Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Hamilelik: Genel bakış

Anahtar noktaları

 • Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza hemen başvurun.
 • Hamilelik sırasında düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve yan uyku sizin ve bebeğiniz için iyidir.
 • Hassas göğüsler, daha kalın saçlar ve sabah bulantıları dahil olmak üzere hamilelikte duygusal ve fiziksel değişiklikler bekleyin.
 • Desteğe ihtiyacınız varsa doktorunuzla, ebenizle veya bir danışmanla konuşun. Ayrıca bir yardım hattını da arayabilirsiniz.

Hamilelik bakımı: başlangıç

Hamile olduğunuzu yeni öğrendiyseniz veya düşünüyorsanız, hamilelik bakımınıza başlamak için hemen doktorunuzla görüşün.

 • hamile olduğunuzu onaylayın
 • kan testi de dahil olmak üzere rutin testleri organize edin
 • sağlığınızı kontrol edin
 • hamilelik bakım seçeneklerini gözden geçirin
 • doğum yapmak istediğiniz sağlık merkezini ve doktorunuzu araştırın

Aile hekiminizle ‘bakımın sürekliliği’ hakkında konuşmak iyi bir fikirdir . Bu, aynı kişi veya bir grup insanın hamilelik, doğum ve doğum yoluyla size baktığı zamandır. Kadınlar, bakım sürekliliği olduğunda hamilelik bakımlarından daha mutlu olma eğilimindedir.

Doğum öncesi randevularınıza en baştan gitmek önemlidir , böylece doktorunuz veya ebeniz sizin ve bebeğinizin durumunu kontrol edebilir. Bu, bebeğinizin büyümesini takip etmeyi ve sizi sağlık sorunları veya riskleri açısından izlemeyi içerir.

Doğum öncesi randevular da gebelikte testleri gibi şeyler hakkında karar vermeyi kolaylaştırı. Bu randevuların ve testlerin bazılarının belirli zamanlarda yapılması gerekir.

Gebelikte sağlıklı ve iyi kalmak

Hamilelikte fiziksel aktivite
Hamileyken fiziksel olarak aktif olmak siz ve bebeğiniz için iyidir. Sağlıklı bir kiloda olmanıza, doğum için güçlü kalmanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Komplike olmayan bir hamilelikte sağlıklıysanız, hamilelik sırasında muhtemelen hafif ila orta dereceli egzersize başlayabilir veya devam edebilirsiniz – ancak önce ebe veya doktorunuza danışın. Canlı yürüyüş veya yüzme iyi seçeneklerdir. Haftanın belirli günlerinde yaklaşık 30 dakika egzersiz hedefleyin.

Günlük pelvik taban egzersizleri , hamileliğin ilerisinde veya doğumdan sonra idrar kaçırma gibi idrar problemlerini önlemeye yardımcı olacaktır . Pelvik taban egzersizleri doğumdan sonra doğumunuza ve iyileşmenize de yardımcı olabilir.

Hamilelikte
uyku Hamilelik için en güvenli uyku pozisyonu yanınızdadır, çünkü bu pozisyon ölü doğum riskini azaltır . Bu özellikle üçüncü üç aylık dönemde önemlidir.

Mümkün olduğunda sol tarafta uyumak en iyisidir. Sol tarafınızda uyumak bebeğinize kan ve besin akışını artırabilir.

Rahat uyumak için arkanıza bir yastık daha koymayı deneyin. Bu sırt ağrısını hafifletebilir ve önleyebilir.

Sağlıklı beslenme
Sağlıklı beslenme kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur ve bebeğinize büyümesi için gereken besinleri verir.

Hamilelikte Beslenme

 • çok çeşitli vitamin , mineral ve lif için bol miktarda sebze, meyve ve kepekli ekmek ve tahıllar .
 • kalsiyum , protein ve iyot için az yağlı süt ürünleri (veya soya, pirinç veya yulaf süt ürünleri gibi alternatifler)
 • demir ve protein için yağsız kırmızı et ve omega-3 yağ asitleri ve protein için sardalya gibi yağlı balıklar .

Şeker ve yağ oranı düşük küçük, sağlıklı atıştırmalıklar seçmeye çalışın.

Gebelikte kaçınılması gereken yiyecekler
Sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için, yemeye hazır soğutulmuş gıdalardan (lahana salatası ve diğer şarküteri salataları), yumuşak peynirlerden, çiğ yumurtalardan ve çiğ deniz ürünlerinden kaçınmak en iyisidir.

Çok fazla kahve ve çay, çok fazla enerji içeceği ve kafeinli diğer içecekler içmekten kaçınmak da iyidir.

Hamilelikte sigara, alkol ve diğer ilaçlar
Reçeteli ilaçlar alıyorsanız, hamilelik sırasında bunların güvenli olduğunu doktorunuza danışın.

Doktorunuz ve ebeniz sigarayı bırakmanızı ,  alkol almanızı ve reçetesiz ilaç almayı bırakmanızı tavsiye edecektir . Sigara içen insanlardan uzak durmaya çalışın.

Hamilelikten önce ve hamileliğin ilk üç ayında yeterli folik asit almak , spina bifidalı bir bebek sahibi olma şansınızı % 70’e kadar azaltabilir . Çoğu süpermarkette, eczanelerde ve sağlıklı gıda mağazalarında folik asit tabletleri alabilirsiniz.

