Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

İlk üç ay

Gebelikte 1. hafta

Şu anda hamile değilsiniz. Aslında bu hafta adet döneminiz desiniz.

Hamileliğiniz bu dönemin ilk gününden itibaren hesaplanır. Çünkü bebeğinize tam olarak ne zaman gebe kaldığınızı bilmek zor hatta imkansız. Ancak çoğu kadın adet dönemlerinin başladığı günü hatırlayabilir.

Hamilelikten önce
Hamile kalmayı umuyorsanız, sağlık uzmanları şunları tavsiye eder:

 • gebelik öncesinde en az üç ay ve hamileliğin ilk üç ay için folik asit almak
 • Kızamıkçık hastalığına karşı aşı olun – eğer henüz yapılmamışsa aşılamadan sonra bir ay boyunca hamile kalmaktan kaçının
 • Ailenizde kalıtsal hastalık öyküsü varsa bir doktorla veya genetik danışmanla konuşun
 • doktorunuzla konuşarak aldığınız ilaçların güvenliğini kontrol edin
 • alkol almayı bırakın ve çok fazla kahve, çay ve diğerlerinde kafein içeren içecekler içmekten kaçının
 • sigarayı ve reçetesiz ilaçları kesin
 • vitamin ve mineraller dolu sağlıklı beslenin
 • Fiziksel olarak aktif olun ve aşırı kiloluysanız hamilelik için sağlıklı bir kilo hakkında doktorunuzla konuşun
 • yüksek tansiyon, diyabet veya epilepsi gibi kronik bir sağlık sorununuz varsa tıbbi kontrolünüzü yaptırın.
Gebelikte 2. hafta

Adet döneminiz sona erdi. Yumurtalıklarınızdan biri yumurta bırakmaya hazırlanıyor. Yumurtalıklar bol miktarda östrojen üretir . Östrojen vücudunuzdaki bazı önemli süreçleri başlatır:

 • Fallop tüpleriniz ve serviksiniz , yol boyunca herhangi bir spermi koruyan ve koruyan ‘fertil mukus’ üretir.
 • Rahiminizde yeni bir astar – endometriyum – büyümeye başlar. Döllenmiş bir yumurta kendini endometriuma gömecektir.
 • Bu haftanın sonunda, yumurtalık bir yumurtayı serbest bırakmaya hazır – buna yumurtlama denir.

Yumurtlama ve cinsiyet
28 günlük adet döneminiz varsa yumurtlama genellikle 14. günde olur. Yumurtlamadan 1-3 gün önce seks yaparsanız hamile kalma olasılığınız daha yüksektir.

Gebelikte 3. hafta

Yumurta (bazen iki, eğer yumurta ikizleri yaşıyorsanız ) fallop tüpünüzden uterus yönünde ilerler. Eğer seks yaptıysanız, sperm serviks ve rahim boyunca yukarı doğru hareket eder.

Gebe kalmanın gerçekleşmesi için, spermin yumurtanın dış katmanlarından en ortasına kadar oyması gerekir. Bu işlem genellikle fallop tüpünde gerçekleşir. Bu olursa, hamilesiniz .

Progesteron seviyeleriniz arttı. Bu hormon vücudunuzun hamile olduğunuzu bilmesini sağlar ve endometriyumun besin kaynağını oluşturmasına neden olur,

Gebelikte 4. hafta

Döllenmiş yumurta, fallop tüpünüzü uterusa doğru hareket ettirir ve burada endometriyumda kendini implante eder. Bu 3-10 gün sürebilir. Bazı kadınlar implantasyon sırasında az miktarda kanamaya veya ‘lekelenmeye’ sahiptir.

Vücudunuzda ağrılı göğüsler ve yorgunluk gibi herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz, ancak hafta sonunda muhtemelen döneminizi kaçırmış olacaksınız ve hamile olup olmadığınızı merak ediyor olabilirsiniz.

