunuzun dünyası büyür. Okuldaki sınıfındaki çocuklar gibi diğer insanlarla olan ilişkiler daha da önem kazanır.

Arkadaşlıklar okul çağındaki çocuğunuzun benlik saygısı için iyidir . Çocuğunuzun iyi arkadaşları olduğunda, aitmiş gibi hissediyor. Arkadaşları onu önemsiyor ve bu da kendisini iyi hissetmesine yardımcı oluyor.

Arkadaşlıklar, çocukların diğer insanlarla geçinmek ve çatışma ve sorunları çözmek gibi önemli yaşam becerileri geliştirmelerine yardımcı olur . Bu becerilere sahip çocukların yaşamın ilerleyen dönemlerinde sosyal ve duygusal zorlukları olma olasılığı daha düşüktür.

Oyun , çocukların başkalarıyla nasıl bağlantı kurdukları ve okulda nasıl arkadaş edineceklerinin büyük bir parçasıdır. Oyunlara dahil olmak çocuğunuzun okul arkadaşlarını tanımasına ve okula daha kolay yerleşmesine yardımcı olabilir. Sırayla, paylaşmayı ve işbirliği yapmayı öğrenecek.

Okul arkadaşları ve ebeveynleri: Çocuğunuzun neden her ikisine de ihtiyacı var?

Küçük çocuklar arkadaşlarıyla oynamaktan hoşlanırlar, ancak yine de ebeveynlerine ihtiyaç duyarlar . Aslında, okul yıllarının başında, aile ilişkileri hala çocuğunuzun gelişimi üzerinde en büyük etkiye sahiptir. İyi aile ilişkileri çocuğunuzun öğrenmesi ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu şeydir.

Aile ilişkileri çocuğunuza arkadaş edinme ve kaybetmenin istikrarlı ve güvenli bir temelini verir. Aslında, çocuğunuza evde verdiğiniz özen ve sevgi, çocuğunuzun diğer ilişkileri yönetmesine yardımcı olur.

Çocuğunuz dışarıda kalma konusunda üzgünse veya bir arkadaşıyla kavga etmişse, onun için hala orada olduğunuzu bilir. Ve onunla neler olduğu ve nasıl hissettiği hakkında konuşarak onu çözmesine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, ‘Ali oynamanıza izin vermediğinde nasıl hissettin?’ Bu, çocuğunuzun duygularını ve nasıl başa çıkacağını öğrenmesine yardımcı olur. Bazen sadece dinlemek veya çocuğunuza sarılmak yeterli olabilir.

Bir gün okuldan sonra oğlum, arkadaşlarının öğle yemeğinde oyunlarına katılmasına izin vermediğini söyledi. Üzgün ​​hissetti ve dışarıda kaldı. Olanlar ve yardımcı olabilecek şeyler hakkında konuştuk. Ertesi gün okula gitmesi için onu teşvik ettim, böylece tekrar olursa kendi oyununa başlayabilirdi.
– Jacinta, altı yaşında bir çocuğun annesi

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak: neden iyi

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak aşağıdakileri öğrenmenize yardımcı olur:

 • çocuğunuzun hayatındaki bazı önemli insanlar
 • çocuğunuzun kimden bahsettiği ve kişilikleri
 • arkadaşların çocuğunuz üzerinde ne gibi bir etkisi var
 • çocuğunuz arkadaşlarıyla nasıl anlaşır
 • playdates ve doğum günü partilerine kimler davet edecek
 • benzer yaştaki çocukları olan diğer aileler.

Eğer konum değil emin çocuğunuzun arkadaşlarının kim , sadece sor veya okulda oyun alanında gider kim izle. Ayrıca çocuğunuzun öğretmeni ile de konuşabilirsiniz. Okul sporlarında, kantinde veya sınıfta yardım edebiliyorsanız, bu size çocuğunuzun kiminle iyi geçintiğini görme şansı da verebilir.

Sürüşü, okul sonrası aktivitelere giden ve giden diğer ailelerle paylaşıyoruz. Sıra bana geldiğinde çocuklarım ve arkadaşlarımla vakit geçirme şansı veriyor.
– Carla, beş yaşında ve yedi yaşında bir anne

Çocuğunuzun okul çağındaki arkadaşlıklarını destekleme: ipuçları

Okul dışındaki playdates ve sleepovers , yeni okul arkadaşlıklarını geliştirmenin harika bir yolu olabilir.

Çocuğunuza evinize davet etmek isteyip istemediğini sorarak çocuğunuzun oyun günü ve uyuyanlar düzenlemesine yardımcı olabilirsiniz. Onu arkadaşını davet etmeye teşvik edebilirsin ve arkadaşının ebeveynleriyle konuşabilirsin.

