Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Kardeş kavgalarını önleme: sekiz ipucu

Kardeş kavgalarınızı önlemek için, çocuklarınızın geçinmeyi öğrenmelerine yardımcı olarak ve onları çatışmayı çözmenin daha iyi yollarına yönlendirerek çok şey yapabilirsiniz. Sekiz temel ipucumuzla zemin hazırlayın.

1. Her çocuğun ihtiyacına dikkat edin

Çocuklarınızın yaşlarına ve mizaçlarına bağlı olarak farklı kurallara ve sınırlara ihtiyacı olabilir. Ama hepsine eşit derecede sevdiğinizi ve değer verdiğinizi hissetmeleri gerekiyor – bu şekilde, sevginiz ve dikkatiniz için rekabet etmek zorunda olduklarını hissetmeyecekler. Bunu onlarla özel zaman geçirerek, sarılarak, gülümseyerek teşvik edebilirsiniz.

Çocukların paylaşmayı öğrenmeleri gerekse de, paylaşmak zorunda olmadıkları bazı özel şeyleri olabilir. Biraz özel alan – hatta diğer kardeşlerin giremeyeceği bir çekmece bile iyi bir fikir olabilir.

Küçük çocukların daha büyük çocuk aktivitelerini bertaraf etmenin uygun olmadığını açıkça belirtirseniz, çocuklar da değerli hissedecektir ve bunun tersi de geçerlidir.

2. Açık aile kuralları belirleyin

Kurallar çocuklara neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmelerini sağlar. Aile kurallarınız varsa , çocuklara birbirlerine nasıl davranmalarını beklediğinizi hatırlatmanız daha kolay olur.

Kuralların çalışması için bazı ipuçları :

 • Çocukları kural koymaya dahil edin. Bu, çocuklarınızın onları hatırlamasına yardımcı olacaktır.
 • Ev kurallarınızın bir kopyasını buzdolabına veya herkesin görebileceği bir yere koyun.
 • Çocukların kurallarını her çarpıttığı veya ihlal ettiği zaman uygulayın. Dostça bir hatırlatma ile başlayın – ‘Hepimiz birbirimizle güzel mi konuşuyoruz?’ Sonra bir şans daha verin. Çocuklar hala kuralları çiğniyorsa, üzerinde anlaşmaya varılan bir sonuç kullanın .

3. Rutinleri ayarlayın

Bir aile rutininiz olduğunda gündelik şeylerle ilgili anlaşmazlıkları ele almak çok daha kolaydır . Bu, herkesin kimin nerede oturduğunu, kimin hangi işleri ve hangi günlerde yaptığını ve PlayStation, trambolin veya banyo için kimin ilk sırada olduğunu bildiği anlamına gelir.

Şöyle olabilir:

 • Oyunlar: Kemal Cumartesi günleri, Nehir Pazar günleri seçer.
 • Ev işleri: Nehir ve Kemal ev işlerini sırayla yapar – bir hafta çöp görevi, gelecek hafta bulaşıkları kurutma.

4. Çocukları iyi olduklarında övmek

Bu, iyi davrandıklarında çocuklarınıza dikkat çekmek ve olumlu geribildirim vermek anlamına gelir. Bunu her ne zaman uygularsanız, yine o davranışı görmeniz çok daha olasıdır.

İşte açık ve spesifik övgü ve teşvik örnekleri :

 • ‘İkinizin de Playstation’u sırayla alma şeklinizi seviyorum.’
 • ‘Hepiniz birlikte çok güzel bir şekilde paylaşıyorsunuz ve oynuyorsunuz.’
 • Bu problemi gerçekten iyi çözdün. Bu akşam bir filmle kutlamaya ne dersin? ‘

5. Çocuklara nasıl geçineceklerini gösterin

Çocuklarınızın bir numaralı rol modelisiniz. Çocuğunuz farklılıkları savaşmadan çözerse bu onun için oldukça verimli olacaktır.

Çocuklarınızın işleri sakin ve saygılı bir şekilde yapmalarını istiyorsanız, bunu yaptığınızı görmeleri gerekir. Başkalarına özür dileyebilmelerini istiyorsanız, sizlerinde özür dilediğinizi görmeleri gerekir.

6. Çocuklarınıza Koçluk Yapın

Çocuklarınızın problem çözme koçusunuz. Onlara anlaşmazlıkların nasıl ele alınacağını ve öfkeli duyguları yönetme, müzakere etme ve adil oynama becerilerine nasıl rehberlik edeceğinizi öğretiyorsunuz . Bu bir hakem olmaktan daha iyidir.

Çocuklarınıza problem çözmede koçluk yapmak için bazı ipuçları :