Vücudunuz hamilelikte

Vücudunuz hamilelikte bazı büyük değişikliklerden geçecektir .

değişiklikleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz,

 • daha büyük veya hassas göğüsler
 • göğüslerinizin altındaki küçük cilt etiketleri
 • daha kalın saçlar ve daha hızlı büyüyen tırnaklar
 • ‘hamilelik parlaması’ – veya öncekinden daha fazla sivilce
 • kloazma – yüzünüzde veya boynunuzda kahverengi lekeler
 • linea nigra – karnınızın derisinde görünen kahverengi bir çizgi
 • deri çatlağı
 • şişmiş ayaklar.

Renk veya şekil değiştiren bir lezyonunuz varsa, doktorunuza bunu sormanız önemlidir.

Sabah bulantıları ve diğer gebelik sağlığı sorunları

Hamileliğinizin ilk 6-12 haftasında vücudunuz çok fazla hormon üretir. Bu hormonlar genellikle sabah bulantısı olarak adlandırılan bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Sabah bulantısı genellikle günün erken saatlerinde en kötü durumdadır, ancak gece veya gündüz herhangi bir noktada olabilir . Genellikle ilk 3-4 ay sonra durur. Bazı kadınlar için bundan daha uzun sürer.

Sabah bulantısı çekerseniz, az miktarda yemek sık sık yardımcı olabilir. Kraker, tost, tahıl veya meyve gibi karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklar idealdir.

Hamile kalmak , kabızlık, baş ağrısı ve daha sık idrara çıkma ihtiyacı gibi başka rahatsız edici fiziksel semptomlar da getirebilir . Hamilelik sağlık sorunları genellikle hafiftir, ancak bunlar hakkında doktorunuzla veya ebenizle konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

Preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi) gibi daha acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan bazı hamilelik sorunları vardır .

Durmayan veya gitmeyen bulantı ve kusma yaşıyorsanız ve kusmadan yiyip içemiyorsanız, doktorunuzu, ebe veya doğum hastanesini arayın.

Gebelikte duygular

Hamilelik hormonları duygusal değişikliklere neden olabilir.

Gebeliğe uyum sağladığınız için bazı iniş çıkışlar normaldir. Sabah bulantısı, yorgunluk ve diğer rahatsız edici hamilelik belirtileri de dahil olmak üzere başa çıkacak çok şeyiniz var.

Tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlarla duygularınız hakkında açık ve dürüst olmak , incinmeyi ve yanlış anlamayı önleyebilir.

Bazı duygusal değişiklikler daha ciddi olabilir. Bu değişiklikler, üzgün hissetmeyi ve eskiden olduğu gibi yaşamdan zevk almamayı içerir. Bu değişiklikler iki haftadan uzun sürerse ve günlük yaşamın önüne geçerse , endişe veya doğum öncesi depresyon olabilir . Ebe veya doktorunuzla konuşun.

Hamilelik sırasında eşinizle ilişkiniz

Eşinizle hamilelik sırasında ilişkinizi sağlıklı tutmak ve bebeğinizin hayatınıza getirebileceği değişiklikler hakkında konuşmak iyi bir fikirdir .

İlişkiniz güçlü gibi görünse bile, açıkça konuşmak, rollerinizi geliştirmek ve beklentileri paylaşmak için fazladan çaba göstermek ebeveynlik ve bağlılık için iyi bir uygulamadır .

Eşinizle seks yapmak hamilelik sırasında farklı olabilir. Bazı kadınlar hamileliğin cinsel dürtülerini arttırmasına rağmen, bazı kadınlar eskisine göre daha az ilgi duyarlar. Hamileliğiniz ilerledikçe farklı pozisyonlar denemeniz gerekebilir.

Ailenizi yeni bir bebek için hazırlamak

Başka çocuklarınız varsa , fikre alışmaları için onlara bolca zaman vererek çocukları yeni bebeğe hazırlayabilirsiniz . Ne zaman, ne ve ne kadar söylediğiniz, yaşlarına bağlı olacaktır.

Boğmaca öksürük bağışıklığı da dahil olmak üzere bebeğinizle tanışmadan önce diğer çocuklarınız ve yakın aile üyelerinizin aşılarının güncel olmaları önemlidir.

Ebeveynleriniz ve eşinizin ebeveynleri, büyükanne ve büyükbaba olma hakkında uzman görüşü almak isteyebilir.

Emzirmeye hazırlanma

Sağlık yetkilileri ve uzmanları bebeğinizi emzirmenizi önerir. Emzirme bir beceridir, bu yüzden öğrenmesi zaman alır ve her zaman kolay gelmez.

Hamilelik sırasında ne zaman yardım alınmalı

Hamileliğiniz sırasında meydana gelen bazı değişikliklerle başa çıkmak için ek yardım ve desteğe ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olabilir . Aşağıdaki durumlarda bir ebe, doktor veya danışmanla konuşmayı yararlı bulabilirsiniz:

 • duygularınızla başa çıkmakta zorlanma
 • kendinize veya bebeğinize zarar verme düşünceleri
 • bebek doğduktan sonra nasıl baş edeceğinden endişe
 • eşinizle ilişkinizde ciddi sorunlarınız yaşanıyor ise.

Aile içi şiddet yaşıyorsanız aile doktorunuz veya ebenizle konuşun.

Bebeğiniz doğduktan sonra pratik ve duygusal ‘destek’ almak iyi bir fikirdir. Örneğin, aile veya arkadaşlarınız size yemek pişirebilir, ziyarete gelebilir veya sizi arayabilir. İnsanlar genellikle yardımcı olmaktan mutluluk duyar ve birçoğu sorulmayı takdir eder.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!