Hamilelikte düşük durumu : erkekler için bir rehber

Anahtar noktaları

  • Düşük, bir fetüsün 20 haftalık hamilelikten önce öldüğü zamandır.
  • Düşükler yaygındır ve birçok farklı nedenden dolayı olabilir.
  • Bu çok duygusal bir zaman olabilir. Orada bulunarak eşinize destek olabilirsiniz.
  • Güvenilir bir arkadaş, aile üyesi veya profesyonelden kendiniz için destek almak iyidir.

Düşük hakkında

Düşük (bazen hamilelik kaybı olarak adlandırılır), bir fetüsün 20 haftalık hamilelikten önce öldüğü zamandır.

Eşiniz ne kadar süredir hamile olduğunu bilmiyorsa, doktorlar fetus 400 gm’den daha ağırsa düşük yapar.

Düşük yaygındır , ancak tam olarak ne sıklıkta gerçekleştiğini söylemek zor. Bunun nedeni, bir kadının hamile olduğunu bilmeden önce birçok düşükün gerçekleşmesidir. Doğrulanmış her beş gebelikten biri düşüktür.

Düşük, birçok farklı nedenden dolayı olur  . Genellikle fetüs düzgün gelişmediği için. Bir düşük başladığında, hiçbir tıbbi tedavi bunu durduramaz.

Düşük, ilk kez gerçekten sürpriz oldu. Altı hafta sonra ve cılız bir yumurtaydı, bu da fetüsün 2-3 haftada büyümeyi bıraktığı anlamına geliyor.
– Marcus, birinin babası

Düşükle ilgili kederi paylaşma

Doktorunuz fetüsün öldüğünü söylüyorsa, siz ve eşiniz çok üzgün, çaresiz ve sıkıntılı hissedeceksiniz.

Büyük olasılıkla, eşinizin vücudu değişmeye başlamıştı ve kendini bir anne olarak düşünmeye başlamıştı. Baba olmayı düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Bunun yerine, kayıp ve kederle karşı karşıyasınız.

Ancak düşüklerin çoğu ilk 12 hafta içinde gerçekleştiği için,  bazı kadınlar hamile olduklarını bilmiyorlar . İkiniz de bilseniz bile haberleri başkalarıyla paylaşmamış olabilirsiniz. Bu kederi daha karmaşık hale getirebilir.

Birçok insanın düşük yapma üzüntüsüyle onlara yardım edecek ritüelleri veya törenleri yoktur. Diğer insanlarla düşük yapma hakkında konuşmak da zor olabilir.

‘Cesur bir yüz’ koymaya karar verirseniz sorun olmaz, ancak insanlar çok fazla kederden geçtiğinizi fark etmeyebilir.

Birçok insan, başkalarına anlatmanın yardımcı olduğunu buluyor. Yakın arkadaşlarınıza ve ailenize bebeğinizin sizin için ne anlama geldiğini, hangi desteğe ihtiyacınız olduğunu ve deneyiminizi ne kadar paylaşmak istediğinizi bilmesini sağlayabilirsiniz. Konuşmak istemiyorsanız, bunu yazılı olarak paylaşmayı düşünebilirsiniz.

Düşük yaptıktan sonra partnerinizi destekleme

Düşük, her ikiniz için de bir kayıp olsa da, fiziksel olarak eşinize oldu. Eşiniz düşük yaptıktan sonra günler veya haftalar boyunca kanamayı sürdürüyorsa, hala olduğunu hissetmesi normaldir.

Eşinizin de ham bir duygusal durumda olması muhtemeldir. Büyüyen bebekle özel bir ilişki kurmuş olabilir. Karnını okşama veya fetüsüyle konuşma gibi küçük şeyler yapabilirdi.

Dinleyerek ve ona ‘ağlaması için bir omuz’ vererek eşiniz için orada olmak çoğu zaman kadınların partnerlerinden en çok istediği şeydir.

