Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

İkinci üç ay

Gebelikte 13. hafta

13 haftalık hamilesin

İkinci üç aylık döneme hoş geldiniz!
Yumru gösterilmeye başlıyor olabilir. Ayrıca kasık ve karnınızın etrafında esneme hissedebilirsiniz. Bunun nedeni uterusunuzu yerinde tutan bağların gerilmeye başlamasıdır.

Göğsünüzdeki damarlar daha görünür hale geliyor.

Haberleri paylaşma
Birçok kadın bu süre zarfında arkadaşlarına ve ailelerine hamileliklerini anlatmaya başlar, çünkü düşük yapma riski çok daha azdır. Bazı kadınlar haberleri yaymak için Facebook veya diğer sosyal medyayı kullanmayı tercih eder.

Hamilelik haberlerinizi söylediğinizde diğer insanlardan gelen çeşitli reaksiyonlara hazır olun.

İşvereninize söyleyin. Hamilelik haberlerinizi işvereninizle paylaşmak için iyi bir zaman düşünün. Özel gereksinimlerinizin olup olmadığını görmek için sözleşmenizi kontrol edin. Yasaya göre, işvereninizi belirli bir zamanda bilgilendirmeniz gerekmez, ancak doğum iznini almayı planlıyorsanız belli bir süre önceden bildirimde bulunmanız gerekir.

Hazır olduğunuzda, işvereninizle şu konularda konuşmak iyi bir fikir olabilir:

 • izin başlama tarihi
 • işe geri dönme
 • pozisyonunuzdaki değişiklikler de dahil olmak üzere işe geri dönme seçenekleriniz.

Bebeğiniz 13 haftalık hamileyken

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 7.5 cm ve yaklaşık 30 gm ağırlığındadır.
 • Karaciğer ve pankreas gibi organlar çalışmaya başlar.
 • Ses telleri gelişir.
 • Kemikler sertleşir ve bebeğinizin kaşlarında ve kafasında yumuşak, bulanık tüyler büyür.
Gebelikte 14. hafta

14 haftalık hamilesin

Birçok kadın, bunun gebeliklerinin en rahat ve enerjik zamanı olduğunu düşünür. Sabah bulantıları genellikle azalır.

 Göğüsleriniz kolostrum yapmaya başlar .

Genellikle göğüslerin altında görünen küçük cilt lekeleri görebilirsiniz. Endişelenecek bir şey değiller, ancak sizi rahatsız ediyorsa ebe veya doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Hamilelik sırasında aktif kalmak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Ruh halini, zindeliği ve uykuyu iyileştirebilir, enerjiyi artırabilir ve sırt ağrısını hafifletebilir. Hamilelik sırasında fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme, gestasyonel diyabet , preeklampsi ve çok fazla kilo alma riskinizi de azaltabilir . Ayrıca doğum için güçlü kalmanıza yardımcı olabilir.

Yürüyüş harika bir egzersiz şeklidir. Motive olmanıza yardımcı olması için eşinizden veya arkadaşınızdan sizinle 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkmasını isteyebilirsiniz. Sağlık uzmanınız tarafından aksi belirtilmedikçe, haftada üç gün başlayabilir ve beş taneye kadar yapıp yapamayacağınızı görebilirsiniz.

Yorgunluk veya mide bulantısı hissediyorsanız, daha kısa bir mesafeye gitmek veya ertesi gün tekrar denemek isteyebilirsiniz. Hamilelik randevularında sorular sorun veya hamilelik sırasında egzersiz konusunda emin değilseniz doktorunuza danışın.

14 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz daha çok bebek gibi görünüyor:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 8.5 cm’dir ve yaklaşık 45 gm ağırlığındadır.
 • Bebeğinizin yüzü şimdi çok daha tanınmış görünüyor ve boynu daha uzun.
 • Refleksleri çalışıyor. Bebeğinizin ellerine veya ayaklarına dokunursanız kapanır veya kıvrılırlar.
Gebelikte 15. hafta

15 haftalık hamilesin

Vücudunuzda normalden yaklaşık% 20 daha fazla kan dolaşıyor. Kalbiniz daha çok çalışıyor. Bu size birkaç yan etki ile birlikte hamilelik ‘parlaması’ verebilir:

 • daha yüksek veya daha düşük kan basıncı
 • burun ve dişeti kanamaları
 • baş ağrıları.

