Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Öfke nöbetleri: neden olurlar ve nasıl tepki verirler

Anahtar noktaları

 • Öfke nöbetleri olan çocuklar ağlayabilir veya çığlık atabilir, agresif olabilir veya kaçabilir.
 • Küçük çocuklar için öfke nöbetleri ‘büyük’ ​​duygularla ilgili sorun yaşadıklarında meydana gelir.
 • Daha büyük çocukların öfke nöbetleri olabilir çünkü hala kendini düzenlemeyi öğreniyorlar.
 • Çocuklara alışarak ve duyguları hakkında konuşmalarına yardımcı olarak öfke nöbetlerini azaltın.
 • Sonuçlar gibi davranış stratejileri 3-4 yaş ve üstü çocuklara yardımcı olabilir.

Öfke nöbetleri nedir?

Aksilikler tüm şekil ve boyutlarda gelir.

Çocuğunuz ‘kaybettiğinde’ muhteşem öfke patlamaları, hayal kırıklığı ve düzensiz davranışlar içerebilir.

Ağlama, çığlık atma, tekme, düşme, sallanma veya kaçma görebilirsiniz. Bazı durumlarda, çocuklar öfke nöbetinin bir parçası olarak nefeslerini tutar, kusar, bir şeyleri kırar veya agresif olurlar.

Öfke nöbetleri neden olur?

Bu durumlar 1-3 yaş arası çocuklarda çok yaygındır .

Çünkü çocukların sosyal ve duygusal becerileri bu yaşta yeni gelişmeye başlıyor. Çocuklar genellikle büyük duyguları ifade edecek sözcüklere sahip değildir. Büyüyen bağımsızlıklarını test ediyor olabilirler. Ve davranış biçimlerinin diğer insanların davranış biçimlerini etkileyebileceğini keşfediyorlar.

Öfke nöbetleri, küçük çocukların duygularını ifade etmeleri ve yönetmeleri ve çevrelerinde neler olup bittiğini anlamaya veya değiştirmeye çalışma yollarından biridir.

Daha büyük çocukların öfke nöbetleri de olabilir. Bunun nedeni, duygularını ifade etmenin veya yönetmenin daha uygun yollarını henüz öğrenmemiş olmaları olabilir.

Hem küçük çocuklar hem de büyük çocuklar için öfke nöbetlerinin gerçekleşme olasılığını artırabilecek şeyler vardır:

 • Mizaç – bu, çocukların sinir bozucu olaylar gibi şeylere ne kadar hızlı ve güçlü bir şekilde tepki verdiğini etkiler. Kolayca üzülen çocukların öfke nöbetleri olma olasılığı daha yüksektir.
 • Stres, açlık, yorgunluk ve aşırı uyarım – bunlar çocukların duygu ve davranışlarını ifade etmelerini ve yönetmelerini zorlaştırabilir.
 • Çocukların başa çıkamayacağı durumlar – örneğin, yeni yürümeye başlayan çocuktan, daha büyük bir çocuk bir oyuncak alırsa başa çıkmakta zorlanabilir.
 • Güçlü duygular – endişe, korku, utanç ve öfke çocuklar için ezici olabilir.

Öz düzenleme davranış ve reaksiyonları anlama ve yönetme yeteneğidir. Çocuklar yaklaşık 12. aydan itibaren gelişmeye başlarlar. Çocuğunuz büyüdükçe tepkilerini daha iyi düzenleyebilecek ve üzücü bir şey olduğunda sakinleşecektir. Sonuç olarak daha az öfke nöbeti göreceksiniz.

Yürümeye başlayan çocuklarda öfke nöbetleri nasıl daha az olası hale getirilir

Öfke nöbetlerinin gerçekleşme olasılığını azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır:

 • Stresi azalt. Yorgun, aç ve aşırı uyarılmış çocukların öfke nöbetleri yaşama olasılığı daha yüksektir.
 • Çocuğunuzun duygularını öğrenin. Çocuğunuzun duygularının farkındaysanız, büyük duyguların ne zaman yolda olduğunu anlayabilirsiniz. Neler olduğu hakkında konuşabilir ve çocuğunuzun zor duyguları yönetmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun dikkatini dağıtabilirsiniz .
 • Öfke nöbeti tetikleyicilerini belirleyin. Örneğin, alışveriş yaparken çocuğunuzun öfke nöbetleri olabilir. Öfke nöbetlerinden kaçınmak için önceden planlama yapabilir veya ortamı değiştirebilirsiniz . Örneğin, çocuğunuz şekerleme ve atıştırmalık aldıktan sonra alışverişe yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzla duyguları hakkında konuşun. Çocuğunuz güçlü bir duygu ile mücadele ettiğinde, duygu ve ona neden olan şeyi adlandırması için onu teşvik edin. Örneğin, ‘Oyuncağını çalışmadığı için mi fırlattın? Başka ne yapabilirsin? ‘

Yürümeye başlayan çocuklar öfke nöbetleri gerçekleştiğinde nasıl ele alınır?

