Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Küfür: küçük çocuklar ve okul öncesi

Çocuğunuzun küfrettiğini ilk duyduğunuzda şok olabilir, çocuğunuzun bu tür bir dili nereden öğrendiğini ve söylediklerini gerçekten anlayıp anlamadığını merak ediyor olabilirsiniz. Çocuğunuzun küfürüne şimdi nasıl tepki vereceğiniz, gelecekteki küfür davranışını etkileyecektir.

Küfür:

neden çocuklar bunu yapıyor ?

Küçük çocuklar genellikle küfür ediyorlar çünkü dili anlamaya çalışıyorlar. Belki de anlamını anlamak için yeni bir kelimeyi test ediyor olabilirler. Bazen küfür, çocuklar kelimeleri söylemeyi öğrenirken yanlışlıklada olur.

Çocuklar da hayal kırıklığı gibi bir duygu ifade etmeye çalışıyor olabilir. Ya da sadece kelimeyi söylüyor olabilirler çünkü kulağa komik geliyor ya da tepki veriyordur.

Çocuklar ayrıca yemin ettiklerinde başkalarını taklit ediyor olabilirler.

Küfür hakkında ne yapmalı: acil eylem

Çocuğunuzun küfürüyle baş etmenin en etkili yolu küfürü tamamen görmezden gelmektir . Konuşmak yok, göz teması yok. Davranışı dikkat çekmekse, bu genellikle onu durdurmanın en iyi yoludur.

Tepkiniz, çocuğunuzun küfür edip etmediğini etkiler. Sakin kalmak anahtardır. Bu, daha fazla küfürü önlemek için uzun bir yol kat etmektir.

Çocuğunuz küfretmeye devam ederse veya ona küfür etmemeyi öğretmenin iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorsanız, onunla kelime seçimi hakkında konuşmayı deneyin. Örneğin, ‘İnsanları üzen kelimeler kullanmıyoruz’ diyebilirsiniz. Okul öncesi çocuklar kullandıkları kelimeleri tam olarak anlayamayabilir, ancak küfür kelimelerinin başkalarına zarar verebileceğini veya rahatsız edebileceğini anlayabilirler .

Eğer küfür çocuğunuz yeni bir kelime söylemeye çalıştığı için olmuşsa – çocuğunuzun telaffuzunu nazikçe düzeltmek iyi bir fikirdir.

Kelimenin ne anlama geldiğini açıklamalı mısınız?
Genel olarak, küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar küfür kelimelerinin açıklamalarına ihtiyaç duymazlar. Daha yaygın küfür kelimelerinin arkasındaki bazı kavramları anlayamayacak kadar küçükler. Sadece ‘Bu hoş bir kelime değil’ demek yeterlidir.

Dört yaşın üzerindeki çocuklar basit bir açıklama ile iyi sonuçlar elde edebilirler. Çocuğunuzun kelimenin anlamını anlayabileceğini düşünüyorsanız, ona kelimenin ne anlama geldiğini düşündüğünü sorabilirsiniz. Ardından, neden TAMAM olmadığını açıklamak için genel terimleri kullanın. Örneğin, ‘Bu kaka için bir kelime ve kullanımı hoş değil’ diyebilirsiniz.

Küfür hakkında ne yapılır: daha uzun vadeli

Evinizdeki yetişkinler için kabul edilebilir bir dili tartışmak ve kabul etmek ve bunu çocuğunuzla tartışmak iyi bir fikirdir . Örneğin, bazı ailelerde, ‘Aman tanrım’ gibi ifadeler sorun olmamakta, ancak başka küfür kelimeleri sorun teşkil etmektedir.

Ailenizin küfür ile ilgili kuralları varsa, çocuğunuzun kabul edilemez bir dil kullandığını belirtmek daha kolay olacaktır. Örneğin, ‘Lütfen daha güzel bir kelime kullanın’ veya ‘Biz böyle kelimeler kullanmıyoruz’ diyebilirsiniz.

Ve küfür ile ilgili kurallar hem yetişkinler hem de çocuklar için geçerliyse, çocuklar için daha az kafa karıştırıcıdır . Çocuklarınızın küfür etmekten kaçınmasını istiyorsanız, siz ve evinizdeki diğer yetişkinlerde etmekten kaçınmalıdır.

