Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Gençlerde iyi davranışı teşvik etmek: 20 tavsiye

Anahtar noktaları

  • Ergenlerde iyi davranış olumlu iletişim ve sıcak bir ilişki ile başlar.
  • 20 pratik ipucumuz, davranışa olumlu bir yaklaşım sergilemenize yardımcı olur.
  • Önerilerimiz iletişim, kurallar, rol modelleme, problem çözme, övgü, güven ve daha fazlasını içerir.

1.Aktif olarak dinlemek için zaman ayırın Aktif olarak dinlemek , bir daha ne söylemek istediğinizi düşünmek yerine çocuğunuzun söylediklerine ve hissettiklerine çok dikkat etmek anlamına gelir. Bu, çocuğunuza önem verdiğinizi ve ilgilendiğinizi gösterir.

2. Davranış hakkında açık kurallar belirleyin
Aile kuralları davranış hakkında beklentileri netleştirir. Yapabiliyorsanız, kurallarla ilgili tartışmalara tüm aile üyelerini dahil edin. Kuralları olumlu tutmaya çalışın. Örneğin, ‘Saygısız olma’ demek yerine ‘Birbirimizle saygıyla konuşuyoruz’ diyebilirsiniz.

3. Kırık kurallar: Sakin, sıkı ve tutarlı bir şekilde takip edin
Bunu, sizin ve çocuğunuzun önceden üzerinde anlaşmış olduğunuz kısa ve adil bir sonucu kullanarak yapabilirsiniz. Sonucu kırık kurala bağlarsanız yardımcı olur – örneğin, ‘Kararlaştırılan zamanda eve gelmediğiniz için bu hafta sonu evde kalmanız gerekir’. Bu ayrıca gelecekteki davranışlarla ilgili beklentilerinizi iletmenize yardımcı olur.

Gençler için disiplin stratejileri hakkındaki yazımızda sınırların belirlenmesi ve sonuçların kullanılması hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

4. Kendini yansıtmayı teşvik edin
Bir sonuç kullanmanız gerekiyorsa, bunu neden yaptığınızı açıklayın. Bu, çocuğunuza sorunun tekrar ortaya çıkmasını önlemek için neleri değiştirebileceğini düşünme şansı verir. Örneğin, ‘Selin, geç kaldığın zaman bana ne yaptığını söylemediğin için endişeleniyorum. Bir dahaki sefere seni saat 10’da alacağım. 

Tekrar çocuğunuza adil bir sonucun ne olacağını sorarak takip edin.

5. Olumlu bir rol modeli olmaya çalışın
Çocuklar – hatta gençler – sizin gibi davranmak ister, bu nedenle çocuğunuz için bir rol modeli olmak çocuğunuzun davranışlarına rehberlik etmenin güçlü ve olumlu bir yoludur. Örneğin, çocuğunuzun aile kurallarına uyduğunuzda sizi görmesi ve izlemesi, güçlü bir örnek olur.

6. Savaşlarınızı seçin Çocuğunuzun davranışları konusunda çatışmaya
girmeden önce kendinize ‘Bu gerçekten önemli mi?’ ve ‘Bu gerçekten savaşmaya değer mi?’ Daha az olumsuz geri bildirim, çatışma ve kötü duygular için daha az fırsat anlamına gelir.

7. Çocuğunuzu ciddiye alın

Çocuğunuzbir bireydir ve onun için değerli olduğunu, kabul edildiğini ve saygı duyulduğunu bilmelidir. Bunu yapmanın bir yolu, fikirlerini ciddiye almaktır, onlarla aynı fikirde olmasanız bile.

8. Çocuğunuza sorumluluk verin

Sorumluluğu ele almayı öğrenmek, ergenliğin en büyük zorluklarından biridir ve yetişkin olmak için önemli bir adımdır. Çocuğunuza, kendi giysilerini veya saç stilini seçmesine izin vermek gibi belirli alanlarda sorumluluk vermek, özerkliğin ve bağımsızlığın artırılmasına yardımcı olabilir . Ayrıca küçük şeyler üzerinde savaşmaktan kaçınmanıza da yardımcı olabilir.

9. Sorunları olumlu bir şekilde ele
alın Çocuğunuzla bir tartışma ya da eşinizle bir anlaşmazlık olsun, işleri çözmek için olumlu problem çözme becerilerini kullanmak sizi sakinleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca çocuğunuza takip etmesi için harika bir örnek verir.