Saçlarınız da kalınlaşabilir ve tırnaklarınız daha hızlı büyüyebilir.

Tıbbi nedenlerle bir amniyosenteze ihtiyacınız varsa , 15. haftadan itibaren yapılabilir.

Aileniz Kendi ebeveynlerinizi , gençken hayatınızda oynadıkları rolü ve ebeveyn olarak neye benzeyeceğinizi
düşünmek yaygındır . Aileniz çok uzakta yaşıyorsa veya sizin için önemli bir kişi artık hayatta değilse, hamileyken yokluklarını daha güçlü hissedebilirsiniz.

Hamilelik aileleri yakınlaştırabilir. Özellikle bazı kadınlar anneleri veya aileleriyle daha fazla zaman geçirmeyi sevdiklerini düşünmektedir. Genellikle bu, hamile olmanın sevincini veya ailede yeni bir bebeğin beklentisini paylaşmakla ilgilidir.

Bazı insanlar ailelerinin hayatlarında olmamasını tercih ederler. Zor geçmiş deneyimler hakkındaki duygularınızın çok farkında olabilirsiniz ve hamilelik güçlü veya acı verici düşünceler ve tepkiler verebilir.

15 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz hızla kilo alıyor:

 • Baştan alta 9,5 cm ve yaklaşık 80 gr ağırlığındadır.
 • Bebeğinizin vücudu artık kafasından daha hızlı büyüyor.
 • Bebeğiniz başparmağını emebilir.
 • Lanugo adı verilen ince bir saç örtüsü bebeğinizin vücudunu örtmeye başlıyor.
Gebelikte 16. hafta

16. haftadasın

Bazı kadınlar bebeklerinin hareketlerini bu haftada hissetmeye başlar. Genellikle karınlarında kelebekler varmış gibi hissederler.

Yine de bir şey hissetmiyorsanız endişelenmeyin . İlk bebeği olan birçok kadın 18 ila 22 hafta arasında çok fazla hareket hissetmez. Ancak ikinci veya üçüncü bebekleri olan bazı kadınlar daha erken hareket hissedebilirler.

Hamilelik sırasındasigara içmek

Hamile olduğunuzu öğrenmiş olsanız bile, sigarayı bırakmak için asla çok geç değildir. Bırakırsanız, bebeğiniz hemen faydalanacaktır.

Hamilelikte sigara içmek düşük, erken doğum veya normal doğumda ağırlığından daha düşük bir bebek sahibi olma riskini artırır. Bebekler ayrıca enfeksiyon ve astım gibi uzun vadeli sağlık sorunları riski altındadır. Hamilelikte ve doğumdan sonra sigara içmek, SIDS ve ölümcül uyku kazaları da dahil olmak üzere bebeklik döneminde ani beklenmedik ölüm riskini  (SUDI) artırır .

Diğer insanlardan evinizin veya arabanızın içinde veya etrafında sigara içmemesini isteyin.Sigara içiyorsanız, sizin ve eşinizin sigarayı bırakması için tavsiye ve destek istemek iyi bir fikirdir.

16 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz hala meşgul:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 11.5 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 110 gm ağırlığındadır.
 • Bebeğiniz yaklaşık 180 ml amniyotik sıvı ile yastıklanır.
 • Göbek kordonu tamamen olgunlaşmıştır. Genellikle iki arter ve bir damar içerir.
 • Ayak tırnakları oluşuyor, tüm eklemler çalışıyor ve parmaklar ve ayak parmakları hareket ediyor.
 • Bebeğinizin gözleri hala kapalı olsa da ışığa karşı hassastır. Bebeğiniz yüzünü sıkıştırabilir ve başka yüz ifadeleri yapabilir.
Gebelikte 17. hafta

17 haftalık hamilesin

Daha fazla vajinal akıntı geçirebilirsiniz, bu nedenle hijyenik pedler veya külot astarları kullanışlı olabilir. Akıntı renk değiştirirse veya kötü kokarsa, ebe veya doktorunuza danışın.

Çok fazla enerjiniz olabilir. İnsanlar muhtemelen hamile olduğunuzu fark etmeye başlıyor. Hamilelik sütyenleri ve hamile kıyafetleri veya gevşek kıyafetler için alışveriş yapma zamanı gelmiş olabilir.

