Hamilelik döneminde cinsel ilişki

Anahtar noktaları

  • Hamilelik sorunsuz gidiyorsa, seks yapmak güvenlidir.
  • Eşinizin mide bulantısı, yorgunluk ve ağrılı göğüsleri varsa, seks gibi hissetmeyebilir.
  • Eşinizle duygular ve cinsel hayal kırıklığı hakkında konuşun.

Hamilelikte seks yapmak

Hamilelik sırasında seks için altın kural, hamilelik sorunsuz gidiyorsa ve siz ve eşiniz istekliyse, iyi. Ancak çoğu erkek bir bebek beklerken daha az seks yaptıklarını fark eder.

Hamilelik sırasında seks , daha önce hissettirdiğinden oldukça farklı olabilir . Ayrıca cinsiyetin bebeğe zarar vermesinden endişe duyabilirsiniz. Ancak bebeğiniz amniyotik kesede iyi korunur ve mühürlenir, bu nedenle bebeğinize seks yaparak zarar veremezsiniz.

Herhangi bir şeyden emin değilseniz veya herhangi bir sorun varsa – örneğin, eşinizin hamilelik sırasında biraz kanaması varsa – aile hekiminiz, ebeniz veya doğum uzmanınızla konuşun . Size seks yapmanın uygun olup olmadığını söyleyecekler.

Oldukça uzak durdum. Sanırım bu süreçle uğraşmak istemedim. Eğer talep etmiş olsaydı, mecbur olmaktan çok mutlu olurdu, ama takım için bir tane almaya çalıştım.
– Roger, hamile baba (30 hafta)

Gebelikte seks: ilk üç aylık dönem

İlk aylarda, bulantı, yorgunluk ve cinsiyetin eşiniz için birlikte gitmediğini keşfedebilirsiniz. Eşinizin fiziksel olarak nasıl hissettiğini hayal etmeye çalışırsanız, neden seks ile daha az ilgilenebileceğini anlamak daha kolay olabilir. Ağrılı göğüsler ve şişkinlik, eşinizin buna hissetmemesinin diğer nedenleridir.

Çok hasta olduğu iki aylık dönemde eve birkaç kez gelirdim ve ‘Çok hasta hissetmeseydim, bugün seks gibi hissederdim’ derdi. Bunun dışında, tüm zaman boyunca tamamen ruh halinin dışında kaldı.
– Roger, hamile baba (30 hafta)

Daha az seks, daha fazla masaj

Siz ve eşiniz sık sık seks yapmaya alışkınsanız ve bu aniden hamilelikte durur veya düşerse, sinirli veya sinirlenmiş hissedebilirsiniz. Ya da sadece kabul edebilirsin.

Her iki durumda da, püf noktası cinsel huysuzluğunuzun sizi iyileştirmesine izin vermemek ve bunun yerine ilişkinizi oluşturmaya odaklanmaktır  .

Sağlık uzmanınız size ve eşinize cinsel ilişkiden kaçınmanızı tavsiye ettiyse veya ikiniz de seks yapmak istemiyorsanız, başka yollarla da yakın olabilirsiniz. Örneğin, yine de birbirinizi öpebilir, kucaklayabilir, kucaklayabilir veya masaj yapabilirsiniz.

Yapabileceğin şeyler

  • Eşinizin ihtiyaçlarını ilk sıraya koymaya çalışın ve nasıl hissettiğini düşünün. Bulantı, kusma, şişkinlik ve göğüs ağrısı nedeniyle seks yapmak istemeyebilir.
  • Eşinizle herhangi bir cinsel hayal kırıklığını tartışmak yardımcı olabilir, böylece her biri diğerinin neler yaşadığını anlayabilirsiniz.
  • Sabırlı olun – eşinizle seks yapmak sinir bozucu olabilir, ancak sonsuza kadar değil.