Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Hamilelikte düşük durumu : erkekler için bir rehber

Anahtar noktaları

  • Düşük, bir fetüsün 20 haftalık hamilelikten önce öldüğü zamandır.
  • Düşükler yaygındır ve birçok farklı nedenden dolayı olabilir.
  • Bu çok duygusal bir zaman olabilir. Orada bulunarak eşinize destek olabilirsiniz.
  • Güvenilir bir arkadaş, aile üyesi veya profesyonelden kendiniz için destek almak iyidir.

Düşük hakkında

Düşük (bazen hamilelik kaybı olarak adlandırılır), bir fetüsün 20 haftalık hamilelikten önce öldüğü zamandır.

Düşük yaygındır , ancak tam olarak ne sıklıkta gerçekleştiğini söylemek zor. Bunun nedeni, bir kadının hamile olduğunu bilmeden önce birçok düşüğün gerçekleşmesidir. Doğrulanmış her beş gebelikten biri düşüktür.

Düşük, birçok farklı nedenden dolayı olur  . Genellikle fetüs düzgün gelişmediği için. Bir düşük başladığında, hiçbir tıbbi tedavi bunu durduramaz.

Düşükle ilgili kederi paylaşma

Doktorunuz fetüsün öldüğünü söylüyorsa, siz ve eşiniz çok üzgün, çaresiz ve sıkıntılı hissedeceksiniz.

Büyük olasılıkla, eşinizin vücudu değişmeye başlamıştı ve kendini bir anne olarak düşünmeye başlamıştı. Baba olmayı düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Bunun yerine, kayıp ve kederle karşı karşıyasınız.

Ancak düşüklerin çoğu ilk 12 hafta içinde gerçekleştiği için,  bazı kadınlar hamile olduklarını bilmiyorlar . İkiniz de bilseniz bile haberleri başkalarıyla paylaşmamış olabilirsiniz. Bu kederi daha karmaşık hale getirebilir.

Birçok insanın düşük yapma üzüntüsüyle onlara yardım edecek ritüelleri veya törenleri yoktur. Diğer insanlarla düşük yapma hakkında konuşmak da zor olabilir.

Birçok insan, başkalarına anlatmanın yardımcı olduğunu düşünüyor. Yakın arkadaşlarınıza ve ailenize bebeğinizin sizin için ne anlama geldiğini, hangi desteğe ihtiyacınız olduğunu ve deneyiminizi ne kadar paylaşmak istediğinizi bilmesini sağlayabilirsiniz. Konuşmak istemiyorsanız, bunu yazılı olarak paylaşmayı düşünebilirsiniz.

Düşük yaptıktan sonra partnerinizi destekleme

Düşük, her ikiniz için de bir kayıp olsa da, fiziksel olarak eşinize oldu. 

Eşinizin de kötü bir duygusal durumda olması muhtemeldir. Büyüyen bebekle özel bir ilişki kurmuş olabilir. Karnını okşama veya fetüsüyle konuşma gibi küçük şeyler yapabilirdi.

Dinleyerek ve ona ‘ağlaması için bir omuz’ vererek eşiniz için orada olmak çoğu zaman kadınların partnerlerinden en çok istediği şeydir.

Eşinizin bakımı, kendinizin bakımı

Bazı insanlar, yaşadıkları şeyi gizlemek ya da görmezden gelmek zorunda hissederler, böylece eşleri için orada olabilirler.

Ama ikinizin de zamana ve desteğe ihtiyacınız var.

Genellikle bir çift olarak rahatlatıcı veya ödüllendirici bulduğunuz bir şey gibi, her ikinizin de sevdiği aktiviteleri yapmak için zaman ayırmaya çalışın. Bu, ilişkinizi geliştirmenize ve bazı olumlu duygular yaratmanıza yardımcı olabilir.

Düşük yaptıktan sonra başka bir hamilelik denemek

Siz veya eşiniz tekrar hamile kalmaya çalışmak isteyebilir. Ayrıca ailenizden, arkadaşlarınızdan veya iş arkadaşlarınızdan başka bir bebek deneme konusunda baskı hissedebilirsiniz.

Keder ve iyileşme bir gecede gerçekleşmez ve süreç herkes için farklıdır. Hemen tekrar denerseniz, yeni hamileliğe odaklanırken kederiniz ‘soğuyabilir.

Tekrar hamile kalmak biraz zaman alabilir. Bu olursa, korku, başarısızlık ve hayal kırıklığı düşünceleri daha da kötüleşebilir. Kısırlık tedavisi görüyorsanız, başka bir döngüye başlamadan önce gücünüzü geliştirmek için biraz zaman ayırmanız gerekebilir.

Düşük yaptıktan sonra keder konusunda yardım alma

Sonunda ebeveynlerin çoğu  kederden çıkış yolunu bulur veya en azından bu keder tarafından daha az tüketilir . Hayatın devam ediyor, ama muhtemelen değişeceksin – bazen çok, bazen daha az.

Tamamen partnerinize odaklandıysanız, kendi duygularınızı keşfetmek için zaman ayırmanız da önemlidir. Neler yaşadığınızı anlayın ve eşinizle veya güvendiğiniz başka biriyle konuşun.

Siz veya eşiniz başa çıkmadığınızı veya depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir. Eğer varsa, doktorunuza veya bir danışmana başvurun.

Yapabileceğin şeyler

  • Yaşadığınız şeyi paylaşmanız gerekiyorsa, güvenilir arkadaşlarınızın ve ailenizin desteğini isteyin.
  • Eğer başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız, kendinizi depresyonda hissedersiniz ya da ilişkiniz stres altındaysa profesyonel bir danışmanla görüşün.
  • Ne hissettiğinizi anlamak için kendinize izin verin. Keder üstesinden bir anda gelinecek birşey değildir ve zamanla geçer.
  • Eşinizle birlikte keyifli aktiviteler yapmak için zaman ayırın.
  • Başkalarının pratik yardımlarına evet deyin.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!