Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Gençlerde kötü ve zehirli arkadaşlıklar

Gençler arasında olumsuz ilişkilere bazen ‘toksik arkadaşlıklar’ denir. İçlerindeki insanların ‘çılgınlık’ olarak konuştuğunu duyabilirsiniz. Toksik arkadaşlıkların çocuğunuz üzerindeki etkisi konusunda endişeleriniz varsa, yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Çılgınlıklar ve zehirli arkadaşlıklar: bilmeniz gerekenler

Genç arkadaşlıklar bazen ‘toksik’ hale gelebilir. Ya da çocuğunuz ona ‘küstahlık’ ile takılırsa – toksik arkadaşlıklar gelişebilir – bu durum gençler için kötüdür.

Bu arkadaşlıklar çocuğunuzu iyi hissettirmek yerine – ait olduğu ve kabul edildiği gibi çocuğunuzun kendisi veya başkaları hakkında olumsuz duygulara sahip olmasına yol açabilir. Çünkü zehirli arkadaşlar genellikle insanları aşağılar, manipüle eder, dışarıda bırakır veya başka şekillerde davranırlar. Olumlu, kabul edici ve destekleyici  genç arkadaşlıklar , çocuğunuzun yetişkinliğe yolculuğunun önemli bir parçasıdır. Çocuğunuzun, diğer insanların düşüncelerine, duygularına ve esenliğine duyarlı olmak gibi önemli sosyal ve duygusal becerileri öğrenmesine yardımcı olabilirler.

Çılgınlıklardan ve toksik arkadaşlıklardan kaçınmak: çocuğunuza nasıl yardım edilir

Çocuğunuzun toksik arkadaşlıklardan kaçınmasına yardımcı olmak için , çocuğunuzla ‘iyi’ arkadaşların nasıl olduğu hakkında konuşmayı deneyebilirsiniz – onlar ona bakan, ona önem veren, aktivitelere dahil eden ve ona saygılı davranan kişilerdir. Bu, hangi kişilerin takılmak için iyi olabileceğini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz için iyi olabileceğini düşündüğünüz belirli arkadaşlar varsa, onlarla sosyalleşme fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmaya çalışın. Örneğin, aynı hobilerde, sporlarda veya aktivitelerde yer alması için onu teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuzu okul, spor veya sosyal kulüpler, aile dostları ve komşular gibi çeşitli yerlerden çok çeşitli arkadaşlara sahip olmaya teşvik edin . Bu, bir arkadaşlıkla ilgili bir sorun olduğunda başka insanlara başvuracağı anlamına gelir.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımaya başladığınızda , çocuğunuzun sosyal etkileşimlerini sessizce gözlemleme ve her türlü sorunu yakalama şansınız olur. Çocuğunuzu arkadaş edinmesi ve evinizde davet etmesi için teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuzla konuşmak, size arkadaşlarıyla durumun nasıl gittiğine dair bir konuşma başlatma şansı da verebilir. Çocuğunuzu dinleyin ve açık uçlu sorular kullanın. İletişim hatlarını açık tuttuğunuzda, ortaya çıkan sorunlar hakkında çocuğunuzun sizinle konuşması daha olasıdır.

Görüşmelerinizin bir parçası olarak, çocuğunuza kendi arkadaşlık geçmişiniz hakkında bilgi verebilirsiniz . Bu, diğer seçenekleri görmesine ve anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Son olarak, kendi arkadaşlarınız, partneriniz ve meslektaşlarınızla olumlu ilişkiler kurmak ve sürdürmek için bir rol modeli olabilirsiniz . Çocuğunuz saygı, empati ve çatışmayı çözmenin olumlu yolları olan ilişkileri gözlemleyerek öğrenecektir.Çocuğunuz kendinden emin ve rahat hissettiğinde, çılgınlıkları ve kötü muameleyi kabul etme olasılığı daha düşüktür. Çocuğunuzu güçlü yönlerine odaklanmaya teşvik ederek ve güçlü yönlerini kendiniz överek bu şekilde hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzu benlik saygısı ve güvenini artıran faaliyetlerle de ilgilenmeye çalışabilirsiniz .

Çılgınlıklar ve toksik arkadaşlıklarla başa çıkmak: çocuğunuza nasıl yardım edilir

Çocuğunuza adım atmadan önce arkadaşlık sorunlarını çözme şansı vermek iyi bir fikirdir. Bu, çatışma çözümü, atılganlık ve problem çözme gibi değerli yaşam becerilerini öğrenmesine yardımcı olabilir. Ama içeri girmeniz gerektiğini düşündüğünüzde, işte bazı fikirler.

Zehirli arkadaşlıkları değiştirme
Çocuğunuz arkadaşlığı gerçekten korumak istiyorsa, onu değiştirmenin yollarını bulmasına yardım edin .

Örneğin, çocuğunuz sorunlara neyin sebep olduğunu çözebilir mi? Çocuğunuzun görünüşü hakkında çok sayıda olumsuz yorum yapan bir arkadaş bu durumdan kurtulabilir, çünkü çocuğunuz açıkça beğenmediğini söylemez. Çocuğunuzu arkadaşına durmasını söylemeye teşvik edin. Bazen istenmeyen davranışları durdurmak için gereken tek şey biraz atılganlıktır.