Sağlıklı kilo alımı
Hamilelik sırasında ‘iki kişilik yemek yemeniz’ doğru değildir. Miktar değil, gıda kalitesi daha önemlidir.

Sağlıklı kadınların gebelikte 11-16 kg arasında kilo almaları önerilir. Ancak hamileyseniz ve ekstra kilolu iseniz, başlangıç ​​ağırlığınıza bağlı olarak daha az kilo almanız önerilir. Bu yine de bebeğinizin normal büyümesine izin verir, ancak sizin için ekstra kilo alımını sınırlar. Kadınlar farklı oranlarda ve zamanlarda kilo aldığından, hamilelik sırasında sizin için en iyi kilo alımı hakkında ebe veya doktorunuzla konuşmak önemlidir. Sağlık uzmanınız hamilelik ziyaretlerinde kilonuzu kontrol edebilir .Sağlık uzmanınız 18-20 haftada ultrason taraması yapmanızı tavsiye edecektir . Bebeğiniz bu taramada gerçek bir bebek gibi görünecektir ve bu durum çok heyecan vericidir. Ancak 20 haftalık ultrason ayrıca bebeğinizin gelişimini ve vücut kısımlarını ve plasentanın konumunu kontrol eden bir tarama prosedürüdür. Bebeğinizin yüksek komplikasyon veya anormallik riski olup olmadığına bu taramayla bakılır.

17 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz sürekli büyüyor ve şimdi plasentadan daha ağır olabilir:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 13 cm ve yaklaşık 150 gm.
 • Bebeğinizin dış cinsel organları tamamen oluşur.
 • Böbrekler çalışıyor ve bebeğiniz her 50 dakikada bir idrarı geçiriyor. Bebeğiniz ayrıca amniyotik sıvıda bir miktar idrarı (steril) yutacaktır. Bu normal.
 • Yüksek sesler bebeğinizi korkutabilir.
 • Bebeğinizin tat tomurcukları çalışıyor ve bebeğiniz tatlı ve acı arasındaki farkı söyleyebilir.
Gebelikte 18. hafta

18 haftalık hamilesin

Şimdi bebeğinizin hareketlerini daha yoğun hissediyor olabilirsiniz – karnınızdaki kelebekler gibi. Ama yine de birkaç hafta sonra da olabilir, bu yüzden endişelenmeyin.

Gebelik Duygular
Gebelik duyguların çok fazla değişebileceği dönemdesiniz. Geçmişte depresyon yaşadıysanız veya üzülüyorsanız ve eskiden olduğu gibi yaşamdan zevk almıyorsanız, doktorunuza söyleyin.

Siz ve eşiniz
Şunları yapabilirsiniz:

 • normalden daha savunmasız ve yorgun hissederek ekstra desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz
 • hamilelik hakkında eşinilze daha fazla konuşmanız gerekir
 • eskisi kadar cinsel ilişki isteği olmayacaktır.

Eşinizle, bebeğinizin hayatınıza getirebileceği değişiklikler hakkında konuşmak iyi bir fikirdir .

İlişkiniz güçlü gibi görünse bile, açıkça iletişim kurmak, rollerinizi çözmek ve beklentileri paylaşmak için fazladan çaba göstermek ebeveynlik ve bağlı kalmak için iyi bir uygulamadır . Bu ‘ilişki çalışması’ ücretli iş düzenlemelerine karar vermekten kimin akşam yemeği pişirdiği hakkında konuşmaya kadar her şey olabilir.İkinci üç aylık dönem, bir çift olarak birlikte olmak ve bebek doğduktan sonraki ilk aylarda daha az zamanınız olacak bazı şeyler yapmak için harika bir zamandır. Uyumak, film izlemek, yemek için dışarı çıkmak ve arkadaşlarınızı ve ailenizi ziyaret etmek sadece bazı fikirler.

18 haftalık hamileyken bebeğiniz

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 14 cm ölçer ve yaklaşık 200 gm ağırlığındadır.
 • Bebeğinizin bağırsakları mekonyumla doluyor – bu bebeğinizin ilk kakasında ortaya çıkacak sert, siyah yapışkan şeyler.
 • Bebeğiniz muhtemelen aktif olduğunuzda – gündüz – dinleniyor ve geceleri, uyurken oynuyor.
Gebelikte 19. hafta

19 haftalık hamilesin

Şu anda hamileliğinize çok odaklanmış olabilirsiniz. Hayatınızdaki diğer şeyler daha az önemli görünebilir.