4 haftalık hamileyken bebeğiniz

Gebe kalma anından itibaren, blastosist adı verilen döllenmiş yumurta kendini bölmeye başlar. Bu haftanın sonunda, yaklaşık 200 hücrelik bir top ve yaklaşık 4-5 mm çapında. Topun içinde üç katman oluşur:

 • Ektoderm – bu bebeğinizin sinir sistemi, beyni, saçları ve cildi olur.
 • Endoderm – bu bağırsak ve diğer iç organlar haline gelir.
 • Mezoderm – bu iskelet, kan sistemleri ve kaslara dönüşür.

Blastosistin dış kısmı iki kısma ayrılır:

 • Dış kısım, endometriyumunuza gömülen koryonik villus adı verilen küçük tentacles gönderir. Koryonik villus plasentaya dönüşür .
 • İç kısım amniyotik kese haline gelir – embriyonun geliştiği sıvı ile dolu koruyucu kabarcık.
Gebelikte 5. hafta

‘Hmmm, regl (adet) dönemim gecikti’ diye düşünüyorsun. ‘Hamile olabilir miyim?’

Bir dönemi kaçırdıysanız ve cinsel olarak aktifseniz, evde hamilelik testi yapmak için iyi bir zaman olabilir. Hamilelik testleri, insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir hormon miktarını ölçer. Farklı kitler sonuçları farklı şekillerde gösterir, bu yüzden talimatları dikkatlice okuyun ve uygulayın.

Pozitif gebelik testi
Birçok kadın için gebelik kutlanacak bir şeydir. Bazı kadınlar için tam bir sürpriz veya şok olabilir. Bir bebek sahibi olmayı planlamış olsanız bile, hamile olduğunuzu öğrenmek, ileride neler olduğuna dair karışık duygular veya belirsizlik getirebilir.

Hamilelik deneyiminiz, hayatınızda devam eden diğer şeylerden etkilenebilir , örneğin:

 • hamileliğinizin planlanıp planlanmadığı
 • eşiniz olup olmadığı
 • çocuğunuzu büyütmek için ne kadar yardım almayı bekliyorsunuz
 • hamile kalmanız ne kadar sürdü
 • Geçmişte düşük veya ölü doğum gibi hamilelik kayıplarınız olup olmadığı
 • IVF (kısırlık) gibi tıbbi yardım alıp almadığınız
 • istikrarlı bir ilişkiniz olup olmadığı
 • eşinizden veya ailenizden hamile kalmak için baskı hissedip hissetmediğiniz.

Erken hamilelik belirtileri
Bu hafta aşağıdakiler dahil bazı erken hamilelik belirtileri yaşıyor olabilirsiniz:

 • normalden daha yorgun
 • tuvalete daha sık gitmek isteyen – özellikle geceleri
 • mide bulantısı, hatta kusma
 • göğüslerde biraz hassasiyet hissetmek.

Sabah bulantısı söz konusu olduğunda her kadın farklıdır . Bazı kadınlar hiç anlamıyor, bazıları ise bütün gün alıyor olabilir. Bazı gebeler (yaklaşık% 1) o kadar ciddiye alırlar ki, yiyecek veya sıvıları tutamazlar. Buna hiperemezis gravidarum denir.

Çok şiddetli semptomlarınız varsa doktorunuza danışın.

5 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bundan sonra bebeğinize embriyo denir . Amniyotik kese içinde, baştan ayağa, bu haftanın sonunda yaklaşık 2.5 mm uzunluğundadır. Beyin, kalp ve omurga sütunu oluşmaya başlamıştır.

Gebelikte 6. hafta

Koku duyunuz daha güçlü olabilir ve sıradan kokular sizi hasta edebilir . İştahınız ve tat alma duyunuzla aynı. Başınız dönebilir dikkatli olun. Baygınlık hissediyorsanız, oturduğunuzdan emin olun.

Herhangi bir kanama veya krampınız varsa, doktorunuzu veya ebenizi arayın.

Hamilelik bakımınıza başlama : Hamileliğinizi yeni öğrendiyseniz, hamilelik bakımınıza başlamak için aile doktorunuzu görmek için randevu alın.

