Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Mizaç: nedir ve neden önemlidir?

Çocuklar dünyaya kendi tepki yollarıyla doğarlar. Buna mizaç denir. Çocuğunuzun mizacını anlamak, çocuğunuzun gelişimini besleyen ebeveynlik stratejilerini seçmenize yardımcı olabilir.

Mizaç: nedir?

Mizaç, çocukların dünyaya tepki verme şeklidir.

Çocuğunuzun mizacını, aşağıdaki üç niteliği ne kadar çok veya ne kadar az gösterdiğini izleyerek tespit edebirirsiniz:

  • Tepkime : Çocuklar heyecan verici olaylar ya da kendi yollarını alamama gibi şeylere çok güçlü tepki verirler. Reaktif çocuklar bir şeyleri güçlü hissetme eğilimindedir.
  • Öz-düzenleme : Çocukların duygularını gösterme biçimleri de dahil olmak üzere davranışlarını ne kadar kontrol edebildiklerini açıklayan göstergedir. Aynı zamanda çocukların dikkatlerini ne kadar kontrol edebildikleri ve ne kadar kalıcı oldukları ile de ilgilidir.
  • Sosyallik : Çocuklar yeni insanlarla tanıştıklarında veya yeni deneyimler yaşadıklarında bu kadar rahat olurlar.

Her çocuk kendi mizacıyla doğar ve muhtemelen bebekliğinden itibaren çocuğunuzun mizacını tanımlayabilirsiniz. Örneğin, ‘Çok kolay gidiyor’ veya ‘Rutinlerini seviyor’.Mizaçtaki farklılıklar, çocuklarınızın neden birbirinden oldukça farklı olabileceğini açıklıyor. Örneğin, çocuklarınız az çok reaktif, az çok kendi kendini düzenleyen ve az çok sosyal olabilir.

Ebeveynliğinizi çocuğunuzun mizacına uyarlamak

Çocuğunuzun mizacını değiştiremezsiniz – o kim olduğunu bilir ve bu harikadır.

Ancak ebeveynliğinizi çocuğunuzun bireysel mizacına adapte edebilirsiniz, böylece gelişimini beslersiniz. Çocuğunuzun mizacının olumlu kısımlarını geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Ve çocuğunuzun mizacından dolayı zor bulabileceği durumları anlayabilir ve bu durumları nasıl ele alacağını öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

İşte ebeveynliğinizi çocuğunuzun mizacına uyarlamak için bazı fikirler.

Giderek daha az reaktif mizaç yetiştirme

Daha reaktif
Eğer çok reaktif bir çocuğunuz varsa, iyi bir şey olduğunda muhtemelen çok eğlencelidir. Ama aynı zamanda, kendi yolunu elde edememek gibi bir şeyden mutsuz olduğunda da yüksek ve dramatik olabilir. Bu çocuğun daha sakin bir şekilde nasıl tepki vereceğini öğrenmesine yardım etmeniz gerekebilir – örneğin, kızgın olduğu anlarda rahatlamasını sağlayacak kelimeleri kendisine söylemek.

Reaktif çocuklar genellikle fiziksel olarak çok aktiftir ve açık havada çok zamana ihtiyaç duyabilirler. Örneğin, yeni spor aktiviteleri denemeye teşvik ederek çocuğunuzun gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Ama aynı zamanda rahatlamak için yardıma ihtiyacı olabilir, bu yüzden yatmadan önce rahatlamak iyi bir fikir olabilir.

Daha az reaktif
Daha az reaktif bir çocuğun üstesinden gelmek genellikle kolaydır, ancak daha az iddialı olabilir. Bu çocuğa kendi başına nasıl ayağa kalkacağını öğretmeniz gerekebilir. Örneğin, çocuğunuzun daha iddialı olabileceği durumları fark ederseniz, bu durumları farklı şekilde ele almasını sağlayabilirsiniz.

Daha az reaktif çocukların aile tartışmalarının dışında kalmamasını sağlamak da önemlidir. Örneğin, ‘Ali, çok şey söylemedin. Bu film seçiminden memnun musun? ‘

Daha az reaktif olan çocuklar da daha az fiziksel olarak aktif olabilirler . Daha az aktif olan çocuğunuz, zanaat yapmak veya çizim yapmak gibi ince motor becerilerini kullanmak için birçok fırsattan mutlu olacaktır. Ancak fiziksel aktiviteyi teşvik etmeniz gerekebilir . Örneğin bir kolaj için yaprak toplamak için parka bir gezi yapmayı deneyin. 

