Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Hamilelik sırasında stres: erkekler için

Anahtar noktaları

 • Hamilelik sizin ve eşiniz için stresli bir zaman olabilir.
 • Stresle başa çıkmanın yollarını bulabilirseniz, bu sizin, eşiniz ve bebeğiniz için iyidir.
 • Güvendiğiniz biriyle konuşun ve babalıktan neler bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Stresle baş etmiyorsanız veya kızıyorsanız, GP’nizle konuşun veya 131 114’de Lifeline’ı veya 1300 789 978’de MensLine’ı arayın.

Hamilelikte neden stres hissedebilirsiniz?

Bir bebek bekleyen erkekler para endişeleri, ilişkiler ve iş talepleri gibi şeylerin onlara çok fazla stres getirdiğini bulabilirler.

Bir baba olmak pek çok değişiklik gerektirir – çoğu zaman aynı anda. Aile sağlayıcısı olmaktan endişe  duyabilirsiniz – veya yeni doğmuş bir bebeğe bakmaya hazır olmadığınızı hissedebilirsiniz. Ayrıca kendiniz ve eşiniz için ‘ zaman kaybetme’ veya eşinizin dikkatini ve sevgisini bir bebekle paylaşma konusunda endişelenebilirsiniz  .

Stresiniz partnerinizi ve bebeğinizi nasıl etkileyebilir?

Stresinizi ele aldığınızı veya bunun sadece ‘sizin probleminiz’ olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak çok fazla stres sizi üzebilir ve diğer insanlarla olan ilişkilerinize bulaşabilir. Başkalarıyla daha huysuz ve gergin olabilirsiniz ve partnerinizle tartışmanız daha olasıdır.

Stresle başa çıkmak için alkol, sigara veya uyuşturucu kullanıyorsanız, bunları normalden daha fazla kullandığınızı görebilirsiniz. Bu daha da fazla gerginliğe ve tartışmalara yol açabilir.

Stres seviyeleriniz kontrolden çıkarsa, hamile eşinizde strese yol açabilir. Ne yazık ki, bu bebeğinizin sağlığını ve gelişimini de etkileyebilir . Örneğin, gebe kadınlarda stres, erken doğum, bebeğin düşük doğum ağırlığı ve gelişimsel gecikme ile bağlantılıdır.

Evlilik ayrılığı, aile çatışması, aile içi şiddet veya yoksulluk gibi şeylerden kaynaklanabilecek hamile kadınlarda şiddetli stres , bebeğinizin beyin gelişimi ve diğer gelişim alanları üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir . Stres, çocuğunuzun gelecekteki duygu ve davranışlarını da etkileyebilir.

Hamilelikte stresle başa çıkmak

Stresinizi görmezden gelmek onu ortadan kaldırmaz. Sizin ve çevrenizdeki insanlar için birikebilir ve kötüleşebilir.

Hayatın stresiyle başa çıkmanın yollarını bulmak sizin, eşiniz ve bebeğiniz için iyidir.

Ne bekleyeceğiniz hakkında daha fazla şey öğrenerek başlayabilirsiniz. Stresin etkileri, yeni bebeğinizle ilk birkaç ay içinde ne bekleyeceğinizi ve hazır olup olmadığınızı bilmek kadar kötü değildir. Şunları öğrenebilirsiniz:

 • Yenidoğan bölümümüzü keşfetmek
 • bebek okuma ve ebeveynlik kitapları
 • yeni baba olan eşiniz, aileniz veya arkadaşlarınızla düşünceleri karşılaştırma
 • sadece erkekler için bir doğum sınıfına gitmek , eğer yakınınızda varsa.

Strese girebileceğiniz şeyleri güvendiğiniz insanlarla tartışmak iyi bir adımdır. Bu zor olabilir çünkü erkeklerin başkalarıyla konuşma şansı daha azdır. Birçok erkek de korkuları ve duyguları hakkında konuşmakta zorlanır. Rahatsızlığı veya beceriksizliği aşabilirseniz, neler olduğunu paylaşmak gerçek problemler ve çözümler hakkında net olmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, ailenizi maddi olarak destekleme konusunda stresli iseniz, başka bir babaya, eğer bir deneyim kazananı ise, ekmek sahibi olmakla nasıl başa çıktığını sorabilirsiniz. Paylaşması için bazı ipuçları veya öngörüleri olabilir. Ayrıca pratik yapabilir ve bir bütçe yazabilirsiniz  . Bu, harcama alışkanlıklarınızı ve çalışma düzenlemelerinizi partnerinizle tartışmak için iyi bir başlangıç ​​olabilir.

Yapabileceğin şeyler

 • Hayatınızı daha az stresli hale getirmek için yapabileceğiniz günlük işleri düşünün. Örneğin, işten çıkmak için müzik dinleyin veya eve geldikten sonra telefonunuzu kapatın.
 • Stresli hissetmeyle ilgili makalemizi okuyun  .
 • Gerçekten stresliyseniz, güvendiğiniz biriyle konuşun – örneğin, bir aile üyesi, arkadaş ya da sadece erkeklerin doğum sınıfına liderlik eden adam.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!