 • kan testi de dahil olmak üzere bazı rutin testleri organize edin
 • sağlığını kontrol ettirin
 • doktorunuzla hamilelik bakım seçenekleri hakkında konuşun

Kendinize ve bebeğinizin bakımı
Bu, bebeğinizin gelişimi için çok önemli bir zamandır, ancak birçok kadının hamile olduklarını bilmedikleri bir zamandır.

Doktorunuza aldığınız ilaçların bebeğiniz için uygun olup olmadığını sorun.

Yapmanız gerekebilecek herhangi bir yaşam tarzı değişikliği hakkında konuşmak da iyi bir fikirdir . Örneğin, sigara içiyorsanız, alkol alıyorsanız veya başka ilaçlar kullanıyorsanız, bırakma konusunda doktorunuzdan tavsiye isteyebilirsiniz. Sağlıklı yiyecekler yemek ve bir folik asit takviyesi almak, ayrıca sizi hastalandırıp bebeğinize zarar verebilecek bazı yiyeceklerden kaçınmak da önemlidir.

6 haftalık hamileyken bebeğiniz

Genel olarak, bebeğiniz biraz iribaş gibi görünüyor ve baştan ayağa yaklaşık 5 mm. Ultrasonda, bebeğiniz küçük bir parlak noktaya benziyor, kalbi gerçekten hızlı ve ritmik olarak atıyor.

İşte bazı diğer önemli gelişmeler:

 • Bebeğinizin kalbi atmaya başladı – gebe kaldıktan yaklaşık 24 gün sonra.
 • Embriyonun üstünde ve altında küçük tomurcuklar görünüyor – bunlar bebeğinizin kolları ve bacakları olacak.
 • Nöral tüp beynin ve omuriliğin alt kısmına kapanır.
Gebelikte 7. hafta

7 haftalık hamileyseniz

Bu aşamada, bazı kadınların parlayan cildi vardır. Bazıları ise sivilce gibi cilt problemleri yaşarlar. Bu konuda yapabileceğiniz çok şey yok, ancak yüzünüzü düzenli olarak temizleyin, mümkün olduğunca az makyaj kullanın ve sağlıklı yiyecekler yemeye ve bol su içmeye devam edin.

Göğüsleriniz yumuşak olabilir ve meme uçlarınız daha kahverengi ve daha engebeli olabilir. Göğüsleriniz de belirgin şekilde daha büyük olabilir. Öyleyse, bir annelik sütyenine veya en azından daha büyük bir sütyene ihtiyacınız olabilir. 

Günümüzde yaygın bir sağlık sorunu kabızlıktır . Buna yardımcı olmak için, daha fazla meyve, sebze, kepekli ve diğer yüksek lifli yiyecekleri yiyerek diyet lifinizi artırabilirsiniz. Çok fazla su için – normalde olduğundan daha fazla.

Birçok kadın enerji dolu hissediyor ve her zamanki şeylerini yapmaya devam ediyor – çalışma, spor yapma, yürüyüşe çıkma, insanlara ve diğerlerine yetişme.

Ama aynı zamanda gebelikte, gerçekten yorgun hissetmek ve normalden daha fazla uykuya ihtiyaç duymak yaygındır . Mümkün olduğunca dinlenin ve geceleri erken yatmaya çalışın. Eskisi kadar dışarı çıkmak istemeyebilirsiniz.

7 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğinizde inanılmaz şeyler oluyor:

 • Embriyo, kafadan kuyruğa yaklaşık 1 cm uzunluğundadır – yaklaşık bir kahve çekirdeği büyüklüğündedir. Vücut kısımları genellikle bu aşamada orantısızdır.
 • Yüz ağız çevresinde şekillenme başlar. Embriyo büyük gözler, kulak tomurcukları ve geniş bir alına sahiptir. Kafa boşluğunun içinde beyin gelişir.
 • Mide, böbrekler, bağırsak ve akciğerler dahil olmak üzere iç organlar şekillenir.
 • Kalp dakikada 150-180 atımda atar.
 • Kol tomurcuklarının sonunda eller gelişmeye başlar.
Gebelikte 8. hafta

8 haftalık hamilesin

Rahminiz bir tenis topunun büyüklüğündedir. Mesanenize baskı yapıyor, bu nedenle tuvalete daha sık gitme ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz.

