Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Kardeş kavgalarını idare etmek

Bazı kardeş kavgaları hayatın bir gerçeğidir. Sonuçta, çocuklarınız hala nasıl geçineceğini öğreniyor. Dövüşler gerçekleştiğinde, asıl mesele, birileri zarar görmeden onları durdurmaktır. O zaman çocuğunuzun sorunları yapıcı bir şekilde ele alma zamanıdır.

Kardeş kavgalar: ne zaman adım atmalı

Bazen bir süre kardeş kavgalarından uzak durmaya çalışın, çünkü bu çocuklara bunu kendileri için çözme şansı verir. Ancak kardeş kavgalarını ne zaman durduracağınızı bilmek önemlidir.

Bir anlaşmazlık fizikselleştiğinde ya da bağırmaya, çirkin sözler ya da isim çağırma içeriyorsa , birileri zarar görmeden önce durdurmanız gerekir. Buna dikkat etmek aslında savaşı güçlendirebilir. Çünkü çocuklar her türlü dikkati, hatta kötü davranışlara dikkat çekmeyi severler. Çocuklara kavga ederken dikkat edecekseniz , gelecekte kavgalardan kaçınmak ve sorunları çözmek için becerileri öğrenmelerine yardımcı olma fırsatını kullanmayabilirler.

Kardeş kavgalarını ayırmak

İşte bir kavga çıktığında ne yapmalı:

  1. Ağlama başlamadan savaşı durdurun. Bu, çocuklarınızın fiziksel olarak ayrılmasını veya oturmaları için onları odanın karşı taraflarına göndermeyi gerektirebilir.
  2. Serin tutun. Bu imkansız gibi gelebilir, ama fikir işleri daha da kötüleştirmemek. Teşvik etmek istediğiniz davranışlar hakkında olumlu geribildirim vermek için enerjinizi korumaya çalışın.
  3. Çocuklara daha sonra konuşacağınızı söyleyin. Çocuklar genellikle ilk başta söylediklerinizi alamayacak kadar üzgündürler. Sorun hakkında konuşmadan önce her şeyin soğumasını bekleyin. Bu, ertesi gün bile olabilir.

Kardeş kavgaların yapıcı bir şekilde ele alınması: ipuçları

Bu ipuçları, kardeş kavgaları patlak verirken işleri soğutmayı kolaylaştırabilir:

  • Tüm çocuklara adil davranın. Ancak, adil tedavinin mutlaka aynı tedavi olmadığını unutmayın. Örneğin, altı yaşında ve iki yaşında bir çocuğa aynı şekilde davranılması mümkün olmayabilir.
  • Olumsuz karşılaştırmalardan kaçının. ‘Kendisinden daha iyi olmalısın çünkü’ daha iyi bilmeliydin ‘ya da’ Baş belasısın ‘gibi davranış ve sözler bir çocuğa daha da incinmiş veya kırgın hissettirebilir.
  • Savaşmanın nedenini belirleyin. Bu, yapılacak en iyi şeyi bulmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir çocuk bir kardeşten bir oyuncak almışsa, araya girmeniz gerekir. Yapmazsanız, çocuk dövüşerek istediğini elde etmenin bir yolu olduğunu öğrenir. Çocuğunuza göz kulak olmak, dövüşün nedenini bilmenin ve bununla başa çıkmanın doğru yoluna karar vermenin sırrıdır.
  • Davranışla ilgili beklentileri netleştirmek için aile kurallarını kullanın . Çocuklarınıza ilgili aile kuralını hatırlatabilir ve sonuçlarla tutarlı bir şekilde takip edebilirsiniz .
  • Bir plan yapın. Bu, küçük kavgalarının yanı sıra büyük kavgalarını nasıl ele alacağınızı düşünmek anlamına gelir. Örneğin, çocukların küçük anlaşmazlıkları birlikte çözmelerine yardımcı olabilirsiniz, ancak fiziksel şiddet içeren kavgalar veya bir sorunun çözümü üzerinde anlaştıktan sonra meydana gelen kavgalar için sonuçları kullanmaya karar verebilirsiniz.

