Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Ödül listesi kullanma

Çocuğunuzu davranışları değiştirmeye teşvik etmek zor olabilir. Ödül çizelgeleri, bu değişikliği başlatmak için güçlü bir yol olabilir.

Ödül çizelgeleri nedir?

Ödül çizelgeleri çocukların davranışlarını değiştirmek için kullanılan araçlardır . Duvar posterleri ve uygulamalar da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılırlar.

Grafiklerin adını ödüllendirin veya çocuğunuzun başarmasını istediğiniz olumlu bir davranış ya da hedef gösterin – örneğin, ‘lütfen’ demek ya da masayı kurmak ya da kendi ayakkabı bağcığını bağlamak.

Çocuğunuzun tablosu davranış hedeflerinde ne sıklıkta başarılı olduğunu kaydeder. Örneğin, bir duvar posteri kullanıyorsanız, grafikte çıkartmalar için boşluklar olabilir. Bir uygulamanın ekranda beliren yıldızları olabilir. Çocuğunuz her başarılı olduğunda, uygulamadaki boşluklarda veya yıldızlarda çıkartmalar yer alır. Belirli sayıda çıkartmalar veya yıldızlar çocuğunuz için bir ödül ekler.

Ödül çizelgeleri güçlü bir yöntemdir:

  • dişlerinizi zahmetsizce temizlemek gibi istediğiniz cesaret verici davranış
  • vurmak gibi istemediğiniz cesaret kırıcı davranışlar
  • çocuğunuzu alışveriş yaparken arabanın yanında kalmak veya istendiğinde tüm oyuncakları bir kutuya koymak gibi yeni beceriler kazandığı için ödüllendirmek.

Ödül grafikleri nasıl ve neden gereklidir?

Ödül çizelgeleri 3-8 yaş arası çocuklar için iyi çalışır.

Çocuğunuzun davranışını değiştirmek için çalışması gerektiğinde bir ödül tablosu kullanabilirsiniz . Çocuğunuz, istediğiniz gibi davrandığında grafik için çıkartma veya jeton toplar. Daha sonra topladığı çıkartma sayısına göre bir ödül alır. Çıkartmalar ve ödül olumlu davranışı pekiştirir.

Çocuğunuz davranışını değiştirmek için çok uğraştığında, gerçekten iyi bir iş çıkardığında ona bir ödül tablosu gösterebilir ve onu motive edebilirsiniz.

Ödül çizelgeleri, çocuğunuzun davranışındaki pozitiflere odaklanmanıza da yardımcı olabilir . Çocuğunuzun davranışlarından dolayı hayal kırıklığına uğramış hissediyorsanız ve olumsuz davranışlara daha fazla dikkat ediyorsanız, bu yardımcı olabilir.

Bazı ebeveynler , iyi davranışların ödüllerinin rüşvet gibi olduğunu düşünüyor , ancak aynı değiller. Fark, rüşvet davranıştan önce verilir, ancak daha sonra bir ödül verilir. Örneğin, bir ödül, çocuğunuzla arkadaşlarıyla iyi oynarsa akşam yemeği için ne seçeceğine izin vermeniz olabilir. Ve ödüller iyi davranışı güçlendirmeyi amaçlar.

Bir ödül tablosu oluşturma

1. Değiştirmek veya teşvik etmek istediğiniz davranışı seçin Davranışa
karar verdiğinizde, davranışın açık ve olumlu tanımlarının kullanılması önemlidir. Örneğin, ‘Yatak odanızdaki tüm oyuncakları toplayın’, çocuğunuzun anlaması için ‘Yatak odanızı toplayın’dan daha net ve kolaydır. Ve ‘Başkalarının odalarına girmeden önce kapıyı çalın’, ‘Başkalarının mahremiyetine saygı gösterinden’ daha olumlu.

2. Bir grafik oluşturun Birçok farklı grafik stili arasından seçim yapabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Daha büyük çocuklar, belki de kazanmaya çalıştıkları ödülün çizimi veya fotoğrafı ile kendi şemalarını oluşturmak isteyebilirler. Başka bir seçenek, telefonunuzdaki bir ödül grafik uygulamasıdır. Ödül tablosu uygulamaları taşınabilirdir ve çocuğunuza kazanır kazanmaz dışarı çıksanız bile bir yıldız vermenizi sağlar.

Grafiğinize karar verdiğinizde, hangi çıkartmaların veya jetonların kullanılacağına karar verin – yıldız çıkartmaları küçük çocuklar için iyi çalışır, daha büyük çocuklar puanları veya diğer işaretleri sevebilir.

Grafiği çocuğunuzun görebileceği bir yere koyun. Büyük çocuğunuzun özel bir yeri tercih edebileceğini unutmayın – örneğin, buzdolabı yerine yatak odasında.

