Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Gençlik yılları: önceden planlama

  • Ergenlik yılları zor olabilir, ancak çocuğunuzun bağımsız bir yetişkine dönüşüp büyümesini izlemek de harika olabilir.
  • Gençlik yıllarında karşılaşabileceğiniz zorlukların farkındaysanız, bunları nasıl yöneteceğinizi planlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla olumlu bir ilişki ve ergenlik değişikliklerinin anlaşılması size ve çocuğunuzun gençlik yıllarında rahat olmasına yardımcı olacaktır.

Gençlik yılları için planlama:

Çocuğunuz ergenlik yıllarına girerken endişeli olmak normaldir. Çocuğunuz ve onunla olan ilişkiniz için büyük bir değişim zamanıdır ve ebeveynliğinizi gittikçe uyarlamanız gerekir. Ancak, özellikle planlıyorsanız, sizin veya çocuğunuz için olumsuz bir deneyim olması zordur.

Ebeveynlere çocuklarının gelişiminde hangi dönemi onları en endişeli hale getirdiği sorulduğunda, genç yıllar listenin başında yer alır. Ancak gençlerin% 70’i aileleriyle olumlu ilişkiler yaşadıklarını bildirir – bu yüzden ilişkilerin hepsi kötü değildir!

Ergenlik çağındaki değişimleri ve zorlukları anlama

Çocuğunuz ergenlik yıllarına girmeden önce, çocuğunuzun yaşayacağı fiziksel ve sosyal ve duygusal değişimleri öğrenmek iyi bir fikirdir . Bu, çocuğunuzun davranışındaki ve ilişkinizdeki değişiklikleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Kendi ergenliğinizi düşünmek , çocuğunuzla da ilişki kurmanıza yardımcı olabilir. Neler yaşadığınızı ve nasıl hissettiğinizi hatırlamaya çalışın. Duygularınızın ve deneyimlerinizin çoğu çocuğunuzunkiyle aynı olacaktır, bu nedenle ilişkinizi kurmak için bu anlayışı kullanabilirsiniz.

Ergen davranışları hakkında düşünme şeklinizi değiştirmeyi denemek de iyidir . Örneğin, ev işleri, internet kullanımı ve sosyal medya gibi günlük meseleler konusunda çocuğunuzla tartışmalar zor olabilir. Ancak, çocuğunuzun bağımsızlık aradığını, özerklik ve güven geliştirdiğini ve kendisi için sorumluluk almak istediğinin bir işareti olduğunu hatırlamak yardımcı olabilir .

Ne yaparsanız yapın, muhtemelen çocuğunuzla bazı çatışmalardan kaçınamazsınız. Ergenlik çağındaki çatışmaların, çocuğunuzun bağımsız genç yetişkinliğe yönelik yolculuğunun bir yan etkisi olduğunu unutmayın.

Ayrıca , çocuğunuzun yaşamının bu aşamasının sonsuza kadar sürmeyeceğini hatırlamak da yardımcı olabilir .

Çocuğunuzun bağımsızlık ve diğer gençlik konularıyla ilgilenmesi

Bağımsız bir genç yetişkin olmak, genç yaşlarda çocuğunuzun ana işlerinden biridir.

Çocuğunuz bu geçişi yaparken bazı zor davranışları ve duygusal sorunları ele almanız gerekiyorsa şaşırmayın. Örneğin, saygısız davranış , risk alma , alkol ve diğer uyuşturucular , ilk ilişkiler , sosyal medya , beden imajı vb.

Bu sorunlardan bazılarını önceden düşünmek ve nasıl yanıt vereceğinizi planlamak yardımcı olabilir.

Ergenlik çağındaki sınırlar, limitler ve kurallar

Davranış, iletişim ve sosyalleşme ile ilgili açık aile kuralları bağımsızlığı desteklemenin önemli bir parçasıdır. Çünkü kurallar, sınırlar ve sonuçlar, yeni ilgi alanlarını araştırırken, yeni arkadaşlar edinirken ve ailenizden ayrı daha fazla zaman geçirirken çocuğunuz için güvenli sınırlar belirler.

Çocuğunuz büyüdükçe, aile kurallarınızda daha fazla söz sahibi olabilir. Ve muhtemelen çocuğunuz büyüdükçe ve daha bağımsız hale geldikçe kuralların değişmesi gerekecektir.

Çocuklar, sınırlar konusunda kararlı olan ancak aynı zamanda sıcak olan ve çocuklarının bireysel olma ihtiyacını kabul eden ebeveynlerden yararlanırlar.

Genç çocuğunuzla görüşme

Çocuğunuzun bazen kurallar ve sınırlar konusunda aynı fikirde olmadığını görebilirsiniz. Bu, müzakerenin muhtemelen genç yıllarda daha önemli hale geleceği anlamına gelir .

Sizin ve çocuğunuzun size uygun çözümleri bulmak için sorun çözme adımları veya çatışma yönetimi stratejileri kullanmanız gerekebilir .

Genç çocuğunuzu izleme

İzleme , çocuğunuzun bağımsızlık ihtiyacını dengelemenize ve çocuğunuzun güvenli olduğunu bilmenize yardımcı olabilir.

İzleme, çocuğunuzun ne yaptığının ve kiminle birlikte olduğunun farkında olmakla ilgilidir. Bu, çocuğunuzun her hareketini izlemek anlamına gelmez. Çocuğunuza ergenlik döneminden önce izlemeyi tanıtmak daha kolay olabilir – bu, çocuğunuzun buna alışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, çocuğunuzun izlemeye direnme şansını da azaltabilir.

Çocuğunuzun gençlik yıllarında kendinize bakmak

Ergenlik döneminde ebeveynlik yapma şekliniz çocuğunuzdan daha fazlasına ve onunla nasıl etkileşime girdiğinize bağlıdır. Kendi iyiliğiniz ve diğer ilişkileriniz çocuğunuzla ilişkinizi etkileyebilir.

Bu , kendinize iyi bakmanızın önemli olduğu anlamına gelir :

  • hoşlandığı şeyler için zaman ayırmak
  • eşinize varsa zaman ayırmak
  • iyi beslenmek
  • biraz fiziksel aktivite yapmak
  • yeterince dinlenmek.

Kendi fiziksel ve zihinsel refahınıza bu yollarla bakmak, sakin ve tutarlı kalmanıza ve ortaya çıkan stres ve çatışmalarla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Yardım almak

Ergenlik yıllarına geçmek bazı çocuklar ve ebeveynleri için zor olabilir.

Siz veya çocuğunuz sürekli çatışmaya maruz kalırsa veya üzülüyorsanız veya depresyon veya anksiyete gibi diğer konulardan endişe ediyorsanız, bir psikolog veya danışmandan tavsiye almak en iyisidir. Aile doktorunuz birini bulmanıza yardımcı olabilir veya çocuğunuzun okulu sizin ve çocuğunuzun konuşması için birini önerebilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!