Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Hile: çocuklar hile yaptığında ne yapmalı

Anahtar noktaları

 • Çocuklar hile yapabilirler çünkü hala kuralları öğreniyorlar veya kazanmak için baskı hissediyorlar.
 • Çocuğunuz hile yaparsa, kazanmaktan çok çabalamak konusunda kendisini iyi hissetmeye teşvik edin.
 • Hile yapmanın çocuğunuzu ve çevresindeki insanları nasıl etkilediği hakkında da konuşabilirsiniz.

Hile: Çocuklar neden hile yapar?

Çocuklar çeşitli nedenlerle hile yaparlar.

Bazı çocukların kendilerinden yüksek beklentileri olabilir veya başkalarının kendilerinden yüksek beklentileri olduğunu hissedebilirler. Bu yüzden bu beklentileri karşılamak için hile yaparlar.

Bazıları kazanmak isteyebilir çünkü kaybetmenin hayal kırıklığıyla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Sonuçta, kaybetmeyi öğrenmek zaman alır.

Ayrıca, çocuklar bir görevi çok zor bulduklarında hile yapabilirler . Okul ya da spor zorlaştıkça ayak uydurmaya çalışıyor olabilirler.

Arada sırada hile yapmak genellikle zararsızdır. Ve çocukların hala yanlışları öğrenmeye başladıkları ilk yıllarda çok fazla endişe konusu değildir. Ancak çocuklar hile yapmak için baskı hissettikleri için hile yapıyorlarsa veya hile büyüdükçe bir kalıp haline gelirse, dahil olmanız gerekebilir.

Küçük çocuklar, kurallar kavramını veya doğru ile yanlış arasındaki farkı henüz anlayamayabilir. Oynarken kuralları kırabilir veya değiştirebilirler, ancak bu gerçekten hile olmaz. Okul çağındaki çocuklar genellikle kuralları çiğneme ile hile yaptığını anlarlar. Onlara adil oyun hakkında bilgi verebilirsiniz .

Çocuğunuz hile yapıyorsa ne yapmalı: pratik ipuçları

Aşağıdaki stratejiler , hile işleminin uygun olmadığı mesajını göndermenize yardımcı olabilir :

 • Çocuğunuza neden hile yapma ihtiyacı hissettiğini sorun. Onun cevabı cevabınızı yönlendirebilir. Örneğin, sizi memnun etmek istediği için aldatırsa, bu size gerçek kazanmanın en iyisini denemekten daha az önemli olduğunu bildirme şansı verir.
 • Çocuğunuza pratik yapma şansı verin. Örneğin, bir aile olarak oyun oynayabilirsiniz, böylece çocuğunuz kazanma ve kaybetmeyi öğrenebilir.
 • Çocuğunuzun çabalarını övün . Okul çalışmasıyla, çocuğunuzun neyi öğrendiğini ve ne kadar çok çalıştığını en yüksek notlardan daha önemli olduğunu bilmesini sağlayabilirsiniz. Spor veya oyundan sonra, kimin kazandığını veya kaybettiğini değil, iyi bir spor yapmasına ve eğlenmesine odaklanabilirsiniz.
 • Çocuğunuz için bir rol modeli olun. Örneğin, bir aile olarak oyun veya spor oynuyorsanız ve kaybederseniz, çocuğunuza nasıl iyi bir spor olacağını gösterebilirsiniz. ‘Teşekkürler – bu çok eğlenceliydi! Ve elinden geleni yaptın ‘.
 • Beklentilerinizi kontrol edin. Bazen beklentilerimiz bir çocuğun yetenekleri için çok yüksek olabilir. Çocuğunuza iyi notlar almak veya sporda iyi yapmak için baskı yapmak hile yapmayı teşvik edebilir.
 • Bir dizi etkinliği deneyin. Yeni bir şey denemek çocuğunuza iyi yapabileceği şeyler bulma ve yeni beceriler geliştirme şansı verir. Bu onun özgüvenine yardımcı olacaktır .
 • Çocuğunuza adil oyunun önemini hatırlatmak için günlük konuşmaları kullanın. Örneğin, TV’de spor izliyorsanız, oyuncuların hile yapıp yapmadıklarını izlemenin daha az eğlenceli olacağı hakkında konuşabilirsiniz.

Çocukların hile yapmanın sonuçlarını anlamalarına yardımcı olmak

Çocuğunuzun aldatmanın sonuçlarını anlamasına yardımcı olmak, aldatma davranışını değiştirmenin güçlü bir yolu olabilir.

Örneğin, çocuğunuzla hile yaparken ne olabileceği hakkında konuşabilirsiniz:

 • Diğer çocukları rahatsız edebilir.
 • Diğer insanlar bir dahaki sefere onunla oynadığında çocuğunuza güvenmeyebilir.
 • Eğlenceyi oyundan çıkarır.
 • Çocuğunuz hile yapmadan ne kadar başarılı olabileceğini asla öğrenemeyebilir.
 • Çocuğunuz ‘yakalanabilir’. Bu konuda oldukça kötü hissedebilir.
 • Hile yapmak çocuğunuzun oyunda daha iyi olmasını engelleyebilir.
 • Çocuğunuz hile yapmadan bir görevi kazanamayacağını veya bitiremeyeceğini hissetmeye başlayabilir.

Sabırlı olmak önemlidir. Çocuklar öğrenirken bazı kuralları ihlal edebilirler. Onlarla aldatma ve neden iyi olmadığı hakkında konuşmak için bu ‘öğretilebilir anları’ kullanın.

Çocuklar hile yaparken yardım alma

Hile bir sorun olmaya devam ederse ve çocuğunuz ne yaptığını anlayacak kadar büyükse, daha fazla yardım için bir okul danışmanı veya bir psikologla konuşmak isteyebilirsiniz .

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!