3. Kısa süreli ödüller seçin
Çoğu çocuk başlangıçta çıkartma veya jeton toplamanın keyfini çıkarır. Ancak uzun zaman zarfı oldukça hızlı bir şekilde yıpranabilir ve gerçek ödül çok uzakta görünebilir. Bu nedenle, çocuğunuzun bisiklete binmesi, anne veya baba ile özel zaman, geç kalma şansı, bir film gecesi veya yeni bir kitap veya küçük şeyler gibi sık sık verebileceğiniz kısa vadeli ödülleri seçmek iyidir. oyuncak.

4. Çocuğunuza davranıştan hemen sonra çıkartma verin Çocuğunuz çıkartmayı görmek istediğiniz davranıştan hemen sonra aldığında, bu davranışı güçlendirir. Aynı şekilde, bazı özel övgüler çocuğunuza neden çıkartma veya jeton aldığını hatırlatır. Örneğin, ‘Bu sabah senin ve Ali’nın oyuncak oynama ve paylaşma şeklini gerçekten çok sevdim. İşte grafiğiniz için bir yıldız ‘.

5. Pozitif kalmaya çalışın
Çocuğunuz bir yıldız kazanmazsa, devam etmek en iyisidir. Ayrıca, ‘Bir yıldız götüreceğim’ veya ‘Bunu devam ettirirsen yıldız alamayacaksın!’ Diyerek çocuğunuzu cezalandırmamaya çalışın. Çocuğunuzu tekrar denemeye teşvik etmeye odaklanın.

6. Ödül çizelgesinden devam edin Çocuğunuzun davranışı değiştikten sonra ödül çizelgesini kullanmayı kademeli olarak durdurabilirsiniz. Grafiği aşamalı olarak kaldırırken çocuğunuzu davranışı için fark etmeye ve övmeye devam etmek iyi bir fikirdir. Örneğin, birkaç hafta sonra çıkartmalar veya noktalar arasındaki süreyi artırarak bir ödül çizelgesini aşamalı olarak kaldırabilirsiniz. Çocuğunuz bulaşık makinesini yerleştirmek için her gün bir çıkartma alıyorsa, onu her iki günde bir, övgü ve sarılmalar ile destekleyebilisiniz.

Aniden bir ödül tablosu kullanmayı bırakırsanız, çocuğunuz eski davranışa geri dönecektir.

7. İsteğe bağlı adım: davranışı ölçün
Çocuğunuzun özellikle zorlayıcı bir davranışı varsa, başlamadan önce ve ödül tablosunu kullanırken davranışı ölçmek isteyebilirsiniz . Örneğin, çocuğunuzun kaç kez veya ne sıklıkla vurduğunu sayın. Grafiği kullanmaya başladığınızda bunu kaydedin, ardından günler geçtikçe onu takip edin. Bu, ödül tablosunun çalışıp çalışmadığını söylemenize yardımcı olacaktır.Çocuğunuzun listelerini ve ödüllerini yaşına ve ilgi alanlarına dayandırabilirsiniz. Örneğin, bir bulmacayı grafiğiniz olarak kullanabilir ve çocuğunuza her seferinde onu oluşturmak için bir parça verebilirsiniz. Ödül çizelgeleri otizm spektrum bozukluğu (ASD) veya özürü olan çocuklar için de iyi sonuç verebilir.

Ödül çizelgeleri: sizin için çalışmasını sağlamak

Ne kadar davranış değişikliği bekleyeceğinizi düşünmek , sizin ve çocuğunuzun pozitif ve gerçekçi kalmasına yardımcı olabilir. Büyük bir değişime kadar çalışmadan önce ödüllendirmek için küçük değişiklikler arayabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun toparlanma konusunda daha fazla yardım etmesini istiyorsanız, blokları topladığı için onu ödüllendirerek başlayabilirsiniz. 

Çocuğunuz aynı ödülle sıkılabilir . Bundan kaçınmak için, çıkartmalarını harcayacağınız ödül seçenekleriyle bir ödül ‘menüsü’ oluşturmak için birlikte çalışabilirsiniz. Örneğin, 5 çıkartma = ekstra süre olan bir oyun, 10 çıkartma = parka bir yolculuk veya küçük bir oyuncak.

Çocuğunuz ödülü başka şekillerde alabiliyorsa, etkili olmayacaktır. Örneğin, çocuğunuzu yüzme havuzunda bir oyunla ödüllendirmek, her hafta yüzme dersinden sonra genellikle yüzme oynaması durumunda iyi çalışmaz.

Ödül tablosu çalışmıyorsa ve çocuğunuzun davranışı hakkında endişeleriniz varsa , çocuğunuz ve aile sağlığı hemşireniz veya aile hekiminizle konuşmak iyi bir fikirdir .

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!