Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Kalıcı ve şiddetli öfke nöbetleri: ne yapmalı

Anahtar noktaları

 • Çocuğunuzda kalıcı öfke nöbetleri varsa, tetikleyicilere ve sonuçlara veya ‘ödüllere’ bakarak başlayın.
 • Neleri değiştirebileceğiniz hakkında düşünerek öfke nöbetleri ile başa çıkın – tetikleyicileri, sonuçları veya öfke nöbetlerini yönetmek için kendi yaklaşımınızı değerlendirin.
 • Kalıcı ve şiddetli öfke nöbetleri aileniz üzerinde büyük bir etkiye sahipse, profesyonel yardım almak iyi bir fikirdir.

Öfke nöbetleri hakkında

Öfke nöbetleri, çocukların sosyal ve duygusal becerileri hala gelişmektedir. Çocuklar genellikle büyük duyguları ifade edecek sözcüklere sahip değildir. Büyüyen bağımsızlıklarını test ediyor olabilirler. Ve diğer insanların davranışlarını etkileyebileceklerini keşfediyorlar.

Bu, öfke nöbetlerinin çok yaygın ve normal olduğu anlamına gelir.

Ancak çocuğunuzun öfke nöbetleri şiddetliyse ve ailenizin hayattan zevk almasını zorlaştırıyorsa veya öfke nöbetleri sizin veya çocuğunuz için çok üzücü ise, bu makalede açıklanan yaklaşım size yardımcı olabilir. Eğer öfke nöbeti geçirdiğinde çocuğunuza kızabileceğinizden ve incitebileceğinizden endişe ediyorsanız, bu yaklaşımı düşünmeye değer.

Çocuğunuzun öfke nöbetlerini yönetmekte zorlanıyorsanız, çocuk sağlığı profesyoneliyle konuşmak da iyi bir fikirdir . Profesyoneller çocuğunuzun davranışı hakkında size tavsiyelerde bulunabilir ve bu yaklaşımı veya diğer stratejileri eyleme geçirmenize yardımcı olabilir. 

Bu makalede açıklanan yaklaşım şunları içerir:

 • öfke nöbetleri öncesi ne olur – tetikler
 • öfke nöbetleri sonrasında ne olur – çocuğunuzun bu şekilde davranmasından aldığı ‘ödüller’ de dahil olmak üzere sonuçları
 • neyi değiştirebileceğiniz – tetikleyiciler, ödüller veya yanıt verme şekliniz.

Çocuğunuzun otizm spektrum bozukluğu (ASD) gibi ek ihtiyaçları varsa, öfke nöbetleri çok sık veya şiddetli olabilir. ASD’li çocuklarda zorlu davranışlarla ilgili makalemize bakın veya çocuğunuzla çalışan profesyonellerden tavsiye isteyin.

Öfke nöbetleri öncesi ne olur: tetikleyiciler

Bu yaklaşımdaki ilk adım çocuğunuzun öfke nöbetlerine neyin sebep olduğunu düşünmektir.

Bu, öfke nöbetleri meydana gelme olasılığını artıran durumların belirlenmesini içerir – örneğin, yorgunluk, alışveriş, yemek saatleri veya acele.

Ayrıca çocuğunuzun öfke nöbetleri için tetikleyicileri tanımlamanız gerekir. Ortak tetikleyiciler şunları içerir:

 • ‘hayır’ denmesi
 • bir şey yapmasının istenmesi
 • sinirli olmak
 • çok fazla gürültü, çok fazla insan vb.

Çocuğunuzun sizi rahatsız etmek için bir öfke nöbeti geçirmediğini unutmayın. Çocukların kasten öfke nöbetleri yoktur. Kötü bir duruma sıkışmışlar ya da şu an durumla başa çıkacak becerilere sahip değiller.

7-10 gün boyunca çocuğunuzun öfke nöbetlerinin günlüğünü tutarak öfke nöbetlerine neyin sebep olduğunu bulmaya başlayabilirsiniz. Dört sütunlu bir grafik oluşturun. Öfke nöbetinin gününü, nerede olduğunu, hemen öncesinde ne olduğunu ve hemen sonrasında ne olduğunu kaydedin.

