Hamilelikte ruh halleri ve sabah bulantısı: erkekler için bir rehber

Anahtar noktaları

  • Duygudurum değişiklikleri gebelikte yaygındır. Kişisel olarak almamaya çalışın.
  • Eşinizin sabah bulantısı varsa, kendisini hasta hissettiren yiyeceklerden kaçının ve elinizden geldiğince destekleyin.
  • Eşinizin fiziksel veya zihinsel sağlığından endişe ediyorsanız, aile hekiminize, doğum öncesi kliniğinize veya hastanenize gidin.

Ruh hali

Hamilelik, eşinizde ruh hali değişikliklerine neden olabilecek hormon değişikliklerine neden olur. Bunlar size çok az uyarı verebilir veya hiç uyarı vermeyebilir.

Eşinizin ruh hali değişimlerini kişisel olarak almak kolaydır, ancak muhtemelen sizden daha fazla hormonal değişikliklerle ilgilidirler . Ayrıca, eşinizin hayatında büyük bir değişikliğe uyum sağladığını düşündüğünüzde duygusal iniş ve çıkışlar bekleyebilirsiniz. Ve eşiniz kendini iyi hissetmemek ve diğer rahatsız edici hamilelik belirtileri ile uğraşıyor olabilir.

Eşinizin ruh hali değişiklikleri veya onlarla başa çıkmakta zorlanma konusunda endişeleriniz varsa, bir arkadaşınızla veya anlayan bir aile üyesiyle konuşmayı deneyin.

Bu hamilelik ruh hallerinin muhtemelen oldukça hızlı geçeceğini bilmek yardımcı olabilir .

Eşinizin iki haftadan uzun süren ruh halleri veya duygusal değişiklikleri varsa ve günlük yaşamınıza engel oluyorsa, kadınlarda doğum öncesi depresyon olabilir . Erkeklerde doğum öncesi depresyon belirtilerine de dikkat etmeniz gerekir . Bu belirtileri partnerinizde veya kendinizde fark ederseniz, aile hekiminiz veya doğum öncesi kliniğinizle randevu alın.

Sabah rahatsızlığı

Hamile eşleri olan bazı erkekler için, sabahları onlar hakkında yepyeni bir his var. Eşinizin kusmasının sesi uyanmanın ideal yolu değildir.

Sabah bulantısı genellikle günün erken saatlerinde en kötü durumdadır, ancak gece veya gündüz herhangi bir noktada olabilir . Eşinizin sabah bulantısı varsa, neyin yardımcı olduğunu bulmak için ekip olarak çalışmayı deneyin.

Yemeklerini beğendikleri ve sevmedikleri şeyler konusunda duyarlı olmak kadar basit olabilir. Size bir şeyin kokusuna dayanamayacağını söylerse, satın almayın veya yanında yemek yemeyin.

Bu, partnerinizin desteğinizi takdir edeceği bir zamandır . Sabah hastalığının, hamileliğin diğer birçok yönü gibi, her zaman kolayca çözülemeyeceğini bilmenize yardımcı olabilir. Bazen buna katlanmanız gerekir.

Eşiniz zor yapıyorsa, ona güzel bir bebek yetiştirmek için harika bir iş yaptığını söylemek sizin için bir ipucu olabilir. Gülümsemeye hazır olmayabilir, ama sadece cesaret verici sözlerinizi duymak onun başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Şiddetli sabah bulantısına hiperemezis gravidarum denir. Semptomlar tekrarlanan kusma, kilo kaybı ve dehidrasyonu içerir. Eşiniz çok sık kusuyorsa, doktorunuza, doğum öncesi doktorunuza veya hastanenize bakın, çünkü tedaviye veya hastaneye yatmaya ihtiyacı olabilir.

Yapabileceğin şeyler

  • Eşinizin ruh hali değişimlerini kişisel olarak almamaya çalışın. Bir arkadaşınızla, ailenizle veya başka bir baba ile konuşmak onunla baş etmenin daha iyi bir yoludur.
  • Eşinizin sabah bulantısı varsa, kendisini hasta eden şeyler satın almak, yemek pişirmek veya yemek yemekten kaçının.
  • Eşinize sabah bulantısı konusunda nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Yalnız kalmak mı istiyor? O atarken onu geri ovmanı istiyor mu? Bulantısını azaltmak için kuru kraker tedarikini elinizde tutmalı mısınız?
  • Eşinizin sabah bulantısı varsa, onu sık sık az miktarda yemeye teşvik edin. Beslenme Avustralya peynir ve kraker, kızarmış ekmek, tahıl veya meyve gibi karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklar önerir.
  • Eşiniz çok sık kusuyorsa veya fiziksel veya zihinsel sağlığı için endişeleniyorsanız, doktorunuza, doğum öncesi kliniğinize veya hastanenize gidin.