Vücudunuz  bebeğinizin büyümesine yardımcı olmak için hormonlarla dans ediyor. Bulantı bu zaman zarfında zirve yapar, bu yüzden oldukça hasta hissedebilirsiniz. Ayrıca daha duygusal hissedebilirsiniz ve bir an mutlu veya huysuz olabilirsiniz. Ya da çok fazla enerjiniz olduğunu hissedebilirsiniz.

Her iki durumda da, hamileyken birçok duygusal değişim normaldir.

Erken ultrason
Ne zaman hamile olduğunuzdan emin değilseniz veya daha önce düşük veya ektopik gebeliğiniz (dış gebelik) varsa , doktorunuz veya ebeniz bu durumda, genellikle 8-10. haftada ultrason taraması önerebilir . Bu ultrason taraması bebeğin kalp atışını kontrol edebilir ve kaç haftalık olduğunu ve doğum tarihini hesaplayabilir.

Bebeğiniz 8 haftalık hamileyken

Bebeğinizde olan şudur:

 • Embriyo baştan aşağıya yaklaşık 1.2 cm uzunluğundadır.
 • Gözler bir deri tabakasının altında oluşmuştur. Burun görülmeye başlar. Ağzın üst çenesi ve çatısı bir araya gelir. İç kulak ve dil gelişir.
 • Perdeli parmaklar şekil almaya başlar.
 • Üreme organları gelişir, ancak kız mı erkek mi olduğunu söylemek için henüz erken.
 • Embriyonun kuyruğu küçülür – sonunda yok olacak.
Gebelikte 9. hafta

9 haftalık hamilesin

Çoğu kadın normal olan bu aşamada biraz kilo almaya başlar. Ama çoğu hala fark edilir bir bebek şişmesine sahip olmaz.

Baş ağrısı yaygındır. Prospektüsündeki talimatlara göre parasetamol içerikli ağrı kesiciler alabilirsiniz. Ayrıca, bu süre içinde bulantı zirve yapar. Sizi gerçekten rahatsız eden sorunlar veya değişiklikler varsa sağlık uzmanınızla konuşun. Ayrıca hamilelikteki sağlık sorunları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz  .

Hamilelik sırasında diş enfeksiyonlara daha yatkınsınız , bu nedenle dişlerinize ve diş etlerine ekstra özen gösterin. Yumuşak diş fırçaları ve diş ipi kullanın. Bir muayene için diş hekiminizi görmeyi düşünün.

Pelvik taban kasları , mesaneyi, rahmi ve bağırsağı destekleyen bir grup kas ve bağdır. Tüm kadınların zayıflığı önlemek ve gücü artırmak için pelvik taban kaslarını her gün egzersiz yapmaları önerilir.

Pelvik taban kaslarınızı pelvik taban egzersizleri ile iyi durumda tutmak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde veya doğumdan sonra idrar kaçırma gibi idrar problemlerini önlemeye yardımcı olacaktır. Pelvik taban egzersizleri doğumdan sonra iyileşmeye de yardımcı olabilir. Yürüme gibi düzenli hafif egzersizler de pelvik taban kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

9 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğiniz küçücük ama çok hızlı büyüyor:

 • Embriyo baştan aşağıya yaklaşık 1.7 cm uzunluğundadır.
 • Vücudun geri kalanına kıyasla büyük olmasına rağmen, kafa şimdi bir bebek gibi görünüyor. Yüz özellikleri daha belirgindir. Dış ve orta kulak şekillenir, ancak bebekler yaklaşık 24 haftaya kadar duyamaz.
 • Embriyo şeffaf derisinin altında küçük kan damarları görülebilir.
 • Bebeğinizin iskeleti oluşmaya başlar.
 • Kollar ve bacaklar daha uzun ve hafifçe bükülmüştür. Biraz bebeğiniz kendini kucaklıyor gibi görünür.
 • Göbek kordonu ve plasenta gelişir.
Gebelikte 10. hafta

10 haftalık hamilesin

Hamileliği artık daha fazla hissetmek tamamen normal:

 • normalden daha duygusal ve karamsar
 • normalden daha aç
 • normalden daha sıcak
 • savunmasız ve her zamankinden daha yorgun.