Öfke nöbetleri sonrasında ne olur: sonuçlar veya ‘ödüller’

Bir öfke nöbetinden sonra ne olur, öfke nöbetleri gelecekte daha az veya daha fazla olabilir. Bu nedenle, öfke nöbetinin sonuçlarını tanımlamak önemlidir. 

Örneğin, çocuğunuzun bir öfke nöbeti varsa, çünkü ona bir lolipop almak için hayır diyorsunuz, ancak o zaman lolipopu alıyorsanız, bu öfke nöbeti ödüllendiriliyor. Çocuğunuzun öfke nöbetleri ile bağırması ya da yalvarması da bir ödül olabilir, çünkü çocuğunuzun dikkatini çeker.

Çocukların övgü alan davranışı tekrarlama olasılığı daha yüksektir . Bu, davranışı değiştirmek için övgü kullanabileceğiniz anlamına gelir. Çocuğunuz istediğiniz gibi davrandığında, hemen çocuğunuzun dikkatini çekin ve ona tam olarak neyi beğendiğinizi söyleyin – örneğin, ‘O oyuncağı istemek için kelimeleri nasıl kullandığın çok harika.’

Neleri değiştirebilirsiniz: öfke nöbeti

Öfke nöbetleri daha az olası hale getirmenin bir yolu , çocuğunuzun öfke nöbeti tetikleyicilerinden kaçınmaktır .

Belirli durumlar ve bu durumlardan kaçınmak ya da onları daha az stresli hale getirmek mümkündür. Örneğin, alışverişe giderken çocuğunuzda sıklıkla bir öfke nöbeti varsa, deneyebilirsiniz:

 • başkası çocuğunuzu önemsediğinde alışveriş yapmak
 • çocuğunuzun yorgun veya aç olmayacağını bildiğinizde alışveriş yapmak.
 • Çekici ama kırılgan eşyaları ulaşılamayacak veya daha büyük çocukların en sevdikleri oyuncakları ulaşamayacağı bir yere koyun.
 • Makul olduğunda ‘evet’ diye cevap verin.
 • Teklif seçenekleri sunun – örneğin, ‘şimdi dondurma olmaz. Muz ya da üzüm ister misin? ‘
 • Çocuğunuzun başka bir etkinlikle dikkatini dağıtın.

Bir şey yapmanızsöylemeniz tetikleyici ise, aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Daha az talimat verin . Çocuklara her zaman ne yapacaklarını söyleme tuzağına düşmek kolaydır.
 • Talimatlarınızın makul olup olmadığını kontrol edin. Çocuğunuz istediği şeyi yapamazsa öfke nöbeti daha olasıdır.
 • Bir şey yapmanız gerektiğinde veya bir aktiviteden diğerine geçiş yapmak zorunda kaldığında çocuğunuza önceden haber verin .
 • Mümkün olduğunda seçenekler sunun.

Eğer engellenme tetikleyici ise, aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Öfke nöbetinden önce yardım sağlayın.
 • Sinir bozucu oyuncakları veya etkinlikleri erişemeyeceği bir yere koyun.
 • Çocuğunuza sinir bozucu bulduğu şeyi nasıl kullanacağını veya yapacağını öğretmek için biraz zaman ayırın.
 • Çocuğunuzu ihtiyaç duyduğu zaman yardım istemeye teşvik edin.
 • Çocuğunuzun hayal kırıklığını ifade etmek için kelimeler kullanmasına yardımcı olun – örneğin, ‘O bulmacayı çözmekte zorlandığın görebiliyorum. Yardıma ihtiyacın var mı?’

