Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda Okul çağı davranışı: ne beklenir

Anahtar noktaları

  • Okul çağındaki çocuğunuz, okul hayatının kurallarına ve rutinlerine uyum sağladığı için davranışlarına rehberlik etmek için desteğinize ihtiyaç duyar.
  • Okul çağındaki yaygın endişeler kaygı, zorbalık, hile, dövüş ve arkadaşlıklardır.
  • Eylemlerinin sonuçlarını anlamasına yardımcı olarak çocuğunuzun davranışını olumlu bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Okul yıllarında çocukların davranışı

Okul çağındaki çocuklar genellikle bağımsız olmayı severler , ancak yine de sevginize, dikkatinize ve onayınıza ihtiyaçları vardır. Çocuğunuzun büyüdükçe ve araştırırken ona rehberlik eden sınırlara da ihtiyacı vardır. Bu limitler, çocuğunuzun okula başlamasıyla birlikte gelen yeni kurallar, rutinler ve sorumluluklar için hem kendini güvende hem de hazır hissetmesine yardımcı olur.

Bu aşamada, çocuklar yeni insanlarla tanışmalarına ve arkadaş edinmelerine yardımcı olacak beceri ve yetenekleri geliştiriyor ve uyguluyorlar . Buna özdenetim ve diğer insanların bakış açılarını görme yeteneği de dahildir . Bu beceriler okuldaki diğer insanlarla iyi geçinmek için mükemmeldir.

Okul çağındaki çocuklar daha uzun süre dikkat edebilir, daha sabırlı olabilir ve hatta sizinle akıl yürütmeye açık olabilir. Çocuğunuzla, özellikle yorgun veya zorlu sosyal durumlarda, duyguları ifade etme ve davranışları yönetme konusunda yardıma ihtiyacı olsa da, daha az anlaşmazlık yaşayabilirsiniz.

Ve çocuğunuzun dünyadaki artan anlayışı bazı korkulara yol açabilir – örneğin, bazı çocuklar eleştiri, testler, başarısızlık, fiziksel zarar veya tehdit ve hayaletler gibi doğaüstü şeylerden korkabilir.

Okul dönemi

Okula başlamak büyük bir adımdır ve çocuklar biraz heyecanlı hissedebilirler. Çocuğunuzun okula başlaması konusunda hevesli iseniz, bu çocuğunuza okulun heyecan verici olduğu ve başa çıkacağı ve eğleneceği olumlu mesajı gönderir.

Okul günleri çocuklar için uzun ve yorucu olabilir. Bu, çocuğunuz eve döndüğünde bazı huysuz davranışlara yol açabilir. Günün bu saatleri için önceden planlama yapmak yardımcı olabilir.

Bazen çocuklar eve döndüklerinde okul hakkında konuşmak istemezler. Bunun nedeni, çocuğunuzun büyük bir okul gününü kelimelerle özetlemesi zor olabilir. Ancak, çocuğunuzun okul hakkında konuşmaya hazır olduğunda orada olduğunuzu bilmesini sağlamak önemlidir . Çocuğunuzun okul gününde neler olduğunu öğrenmek için çocuğunuzun öğretmeni ile de konuşabilirsiniz .

Okul yıllarında çocuk davranışları

Kaygı
Kaygı , çocukların gelişiminin normal bir parçasıdır. Okul çağındaki çocuğunuz sınıfta soruları yanıtlamak gibi şeyler konusunda endişeli olabilir. Duygularını kabul ederek, endişe duyduğu şeyleri yapmaya nazikçe teşvik ederek ve bunu yaparken överek onu destekleyebilirsiniz. Kaygı çocuğunuzun evde veya okulda yaşamını etkiliyorsa, tavsiye için aile doktorunuza danışın.

Zorbalık
Çocuğunuz okulda zorbalık yapıyorsa yardım etmek için adım atmanız gerekir . Çocuğunuzun öğretmeni iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Çocuğunuza evde çok sevgi ve destek vermek de önemlidir.

Hile
Bazen okul çağındaki çocuklar , kaybetme hayal kırıklığıyla nasıl başa çıkacaklarını bilmedikleri için okulda veya sporda hile yaparlar. Veya hile yaparlar çünkü bir görev onlar için çok zordur. Ara sıra hile genellikle zararsızdır, ancak hile bir model haline gelirse, müdahale etmeniz gerekebilir. Kurallar ve adalet hakkında konuşmak genellikle okul çağındaki çocuklarda başlamak için iyi bir yoldur.