Değişen şekline hayran olabilirsin. Bu dönemde tam anlamıyla hamile görüneceksin ve bazı hamile kıyafetleri veya en azından daha gevşek kıyafetler almanın zamanı gelmiş olabilir. 

Vücudunuzdaki ekstra sıvı ve taşıdığınız ekstra ağırlık ve ayrıca bağlarınız esnediği için ayaklarınız da büyüyebilir. Favori ayakkabılarınızı artık giyemeyebilirsiniz. Konforun yanı sıra, ayaklarınızın acımasını önlemek için iyi bir desteğe ihtiyacı vardır.

Hiç beklemediğiniz yerlerde eğrileriniz olabilir . Birçok kadın hamile kaldıklarında seksi ve şehvetli hissederler. Öte yandan, değişen şekliniz en sevdiğiniz kot pantolonunuza bir süre veda etmek zorunda kalabileceğiniz anlamına gelebilir.

Ancak hamilelik ile el ele giden fiziksel değişiklikler, bazı kadınların daha az seksi veya arzu edilir hissetmelerini sağlayabilir. Vücudunuzun artık size ait olmadığını da hissedebilirsiniz. Bu partnerinizle olan ilişkinizi de etkileyebilir.Bazı kadınlar ‘yumrularının’ boyutu hakkında endişeleniyorlar – çok büyük mü yoksa yeterince büyük değil mi? Ne kadar büyük göründüğü ya da başkalarının bu konuda ne söylediği önemli değil. Sağlık uzmanınız hamileliğiniz ilerledikçe karnınızı hissedecek ve ölçecektir. Bu bebeğinizin büyümesi için tek güvenilir rehberdir.

19 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz:

 • baştan aşağıya yaklaşık 15 cm uzunluğunda ve yaklaşık 260 gm
 • derinin altına kahverengi yağ birikintileri vardır
 • Günde yaklaşık 6 saat uyanık ve 18 saat uyuyor – tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi.
Gebelikte 20. hafta

20 haftalık hamilesin

Bu, ortalama gebeliğin yarı noktasıdır.

Rahminiz çok fazla yer kaplıyor ve diğer organları – örneğin, kalp ve akciğer – daha küçük bir alana sıkıştırıyor. Bazen, özellikle sırt üstü düz uzanırken, biraz nefes nefese hissedebilirsiniz.

Geceleri uzanırken, bir tarafa veya her iki tarafa, hatta bacaklarınızın arasına bir yastık koymanız gerekebilir. Birçok kadın bunun ağrıyan kalça hissini hafiflettiğini düşünüyor.

18-20 haftada Bebeğinizin normal bir şekilde büyümesini kontrol etmek ve plasentanızın pozisyonunu kontrol etmek için 18-20 haftalık hamilelikte ultrason taraması yaptırabilirsiniz .

Bu ayrıntılı ultrason hamilelikte rutin testlerden biridir . Bebeğinizin vücut kısımlarına bakar ve genellikle spina bifida , kalp kusurları ve uzuv kusurları gibi gelişme veya büyüme ile ilgili herhangi bir belirgin problemi tespit eder . Muhtemelen bebeğinizin kalbinin attığını, bebeğin omurganın eğrisini, bebeğin yüzünü ve bebeğin kollarının sallandığını ve bacakların tekmelediğini göreceksiniz.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız, şimdi sorma zamanı.

Yüksek riskli hamilelik
Siz veya bebeğinizin tıbbi bir sorunu varsa (örneğin, diyabet veya yüksek tansiyon), yüksek riskli bir hamileliğiniz olduğu düşünülür . Bu, sağlık profesyonellerinizi daha sık görmeniz ve hamilelik sırasında daha fazla kontrol yapmanız gerekeceği anlamına gelir.Yeni torunlar genellikle aile ilişkilerini daha güçlü ve daha yakın hale getirebilir, ancak her zaman değil. Büyükanne ve torun arasındaki ilişki çocukların gelişimi üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olabilir. Birçok büyükanne ve büyükbaba, ‘nene’ veya ‘dede’ olmanın hayatlarına getirebileceği sevinç, eğlence ve sevgiden şaşkına döner .