Bazı kadınlar hamileliğin cinsel dürtülerini artırmasına rağmen, bazıları ise daha önce daha az çekici ve seks ile daha az ilgileniyorlar.

Tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlarla duygularınız hakkında açık ve dürüst olmak  , incinmeyi ve yanlış anlamayı önleyebilir.

Hamileliğin bu aşamasında doğum öncesi testler
Doktorunuz veya ebeniz , invaziv olmayan doğum öncesi testler (NIPT) dahil olmak üzere kromozomal anormallikler için doğum öncesi testler isteyecektir . NIPT, bebeğinizin belirli kromozomal anormalliklere sahip olma riskine bakar. NIPT, 10 haftadan sonra herhangi bir zamanda yapılabilir.

Hamilelik sırasında yiyecek ve egzersiz
Ebe veya doktorunuza danıştıktan sonra, komplikasyonsuz bir hamilelik ile sağlıklı olan çoğu kadın, hamilelik sırasında düzenli, orta derecede egzersiz yapmaya devam edebilir veya hafif ila orta egzersiz yapmaya başlayabilir.Haftada birkaç kez yaklaşık 30 dakikalık egzersiz yapmayı hedefleyin. Yürüyüş ve yüzme iyi seçeneklerdir. Normalden daha aç hissediyorsanız, açlığınızı sağlıksız yiyeceklerle tatmin etmekten kaçının. Sağlıklı yiyeceklere bağlı kalmaya çalışın .

Bebeğiniz 10 haftalık hamileyken

Bu noktadan sonra bebeğe fetüs denir:

 • Baştan alta yaklaşık 3,5 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 8 gr ağırlığındadır.
 • Tüm organlar oluşur, ancak aslında çok azı çalışmaktadır.
 • Kalbin dört ayrı odası vardır.
 • Dirsekler, dizler, bilekler ve ayak bilekleri gelişir. Kemiklerin hepsi çok yumuşaktır. Parmaklar ve ayak parmakları arasındaki bağ gider. Bebeğiniz neredeyse kendi yüzüne dokunabilir.
 • İç cinsel organlar oluşmuştur, ancak dış kısımları henüz göremezsiniz.
 • Kuyruk gider.
Gebelikte 11. hafta

11 haftalık hamilesin

Birçok kadın, sabah bulantısının hamilelikte bu noktadan sonra yerleşmeye başladığını fark eder.

bacak veya ayak krampları görülebilir – Bu yaygındır. Süt, peynir ve yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin yiyecekler yiyerek bol miktarda kalsiyum aldığınızdan emin olun ve aktif kalın. Özel diyet ihtiyaçlarınız varsa, bir diyetisyenle görüşmek  iyi bir fikir olabilir.

12 haftalık tarama Bebeğinizin gelişimini kontrol etmek için ultrason taramasını eşliğinde yapılabilir.Bu tarama birden fazla bebeğiniz olup olmadığını da gösterecektir. Bebeğinizi ilk kez gördüğünüzde oldukça heyecak duyacaksınız. Ancak bu ultrason taraması genellikle bebeğinizin Down sendromu gibi bir duruma yakalanma riskini kontrol eden bir tarama prosedürünün bir parçasıdır .

Bebeğinizin yüksek komplikasyon veya anormallik riski olduğu söylendiğinde nasıl hissedebileceğinizi ve ne yapacağınızı düşünmek iyi bir fikirdir. Gerekirse, eşinizle veya başka bir güvenilir kişi veya sağlık uzmanıyla bunun hakkında konuşabilirsiniz.

