Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Hamilelikte erkeğin duyguları

Anahtar noktaları

  • Erkeklerin hamilelikte dışlanmış veya önemsiz hissetmesi oldukça yaygındır.
  • Dışlanmış hissediyorsanız, partneriniz, bir arkadaşınız veya bir aile üyesi gibi birisiyle konuşmanız yardımcı olabilir.

Hamileliğin dışında mı kaldın?

Eşiniz hamile iken, birçok farklı tepki ve duygudan geçebilirsiniz. Bazılarıyla başa çıkmak diğerlerinden daha zor olabilir.

Dışlanmış veya önemsiz hissetmek hamilelikte oldukça yaygın bir duygudur. Eşinizin, ilişkinize göre hamileliğe daha fazla dikkat ettiğini bile hissedebilirsiniz.

Ama içinizde büyüyen bir bebek sahibi olmak inanılmaz bir şeydir ve bir kadının bu deneyimle haz duyması oldukça normaldir. Seni reddetmiyor ve hala seviyor.

Hamilelik randevularında bırakılma

Hamilelik hizmetleriyle ilgili bazı deneyimleriniz beklediğiniz gibi olmayabilir.

Her ne kadar hizmetler doğum öncesi bakımda erkekleri dahil etmede iyileşiyor olsa  da, sistem bazen erkeklerin ilgisini çektiğini ve bir şeylerin parçası olmak istediğini unutuyor. Bir sağlık uzmanı, eşiniz bir bebeği bekleyen tek kişi gibi konuşuyorsa, görünmez hissetmek normaldir.

Gebelikte kıskançlık, saldırganlık ve şiddet

Bazı erkekler için hamileliğin dışında kalmak, kıskançlık veya öfke gibi daha güçlü reaksiyonları tetikleyebilir  .

Öfke normal bir insan duygusudur – herkes bir aşamada kendini kızgın hisseder. Ancak öfke, çok fazla olursa veya kontrolden çıkarsa bir sorun olabilir.

Kızgın olduğunuzda öfkenizi kontrol dışına çıkarmak bebeğinizin annesini korkutabilir ve strese sokabilir. Stres plasentadan bebeğinize giden kortizolü artırabilir ve bu bebeğiniz için kötüdür. Bebeğinizi erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve gelişim problemleri riskine sokabilir.

Dışarıda hissetmenin öfke veya şiddete yol açabileceğini düşünüyorsanız, yardım alın.

Hamileliğin dışında kalmayla ilgili duyguları ele alma

Dışarıda hissediyorsanız,  birisiyle konuşmayı deneyin – eşiniz, bir arkadaşınız veya bir aile üyesi.

Duygularınızı eşinize açıklamak, kendinizi duymuş hissetmenize ve hamileliğe dahil olmanıza yardımcı olabilir.

Açık ve dürüst iletişim , size hem acı veren duyguları düzeltme hem de yanlış anlamaları giderme şansı verebilir. Bunu daha sonra değil, daha erken yapmak güçlü duyguları yönetmenize yardımcı olabilir.

Başka bir baba veya eşi hamile bir baba tanıyorsanız, ona deneyimini sorabilirsiniz. Eşinin hamileliği sırasında zaman zaman kendini dışlanmış hissetti mi? Ona yardımcı olan herhangi bir tavsiye verildi mi? Ne işe yaradı?

Egzersiz, derin nefes alma ,  kas gevşemesi , yoga ve hoşlandığınız veya rahatlamanıza yardımcı olan diğer aktivitelerle stres ve gerginliği  serbest bırakmaya çalışabilirsiniz  . Bebeğiniz için mobilya yapmak veya odasının duvarlarını boyamak gibi projeler de uğraşabilirsiniz.

Eşiniz gerçekten bebek eşyalarına veya bebek isimlerine bakmakla ilgileniyorsa , bu etkinliklerde ona katılmanın yardımcı olduğunu görebilirsiniz  . İlk başta garip gelebilir, ancak dahil olursanız daha farklı hissetmeye başlayabilirsiniz.

Yapabileceğin şeyler

  • Kendini dışlanmış hissediyorsanız, partnerinize haber verin ve ona sizi hamileliğe dahil etme fırsatı verin.
  • Deneyiminiz hakkında bir aile üyesi veya arkadaşınızla veya başka bir baba ile sohbet edebilirsiniz. Bir noktada da aynı şeyi hissettiler.
  • Hamilelik deneyiminin dışında olduğunuzu düşünüyorsanız, dahil olmayı beklemeyin – katılın! Bebek kıyafetlerine veya mobilyalarına bakmak için zaman ayırmak da partnerinizle vakit geçirme şansınızdır.
  • Stres ve gerginliği gidermenize yardımcı olacak bazı egzersizler, kas gevşetme, derin nefes alma veya diğer aktiviteler yapın.
  • Dışarıda hissetmenin öfke veya şiddete dönüşebileceğini düşünüyorsanız, yardım alın. 
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!