Bazen çılgınlıklar olumsuz tepkiler verir çünkü iyi tepkiler alırlar. Çılgınlığın davranıştan ne çıktığını bulmak için çocuğunuzla sorun çözme adımlarımızı kullanabilirsiniz . O zaman bir çözüm üretebilirsiniz. Esprili bir geri dönüş kullanmak, iddialı olmak veya yorum yapmadan uzaklaşmak dinamiği değiştirebilir.

Zehirli arkadaşlıkların sona erdirilmesi
Çocuğunuz arkadaşlığı sona erdirmeye hazırsa, bu düşmanı nasıl anlatacağına karar vermesi gerekir . Çocuğunuzun “ Arkamdan dedikodu yapmanı sevmiyorum. Bu değişmedikçe artık senin arkadaşın olamam ‘.Şeklinde bir yaklaşımla arkadaşlığı sonlandırabilir.

Zehirli bir dostluğun sonundan düşmeye hazır olun . Çılgınlık çocuğunuz için hayatı zorlaştırmaya çalışabilir. Hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak herhangi bir zorbalık veya tacize dikkat edin.

Böyle bir durumda, bir çözüm üzerinde çalışmak ve çocuğunuzla bu konuda konuşmak için çocuğunuzun okuluyla iletişime geçmek iyi bir fikirdir. Neler olup bittiğini dinleyerek, çözüm bulmaya çalışarak ve gerektiğinde okul danışmanları gibi destek hizmetlerine başvurarak çocuğunuzu destekleyin.

Yeni arkadaşlar bulma
Çocuğunuzun yeni arkadaşlar bulması gerekebilir . Bu göz korkutucu bir görev olabilir, bu yüzden size yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Çocuğunuzu, bağlantı kurabileceği diğer tüm akranları listelemeye teşvik edin. Örneğin, diğer sınıflardaki diğer öğrencilerle oturuyor mu? Başka bir arkadaşlık çevresinde, spor kulübünde veya okul dışındaki bir aktivitede bir veya iki arkadaşı var mı?
  • Çocuğunuzu bu diğer akranlarla takılmanın yollarını bulmaya teşvik edin. Bu, öğle yemeğinde birlikte oturmak, ödevler üzerinde çalışmak veya bazı sosyal veya spor aktiviteleri yapmak olabilir.
  • Okuldaki kulüpler hakkında bilgi edinin – örneğin, drama kulübü, spor grubu, satranç kulübü vb. Çocuğunuz paylaşılan ilgi alanlarına sahip başkaları bulabilir.
  • Yapabiliyorsanız, çocuğunuzu ders dışı etkinliklere yönlendirerek yeni arkadaşlıkları teşvik etmeye yardımcı olun .

Çocuğunuzun birçok genç arkadaşlığın sürmediğini bilmesine yardımcı olabilir. Bir süre onlarla takılabilir, ancak gelecekte daha fazla ortak noktası olan insanları bulacaktır.

Zehirli arkadaşlıkların kötü davranışlarıyla başa çıkmak

Çocuğunuzun davranışının çılgınlıklar veya zehirli arkadaşlıklardan olumsuz etkilendiğini hissedebilirsiniz. Bunu ele almanız gerektiğini düşünüyorsanız, kişiliğine veya arkadaşlarının kişiliklerine değil, çocuğunuzun nasıl davrandığına odaklanmak önemlidir.

Örneğin, ‘Uğur’la her vakit geçirdiğinde, eve öfkeli ve sinirli geliyorsun’ diyebilirsiniz. Böyle bir ifade, arkadaşlıkta neyin değişmesi gerektiğine odaklandırır. Bu ‘Artık Uğur’la takılmanı istemiyorum’ demekten daha iyidir.

Zehirli arkadaşlıklarda ne yapılmamalıdır

Kötü davranışlarda bulunan diğer gençlerle yüzleşmemek ya da ebeveynlerini aramamak en iyisidir. Bu sadece çocuğunuz için işleri daha da kötüleştirebilir. Ancak bazı durumlarda – örneğin, uyuşturucular varsa – ebeveynlere veya başka bir yetişkine söylemeniz gerekebilir.

Ayrıca çocuğunuzun arkadaşlarını yasaklamaktan veya eleştirmekten kaçının. Bunun tam tersi bir etkisi olabilir ve çocuğunuzun bu arkadaşlara daha yakından bağlı hissetmesini sağlayabilir.

Arkadaşlarının çocuğunuzun davranışları üzerindeki etkisinden endişe ediyorsanız , çocuğunuzun kariyer seçimleri, değerler ve ahlak gibi uzun vadeli kararlarını etkilediğinizi bilmek yardımcı olabilir . Çocuğunuzun arkadaşlarının görünüş ve ilgi alanları gibi kısa vadeli seçimleri etkileme olasılığı daha yüksektir.Arkadaşlık sorunları ve parçalanmalar bazen zorbalığa neden olabilir. Bir arkadaşlık grubundaki zorbalık veya siber zorbalığı tespit etmek zor olabilir, bu nedenle toksik bir arkadaşlık kırılmasından sonra belirtilere dikkat etmek iyi bir fikirdir.

Zehirli arkadaşlıklar ve çılgınlıklarla ilgili daha fazla yardım

Çocuğunuz gerçekten üzülmekte olan ve çocuğunuzun en iyi çabalarına rağmen değişmeyen arkadaşlık zorlukları yaşıyorsa, profesyonel tavsiye almayı düşünün.

Gençler bazen ebeveynlerinden başka birinin konuşmasını yararlı bulurlar.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!