Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Gençlik alt kültürleri ve gençler

Anahtar noktaları

 • Gençler bazen alt kültürlerin bir parçası olacak şekilde davranışı veya görünümü değiştirir. Bu, kimliklerini geliştirmenin bir parçasıdır.
 • Çocuğunuz belirli bir alt kültürü seviyorsa, bu konuda olumlu ve saygılı olmaya çalışın.
 • Çocuğunuz için endişeleniyorsanız, huysuzluğun normal olduğunu unutmayın. Ancak çocuğunuz iki haftadan uzun bir süre düşük görünüyorsa, çocuğunuzla konuşun.

Gençlik alt kültürleri: bilmeniz gerekenler

Sosyal bir gruba veya gençlik  altkültürüne ait olmak , genellikle kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğinizi keşfetmekle ilgilidir.

Ergenlik döneminde gençler bağımsız yetişkin kimlikleri oluşturmaya çalışır. Farklı sosyal gruplarla denemeler yapmak bunu yapmanın bir yoludur. Çocuğunuz yeni biri olarak bunu test edebilir.

Gençlik alt kültürlerine veya sosyal gruplara ait olmak, gençlerin yetişkin dünyasında neyi tanımladıklarına karar vermelerinin bir yolu olabilir  . Çocuğunuza yeni değerler keşfetme ve bunların aile değerlerine nasıl uyduğuna karar vermenin bir yolunu sunar.

Sosyal gruplar, nasıl davranacakları, giyinecekleri ve düşünecekleri konusunda bir dizi rehberlik sunabilirler  . Bir altkültürün geri kalanı gibi giyinmek, davranmak ve düşünmek çocuğunuza aidiyet ve kimlik duygusu verebilir. Ve aidiyet genç ruh sağlığı ve refahı için önemlidir.

Ayrıca  eğlenceli olabilir .

Altkültürlere ait olmayı seçen gençler için üyelik uzun vadeli, kısa süreli veya açık ve kapalı olabilir.

Tüm bunlar ebeveynler için zor olabilir, ancak olağandışı değildir ve bir geçiş aşaması olabilir .

Kendi ergenliğinizi düşünmeyi deneyin. Punk, sportif, gösterişli tip veya çok çalışkan (inek) gibi bir alt kültüre ait olabilirsiniz. Bazı 21. yüzyıl altkültürleri arasında goth, siber kültür, emo, oyun, hip-hop ve yenilikçileri sayabiliriz..

Alt kültürler hakkında olumlu kalmak

Tüm gençlerin kendini doğrulanmış ve değerli hissetmeleri gerekir.

Çocuğunuzun belirli bir alt kültürü neden sevdiğini anlamayabilirsiniz, ancak onu bunu yapmamaya zorlamamak önemlidir. Aslında, çocuğunuzun altkültürünü eleştirmek onu yabancılaştırabilir ve aslında o altkültüre daha güçlü bir şekilde bağlı hissetmesini sağlayabilir.

Bu aşamayı zor buluyorsanız, olumlu kalmak için bazı ipuçları:

 • Çocuğunuzun altkültürüyle ilgili sohbetleri yeni bir şey öğrenme ve çocuğunuzun gelişmekte olan kimliği hakkında bilgi edinme şansı olarak değerlendirin. Çocuğunuzun ne yaptığına ilgi gösterin.
 • Çocuğunuzla olan konuşmalarınızı saygılı tutun. İnsanlar eleştirel, kaba veya anlaşılmaz olduğunda, tartışmalar daha az etkilidir. Ayrıca, çocuğunuz aynı şeyleri görmüyor olabilir.
 • İletişim hatlarını açık tutun – bu, çocuğunuzla sağlıklı bir ilişkiye sahip olmanın hayati bir parçasıdır. Bunu yapmanın bir yolu çocuğunuzu aktif olarak dinlemektir .

Gençlik alt kültürleri konusunda ne zaman endişelenilmelidir?

Çocuğunuzun sosyal grubunun onun üzerinde olumsuz bir etkisi olduğundan endişe edebilirsiniz – örneğin, daha huysuz göründüğünü veya okulda veya başka yerlerde sorun yaşadığını fark ederseniz endişelenmelisiniz.

Gençlerin bazen düşük ruh halleri veya uyku güçlüğü çekmesi normaldir, ancak sorunlar iki haftadan fazla devam ederse, çocuğunuzla konuşun. Örneğin, ‘Son zamanlarda biraz üzgün görünüyorsun’ diyebilirsiniz. Şu anda seni endişelendiren ne? ”

Depresyon veya anksiyete gibi daha ciddi sorunların uyarı işaretleri şunları içerebilir:

 • Düşük ruh halleri, gözyaşı veya umutsuzluk duyguları
 • saldırganlık veya antisosyal davranış
 • davranışta ani değişiklikler, genellikle belirgin bir sebep yokken
 • uyku problemleri
 • iştah veya kiloda büyük değişiklikler
 • akademik performanstaki değişiklikler.

Bu işaretleri fark ederseniz, bir sonraki adım aile doktorunuzla veya okul danışmanınızla konuşmaktır. Aile doktorunuz sizi yerel çocuk ve ergen ruh sağlığı ekibinizle veya başka bir uygun profesyonelle temas ettirebilir.

Gençlik alt kültürleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak

Çocuğunuzun onu riske atabilecek insanlarla zaman geçirdiğinden veya risk alma davranışına katılmaya teşvik ettiğinden endişe etmek kolay ve normaldir . Medyadaki olumsuz hikayeler de sizi endişelendirebilir.

Çocuğunuzun, hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir grup veya fikir konusunda hevesli olduğunu görürseniz de endişelenebilirsiniz. Bazı alt kültürler gariptir, hatta sizi tehdit edebilir.

Çocuğunuzla alt kültürü hakkında ne kadar çok konuşursanız, endişelenmeniz gerekip gerekmediğini daha çok anlayabilirsiniz. Çocuğunuz bir altkültürle meşgul olsa bile, onun için hala çok önemlisinizdir. Gençlerin ebeveynlerinden sevgi ve desteğe ihtiyaçları vardır . Çocuğunuzla bağlantıda kalmak onun güvenli ve emniyetli hissetmesine yardımcı olacaktır.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!