Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Hamilelikte egzersiz ve eşiniz (erkekler için)

Anahtar noktaları

 • Hafif ila orta egzersiz genellikle eşiniz için hamilelik boyunca güvenlidir.
 • Egzersiz, hamile eşinizin ruh halini, uykusunu ve enerji seviyelerini iyileştirebilir. Ayrıca doğum sırasında ona yardımcı olabilir.
 • Eşinizi onunla birlikte egzersiz yaparak aktif kalmaya teşvik edebilirsiniz.
 • Siz veya eşiniz hamilelik sırasında egzersiz konusunda emin değilseniz, ebe, aile doktorunuz veya doğum uzmanınızla konuşun.

Gebelikte güvenli egzersiz

Ebeleri veya doktorları ile kontrol ettikten sonra, karmaşık olmayan gebelikleri olan sağlıklı kadınlar genellikle şunları yapabilir:

 • Hamilelik sırasında düzenli, ılımlı egzersizlerini yapmaya devam etme
 • hamilelik sırasında hafif ila orta derecede egzersiz programı başlatma.

Hamileyken neden fiziksel olarak aktif olmak iyidir?

Hamilelik sırasında aktif olmanın anne ve bebek için birçok yararı vardır.

Haftada birkaç kez yaklaşık 30 dakikalık orta aerobik egzersiz, kadınların hamilelik sırasında daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir . Çünkü egzersiz şunları yapabilir:

 • ruh halinizi, zindeliğinizi ve uykunuzu iyileştirir
 • enerjiyi artırır
 • sırt ağrısını hafifletir.

Hamilelik sırasında fiziksel aktivite, eşinizin gestasyonel diyabet ,  preeklampsi ve çok fazla kilo alma riskini azaltabilir .

Ayrıca egzersiz , eşinizin doğum sırasında daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilir . Bunun nedeni egzersizin doğum ve doğumun fiziksel taleplerinin yanı sıra ‘kalma gücü’ ve kararlılık gibi zihinsel talepleri için iyi bir uygulamadır. Hamilelik sırasında egzersiz yapmak emeği kısaltmaya ve ağrı kesici ihtiyacı azaltmaya yardımcı olabilir.

Eşinizle egzersiz yapmak , ikinizin yakın hissetmeniz ve bebeğiniz geldiğinde size yardımcı olacak bir ‘takım’ duyguları oluşturmanın harika bir yoludur .

Erkeklerin fiziksel aktivite düzeyleri bebek doğduktan sonra düşer. Ancak şu anda bazı sağlıklı alışkanlıklar ayarladıysanız, siz ve eşinizin bebeğiniz doğduktan sonra aktif olmaya devam etme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Hamilelik sırasında egzersiz yaparken eşinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bulantı, halsizlik ve hamilelikteki diğer fiziksel değişiklikler eşinizin egzersiz yapmak istemediği anlamına gelebilir. Vücut şeklindeki değişiklikler dengesini ve koordinasyonunu etkilemeye başlayabilir ve bazı aktiviteler rahatsız edici olabilir.

Partnerinizi, bir sağlık uzmanı tarafından aksi belirtilmedikçe aktif kalmaya teşvik etmenin harika bir yolu  , onunla birlikte egzersiz yapmaktır .

Yürüyüş en iyi egzersiz biçimlerinden biridir. Böylece partnerinizi sizinle 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkmaya teşvik edebilirsiniz. Haftada üç gün ile başlayın ve beş taneye kadar yapıp yapamayacağınızı görün.

Eşiniz yorgun veya mide bulantısı hissediyorsa, mesafeyi kısaltmak veya ertesi gün tekrar denemeye teşvik etmek isteyebilirsiniz.

Yapabileceğiniz şeyler

 • Bir sağlık uzmanı tarafından aksi belirtilmedikçe partnerinizi aktif olmaya teşvik edin.
 • Ayrıca aktif kalın – bu, enerji seviyenizi yüksek tutmaya ve bebeğinizin gelişine hazır olmanıza yardımcı olacaktır.
 • Eşinizle yürüyün. Siz ve eşiniz için, şimdi ve bebek geldikten sonra birlikte yapılan için harika bir egzersiz şeklidir.
 • Siz veya eşiniz hamilelik sırasında egzersiz konusunda emin değilseniz veya endişeleniyorsanız, doğum öncesi randevularınızda ebe, aile doktoru veya doğum uzmanına danışın.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!