Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Gençlerde zorbalık nasıldır ve çözüm yolları

Zorbalık asla iyi birşey değildir. Çocuğunuzun zorbalığa uğradığını düşünüyorsanız, okulda sorun belirtileri ile duygusal ve fiziksel işaretler arayabilirsiniz. Zorbalığı çözmek için çocuğunuz muhtemelen yardımınıza ihtiyaç duyacaktır. İyi haber şu ki, çocuklar ergenlik döneminde ilerledikçe zorbalık genellikle daha az yaygınlaşır.

Zorbalık nedir?

Zorbalık, birisinin kasıtlı ve tekrar tekrar başkasını veya mallarını, itibarını veya sosyal statüsünü üzdüğü, korkuttuğu, tehdit ettiği veya incittiği zamandır.

Zorbalıklar şöyle olabilir:

 • sözlü zorbalık – örneğin, birisine hakaret, tehdit etmek veya biriyle dalga geçmek
 • birinin arkasından zorbalık – örneğin, kötü şakalar yapmak, söylentiler yaymak veya akranları birini dışlamak için teşvik etmek
 • fiziksel zorbalık – örneğin, itme, tekmeleme, vurma veya mülke zarar verme
 • siber zorbalık – kasıtlı olarak taciz etmek veya aşağılamak için dijital teknolojiyi kullanma.

Bütün zorbalıklar inciticidir . Devam ettiğinde, uzun süreli zararlara neden olabilir. Arkadaşlarınız veya akranlarınız aynı fikirde değilse veya hatta tartışıyorsa veya birisi bir şeylerin bir kez bir şey ifade ettiğini söylerse, tatsız ve hatta kötü olabilir. Ama zorbalık böyle değilsir. Zorbalık, tekrar tekrar gerçekleşen kötü ve acı verici bir davranıştır.

Zorbalık belirtilerini tespit etmek

Genç zorbalığın fark edilmesi zor olabilir .

Küçük çocuklar arasında zorbalıktan daha az fizikseldir. Ayrıca, çocuğunuz sizden ve başkalarından gizlemeye çalışabilir. Çocuğunuz utanabilir ve korkabilir veya endişelenmenizi veya çok fazla uğraşmanızı istemeyebilir. Genellikle gençler zorbalığa dikkat çekmeden uzaklaşmak ister.

Ama dikkat edebileceğiniz genç zorbalık belirtileri var. Örneğin, zorbalığa uğrayan bir çocuğun okulla ilgili sorunları olabilir veya duygusal veya fiziksel belirtiler gösterebilir.

Okul sorunları
Çocuğunuz şunları yapabilir:

 • okula gitmeyi reddetmek ya da gitmemek için bahaneler
 • okuldan önce veya sonra mutsuz veya endişeli olmak
 • ‘okuldan nefret ediyorum’ demek ya da okul korkusunu dile getirmek
 • okulda başarısız olmak.

Duygusal işaretler
Çocuğunuz şunları yapabilir:

 • diğerlerinden giderek daha fazla soyutlanmak
 • anksiyete gibi davranışlarda veya duygularda gözle görülür değişiklikler gösterme
 • uyumakta zorluk çekme
 • kendine güveni düşük görünme.

Fiziksel işaretler
Çocuğunuz şunları yapabilir:

 • açıklayamadığı veya açıklayamayacağı fiziksel yaralanmalar olabilir – örneğin çürükler veya yırtık kıyafetler
 • eve hasarlı veya kayıp eşyalarla gelme
 • düzenli olarak size baş ağrısı, mide ağrısı veya başka bir fiziksel problemi olduğunu söyleme

Çocuğunuz bu işaretlerden bazılarını başka nedenlerle yaşıyor olabilir, bu yüzden fark ettiğiniz işaretler hakkında birlikte konuşmak en iyisidir.Zorbalık sadece okulda olmaz. Evde, sosyal veya spor aktivitelerinde ve işyerlerinde de olur.

Zorbalığa uğrayan bir çocuğu desteklemek

İşte çocuğunuzu evde desteklemeye yönelik bazı fikirler:

 • Çocuğunuza çok sevgi gösterin. Sevgiyi çocuğunuzun yaşına ve olgunluğuna uygun şekilde gösterebilirsiniz. Çocuğunuza onu sevdiğinizi söyleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun nasıl hissettiğini aktif olarak dinleyin – örneğin, ‘Pek çok şeyden uzak duruyorsun gibi geliyor. Bu gerçekten sıkıcı olmalı.
 • Çocuğunuza olanların sonsuza dek sürmeyeceğini bilmesini sağlayın – örneğin, ‘İşler daha iyi olacak. Benimle her zaman konuşabilirsin, ben daha iyi olmasını sağlamana yardım edeceğim ‘.
 • Çocuğunuzun zorbalığın onun hatası olmadığını bildiğinden emin olun . Yanlış bir şey yapmadığını ve hoş bir insan olduğunu bilmelidir. Örneğin, ‘Birisinin sana böyle davranması sorun değil. Harika bir insansın ve bunu hak etmiyorsun ‘.
 • Çocuğunuza, onun konuyu çözmesine yardımcı olacağınızı söyleyin. Örneğin, ‘İşleri senin için daha iyi hale getirmek için neler yapabileceğimiz hakkında konuşalım. Hiç fikrin var mı?’
 • Çocuğunuzun okuldaki güvenli yerleri ve destekleyici yetişkinleri belirlemesine yardımcı olun. Örneğin, güvenli yerler bulmak için okulun bir haritasını kullanabilirsiniz. Çocuğunuza, bir sorun olduğunda gidebileceği okulda üç yetişkinin adını yazmasını sağlayabilirsiniz.