İşte evinizdeki oyunların sorunsuz geçmesine yardımcı olacak bazı ipuçları :

 • Atıştırmalık veya içecekle başlayın. Bu, çocukların birbirleriyle rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.
 • Çocuklarla, evin veya bahçenin hangi bölgelerini kullanabilecekleri hakkında konuşun. Bu, çocukların evinizde ne yapmasına izin verildiği konusunda gerginliği önlemeye yardımcı olabilir.
 • Bir çocuğun yardıma ihtiyacı olması durumunda kullanılabilir olun, ancak birbirinizle nasıl geçineceğinizi öğrenmek için çocuğunuza ve arkadaşına zaman ve yer verin.
 • Bazı aktiviteler planlayın. Olabilir kolaj , cubbyhouses , top oyunları vb. Bu etkinlikleri kullanmanız gerekmeyebilir, ancak çocukların huzursuz olduğunu hissetmeniz durumunda onları hazır bulundurmak iyidir.
 • Çocuğunuz oyun oyunlarını zor buluyorsa, onları oldukça kısa tutmaya çalışın – örneğin 1-2 saat.

Çocuğunuzun arkadaş edinmek için yardıma ihtiyacı olduğunda

Çoğu çocuk bazen arkadaş edinmekte zorlanır. Çocuğunuz zor buluyorsa, deneyebileceğiniz birkaç şey var.

Bazen basit bir sosyal hatırlatma yardımcı olabilir. Örneğin, çocuğunuzu yeni çocuklarla tanıştığında kendini tanıtmaya teşvik edebilirsiniz – ‘Merhaba, ben Kaia. Adınız ne?’

Genellikle çocuklar birlikte aynı oyunu oynayarak okulda arkadaş olurlar – ancak kuralları bilmiyorsanız zor olur. Çocuğunuzun katılmak istediği oyunların kurallarını bildiğinden emin olabilirsiniz . Diğer çocukların oynadığı oyunları beğenmezse, sınıf arkadaşlarından onunla oynamasını isteyerek hoşlandığı bir oyuna başlamasını önerebilirsiniz.

Bazı okulların bir arkadaş sistemi vardır , burada genç öğrenciler yıl için arkadaş olarak daha büyük bir öğrenciye sahiptir. Çocuğunuzun arkadaşlarını bulmak için yardıma ihtiyacı varsa veya ne oynayacağından emin değilse, eski arkadaşından yardım isteyebilir.

Çocuğunuzun özel ihtiyaçları varsa , arkadaşlıkları için ek yardıma da ihtiyacı olabilir. Diğer ebeveynlerle arkadaşlık kurmayı ve okuldan sonra bir oyun alanında bir araya gelmeyi deneyebilirsiniz. Diğer ebeveynlere ve çocuklara çocuğunuzu nasıl dahil edeceğiniz konusunda bazı fikirler verin. Örneğin, ‘Bill insanların futbol oynamasını izlemeyi seviyor. Topu atabilir ve yazı hakemi olabilir.

Çocuğunuz okulda arkadaş edinmekte zorlanırsa, çocuğunuza benzer ilgi alanlarına sahip çocuklarla tanışma fırsatı vermek için ders dışı aktiviteler arayabilirsiniz. Çocuğunuzun deneyebileceği birçok şey var – spor, dans, sanat dersleri, İzciler vb.

Arkadaşlık sorunları: ne yapmalı

Çocuğunuzun okula gitmekten mutlu olmadığını ya da öğle yemeği yemediğini ya da sosyal açıdan endişeli göründüğünü söyleyebiliyorsanız, bunun nedeni arkadaş edinmekte ve arkadaş edinmekte güçlük çekmesi olabilir.

Çocuğunuzla konuşmak size neler olup bittiğini duyma şansı verir. Bazı çocuklar size söylemekten mutluluk duyacaktır, ancak bazıları bunu zor bulabilir. Çocuğunuzu çocukken yaşadığınız bir arkadaşlık sorununu anlatarak veya arkadaşlık sorunları hakkında bir hikaye okuyarak çocuğunuzu teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuz konuşmaya hazır değilse, size her zaman gelebileceğini bildirin.

Çocuğunuzun öğretmenine, öğretmenin sınıfta veya oyun alanında farklı bir şey fark edip etmediğini sormak da iyi olabilir.

Çocuğunuzun zorbalığa uğradığından veya çocuğunuzun başkalarına zorbalık yaptığından şüpheleniyorsanız , adım atmanız ve çocuğunuza yardım etmeniz gerekir.

Çocuğunuzun arkadaşlıkları hakkında endişeleriniz varsa – örneğin, çocuğunuz ve arkadaşları güvensiz olan şeyleri yapıyorsa – konuşmak en iyi ilk adımdır. Örneğin, ‘Slaydın tepesinden atlamak iyi bir fikir mi? Canın yanabilir. Bu, çocuğunuzun sadece arkadaşlarını takip etmek yerine kendi kararlarını vermeyi öğrenmesine yardımcı olabilir.

Aynı okula gitmeyen arkadaşlara sahip olmak – örneğin, sanat sınıfı, komşular veya aile dostlarından çocuklar – özellikle okulda arkadaşlık sorunları yaşıyorsa, çocuğunuzun güvenini artırmaya yardımcı olabilir.