Mücadele 

Çocuklar arasındaki
anlaşmazlıklar ve kavgalar çok yaygındır. Yapıcı bir şekilde savaşı ele aldığınızda ve çocukların farklılıklarını çözmeyi öğrenmelerine yardımcı olduğunuzda, yetişkin olarak ihtiyaç duyacakları sosyal becerileri uygulamalarında büyük bir şans olabilir.

Arkadaşlıklar
Çocuğunuz okula başladığında birçok yeni çocukla tanışır ve yeni arkadaşlıkları destekleyebilirsiniz . Çocuğunuz arkadaş edinmeyi kolay bulursa, diğer ebeveynlerle konuşarak oyun günleri düzenlemeyi deneyin. Çocuğunuz arkadaş edinmekte zorlanırsa, benzer ilgi alanlarına sahip çocuklarla tanışabilmesi için ders dışı aktiviteler arayabilirsiniz.

Alışkanlıklar
Çoğu çocuğun alışkanlıkları vardır – örneğin tırnaklarını ısırmak. Çocuğunuzun alışkanlıkları sizi rahatsız edebilir, ancak genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Çoğu alışkanlık kendiliğinden geçer.

Yalan
Yalan , okul çağındaki bir çocuğun gelişiminin bir parçasıdır. 4-6 yaş arası çocuklarda bu durum genellikle diğer yaştaki çocuklardan biraz daha fazladır. Çocuklara dürüstlük ve gerçeği anlatmanın değerini öğretmek, küçük yalanlar için onları cezalandırmaktan daha iyidir.

Okul sabahları
Okul çağındaki çocuğunuz zamanı bir yetişkinle aynı şekilde anlamaz. Bu okul sabahlarını stresli hale getirebilir. İyi bir okul sabah rutini , herkesin güne karşı olumlu bir şekilde yüzleşmeye hazır olmasını sağlayabilir.

Küfür
Okul çağındaki çocuklar küfretmeyi deneyebilir . Küfür ailenizde yoksa, çocuğunuzla davranışlarını görmezden gelmek yerine kelime seçimi hakkında konuşun . Okul çağındaki çocuklar, kelimelerin başkalarına zarar verebileceğini veya onları rahatsız edebileceğini anlıyorlar.

Okul çağındaki çocuğunuzun davranışı hakkında endişeleriniz varsa veya bu konuda ne yapacağınızı bilmiyorsanız, size yardımcı olabilecek birçok insan vardır. Çocuğunuzun öğretmeni veya okul danışmanı başlamak için harika yerlerdir.

Okul çağı disiplini ve rehberlik eden çocuk davranışı

Disiplin , çocuğunuzun nasıl davranacağını ve nasıl davranmamasını öğrenmesine yardımcı olur.

Disiplin en iyi , çocuğunuzla sıcak ve sevgi dolu bir ilişkiniz olduğunda ve iyi davranışı teşvik ettiğinizde işe yarar – örneğin, iyi davranmak için çok övgü vererek , rutinleri kullanarak ve net talimatlar vererek bunu sağlayabilirsiniz .

Aile kuralları , her yaştan çocuklar için disiplinin önemli bir yönüdür. Tam olarak hangi davranışı beklediğinizi belirterek çocukların davranışlarını olumlu yönde yönlendirir. Ve evde kurallara uymak okulda yeni kurallara uymak için iyi bir uygulamadır. Okul yıllarının başlarındaki çocukların muhtemelen kuralları hatırlamak için biraz yardıma ihtiyaçları olacaktır.

Sonuçlar çocuklara ne yapmamaları gerektiğini açıkça gösterir, bu nedenle çocukların davranışlarına da rehberlik etmenin kullanışlı bir yoludur. Sonuçları farklı durumlara göre düzenleyebilirsiniz, ancak sonuçlar iyi davranışa odaklanarak birleştirildiğinde her zaman en iyisidir.

Kendinizi okul çağındaki çocuklarla çatışma halinde bulduğunuz zamanlar için problem çözme yaklaşımını deneyebilirsiniz. İstediğiniz davranış hakkında konuşarak ve bir kazan-kazan çözümü ile bu durumu halledebilirsiniz. Çocuğunuzun çalışmasına yardımcı olduğu bir çözümü satın alma olasılığı daha yüksektir.

Okul çağındaki çocuğunuzun davranışı ve duygularınız

Çocuğunuzun davranışı zor olduğunda, kızgın veya stresli hissedebilirsiniz . Kendinize iyi yemek yiyerek, yeterli uyku ve fiziksel aktivite yaparak yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eşiniz, bir arkadaşınız veya aile doktorunuz gibi güvendiğiniz biriyle duygularınız hakkında konuşmanıza da yardımcı olabilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!