Saygılı konuşmayı teşvik etmek ve ailenizdeki küfürü azaltmak için daha fazla fikir :

  • Küfür etmemeyi zor bulursanız kullanılacak diğer kelimeleri ve zor durumlarla başa çıkmanın diğer yollarını düşünün. Örneğin, küfür etmek yerine ‘Gerçekten sinirli veya öfkeli hissediyorum’ gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Bu şekilde duyguları ifade etmenin daha iyi yollarını modellersiniz.
  • Öfke veya hüsranla uygun şekilde uğraştığını fark ettiğinizde çocuğunuzu övün . Örneğin, çocuğunuz size bir oyun arkadaşının onu kızdırmak için yeminli kelimeler kullandığını söylerse, çocuğunuzu durumdan uzaklaştığı için övün ve bu kelimeleri kendi başına kullanmayın.
  • Çocuğunuzun ne izlediğini, dinlediğini ve oynadığını öğrenin. Bu, TV , film ve diğer multimedya ve müzik derecelendirmelerini denetlemek ve kontrol etmek anlamına gelir . Televizyonun, bilgisayarların ve diğer cihazların, evin kolayca görebileceğiniz bir kısmında olması da iyi bir fikirdir.

Okul öncesi çocuklar (ve bazı küçük çocuklar) özel vücut parçaları ve bedensel işlevlerden etkilenebilir. ‘popo surat’, ‘kaka’ ve ‘osuruk’ gibi kelimeler kullanmaya başlayabilirler. Bu kelimelerin bazıları evinizde iyi olmasa da, muhtemelen sadece bir aşamadır. Kelimeleri görmezden gelmek ya da kullanılamayacaklarını açıklamak yardımcı olacaktır.

Sebeple başa çıkarak küfürle mücadele

Çocuğunuzun neden küfür ettiğini biliyorsanız, uygun bir yanıta karar vermenize yardımcı olabilir.

Dikkat çekmek için küfür kullanıyorsa, hiç tepki vermediğinizden emin olmak en iyisidir. Gülmekten ya da kızmaktan kaçının. Sakin olun ve kelimeyi görmezden gelin. Çocuğunuz kibar bir dil kullandığında dikkat edin ve övgüde bulunun.

Öfke ve hayal kırıklığından küfür etme

Küfür öfke veya hayal kırıklığından kaynaklanıyorsa, çocuğunuzun bu duyguları adlandırmasına yardımcı olabilirsiniz – örneğin, ‘Gerçekten kızgın / sinirli olduğunu görebiliyorum’. Çocuğunuzun bu duyguları hissetmenin normal ve iyi olduğunu bilmesi de önemlidir. Ancak çocuğunuzun duygularını daha uygun kelimeler kullanarak ifade etmesi daha iyidir.

Çocuğunuzun onu öfkelendiren şeyden uzaklaşması önemli olabilir. Örneğin, çocuğunuz bir oyun arkadaşına kızıyorsa, ondan uzaklaşmasını ya da bir yetişkinden durumla ilgili yardım istemesini isteyin.

Hayal kırıklığı ile 

çocuğunuzun sorunlarını kendi kendine çözme adımları aracılığıyla konuşabilirsiniz. Örneğin, bir oyuncağı kaybetmişse, en son oynadığı yere, sonra yatak odasına bakmasını önerin.

Her iki durumda da, çocuğunuza öfke ve hayal kırıklığı ile başa çıkmanın başka yollarını öğretebilirsiniz . Bu, 10’a kadar saymayı, derin nefes almayı veya zor duygular hakkında konuşmayı içerebilir.

Ayrıca çocuğunuzu rahatsız edici olmayan alternatif kelimeler kullanmaya teşvik edebilirsiniz. 

Çocuğum bu kelimeyi nereden duydu?

Çocuklar genellikle duydukları veya oluşturdukları kelimeleri denemeyi severler. Ve bunların diğerleri gibi küfür kelimeleri olması muhtemeldir. Çocuklar evin içinde ve dışında birçok kaynaktan kelimeler alırlar.

Tüm çocuklar ebeveynlerinden kelimeler öğrenmez. TV’de küfür kelimelerine maruz kalmak, çocuklarda küfürün artmasına neden olabilir. Çocuklar büyüdükçe, arkadaşları ve akranları da kelime seçimini etkileyecektir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!