10. Çocuğunuzu övün
Açıklayıcı övgü ve cesaretlendirme güçlü güdülerdir. Gençler kendi kendine yeterli görünebilir, ancak çocuğunuz hala onayınızı istiyor ve ona ihtiyaç duyuyor. Çocuğunuzun sorumlu seçimlerini ve olumlu davranışlarını fark edip yorum yaptığınızda, bu şekilde davranmaya devam etmesini teşvik edersiniz. Sadece gençlerin sık sık onları arkadaşlarının önünde değil, özel olarak övülmeyi tercih ettiğini unutmayın.

11. Zorlu durumlar hakkında konuşmak
Zor durum konuşmaları , çocuğunuzun ve sizin kötü hissettirebilirç Bununla ilgili önceden ne söyleyeceğinizi planlamanız iyi bir fikirdir. Bu, çatışmayı önlemenize yardımcı olabilir.

Biraz mahremiyete sahip olabileceğiniz bir zaman ve yer düzenlemek de yardımcı olur. 

12. İlişkinizi ‘tamamlamaya’ devam
edin Çocuğunuzla olan ilişkinizi bir tür banka hesabı olarak düşünmek yardımcı olabilir. Birlikte vakit geçirmek, eğlenmek, yardım ve destek vermek ‘depozittir’, ancak argümanlar, suçlama ve eleştiri ‘geri çekilmedir’. İşin püf noktası hesabı dengede tutmak, hatta siyah renkte tutmaktır.

13. Duygularınızı paylaşın
Çocuğunuza davranışının sizi nasıl etkilediğini dürüstçe anlatmak ilişkinize yardımcı olabilir. ‘Ben’ ifadeleri burada çok yardımcı olabilir. Örneğin, ‘Zamanında eve gelmediğinde gerçekten endişeleniyorum’ demek muhtemelen ‘Okuldan sonra beni araman gerektiğini biliyorsun!’ anlamına gelecektir.

14. Hatalarla yaşamayı öğrenin
Herkes hata yapar ve kimse mükemmel değildir. Bu birşey gerçekleştiğinde hem kendiniz hem de çocuğunuzun hataları ile nasıl başa çıkacağınızla ilgilidir. Hatalar için sorumluluk almak iyi bir ilk adımdır ve daha sonra işleri daha iyi hale getirmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek bir sonraki adımınız olabilir.

Hata yaptığınızda çocuğunuzdan özür dilemek, ilişkinizin iyi gitmesine yardımcı olur.

15. Bağlı kalmak
Çocuğunuzla bağlı kalmak, birlikte özel ve keyifli zaman geçirerek pekiştirilir.

Harika olan şey, bazen en iyi anların gündelik ve plansız olmasıdır. Örneğin Çocuğunuzun okuldaki bir faaliyetini size anlatmaya karar vermesi oldukça iyi bir durumdur. Bu anlar meydana geldiğinde, yaptığınız işi durdurmaya çalışın ve çocuğunuza tüm dikkatinizi verin. Bu, ‘Benim için önemlisin ve seni seviyorum’ mesajını gönderir.

16. Çocuğunuzun mahremiyet ihtiyacına saygı gösterin
Gençler biraz mahremiyet ve kendilerine ait bir alan ister.

Çocuğunuzun odasına girme izni istemeniz ve telefonuna veya eşyalarına müdahale etmemeniz ona olan saygıyı göstermenin yoludur. Başka bir yol, gerçekten bilmeniz gereken şeyleri ve çocuğunuzla arkadaşları arasında neyin gizli kalabileceğini düşünmek olabilir.

17. Aidiyet duygusunu teşvik edin
Aile ritüelleri , çocuğunuzun etrafında ve içinde birçok başka şeyin değişebileceği bir zamanda istikrar ve aidiyet duygusu verebilir. Bazı aileler Cuma günü aile pizza geceleri, pazar günleri kahvaltıda krep veya doğum günlerini kutlamak için özel gelenekler tercih edebilir.

18. Sözleri tutma
İyi ya da kötü vaatleri yerine getirdiğinizde, çocuğunuz size güvenmeyi ve saygı duymayı öğrenir. Açık ve tutarlı olun ve yalnızca sunabileceğinizi vaat edin.

19. Gerçekçi beklentilere sahip
olun, muhtemelen çocuğunuz bazen kurallara uymayacak ve kuralları ihlal edecektir. Gençler ve beyinleri hala yapım aşamasındadır – hala kim olduklarını araştırmaktadırlar. Sınırları test etmek sürecin bir parçasıdır, bu nedenle çocuğunuzun davranışı hakkında gerçekçi olmanıza yardımcı olur.

20. İşlerin komik yönlerini arayın
Gülmek veya şaka yapmak gerginlik ve olası çatışmanın yayılmamasına yardımcı olabilir. Örneğin zor bir sohbeti başlatmak için bazen bir şaka veya kahkaha da kullanabilirsiniz.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!