Giderek daha az kendi kendini düzenleyen mizacın ebeveynliği

Daha fazla Öz-denetim Öz-düzenlemeyi daha kolay bulan çocuklar, hayal kırıklığı ya da heyecan gibi duygulara tepkilerini yönetmekte iyidir. Heyecan verici veya üzücü bir şeyden sonra daha hızlı sakinleşebilirler ve daha az dürtüseldirler.

Kendi kendini düzenleyen bir çocuk dikkatini daha iyi ayarlayabilir. Doğru olana kadar bir şeyi yapmaya devam etmesi muhtemel olabilir. Ayrıca aksiliklerle başa çıkmada iyi olabilir ve fazla denetim olmadan ödev gibi görevleri yerine getirebilir. Ama biraz mükemmeliyetçi olabilir, bu yüzden hata yapmanın uygun olduğunu bildiğinden emin olun.

Daha az kendi kendini düzenleyen
Çocuğunuz dikkatini düzenlemekte zorluk çekiyorsa, zor görevlere devam etmek için çok fazla cesarete ihtiyacı olacaktır. Bu çocuklar bir aktiviteden diğerine hızlıca geçebilirler. Ayrıca çok yaratıcı olabilirler. Çocuğunuzun odaklanmasına yardımcı olmak için oyunları ve yaratıcı etkinlikleri kullanarak çocuğunuzu ödüllendirmeyi veya eğlenceli hale getirmeyi deneyebilirsiniz .

Giderek daha az sosyal mizaç yetiştirmek

Daha girişken
çocuğunuz çok sosyal ise, başkalarının yanında olmak, oyun oynamak ve grup çalışması yapmaktan hoşlanır. Ama onun için her zaman oyun şovları ve aktiviteler organize etmek zorunda değilsiniz, çünkü çocuğunuzun kendini meşgul etmeyi öğrenmesi de önemlidir.

Daha sosyal mizaçları olan çocuklar da genellikle çok uyarlanabilirler ve rutin değişikliklerle kolayca başa çıkabilirler. Uyarlanabilir çocuğunuza birçok yeni deneyim sunabiliyorsanız harika, ancak hala sizinle bire bir zaman geçirdiğinden emin olun.

Daha az girişken
çocuğunuz çok sosyal değilse, muhtemelen kendi başına oynamakta oldukça iyidir ve yapacak bir şey bulmak için fazla yardıma ihtiyacı olmayabilir. Ama arkadaş edinmesi için ona yardım etmeniz gerekebilir. Örneğin, gruplar veya partilerde rahat değilse, sadece bir veya iki arkadaşınızdan evinizde veya parkta bir oyun günü istemeyi deneyebilirsiniz.

Daha az sosyal olan çocuğunuz çok uyarlanabilir değilse , düzenli bir rutine sahip olmaktan hoşlanır ve değişikliklerle iyi başa çıkmayabilir. Bu, rutini etrafında bir şeyler planlamanızı kolaylaştırabilir, ancak çocuğunuzun değişikliklerle veya geçişlerle başa çıkma konusunda da yardıma ihtiyacı olabilir .Çocuğunuzun mizacı sizinkinden farklı olabilir. Bazı ebeveynler, mizaçları kendilerine benzeyen bir çocuğun anlaşılmasının ve bakımının daha kolay olduğunu düşünmektedir. Örneğin, öngörülebilirliği seviyorsanız, düzenli uyumaya ihtiyaç duyan bir bebeğe bakmayı kolay bulabilirsiniz. Ancak, istediğiniz zaman bir şeyler yapmaktan hoşlanıyorsanız, çocuğunuzun rutin zevkine alışmanız biraz zaman alabilir.

Mizaç nasıl değişebilir

Çocuğunuz olgunlaştıkça mizacında bazı değişiklikler görebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun deneyimlerinin farklı durumlarda davranış biçimini etkilemesi nedeniyle olur.

Örneğin, okulda çok dikkati dağılmış olan bir çocuk, iş toplantılarına iyi konsantre olabilen bir yetişkin olabilir. Bunun nedeni, olgunlaştıkça daha fazla motivasyon geliştirmiş olması veya dikkatinin dağılmasını yönetmek için stratejiler öğrenmiş olması olabilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!