Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Küçük çocuklarda öz düzenleme

Öz-düzenleme nedir?

Öz-düzenleme, davranışlarınızı ve çevrenizdeki duygulara ve olaylara verdiğiniz tepkileri anlama ve yönetme yeteneğidir.

Aşağıdakileri yapmayı içerir:

 • hayal kırıklığı veya heyecan gibi duygulara tepkiyi düzenler
 • heyecan verici veya üzücü bir şeyden sonra sakinlik
 • bir göreve odaklanma
 • dikkati yeni bir göreve yeniden odaklama
 • kontrol dürtüleri
 • diğer insanlarla iyi geçinmenize yardımcı olan davranışları öğrenir.

Öz düzenleme neden önemlidir?

Çocuğunuz büyüdükçe, öz-düzenleme ona yardımcı olacaktır:

 • okulda öğrenme – çünkü öz-denetim çocuğunuza sınıfta oturup dinleme becerisi kazandırır
 • sosyal olarak kabul edilebilir şekilde davranma – çünkü öz-düzenleme çocuğunuza dürtüleri kontrol etme yeteneği verir
 • arkadaş edinme – çünkü öz düzenleme çocuğunuza oyunlarda sırayla oynama, oyuncak paylaşma ve duyguları uygun şekillerde ifade etme yeteneği verir
 • daha bağımsız hale gelir – çünkü özdenetim çocuğunuza davranışı hakkında iyi kararlar vermesini ve sizden daha az rehberlik alarak yeni durumlarda nasıl davranacağınızı öğrenmesini sağlar.
 • stresi yönetme – çünkü öz-düzenleme çocuğunuzun güçlü duygularla baş edebileceğini öğrenmesine yardımcı olur ve ona kızdıktan sonra kendini sakinleştirme yeteneği verir.

Öz düzenleme nasıl ve ne zaman gelişir?

Çocuklar sıcak ve duyarlı ilişkiler yoluyla öz-denetim geliştirirler . Ayrıca etraflarındaki yetişkinleri izleyerek geliştirirler.

Öz-denetim, çocuklar bebekken başlar. En çok yürümeye başlayan ve okul öncesi yıllarda gelişir, ancak aynı zamanda yetişkinliğe doğru gelişmeye devam eder.

Örneğin, bebekler dikkat çekmek için bir mola vermeleri veya yorulmaları durumunda rahatlık için parmaklarını emebilir veya bakıcılarından uzak durabilirler.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar yemek ve oyuncaklar için kısa süre bekleyebilirler. Ancak küçük çocuklar, gerçekten istedikleri bir şeyse, diğer çocuklardan oyuncakları kapabilirler. Ve öfke nöbetleri , küçük çocuklar güçlü duyguları düzenlemekle mücadele ettiğinde ortaya çıkar.

Okul öncesi çocuklar diğer çocuklarla nasıl oynayacaklarını ve onlardan ne beklendiğini anlamaya başlar. Örneğin, sinemada bir okul öncesi çocuk filminde iseniz yumuşak bir sesle konuşmaya çalışabilir.

Okul çağındaki çocuklar kendi istek ve ihtiyaçlarını kontrol etme, diğerlerinin bakış açılarını hayal etme ve bir durumun her iki tarafını görme konusunda daha iyi olurlar. Bu, örneğin, tartışmasız diğer çocuklarla aynı fikirde olamayacakları anlamına gelir.

Çocuğunuzun öz düzenlemeyi öğrenmesine yardımcı olun

Çocuğunuzun kendi kendini düzenlemeyi öğrenmesine yardımcı olmanın en iyi yolu, ihtiyacı olduğunda destek sağlamaktır . İşte bunu yapmanın bazı yolları:

 • Çocuğunuzla duygular hakkında konuşun. Örneğin, ‘Oyuncağını çalışmadığından dolayı hayal kırıklığına uğradığı için fırlattı mı? Başka ne yapabilirdin? ‘
 • Çocuğunuz güçlü bir duygu ile mücadele ettiğinde, duygu ve ona neden olan şeyi adlandırması için onu teşvik edin. Bu daha kolaysa duygu geçene kadar bekleyin.
 • Çocuğunuzun güçlü duygulara tepki vermek için uygun yollar bulmasına yardımcı olun. Örneğin, çocuğunuza bunalmış hissettiğinde bir mola vermeyi veya yetişkin yardımı almayı öğretin. ‘Gevşeyelim’ ve ‘İstersen sana yardımcı olabilirim’ gibi şeyler söyleyin.
 • Sabırlı olmayı unutmayın. Küçük çocukların güçlü duyguları olduğunda başa çıkmak çok zor olabilir.

