Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

İstekler ve talimatlar: çocukların işbirliği yapmasına yardımcı olmak

İstekler ve talimatlar: farklar?

Çocuğunuzdan birşey talep ederken sorduğunuz bir soruya cevap vermek isteyebilir.

Örneğin, ‘Bu kıyafeti katlamama yardım eder misin?’ Veya ‘Bugün soğuk Paltonu giymek ister misin? . Çocuğunuz bir talebe evet ya da hayır demeyi tercih edebilir.

Bunlar, çocuğunuza ne yapmasını ve ne zaman yapmasını istediğinizi söyler. Çocuğunuza hayır deme seçeneğini vermelisiniz.

Çocuğunuzdan bir şey yapmasını isteyip istemediğinizi veya söylemenizi açıkça belirtmeniz önemlidir . ‘Neden kimse buraya gelmeme yardım edemez?’ ne yapacağını bilmemek çocuğunuz için daha zordur. Yardımını isteyip istemediğinizi, ona ne yapacağını söyleyip söylemediğinizi veya kimsenin yardım etmediğinden şikayetçi olup olmadığınızı bilmiyor olabilir.

İstediğiniz şey net değilse, muhtemelen anlamayacaktır!

İstekler veya talimatlar?

Talimatlar ve istekler hem önemlidir, hem de talimatların ve isteklerin bir karışımını kullanmak en iyisidir .

Güvenlik için talimatlar genellikle önemlidir – örneğin, ‘Yoldan geçerken elimi tut’. Talimatları izlemeyi öğrenmek, çocuğunuzun okul öncesi ve okula hazırlanmasına yardımcı olur. Ancak çok fazla talimat varsa çocuklar bunalmış veya asi hissedebilirler.

İstekler, çocuğunuza işbirliği yapma olasılığını artırabilecek seçenekler ve kontrol duygusu verir. Bu yüzden istekleri talimatlardan daha sık kullanmayı deneyin .

Etkili talimatlar vermek: fikirler?

Talimatlar çocuğunuz için zor olabilir. Bu fikirler, talimat vermeniz gerektiğinde daha fazla işbirliği yapmanıza yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun dikkatini çektiğinizden emin olun Çocuğunuzun dikkatini çekmek, dinlediğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • yakınlarda hareket etmek – 2 metre içinde ideal
  • çocuğunuzun göz seviyesine inmek
  • çocuğunuzun adını kullanmak
  • düşük ve sakin bir ses kullanarak
  • çocuğunuzdan talimatları size tekrar etmesini istemek.

Net bir dil kullanın
Talimatlar, çocuğunuzun yaşı için açık, kısa ve uygun olmalıdır. Örneğin, yeni yürümeye başlayan çocuk için ‘Oyuncaklar uzakta’ diyebilirsiniz. Ama beş yaşında bir çocuk için ‘Lütfen oyuncaklarınızı hemen bırakın’ diyebilirsiniz.

Küçük çocuklar için her seferinde sadece bir talimat verin.


Olumlu olun Olumlu talimatlar çocuğunuzun başarılı olmasına yardımcı olur, çünkü ona tam olarak ne yapmasını istediğinizi söylerler. Örneğin, ‘Böyle yemeyin’ yerine ‘Lütfen ağzınız kapalı olarak çiğneyin’ deyin.

Seçenekleri içeren talimatlar verin
Bu, çocuğunuzun istediğini yapma şansını artırabilir, çünkü çocuğunuza bir seçenek sunar. Örneğin, ‘Banyo zamanı. Baloncuk ister misin? Veya ‘Giyinme zamanı geldi – kırmızı pantolon mu yoksa mavi pantolon mu?’

Kendinizi tekrar etmeye hazır olun
Çocukların genellikle hatırlatmalara ihtiyacı vardır. Mesela ‘Kemal, sana tekrar söylüyorum. Şimdi ayakkabılarını giy ‘.

Çocuğunuzun söylediği gibi yapması için bir teşvik veya sebep eklemeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, ‘Ayakkabılarınızı çabucak giyerseniz, parkta daha fazla zamanımız olur’. Küçük bir çocuk için ‘Önce ayakkabılar, sonra park’ diyebilirsiniz.

Uzlaşma kullanma :

Çocuğunuz talimatlarınızı takip etmiyorsa, üç yaşın üzerindeki çocuklar için uzlaşma kullanabilirsiniz . Örneğin, ‘Boyaları çıkarmadan önce lütfen diğer oyuncaklarınızı toplayın’. Sonuç resim yapamayabilir.

Çocuğunuzun istek ve talimatlarla işbirliği yapmayı öğrenmesine yardımcı olma: ipuçları

Çocukların talimatlar ve taleplerle işbirliği yapmayı öğrenmeleri zaman alabilir. Bu fikirler yardımcı olabilir:

  • Aynı, tanıdık kelimeleri kullanmaya devam edin – örneğin, ‘Öğretmeni Dinleyin’, ‘Gerekir’ ve ‘Şimdi lütfen’. Bu kelimeler ipucu görevi görür ve sonunda çocuğunuz anlar.
  • İşbirliği yaparken çocuğunuza övgü ve cesaret verin – örneğin, ‘Harika iş çıkardın, sensiz yapamazdım’.
  • Günlük rutinler ayarlayın . Bir rutin çocuğunuzun tekrarlayan günlük görevleri yerine getirmesine yardımcı olabilir. Rutinler ayrıca küçük çocuklar ve ek ihtiyaçları olan çocuklar için de yararlı olabilir.
  • Çocuğunuzu eğlenceli veya oyunun bir parçası haline getirerek görevlere katılmayı deneyin. Örneğin, ‘Çalar saati yen‘ , çocukların sabahları hazırlanıp kapıdan çıkmasına yardımcı olabilecek bir oyundur.

Çocuğunuz neden işbirliği yapmayabilir

Çocuğunuz işbirliği yapmıyorsa bunun nedeni , yapabileceğinden daha fazlasını beklemeniz olabilir . Çocuğunuza becerilerinizi öğretmeniz veya işbirliği yapabilmesi için ona nasıl yapılacağını göstermeniz gerekebilir .

Çocuğunuzun sorduğunuz şeyi yapmamasının iyi bir nedeni olabilir – örneğin, kendini iyi hissetmez, yorgun veya korkmuş hisseder. Aşırı yorgun ve aç bir çocuktan odasını temizlemesini istemek muhtemelen işe yaramayacaktır. Çocuğunuz iyi bir nedenden dolayı işbirliği yapmıyorsa, talimatınızı değiştirmeniz gerekebilir, böylece çocuğunuzun işbirliği yapma olasılığı artar. Örneğin, ‘Yemekten sonra odanızı temizlemenizi istiyorum’.

Bazen çocuklar tamamen işbirliği yapmayı reddetme aşamalarından geçer . Bu normal. Çocuğunuzun davranışları geliştikçe değişecektir. Tutarlı, sıkı ve sevgi dolu olmaya çalışın ve çocuğunuzun güvenlik gibi önemli konular üzerinde işbirliği yapmasına odaklanın.

Çocuğunuzun ek ihtiyaçları varsa , örneğin büyük kardeşler, geniş aile üyeleri ve komşular gibi diğer insanlara koçluk yapmak yararlı olur, böylece çocuğunuza nasıl etkili istek ve talimatlar verileceğini bilirler.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!