Eğer bunalmış hissetmek tetikleyiciyse, aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Çocuğunuza nereye gittiğiniz ve neler olabileceği hakkında önceden bilgi verin.
 • Çocuğunuzla, bunalmış hissetmeye başladığını nasıl size bildirebileceği hakkında konuşun.
 • Mümkünse çocuğunuzun sıkıcı durumuna bir mola verin – örneğin, favori bir kitaba bakabileceği sessiz, özel bir yer bularak.
 • Çocuğunuzdan ne beklediğiniz konusunda gerçekçi olun. Örneğin, okul öncesi için bir saatlik bir oyun yeterli olabilir.

Öz düzenleme davranış ve reaksiyonları anlama ve yönetme yeteneğidir. Çocuklar yaklaşık 12. aydan itibaren gelişmeye başlarlar. Çocuğunuz büyüdükçe, tepkilerini daha iyi düzenleyebilecek ve üzücü bir şey olduğunda sakinleşecektir. Sonuç olarak daha az öfke nöbeti göreceksiniz.

Neleri değiştirebilirsiniz: öfke nöbeti ödülleri

Öfke nöbetlerini daha az olası hale getirmenin bir başka yolu da çocuğunuzun öfke nöbetlerinden aldığı ‘ödülleri’ değiştirmektir .

Örneğin, çocuğunuzun öfke nöbetleri olduğunda dikkatinizle ödüllendirildiğini fark ederseniz, çocuğunuza sakin kalması için ekstra teşvik ve dikkat vermek için bir ödül sistemi oluşturabilirsiniz. Bir yıldız grafiği veya çocuğunuzun sevdiği küçük şeylerin rastgele ödüllerini kullanabilirsiniz – örneğin, oyuncak arabalar veya sizinle özel etkinlikler.

Ayrıca çocuğunuzun normalde öfke nöbeti geçirdiği durumlarda başa çıkma becerilerini öğrenmesine ve uygulamasına da yardımcı olabilirsiniz . Örneğin, ‘Mehmet, beş dakika içinde sizden Xbox’ı kapatmanızı isteyeceğim. Bu bana ne kadar sakin ve yetişkin olabileceğini göstermen için bir şans ‘. Sonra çocuğunuzu dilediğiniz gibi davrandığı için ödüllendirebilirsiniz.

Neleri değiştirebilirsiniz: öfke nöbetleri

Çocuklar ne yaptığınızı izleyerek öğrenirler. 

Farklı ne yapabilirsin?

Öfke nöbetlerini, çocuğunuzun duygularını anlamasına ve kendi kendini düzenlemesini geliştirmesine yardımcı olacak fırsatlar olarak kullanabilirsiniz. Bunu çocuğunuz sakinken yapmak en iyisidir. Örneğin, ‘Bu sabah Semih topu aldığında gerçekten kızgındın. Onu ısırmak yerine büyüklerden yardım istemek daha iyi olmaz mıydı? Bu, öfke nöbetlerinin yoğunluğunu ve sıklığını azaltabilir.

Ayrıca durumların tırmanmasını önlemek için erken girmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, ‘Mehmet, klavyeye çok sert vuruyorsun. Şu an bu oyun hakkında ne hissediyorsun? ‘

Gündelik durumlarda duyguları, düşünceleri ve davranışları düzenlemenin yollarını da modelleyebilirsiniz. Örneğin, ‘Bu kavanozu açmaya çalışırken gerçekten sinirli oluyorum. Acaba çekmecede açmaya yardımcı olabilecek bir şey var mı? ‘

Öfke nöbetleri hakkında yardım alma

Kalıcı ve şiddetli öfke nöbetleri bazen gelişimsel sorunların veya sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Aşağıdaki durumlarda profesyonel yardım almak çok iyi bir fikirdir :

 • öfke nöbetlerini perspektif içinde tutmakta zorlanıyorlar ve sadece bir sıkıntıdan daha fazlası oluyorsa
 • kendi duygularınızı kontrol etmekte zorlanıyor ve kendinizi öfkelendiriyorsanız
 • çocuğunuz öfke nöbetleri nedeniyle kendi faaliyetlerinizi ve ailenizi kısıtlamaya başlıyorsa.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!