Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Kan uyuşmazlığı (anti-d) nedir?

Anne (kadın) kan grubu Rh (-) negatif, baba (erkek) kan grubunun Rh (+) pozitif olması durumuna Rh uygunsuzluğu denir. Bu çiftlerin bebeklerinin kan grubu Rh (+) veya Rh (-) olabilir. Bebek eğer Rh (- ) ise hiç sorun yok. Ancak Rh (+) olursa rh uygunsuzluğundan bahsedilir ve bazı sorunlara yol açabilir. Rh uygunsuzluğu varlığında eğer bebek pozitif ise gebeli veya doğum esnasında anne kanı ile bebeğin kanı temas eder ve anne kanına bebek kanındaki eritrositler geçer. Bu eritrositler üzerinde bebeğe ait rh antijenleri vardır. Anne buna anti Rh antikoru üreterek cevap verir. Bu gebelikteki bebek bir zarar görmez ancak bir sonraki gebelikte eğer bebek Rh (+) olur ise anne karnındaki bu ilk gebelikte oluşmuş anti Rh antikorlar bebeğe geçer ve bebeğin kanında yıkım başlatır. Bebekte kansızlık ve sarılık görülebilir. Bu hastalık nedeni ile oluşan kansızlık ve sarılık bebekte ağır hastalıklar ve zekâ geriliğine neden olabilir. Mekanizmayı düşünürsek tekrar kan uyuşmazlığından etkileşim ilk gebelikte olmaz. Anne kanına bebek kan hücreleri geçerek reaksiyon antikor oluşturması ile ikinci, üçüncü… Gebeliklerde sorun ile karşılaşılabilir. İşte bu sorununun oluşmasını önlemek amacı ile doğum sonrası bebek kan grubuna bakılarak anneye koruyucu aşının yapılması ile sonraki gebeliklerde koruma sağlanır. ‘ dedi.


Annede Rh uyuşmazlığının ortaya çıkmasında etkili durumlar:

  • Kan transfüzyonu
  • Kendiliğinden veya istekli gebelik kayıpları
  • Küretaj
  • Dış gebelik
  • Plasentanın (bebek eşi)
  • Anne karnına gebelikte darbe olması
  • Amniyosentez, kordon sentez (bebeğin suyundan veya aşinden örnekleme yapılması)


Kan uyuşmazlığı İğnesi

Anti D (anti – Rh) immuglobulin yanı kan uyuşmazlığı iğnesi anne ve bebek arasındaki kan uyuşmazlığına bağlı etkileşimi önlemek için uygulanan immuglobulin ilaçtır. 1968 yılından beri uygulanmaktadır. Annenin kan grubu Rh (-) babanın kan grubu Rh (+) olduğu durumlarda doğan bebek kan grubu Rh (-) ise etkileşim olmaz. Bebek kan grubu Rh (+) olursa etkileşim meydana gelebilir.

Hamilelik sırasında bebek kan grubu bilinmediği için Rh (+) olma ihtimaline karşı 28. Hafta civarında önleme amaçlı anti-d iğnesi yapılabilir. İlaç uygulanmadan önce indirect koombs testi (IDC) ile anne ve bebek arasında etkileşim var mı diye araştırılır. Eğer testte bir etkileşim izlenir ise anti –d iğnesi uygulaması yapılmaz. Eğer etkileşim yok ise anti- d uygulanır. Bazı merkezlerde ilk gebeliklerde 28. Haftada anti- d uygulanmaz sadece doğumdan sonra gerekir ise uygulanır. Doğumdan sonra artık bebeğin kan grubunu öğrenme imkânı vardır. Bebek kan grubu Rh (+) ise anneye doğum sonrası ilk 72 saat içerisinde anti-d immuglobulin iğnesi yapılır. Bebek kan grubu anneden gelmiş Rh (-) ise iğnenin yapılmasına gerek yoktur. Çünkü Rh uygunsuzluğuna bağlı etkileşim sadece anne Rh (-) bebek Rh (+) ise gerçekleşebilir.


Anti- d immuglobulinin etki mekanizması nedir?

Anti- d immuglobulin bebekten anneye geçebilecek Rh (+) kan hücrelerinin bunları görmesini ve bunlara karşı antikor oluşturmasını engeller.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!