Babalar hamilelik sürecini kavraması
Bazı erkekler hamileliğin gerçek olduğunu hissetmekte zorlanırlar . İlk ultrasonu görmeden önce, gerçekten bir bebek olduğuna inanmanın imkansız olduğunu düşünebilirler. Çoğu zaman, bebeğinizin kalp atışını duyduklarında veya karnınızın büyüdüğünü gördüklerinde, gebelik gerçek görünmeye başlar.Hamilelik sırasında test veya tarama yapmadan önce izin vermelisiniz . Bir teste, ilaca veya tedaviye neden ihtiyacınız olduğunu anlamıyorsanız, daha fazla bilgi istemek sorun olmaz. Doktorunuza veya ebenize testin ne için olduğunu, neden gerekli olduğunu ve test yaptırmamayı seçerseniz ne olabileceğini sorun.

Bebeğiniz 11 haftalık hamileyken

Bebeğiniz büyümeye hazır:

 • Baştan aşağıya yaklaşık 4,5 cm. Yaklaşık 10 gm ağırlığındadır.
 • Kalp tamamen oluşur ve pompalanır.
 • Parmak tırnakları büyür.
 • Beyin ve sinir sistemi gelişmektedir.
 • Sinirler ve kaslar birlikte çalışmaya başlıyor. Bu, bebeğinizin küçük, sarsıntılı hareketler yapmaya başladığı anlamına gelir. Yine de onları hissetmek için çok erken.
Gebelikte 12. hafta

12 haftalık hamilesin

Rahminiz şimdi yukarı doğru kayıyor, bu nedenle mesanenizdeki baskı o kadar da kötü olmayacak. En azından kısa bir süre için muhtemelen tuvalete çok sık gitmenize gerek kalmayacak.

Birçok kadın bu süreçte biraz daha az yorgun hissetmeye başlar. Yüzde veya boynunda kahverengi lekeler meydana gelebilir . Buna ‘kloazma‘ (veya ‘hamilelik maskesi’) denir ve normaldir. Ayrıca göbek deliğinizden kasık bölgenize kadar uzanan, karnınızın derisinde görünen kahverengi bir çizgi olan linea nigra‘dır. Onu bu aşamada görebilirsiniz ya da hamileliğinizde ve daha sonrasında da bir süre kadar görebilirsiniz. Kloazma ve linea nigra, vücudunuzdaki melanin miktarını arttıran hormonal değişikliklerden kaynaklanır .

Doğum öncesi doktor kontrolleri neden önemlidir ?
Doğum öncesi randevularınıza en baştan gitmek önemlidir , böylece sağlık uzmanınız sizin ve bebeğinizin nasıl gittiğini görebilir ve sahip olabileceğiniz endişeler hakkında konuşabilirsiniz. Bir sorun varsa, genellikle alınabilir ve tedavi edilebilir veya kontrol edilebilir. Belirli zamanlarda belirli testler de önerilir.

Doğum öncesi randevular, ihtiyacınız varsa sağlık ve yaşam tarzı desteği almak ve hamilelik, doğum, doğum ve erken ebeveynlik hakkında bilgi almak için iyi bir fırsattır .Bazı kadınlar hamilelik, doğum ve doğum sırasında sadece kadın sağlık profesyonellerinin bakımını ister. Bir kadın ebe veya doktor isteyebilirsiniz.

Yediğiniz ve içtiğiniz çoğu şey bebeğinize geçer. Bu nedenle sağlıklı yiyecekler yemelisiniz , kahve, çay ve enerji içecekleri gibi çok fazla kafeinli içecek almamanız ve alkol ve diğer reçetesiz ilaçları bırakmanız gerekiyor .

Ayrıca aldığınız ilaçların hamilelik için güvenli olup olmadığını doktorunuza veya ebeye danışmanız gerekir. Buna reçeteli ilaçlar, doğal takviyeler ve eczanelerden alınan ilaçlar dahildir.

Sigara dumanı , sigara içen diğer insanların etrafında iseniz, bebeğinize de geçer. Bu yüzden sigara içilen ortamlardan uzak durun

12 haftalık hamileyken bebeğiniz

Bebeğinizle neler oluyor:

 • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 6 cm uzunluğunda ve yaklaşık 18 gm ağırlığında.
 • Böbrekler çalışıyor
 • Nefes hareketleri uygulayarak bebeğinizin göğsü yükselir ve düşer. Sindirim sistemi de test modundadır.
 • Bebeğinizin diş etlerinde yirmilik kısım oluşur.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!