Zorbalık konusunda çocuğunuzun okulu ile çalışmak

Çocuğunuz okulda zorbalık yapıyorsa, olabildiğince çabuk okuldan yardım almak önemlidir.

Okullar zorbalığı ciddiye almalıdır. Çocuğunuzun öğretmenleri zorbalığı tespit etme ve ele alma konusunda eğitilmelidir. Daha fazla zorbalığı önlemek için sizinle birlikte çalışabilirler.

Okulu olumlu ve yapıcı bir şekilde nasıl dahil edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır :

 • Çocuğunuzu şimdi okula dahil olacağınıza ikna edin. Okulla konuşurken yanınızda olmak isteyip istemediğini ve ne söylemenizi istediğini sorun.
 • Çocuğunuzun öğretmenini, yıl koordinatörünü veya rehberlik öğretmenini görmek için randevu alın.
 • Sorunu okul temsilcisi ile tartışın, gerçekleri bildiğiniz gibi ortaya koyun ve okulun görüşlerini isteyin.
 • İddialı olun – kızgın veya suçlayıcı değil – ve dinlemeye hazır olun.
 • Okulun zorbalık politikasının bir kopyasını isteyin ve politikanın çocuğunuzun durumunda nasıl uygulanacağını sorun.
 • Toplantıyı durumun nasıl yönetileceğine dair bir plan ve bir takip toplantısı için sonlandırın.

Çocuğunuz okulun dahil olmasını istemezse ne olur?
Çocuğunuz okula karışmanın zorbalığı daha da kötüleştireceğinden utanabilir veya endişelenebilir. Çocuğunuzun endişelerini dinlemek ve onu daha az endişelendirmek için yapabileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığını görmek önemlidir. Örneğin, diğer öğrencilerin fark etme olasılığının düşük olduğu bir zamanda okulda randevu alabilirsiniz.

Ama sonuçta, okula isteklerine karşı gelmek anlamına gelse bile, çocuğunuzun çıkarlarının ne olduğuna karar verecek en iyi kişisiniz.

Zorbalığı yapan kişiyle veya kişinin ebeveynleriyle iletişim kurmamak en iyisidir. Bu durumu daha da kötüleştirebilir. Zorbalığı kendi başınıza çözmek yerine okulla çalışmak her zaman daha güvenlidir.

Zorbalık devam ederse ne yapmalı

Zorbalık devam ederse, çocuğunuzun okuluyla çalışmak, meseleyi kendi ellerinize almaktan daha güvenlidir .

Bu aşamada neler olup bittiğine dair bir kayda sahip olmak önemlidir . Bir zorbalık olayı olduğunda çocuğunuzun yazmasını isteyin:

 • tam olarak ne oldu
 • yapan kişinin veya kişilerin adı / adları
 • ne zaman ve nerede oldu
 • Davranışı durdurmaya çalışmak için çocuğunuzun söylediği veya yaptığı şey neydi?

Zorbalık fiziksel zarar içeriyorsa, siz veya çocuğunuz fotoğraf çekebilirsiniz .

Zorbalık, sosyal paylaşım sitelerinde yayınlar, anlık sohbet yorumları, e-postalar veya kısa mesajlar içeriyorsa ekran görüntüsü alabilirsiniz .

Çocuğunuz bu kaydın bir kopyasını en çok aldığı öğretmenine verebilir.

Bu durum tekrar gerçekleştiğinde elinizdeki kayıtları kullanabilitsiniz. Endişenizin yazılı olarak ele alınmasını isteyebilirsiniz. Ve okul müdürüyle veya okul yönetim kuruluyla konuşmak isteyebilirsiniz.

Memnun kalmazsanız, okulun şikayet prosedürünü görmeyi isteyebilirsiniz.Davranışın değişmesi zaman alır, bu nedenle bir gecede sonuç göremeyebilirsiniz.

Okulun verebileceğinden daha fazla desteğe ihtiyacınız olduğunda

Zorbalık şiddet içeriyorsa, cezai suçlar meydana gelmişse veya okulun size haksız veya mantıksız bir şekilde davrandığını düşünüyorsanız, hala seçenekleriniz vardır:

 • Yasal tavsiye alın.
 • Polise gidin.
 • Zorbalığı yapan kişiye karşı kısıtlayıcı bir emir almak için Çocuk Mahkemesi’ne başvurun.
 • Şikayet etmek için bölgenizdeki eğitim departmanı veya Milli Eğitim Müdürlüğüyle iletişime geçin.

Zorbalık neden olur?

Çocuklar ve gençler birçok farklı nedenden dolayı zorbalık yaparlar.

Evde veya başka bir yerde agresif davranışlar görmüş olabilirler veya belirli insan gruplarına karşı önyargılı olmayı öğrenmiş olabilirler. Fiziksel veya duygusal istismar yaşamış olabilirler.

Ayrıca, çocuklar ortaokula başlarken bazen daha sosyal olarak daha önemli veya daha güçlü hissetmenin yollarını ararlar. 

Zorbalık, toksik (kötü) arkadaşlıklarda da olabilir . Bu, çocukların gruptaki biriyle dalga geçtiği veya sosyal olarak dışladığı zamandır. Davranış genellikle çok incedir ve zorbalığa uğrayan çocuk neler olduğu konusunda çok karışık hissedebilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!