Çocuğunuza öz-denetim konusunda yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı davranış stratejileri de vardır :

 • Çocuğunuzun iyi davranmasının zor olabileceği zorlu durumlar için plan yapın. Örneğin, ‘Yapacağımız dükkanda kırılabilecek çok şey var. Bakmak sorun değil, lütfen dokunmayın ‘. Dükkâna girerken çocuğunuza nazik bir hatırlatma verin. Örneğin, ‘Hatırla – sadece bakacaksın, tamam mı?’
 • Kendi kendini düzenleme gösterdiğinde ve zor bir durumu yönettiğinde çocuğunuzu övün . Örneğin, ‘Sıranızı beklemede harikaydınız’ veya ‘Sorduğunda Ali ile paylaşma şeklini beğendim’.
 • Çocuğunuzun için kendi kendini düzenlemeyi modellemeye çalışın. Örneğin, çocuğunuza üzülmeden sinir bozucu bir görevi nasıl yapabileceğini gösterin. Şöyle bir şey söyleyebilirsiniz, ‘Vay be zor oldu. Kızmadığım için memnunum çünkü bunu yapamayabilirdim ‘.

Davranış beklentilerinizi çocuğunuzun yaşı ve gelişim aşamasıyla eşleştirmek önemlidir. Bu, çocuğunuzun istediği şeyi yapma becerisine veya anlayışa sahip olmamaktan kaynaklanan hayal kırıklığından kaçınmasına yardımcı olabilir.

Öz düzenleme sorunları

Zaman zaman, farklı şeyler çocuğunuzun kendini düzenleme yeteneğini etkileyebilir. Örneğin, yorgunluk, hastalık ve çocuğunuzun rutinindeki değişiklikler reaksiyonlarını ve davranışlarını düzenleme yeteneğini etkileyebilir. Ayrıca, bazı çocuklar çocuk bakımında veya okulda büyük bir öz düzenlemeye sahiptir, ancak bunu evde zor bulmaktadır. Bazı çocuklar alışveriş merkezleri gibi yoğun ve gürültülü yerlerde mücadele ederler.

Öz düzenleme ile ilgili bu sorunlar oldukça normal olmasına rağmen , çocuğunuzun davranışı hakkında endişeleniyorsanız veya büyüdükçe davranışlarını yönetmekte sorun yaşıyorsanız bir profesyonelle konuşmak iyi bir fikirdir . Örneğin aile doktorunuz, çocuğunuz ve aile sağlığı hemşireniz veya çocuğunuzun çocuk bakımı eğitimcisi veya öğretmeni ile konuşabilirsiniz.

Çocuğunuz aşağıdaki durumlarda ise profesyonel yardım almayı düşünün:

 • aynı yaştaki diğer çocuklardan daha fazla öfke nöbeti veya zor davranış sergiliyor gibi görünüyor ise
 • büyüdükçe zor veya kontrol dışı yollarla daha sık davranıyor ise
 • kendisi veya başkaları için tehlikeli davranışlar sergiliyor ise
 • disiplini zor ve davranışlarını yönetme stratejileriniz işe yaramıyor ise
 • çok geri çekiliyor ve başkalarıyla etkileşimde çok fazla sorunu var ise
 • aynı yaştaki diğer çocuklarla iletişim ve sosyal becerilere sahip görünmüyor ise

Çocuğunuzda zorlu davranış ve otizm spektrum bozukluğu (ASD) veya bir sakatlık varsa, bu konuda profesyonellerle konuşun. Davranışlarını yönetme ve öz düzenleme becerilerini öğrenmesine yardımcı olacak yollar önerebileceklerdir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!