20 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz meşgul ve aktif:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 16 cm ölçer ve yaklaşık 320 gm ağırlığındadır.
 • Bebeğiniz, bebeğin cildini amniyotik sıvıdan koruyan beyaz, kremsi bir madde olan vernix ile kaplıdır.
 • Kalp dakikada 120-160 atım yapıyor.
 • Kaslar büyüyor ve bebeğiniz çok hareket ediyor.
 • Bebeğinizin parmak izleri oluşur.
 • Kalıcı dişler, diş etlerinin derinliklerinde, bebeğinizin ilk dişlerinin altında büyümüştür.
 • Kulaklar henüz tam olarak oluşmamış olsa bile, bebeğiniz annesinin kalbi veya sesi gibi sesleri duyabilir.
Gebelikte 21. hafta

21 haftalık hamilesin

Rahim göbek deliğinde, bu yüzden biraz mide ekşimesi veya hazımsızlık hissediyor olabilirsin. Sadece daha sık geğirmeniz gerekebilir. Aç hissetmeseniz bile, daha sık küçük, besleyici yemekler yemeye çalışın.

İşyerindeki insanlarla konuşma
Henüz yapmadıysanız, hamileliğiniz hakkında iş arkadaşlarınızla veya yöneticinizle konuşmanın zamanı gelmiş olabilir. Bu, işyeriniz doğum izninizi kapsayacak düzenlemeler yapmak zorundaysa yardımcı olacaktır.

21 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz aşağıdakileri yapar:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 18 cm ölçer ve yaklaşık 390 gm ağırlığındadır.
 • Bebeğinizin bacakları büyümüş ve bebeğinizin vücuduyla orantılı olarak daha fazla görünmektedir.
 • Bebeğinizin beyni büyüyor, ancak yüzeyi hala pürüzsüz.
Gebelikte 22. hafta

22 haftalık hamilesin

Birçok kadın bu aşamada hamileliklerinden heyecan duyuyor, çünkü sevimli yuvarlak karnı gerçekten gösterişli duruyor. Bebeğiniz veya karnınızın büyüklüğü hakkında endişeleriniz varsa ebenize veya doktorunuza söyleyin – sizi rahatlatmaya yardımcı olabilirler.

Normal kıyafetleriniz artık uymuyorsa hamile kıyafetleri veya daha gevşek kıyafetler kullanılabilir.

Hamilelik sağlık sorunları Hamileliğin
daha az hoş yan etkilerinden bazıları sizin için şimdi başlıyor olabilir:

 • sırt ağrısı
 • ağrıyan kalçalar, özellikle geceleri uzanırken
 • bacak ve ayak krampları
 • günün sonunda şişmiş ayak bilekleri
 • Varisli damarlar, eğer eğilimli iseniz
 • kabızlık ve hemoroidler .

Bu hamilelik sağlık sorunlarının çoğu oldukça iyi yönetilebilir – doktorunuzdan veya ebenizden bilgi isteyin. Hemoroidler kaşıntı veya yanma şeklinde sizi rahatsız ediyorsa – diyetinizdeki lifi (lifli gıdalar) artırın ve daha fazla su için. Daha fazla hafif egzersiz yapmak da iyi bir fikirdir. Egzersiz, hemoroidleri daha da kötüleştiren kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, sorunu tedavi edebilecek sağlık uzmanınızla da görüşün.

Stres ve hamilelik

Hamilelikte bazı stresler normaldir, ancak uzun süre devam eden şiddetli stres siz ve bebeğiniz için iyi değildir.

İlişki kopuşları ve şiddet gibi stresli olayların hamileliğiniz ve refahınız üzerinde etkisi olabilir . Çok stresli hissediyorsanız, hamilelik randevularınızda doktorunuz veya ebenizle konuşun.

Strese girebileceğiniz şeyleri güvendiğiniz biriyle tartışmak iyi bir fikirdir.

