Hamilelikte ilk üç aylık dönemde taramalar : babalar için

Anahtar noktaları

 • Bebeğinizi (veya bebekleri!) İlk kez görmek hamileliği gerçek yapabilir.
 • İlk üç aylık tarama ve diğer tarama testleri bebeğinizin beklendiği gibi gelişip gelişmediğini kontrol eder.
 • Taramalar sağlık sorunları gösterebilir. Bu durumda, siz ve partnerinizin desteğe ihtiyacınız olacaktır.

İlk trimester gebelik taraması

Ortağın ona sunulacak gebeliğin 6-12 haftalıkken ilk ultrason taraması . Bu tarama:

 • bebeğinizin doğru yerde büyüdüğünü kontrol eder – yani, rahim içinde
 • bebeğinizin beklendiği gibi gelişip gelişmediğini kontrol eder
 • kaç bebek olduğunu gösterir
 • sağlık profesyonellerinin bebeğinizin yaşını ve tahmini doğum tarihini belirlemesine yardımcı olur
 • Bebeğinizin Down sendromu gibi bir duruma yakalanma şansının kontrolünün bir parçasıdır.

Her şey yolundaysa, bu tarama muhtemelen hayatınızın en şaşırtıcı anlarından biri olacaktır. Bebeğinizi ilk kez gördüğünüzde. Bebeğin kalp atışlarını duyacaksınız ve hatta el sallama veya akrobasi görebilirsiniz.

Bebeğinizin cinsiyetini henüz bulamayacaksınız. Siz ve eşiniz genellikle 20 haftalık taramaya kadar beklemek zorunda kalacaksınız  , yani bilmek istiyorsanız.

Her tarama yaptığınızda, nefesinizi tutarak ve parmaklarınızı, ayak parmaklarınızı, gözlerinizi ve diğer her şeyi geçerek orada yürürsünüz. Her şeyin tıknaz olduğunu söylediklerinde dışarı çıkıp piyango bileti almak istiyorsunuz.
– Callum, ikizlerin babası

İlk üç aylık tarama testleri

İlk üç aylık dönemde sağlık uzmanınız sizinle ve eşinizle kromozomal anormallikler ve diğer durumlar için tarama testleri hakkında konuşacaktır  .

Tarama testleri bebeğinizin belirli kromozomal anormalliklere veya diğer durumlara sahip olma şansını ortaya çıkarır. Sonuçlar, bebeğinizin yüksek bir şansa sahip olduğunu veya bebeğinizin belirli koşullara sahip olma şansının düşük olduğunu söyleyecektir. Tarama testleri tüm kromozom anormalliklerini almaz ve bebeğinizin kesinlikle etkilenip etkilenmediğini söylemez.

İlk üç aylık tarama testleri şunları içerir:

 • non-invaziv prenatal test (NIPT) – bu basit bir kan testi içerir
 • kombine birinci trimester taraması (CFTS) – bu, partnerinizden gelen kan testini 11-13 haftada yapılan bir ultrason taramasından alınan bir ölçümle birleştirir.

Gibi koşullar Down sendromu sadece gibi özel doğum öncesi testlerle teşhis edilebilir CVS veya  amniyosentez . Bu testleri yaptırmayı düşünüyorsanız,  genetik danışmanlık hizmetleri size bunlar hakkında daha fazla bilgi verebilir.

12. haftada düşük veya sağlık sorunları

Çoğu hamilelik basittir ve sorunsuz ilerlese de, taramanın bebeğinizin artık hayatta olmadığını gösterme şansı vardır.

Bir düşük bir bebek hamileliğin 20. haftasından önce öldüğünde olduğunu. Düşük yaygındır. Hamileliklerin yaklaşık% 10-25’i düşüktür ve düşüklerin% 80’i 12 haftadan önce gerçekleşir. Düşük yapmak yıkıcı olabilir. Keder ve hayal kırıklığıyla birlikte, eşinizi veya bebeğinizi koruyamamakta çaresiz hissedebilirsiniz.

Ayrıca taramanın diğer sağlık problemlerini veya komplikasyonlarını yakalama ihtimali de vardır. Bu durumda, partnerinizin desteğine ihtiyacı olacaktır. Onunla ilgilenmenin yanı sıra, kendi duygularını tanımak ve güvendiğin biriyle konuşmak önemlidir.

Tıbbi endişeler varsa veya önceki bir hamilelikle ilgili sorunlarınız varsa veya hamilelik tarihleri ​​hakkında çok fazla belirsizlik varsa, doktorunuz ekstra tarama veya test önerebilir . Bazı durumlar taramada hiç görülemez veya hamileliğin ilerleyen dönemlerine kadar görülemez.

İlk düşük nedeniyle sekiz haftalık tarama için gittik. Gerçek bir heyecan vardı, ama gerçekten yoğundu. Sanırım daha yoğundu çünkü sadece ‘takılmayı umuyoruz’ diye düşünüyorduk.
– Ted, birinin babası

Yapabileceğin şeyler

 • İlk taramaya gidin. Mümkünse eşinizle size uygun bir zamanda ve günde randevu alın.
 • Randevuya gitmek için önceden işvereninize danışın.
 • Tarama beklenmedik bir şey gösteriyorsa, eşinizi destekleyin. Kendi duygularınızı da tanıyın ve güvendiğiniz biriyle konuşun.
 • Hamilelik sırasında testler hakkında daha fazla bilgi edinin  .