Düşündüğüm tek şey, karımın acele etmeye ve aşırı olumlu olmaya çalışmak yerine yas tutma sürecine zaman ayırmasına izin vermekti – ki bu da kocası ya da ortağı olarak yapma eğilimindeyim. Bir ilişkide, hemen pozitif olana odaklanma eğilimindesiniz.
– Marcus, birinin babası

Eşinizin bakımı, kendinizin bakımı

Bazı insanlar, yaşadıkları şeyi gizlemek ya da görmezden gelmek zorunda hissederler, böylece eşleri için orada olabilirler.

Ama ikinizin de zamana ve desteğe ihtiyacınız var.

Genellikle bir çift olarak rahatlatıcı veya ödüllendirici bulduğunuz bir şey gibi, her ikinizin de sevdiği aktiviteleri yapmak için zaman ayırmaya çalışın. Bu, ilişkinizi geliştirmenize ve bazı olumlu duygular yaratmanıza yardımcı olabilir.

Sanırım fiziksel kaybı asla anlayamadım, içinizde yaşam var, sonra da kaybedebilsin. Olmasanız bile bir şekilde kısmen sorumlu hissetmek. Eşim ‘kitaba’ oldu – o alkol dokunmadı ve o diyet kesinlikle sıkı dişli. Bu güne kadar onun için yeterince şey yapabileceğimi hala hissetmiyorum.
– Marcus, birinin babası

Düşük yaptıktan sonra başka bir hamilelik denemek

Siz veya eşiniz tekrar hamile kalmaya çalışmak isteyebilir. Ayrıca ailenizden, arkadaşlarınızdan veya iş arkadaşlarınızdan başka bir bebek deneme konusunda baskı hissedebilirsiniz.

Keder ve iyileşme bir gecede gerçekleşmez ve süreç herkes için farklıdır. Hemen tekrar denerseniz, yeni hamileliğe odaklanırken kederiniz ‘beklemeye alınabilir’.

Readykinizin de hazýr hissetmesini beklemek en iyisidir.

Tekrar hamile kalmak biraz zaman alabilir. Bu olursa, korku, başarısızlık ve hayal kırıklığı düşünceleri daha da kötüleşebilir. IVF kullanıyorsanız, başka bir döngüye başlamadan önce gücünüzü geliştirmek için biraz zaman ayırmanız gerekebilir.

Düşük yaptıktan sonra keder konusunda yardım alma

Sonunda ebeveynlerin çoğu  kederden çıkış yolunu bulur veya en azından keder tarafından daha az tüketilir . Hayatın devam ediyor, ama muhtemelen değişeceksin – bazen çok, bazen biraz.

Tamamen partnerinize odaklandıysanız, kendi duygularınızı keşfetmek için zaman ayırmanız da önemlidir. Neler yaşadığınızı öğrenin ve eşinizle veya güvendiğiniz başka biriyle konuşun.

Siz veya eşiniz başa çıkmadığınızı veya depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir. Eğer varsa, doktorunuza, bir danışmana ya da bir topluluk manevi liderine bakın.

İnsanlar erkek partneri unutma eğilimindedir. Birisi iki veya üç düşük yaptığında, yıkılan kadındır. Ağlamaya başlar ve çok üzülür. Bazen kadınlar psikolojik problemlerle sonuçlanır. Ancak pek çok insan erkek partneri üzerindeki etkisine bakmaz.
– Erkek doğum uzmanı ve baba

Yapabileceğin şeyler

  • Yaşadığınız şeyi paylaşmanız gerekiyorsa, güvenilir arkadaşlarınızın ve ailenizin desteğini isteyin.
  • Eğer başa çıkmadığınızı düşünüyorsanız, kendinizi depresyonda hissedersiniz ya da ilişkiniz stres altındadır, eğer varsa, doktorunuza, bir danışmana ya da bir topluluk manevi liderine bakın.
  • Ne hissettiğinizi hissetmek için kendinize izin verin. Keder üstesinden gelmek için bir engel ya da görmezden gelirsen gidecek bir şey değildir. Zaman içinde gerçekleşen bireysel bir süreçtir.
  • Eşinizle birlikte keyifli aktiviteler yapmak için zaman ayırın.
  • Başkalarının pratik yardımlarına evet de – tek başına gitmek zorunda değilsiniz .