Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Hamilelikte ilk üç aylık dönemde taramalar : babalar için

Anahtar noktaları

 • Bebeğinizi (veya bebekleriniz) İlk kez görmek hamileliğin gerçekliğini anlamanıza yardımcı olur.
 • İlk üç aylık tarama ve diğer tarama testleri bebeğinizin beklendiği gibi gelişip gelişmediğini kontrol eder.
 • Taramalar sağlık sorunları gösterebilir. Bu durumda, siz ve partnerinizin desteğe ihtiyacınız olacaktır.

İlk üç aylık dönem gebelik taraması

Gebelikte 6-12 haftalıkken yapılan ilk ultrason taraması . 

Bu tarama:

 • bebeğinizin doğru yerde büyüdüğünü kontrol eder – yani, rahim içinde
 • bebeğinizin beklendiği gibi gelişip gelişmediğini kontrol eder
 • kaç bebek olduğunu gösterir
 • sağlık profesyonellerinin bebeğinizin kaç aylık olduğunu ve tahmini doğum tarihini belirlemesine yardımcı olur
 • Bebeğinizin Down sendromu gibi bir duruma yakalanma riski kontrolünün bir parçasıdır.

Her şey yolundaysa, bu tarama muhtemelen hayatınızın en şaşırtıcı anlarından biri olacaktır. Bebeğinizi ilk kez gördüğünüzde. Bebeğin kalp atışlarını duyacaksınız ve hatta el sallama veya akrobasi görebilirsiniz.

Bebeğinizin cinsiyetini henüz bulamayacaksınız. Siz ve eşiniz genellikle 20 haftalık taramaya kadar beklemek zorunda kalacaksınız.

İlk üç aylık tarama testleri

İlk üç aylık dönemde sağlık uzmanınız sizinle ve eşinizle kromozomal anormallikler ve diğer durumlar için tarama testleri hakkında konuşacaktır  .

Tarama testleri bebeğinizin belirli kromozomal anormalliklere veya diğer durumlara sahip olma riskini ortaya çıkarır. Sonuçlar, bebeğinizin yüksek bir riske sahip olduğunu veya bebeğinizin belirli koşullara sahip olma riskinin düşük olduğunu söyleyecektir. Tarama testleri tüm kromozom anormalliklerini almaz ve bebeğinizin kesinlikle etkilenip etkilenmediğini söylemez.

İlk üç aylık tarama testleri şunları içerir:

 • non-invaziv prenatal test (NIPT) – bu basit bir kan testi içerir
 • kombine birinci trimester taraması (CFTS) – bu, partnerinizden gelen kan testini 11-13 haftada yapılan bir ultrason taramasından alınan bir ölçümle birleştirir.

12. haftada düşük veya sağlık sorunları

Çoğu hamilelik basittir ve sorunsuz ilerlese de, taramanın bebeğinizin artık hayatta olmadığını gösterme riski vardır.

Bu dönemden önce düşük yaygındır. Hamileliklerin yaklaşık %10-25’i düşüktür ve düşüklerin % 80’i 12. haftadan önce gerçekleşir. Düşük yapmak yıkıcı olabilir. Keder ve hayal kırıklığıyla birlikte, eşinizi veya bebeğinizi koruyamamakta çaresiz hissedebilirsiniz.

Ayrıca taramanın diğer sağlık problemlerini veya komplikasyonlarını yakalama ihtimali de vardır. Bu durumda, partnerinizin desteğiniz ihtiyacı olacaktır. Onunla ilgilenmenin yanı sıra, kendi duygularınızı tanımak ve güvendiğiniz biriyle konuşmak önemlidir.

Tıbbi endişeler varsa veya önceki bir hamilelikle ilgili sorunlarınız varsa veya hamilelik tarihleri ​​hakkında çok fazla belirsizlik varsa, doktorunuz ekstra tarama veya test önerebilir . Bazı durumlar taramada hiç görülemez veya hamileliğin ilerleyen dönemlerine kadar görülemez.

Yapabileceğin şeyler

 • İlk taramaya gidin. Mümkünse eşinizle size uygun bir zamanda ve günde randevu alın.
 • Randevuya gitmek için önceden işvereninize danışın.
 • Tarama beklenmedik bir şey gösteriyorsa, eşinizi destekleyin. Kendi duygularınızı da tanıyın ve güvendiğiniz biriyle konuşun.
 • Hamilelik sırasında testler hakkında daha fazla bilgi edinin  .

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!