Bebeğiniz 22 haftalık hamileyken

Bebeğinizin bazı kısımları bu aşamada tamamlanmıştır:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 19 cm ve ağırlığı 460 gm.
 • Bebeğinizin iç kulağı yetişkin boyutundadır.
 • Bebeğinizin gözlerinin retinası tamamen gelişmiştir. Bebeğiniz çok hareket etmektedir.
 • Bebeğinizin tercih ettiği pozisyon muhtemelen ‘enine’ dir – karnınızın üzerinde uzanır – ancak sürekli pozisyonunu değiştirir.
Gebelikte 23. hafta

23 haftalık hamilesin

Hemen hemen tüm kadınlar bebeklerinin şimdiye kadar hareket ettiğini hisseder. Bebeğinizin hareketleri heyecan verici ve güven verici olabilir.

Birkaç kadın şu andan itibaren Braxton Hicks kasılmalarını hissetmeye başlar .

Bunlar ‘pratik’ kasılmalardır ve karnınızda bir kas gerilmesi bandı gibi hissedilir. Bazı kadınlar onları daha sonra hisseder. Bazı kadınlar onları hiç hissetmez. Hamileliğin sonuna doğru daha güçlü ve daha fark edilir olma eğilimindedirler ve bazen hafif emek kasılmaları gibi hissedebilirler.

Daha sık tuvalete gitmek isteyebilirsiniz,çünkü bu aşamada rahim mesane üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

23 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz aşağıdakileri yapar:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 20 cm uzunluğunda ve yaklaşık 540 gm ağırlığında.
 • Sinir sisteminin farklı kısımlarının tümü iyi çalışıyor. Bebeğiniz ışığı, sesi ve acıyı tanıyabilir.
 • Bebeğinizin kafasındaki ve kaşlarındaki saçlar renklenmeye başlıyor.
 • Pankreas şimdi çalışıyor ve insülin üretiyor.
 • Akciğerler, nefes aldıktan sonra şişirilmelerine yardımcı olan madde olan yüzey aktif maddeyi üretir.
Gebelikte 24. hafta

24 haftalık hamilesin

Elinizi karnınıza koyarak bebeğinizin dışarıdan hareket ettiğini hissedebilirsiniz .

Bebeğiniz büyüdükçe siz ve çevreniz bebeğinizin hareket ettiğini görebileceksiniz. Hamileliğinizin sonuna doğru, bazı vücut kısımlarını bile tanıyabilirsiniz.

Başkaları siz istememiş olsanız bile karnınıza yorum yapabilir, hatta karnınıza dokunabilir. İnsanlara sizi rahatsız ediyorsa bunu yapmamalarını söylemek sorun olmaz – bu sizin bedeniniz.

Gestasyonel diyabet için kan şekeri testi
Bu testi 24-28. Gebelik haftasında yapabilirsiniz. Gestasyonel diyabetli daha önce bir hamilelik geçirdiyseniz veya durumu geliştirme riski yüksekse, muhtemelen bundan önce bir test teklif edilecektir. Daha fazla bilgi için doğum uzmanınız, doktorunuz veya ebenizden yardım isteyin.

Biraz yardım planlama
Bebeğiniz doğduktan sonra pratik ve duygusal ‘destek’ planlamak iyi bir fikirdir. Örneğin, geniş aile, arkadaşlar veya diğer insanlar size yemek pişirebilir, ziyarete gelebilir ve size yardımcı olabilir. Bu durum sizi hamileliğin bu aşamalarında oldukça rahatlatacaktır.

24 haftalık hamileyken bebeğiniz

 • yaklaşık 21 cm uzunluğunda ve yaklaşık 630 gm ağırlığında
 • hala zayıf görünüyor, çünkü ‘besi’ süreci gerçekten başlamadı
 • cildin altında gelişen bir yağ tabakasına sahiptir, bu nedenle cilt daha az görünürdür
 • Uyanıkken uyumayı sever – bunun nedeni hareketlerinizin bebeğinizi uykuya sallamasıdır
 • uyumaya çalışırken hareket etmeyi sever – bu yüzden bebeğinizin hareketlerini geceleri daha fazla hissedebilirsiniz
 • hıçkırık olabilir, bu da karnınızda küçük düzenli hareket dalgaları gibi hissedilebilir – bu tamamen normaldir.
Gebelikte 25. hafta

25 haftalık hamilesin

Rahim yukarı doğru genişlediğinden kaburga bölgesinde rahatsızlık hissediyor olabilirsiniz. Şimdi biraz hazımsızlık yaşamaya başlayabilirsiniz.