 • Çocuklarınıza başkalarıyla oynama fırsatı verin. Oyun grupları, oyun tarihleri ​​ve oyunlar çocukların birlikte iyi oynamayı öğrenmelerine ve mücadeleye olumlu alternatifler uygulamalarına yardımcı olur.
 • Çocukların işleri halletmekte zorlandığını gördüğünüz anda fikirlere adım atın. Örneğin, ‘Paylaşmayı unutmayın’ veya ‘Erkekler ikinizin de dönüş yapabileceği bir yol düşünebilir misiniz?’
 • Daha sonra konuşun. Daha büyük çocuklarda, daha sonra cezasız bir çözüm bulmak, dövüşün tekrar gerçekleşme olasılığını azaltacaktır. Örneğin, ‘Her ikinizin de bilgisayarı kullanması için ne yapmalıyız?’
 • Çocukların sakin sözler veya olumlu aktivitelerle üzgün veya kızgın duyguları ifade etmenin yollarını bulmalarına yardımcı olun. Örneğin, su oyunu, boyama ve oyun hamuru, küçük çocukların duygularını ifade etmelerine yardımcı olur. Daha büyük çocuklar ve gençler koşuya çıkmanın veya müzik dinlemenin yardımcı olduğunu görebilirler.
 • ‘Saygılı katılmama’ sosyal becerisini öğretin ve modelleyin. Bu, hem üzerinde hemfikir olabileceğiniz bir şey söylemeyi ve sonra üzerinde hemfikir olmadığınız şeyi söylemeyi içerir. Örneğin, ‘Büyükannenin doğum gününüz için size kitap verdiğini kabul ediyorum, ancak kız kardeşinizin kibarca sorarsa okumasını durdurmanın adil olmadığını düşünüyorum’.

7. Sıcak noktalar mücadele

Zor durumlarda dövüşlerin nasıl ele alınacağını düşünmek yardımcı olabilir . Bazı durumlarda, savaş patlak verirse, bir muameleyi veya ayrıcalığı (veya aile kurallarınızın söylediklerini) ortadan kaldıracağınızı açıklamak yardımcı olabilir. Ancak, çocukların savaşması için daha az fırsat olması işleri kurmak da iyi bir fikirdir.

Sık karşılaşılan sıcak noktaları planlamanıza yardımcı olacak bazı fikirler.

Evde

 • Herkes için yeterli oyuncak olduğundan emin olun, böylece her zaman sırayla oynamak zorunda kalmadan birlikte oynayabilirler.
 • Oyun günleri düzenliyorsanız, çocuklarınızın her biri için bir arkadaşını davet etmeyi ya da bir çocuğun başka bir arkadaşı varsa başka bir yere gitmesi için organize etmeyi deneyin.
 • Bir kavga geldiğini düşünüyorsanız, çocukların dikkatini dağıtın veya çevreyi değiştirin. Örneğin, yeni bir oyun önerin, bir süreliğine kendinizde katılın, çocukları dışarıda oynamaya götürün veya her iki yanınızda bir çocukla birlikte bir kitap okuyun.
 • Telefon görüşmesi yapmanız gerekiyorsa, çocukları ilgilerini çekecek bir etkinlikle (veya iki ayrı etkinlikle) ayarlayın.

Süpermarkette

 • Özel bir kural oluşturun. Örneğin, ‘Süpermarkette kavga yok, eve geldiğimizde parka gideceğiz’.
 • Çocuklardan alışveriş arabasının karşıt taraflarını tutmasını isteyin. Ya da market ürünlerini seçmek için koridorun karşıt uçlarına gönderin.
 • Süpermarket kavgaları çok kötüyse, alışveriş yaparken çocuklardan birini arkadaşınızla veya aile üyenizle bırakıp bırakamayacağınızı gözden geçirin.

Dışarıda

 • Eğer bir kavga geldiğini düşünüyorsanız, dikkatini dağıtın. Örneğin, ‘saklambaç’ gibi bir oyun süpermarkette, plajda, toplu taşıma araçlarında veya arabada işe yarayabilir.

Arabada

 • Arkada yedek bir koltuk varsa, çocukları her iki tarafına da oturtun. Ya da büyük olasılıkla savaşması muhtemel çocuklar arasına yetişkin veya büyük bir çocuk koyun.
 • En büyük çocuğunuz yeterince büyükse, onu ön koltuğa koyun. Dört yaşından küçük çocukların ön koltukta seyahat etmelerine izin verilmesinin yasa dışı olduğunu ve yedi yaşın altındaki çocuklar için araba seyahati için yasal gereklilikler olduğunu unutmayın .

Sürüş sırasında bir kavga çıkarsa daima kenara çekin. Çocuklarla konuşmak veya onları ayırmak için onlara doğru dönmek dikkatinizi yoldan ayırır ve kaza riskiniz artar.

8. Çocukların bazen çalışmasına izin verin

Yardımınızla, çocuklar kavga etmeden kendi başlarına anlaşmazlıkları çözmeyi öğrenebilirler. Bu, çocuklarınızın daha iyi geçinmelerine ve diğer çocuklarla olan çatışmalarla olumlu başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın işleri çözmelerine yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Eğer bir şeyler yapmaya çalışıyorlarsa çocukların gitmesine izin verin . Konuşma ve hatta tartışma, çocukların bir şeyleri çözmeye çalıştıklarının işaretleridir. Etkileşim biçimleri hakkında hevesli geri bildirimler ekleyin. Örneğin, ‘Hey, bunu kendi başınıza çözmeye çalışma şeklinizle gerçekten gurur duyuyorum’.
 • Eyleme dikkat edin. Bu, tam ölçekli kavgaları önlemek için en iyi şansınız.
 • Bazı ipuçları verin. Tüm çocukların ihtiyacı olan birkaç iyi yerleştirilmiş öneri olabilir. Örneğin, ‘Gerektiğinde bilgisayarı kullanabilmenin bir yolunu düşünebilir misiniz?’ veya ‘Adil olmayı ve sırayla olmayı unutmayın. En son kimin sırasıydı? ‘
 • Evin kuralları, ne beklediğiniz ve bir kavga çıkması durumunda ne olacağı hakkında dostça hatırlatmalar yapın . Örneğin, ‘Hepimizin düzgünce konuştuğunu unutma lütfen.’ veya ‘El ele tutuşuyoruz değil mi?’
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!