Kardeş kavgasından sonra problem çözme

Bir kavgadan sonra ne yapacağınız, çocukların gelecekte kendi sorunlarını nasıl çözeceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir. En iyi sonucu almak için, durumun soğumasını bekleyin ve çocukların tekrar akıl yürütmelerini sağlayın.

Çocuklara ne yapmayı planladığınızı bildirin. Örneğin, ‘İkinizin de kavgayı durdurmanın bir yolunu bulana kadar bilgisayarı kullanmamanıza karar verdim. Anlıyor musunuz? Sorunu çözmek için şimdi çalışmaya hazır mısınız? ”

Her iki çocuktan da sorunun ne olduğunu düşündüklerini söylemelerini isteyin. Onları diğer kişinin kendi bakış açısından olaya bakmaya teşvik edin. Onlara, her ikisinin de geçerli bakış açılarına sahip olsalar bile, hala aynı fikirde olamayacaklarını söyleyebilirsiniz.

Her iki çocuktan da ne olmak istediklerini söylemelerini isteyin. 

Onların beklentilerini düşünmelerine de yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, ‘Semih, bilgisayarı her zaman senin kullanman adil mi?’

Birlikte beyin fırtınası yapın. Çocukların sorunun nasıl çözüleceğine dair fikirlerle düşünmesine izin verin ve fikirlerini değerlendirmeden onları teşvik edin. Kendi fikirlerinizi ortaya atın ve hepsini yazın.

Fikirleri değerlendirin. Çocuklardan hangi fikirlerin işe yaramayacağını düşünmelerini isteyerek başlayın. Ardından, en fazla yararı ve en az dezavantajı olan çözümü arayın. Örneğin, ‘Bunun işe yarayabileceğini düşünen var mı?’ ‘Bu konuda iyi (veya kötü) ne olabilir?’

İlk başta bir çözüm bulamazsanız, daha sonra tekrar gelin . Çocuklardan uzaklaşıp birlikte bazı fikirler üretmelerini isteyebilir veya benzer sorunları olan diğer insanlardan fikir isteyebilirsiniz. 

Hepiniz bir yaklaşımı kabul ettikten sonra , çözümü deneyin ve nasıl gittiğini görün . İşler düzelmezse yeniden başlayın.

Kendi duygularınızı yönetme

Dövüşler patladığında kendinizi stresli hissetmeniz normaldir. Bu sorunların sizi diğerlerinden daha fazla rahatsız etmesi normaldir ve bazı günler daha çabuk sinirlenebilirsiniz.

Ancak sakin kalmak gerçekten yardımcı olabilir. Çocuklar Güvenliyse ve hemen içeri girmeniz gerekmiyorsa, durmaya, 10’a kadar saymaya ve sonra harekete geçmeye çalışmak yardımcı olabilir .

Bu ekstra 10 saniye genellikle duygularınızı sakinleştirmek için yeterlidir. Bu işe yaramazsa, biraz zaman ayırırken başka bir yetişkinden işleri halletmesini isteyebilirsiniz.

Kardeş kavgaları için ne zaman yardım alınmalı

Çocuklarınız birbirlerine karşı çok agresif veya kötü durumdaysa, yardım arama zamanı.

Bu tür kavgalar çocuklar için çok üzücü olabilir ve gelecekte ilişkilerle ilgili sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla, çocuklarınızın katılmamaları durumunda nasıl davrandıklarından endişe ediyorsanız, bir profesyonelle konuşmak en iyisidir . 

Bazen çocukların dövüşüne dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi bir durum neden olur , bu da çocukların davranışlarını yönetmesini zorlaştırır. Çocuklarınızın davranışlarından daha genel olarak endişeleniyorsanız, bir profesyonelle konuşmak da iyi bir fikirdir.

Ve savaşarak bunalmış veya stresli hissediyorsanız , destek almaya değer . Ailenizle, arkadaşlarınızla ve diğer ebeveynlerle konuşarak başlayabilirsiniz. 

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!