Bazen onlardan kaçınmak için ne yaparsanız yapın, öfke nöbetleri olur. İşte öfke nöbetleri gerçekleştiğinde bazı fikirler:

 • Sakin ol (ya da rol yap!). Gerekirse kendinize biraz zaman ayırın. Öfkelenirseniz, hem sizin hem de çocuğunuz için durum zorlaşacaktır. Konuşurken, sesinizi sakin ve düz tutun ve kasıtlı ve yavaş hareket edin.
 • Çocuğunuzun güçlü duygularını kabul edin. Örneğin, ‘Dondurmanız koniden düştüğünde çok üzücü, değil mi?’ Bu, davranışın kontrolden daha fazla çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir ve çocuğunuza duygularını sıfırlama şansı verir.
 • Öfke nöbetini bekleyin. Orada olduğunuzu bilmesi için çocuğunuza yakın durun. Ama onunla mantık yürütmeye çalışmayın veya dikkatinizi dağıtmayın çünkü öfke nöbeti başladıktan sonra çok geç olur.
 • İhtiyacınız olduğunda ücret alın. Eğer öfke nöbeti çocuğunuz bir şey istediği için olursa, ona istediği şeyi vermeyin. Çocuğunuz bir şey yapmak istemiyorsa, kararınızı kullanın. 
 • Yaklaşımınızda tutarlı ve sakin olun. Bazen çocuğunuza öfke nöbetleri geçirdiğinde istediği şeyi verirseniz, sorun daha da kötüleşebilir.

Çocuğunuz iyi davrandığında, onu çok hevesli bir övgü ile ödüllendirin.

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda öfke nöbetleri

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda da öfke nöbetleri için yukarıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz .

Bu yaşta, çocuklar ayrıca eylemlerinin etkileri olduğunu daha iyi anlayabilirler. Bu , çocuğunuzun davranışını yönetmek için bazen sonuçları kullanabileceğiniz anlamına gelir .

Öfke nöbetlerini yanlışlıkla ödüllendirmediğinizden emin olmak önemlidir . Örneğin, çocuğunuzun bir öfke nöbeti var ve ona bir lolipop almak için hayır diyorsunuz, ancak hemen sonrasında lolipopu satın alıyorsunuz, bu öfke nöbetini ödüllendirir. Öfke nöbetleri olduğunda çocuğunuzla bağırmak veya yalvarmak da bir ödül olabilir, çünkü çocuğunuzun dikkatini çeker.

Çocuğunuzda otizm spektrum bozukluğu (ASD) gibi ek ihtiyaçlar varsa, sık veya şiddetli öfke nöbetleri olabilir. Bu durumda ocuğunuzla çalışan profesyonellerden tavsiye isteyin.

Öfke nöbetleri ile baş etme

Öfke nöbetleri ile uğraşmak çok drene edici ve stresli olabilir. Bir öfke nöbetini hemen bitirmek için adım atmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak çocuğunuzun ortamı güvenliyse, nasıl yanıt vereceğinize karar verirken bir nefes almak yardımcı olabilir.

Sakin kalmak ve her şeyi perspektif içinde tutmak için fikirler:

 • Öfke nöbetleri için bir strateji geliştirin. Hangi durumda olursanız olun, bir öfke nöbeti ile nasıl başa çıkacağınıza dair net bir plan yapın. Öfke nöbeti gerçekleştiğinde planınızı eyleme geçirmeye konsantre olun.
 • Çocuğunuzun duygularını veya davranışlarını doğrudan kontrol edemeyeceğinizi kabul edin. Çocuğunuzu sadece güvende tutabilir ve davranışlarına rehberlik edebilirsiniz, böylece öfke nöbetleri gelecekte daha az olasıdır.
 • Değişimin gerçekleşmesinin zaman aldığını kabul edin. Çocuğun öfke nöbetleri sonsuza dek gitmeden önce yapması gereken çok şey var. Öz düzenleme becerilerini geliştirmek ve uygulamak yaşam boyu süren bir iştir.
 • Çocuğunuzun bunu bilerek yaptığını veya sizi üzmeye çalıştığını düşünmemeye dikkat edin. Çocukların kasıtlı olarak öfke nöbetleri yoktur – kötü bir alışkanlık içinde sıkışırlar ya da şu an durumla başa çıkma becerilerine sahip değildirler.
 • Mizah duygunuzu koruyun. Ancak öfke nöbetine gülmeyin – eğer yaparsanız, çocuğunuzu dikkatle ödüllendirebilir. Ona güldüğünüzü düşünürse onu daha da üzebilir.
 • Başkaları sizi eleştirirse, görmezden gelin. Ya hiç çocukları olmadı ya da küçük bir çocukları olduğundan bu yana çok uzun zaman geçti, neye benzediğini unuttular.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!