Başka çocuğunuz varsa, onları yeni bebeğinizin gelişine hazırlamak iyi bir fikirdir. Onlara söyledikleriniz sordukları sorulara, yaşlarına ve ne kadar ilgilendiklerine bağlı olabilir. Doğumdan sonra başka çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, ebe veya doktorunuza bildirin. Ayrıca, çocukları doğum için hazırlamaya nasıl yardımcı olacağına dair ipuçları da isteyebilirsiniz.

Evinizi hazırlama
Bebeğinizin gelişi için evinizde zaten değişiklikler yapıyor olabilirsiniz. Evinizi hazırlamak ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şeyleri almak, size ve ailenize doğum için hazır hissetmenize yardımcı olabilir.

Her türlü ürünü satın almak cazip gelebilir. Ama bebeğinizin kesinlikle ihtiyaç duyduğu birkaç şey var.Bebekler ve bebek mobilyaları için ekipman seçerken güvenlik her zaman öncelikli olmalıdır. 

25 haftalık hamileyken bebeğiniz

 • yaklaşık 22.5 cm uzunluğunda ve yaklaşık 720 gm ağırlığında
 • omurganın farklı kısımlarını oluşuyor
 • yüksek bir sese tepki verebilir veya tanıdık müzik veya seslerden etkilenebilir.
Gebelikte 26. hafta

26 haftalık hamilesin

Sırt ağrısı, Braxton Hicks kasılmaları ve canlı rüyalar yaşıyor olabilirsiniz .

Kilo aldınız ve ağırlık merkeziniz değişti. Bu, bazen bir şeyler yapmaya ve bazı şeyleri farklı şekillerde kaldırmaya çalıştıkça biraz sakar hissetmenize neden olabilir . Yürüyüş şekliniz de biraz değişebilir.

Rh-negatifseniz ve bebeğiniz Rh-pozitif olduğu ortaya çıkarsa, bu bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ama hiç kimse bebeğinizin kan grubunun doğumdan sonra ne olduğunu bilemez. Rh-negatif iseniz, 26-28 haftalık doğum öncesi doktor randevunuzda ve 34-36 haftalık ziyaretinizde Anti-D adı verilen özel bir enjeksiyon teklif edilecektir.

Hamilelik sırasında kanamanız varsa size Anti-D de verilecektir. Bu sağlık sorunlarının riskini azaltır.

Bebeğiniz doğduktan sonra bebeğinizin göbek kordonundan kan alınır ve Rh tipi kontrol edilir. Bebeğiniz Rh pozitifse size doğumdan 72 saat sonra başka bir Anti-D enjeksiyonu daha yapılır.

Daha fazla bilgi için doktorunuza veya ebeye danışın.

26 haftalık hamileyken bebeğiniz

 • baştan aşağıya yaklaşık 23 cm ölçer ve yaklaşık 820 gm ağırlığındadır
 • duyabilir, görebilir ve tadabilir
 • elinizi karnınızın üzerinden sıkıca geçirirseniz yanıt olarak hareket edebilir
 • bu süreçten itibaren çok fazla yağ ve kas büyümeye başlar.
Gebelikte 27. hafta

27 haftalık hamilesin

Biraz daha fazla kilo almaya başlayabilirsiniz. Ama unutmayın ki ‘iki kişilik yemek’ gerekmez. Miktar değil, gıda kalitesi daha önemlidir.

Kadınlar farklı oranlarda ve zamanlarda kilo aldığından, hamilelik sırasında sizin için en iyi kilo alımı hakkında ebe veya doktorunuzla konuşun. Sağlık uzmanınız hamilelik ziyaretlerinde kilonuzu kontrol eder.

Boğmaca aşılaması
Boğmaca , bebekler için çok bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Bebeğinizi boğmacaya karşı korumaya yardımcı olmak için, 20 ila 32 haftalık hamilelikte boğmaca aşısı olması önerilir. 

27 haftalık hamileyken bebeğiniz

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 24 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 920 gm ağırlığındadır.
 • Bebeğiniz gözlerini açabilir.
 • Bebeğinizin beyni daha fazla şekil almaya başlıyor.
 • Gelecek ay boyunca bebeğiniz çok fazla kilo alacaktır.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!