Gençlerde arkadaşlıklar

Çocuğunuz ergenlik yıllarına girerken arkadaşlar daha önemli hale gelecektir. Olumlu, kabul edici ve destekleyici dostluklar, çocuğunuz için yetişkinliğe giden yolculuğun önemli bir parçasıdır.

Genç arkadaşlıklar neden önemlidir?

Gençler için iyi arkadaşlar kişisel destek grubu gibi olabilir . Arkadaşlar ve arkadaşlıklar gençlere:

 • aidiyet duygusu, değerlenme duygusu ve güven geliştirmeye yardımcı olma
 • benzer deneyimlerden geçen başkalarıyla birlikte olmanın getirdiği güvenlik ve rahatlık duygusu
 • ergenliğin getirdiği değişiklikler ve fiziksel ve duygusal olarak neler olduğu hakkında bilgi
 • farklı değerler, roller, kimlikler ve fikirler denemenin bir yolu
 • karşı cinsten insanlarla geçinme deneyimi
 • erken romantik ve cinsel ilişkileri yaşama şansı
 • yeni bir şeyler yapmak için bir sosyal grup, özellikle de ailelerden farklı şeyler yapmak.

Olumlu dostluklar yetişkinliğe giden yolculuğun önemli bir parçasıdır. Gençlerin diğer insanların düşüncelerine, duygularına ve esenliğine duyarlı olmak gibi önemli sosyal ve duygusal becerileri öğrenmelerine yardımcı olurlar.

Çocuğunuzun arkadaşlık becerileri geliştirmesine yardımcı olmak

Gençler arkadaşlarına odaklanabilirler, ancak yine de olumlu ve destekleyici arkadaşlıklar kurmak ve sürdürmek için yardımınıza ve desteğinize ihtiyaç duyarlar.

İyi ebeveyn-çocuk ilişkileri , çocukların akranlarıyla olumlu ilişkilere sahip olma eğilimindedir. Bu yüzden sıcak ve destekleyici olmak, bağlı kalmak ve çocuğunuzu aktif olarak dinlemek arkadaşlık becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir. Arkadaşlık sorunları ortaya çıkarsa çocuğunuzu daha iyi destekleyebileceksiniz.

İyi bir rol model olmak da önemlidir. Kendi arkadaşlarıyla vakit geçirmeye hevesli olan ebeveynlerin çok sayıda sağlıklı arkadaşlığa sahip çocukları olma olasılığı daha yüksektir. Çocuğunuzun sizi arkadaşlarınızı aradığını görmek ve arkadaşlığın iki yönlü olduğunu göstermek de önemlidir.

Gençleri adil, güvenilir ve destekleyici olduklarını görünce övmek , onları bu olumlu sosyal özellikler üzerinde çalışmaya devam etmeye teşvik eder.Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak, çocuğunuza bu arkadaşlıkların ne kadar önemli olduğunu anladığınızı gösterir. Bunu, çocuğunuzu arkadaş edinmeye teşvik ederek ve evinizde bir alan vererek ya da çocuğunuzun arkadaşlarına sosyal gezilerden sonra bir asansör evi vererek yapabilirsiniz.

Arkadaş edinmeyi zor bulan gençlere yardım etmek

Bütün çocuklar farklı. Hepsi büyük bir grup arkadaşla dışarı çıkmayacak ve sosyalleşmeyecek. Çocuğunuz böyle ise, ancak genel olarak mutlu ve memnun görünüyorsa, hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Ancak çocuğunuz arkadaş edinmekte zorlanıyorsa ve bundan endişeleniyorsa, birlikte yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Çocuğunuzun ilgi alanlarını ve güçlü yanlarını düşünün. Buna dayanarak, çocuğunuz için yeni müfredat dışı faaliyetler arayabilir veya onu bir kulübe, spor takımına veya sosyal gruba katılmaya teşvik edebilirsiniz. Benzer ilgi alanlarını paylaşan insanlarla bir araya gelmek arkadaşlık kurmanın ve güven kazanmanın harika bir yoludur.
 • Geniş aile ve aile arkadaşlarınızla zaman geçirin. Çocuğunuzun kendisini tanıyan insanlarla zaman geçirebileceği bir barbekü veya gezi planlayın.
 • Çocuğunuza arkadaşlarınızla bir etkinlik planlamasına yardımcı olun. Bu evde bir film izlemek, bir pijama partisi veya bir pişirme öğleden sonra ya da yerel parkta spor yapmak olabilir.
 • Çocuğunuzun arkadaşlarını eve davet ederek rahat hissetmesini sağlayın ve ona zaman ayırın.
 • Yarı zamanlı bir iş veya gönüllü topluluk etkinliği düşünün . Özellikle diğer genç çalışanlar veya gönüllülerle birlikte çalışmak, çocuğunuza sosyal becerilerini uygulama ve geleceğe yönelik iş becerileri geliştirme şansı verebilir.
 • Çocuğunuzun arkadaş edinmesini zorlaştıran, fırsat eksikliği, belirli sosyal becerilerin eksikliği veya güven eksikliği gibi belirli sorunların olup olmadığını anlamaya çalışın. Sonra bunlar üzerinde çalışabileceğiniz yolları düşünün. Karmaşık sorunlar için profesyonel tavsiye isteyebilirsiniz.
 • Çocuğunuza özsaygıyı geliştirmesi için çok övgü ve cesaret verin. Çocuğunuza arkadaşlar hakkında baskı uygulamamaya veya durumu sürekli tartışmaya çalışmayın.

Tüm arkadaşlıklar çocuklar için olumlu veya iyi değildir. Gençler arasında olumsuz ilişkilere bazen ‘toksik arkadaşlıklar’ denir ve içindeki insanlara ‘çılgınlık’ denir. Çocuğunuzun toksik arkadaşlıklardan kaçınmak veya onunla başa çıkmak için yardıma ihtiyacı olabilir .

Arkadaşlar ve ebeveynler arasındaki dengeyi anlama

Gençler ebeveynleriyle daha az, arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirirler. Bazı ebeveynler bu yoğun arkadaşlıkların üstleneceğinden ve arkadaşlarının aileden daha önemli hale gelmesinden endişe ediyor.

Ancak çocuğunuzun size ve sağladığınız güvenli tabana hala ihtiyacı var . İlgilenmek ve ulaşılabilir olmak çocuğunuza ihtiyaç duyduğu zaman size dönebileceğini bildirir. Çocuğunuz büyüdükçe ve olgunlaştıkça, çocuğunuzun size biraz destek verdiğini de fark edebilirsiniz.

Gençler arkadaşlarıyla çok şey paylaşıyor ve çok şey kopyalıyorlar. Örneğin, gençler davranışlarını, görünüşlerini veya ilgi alanlarını belirli bir arkadaş grubuna ait olduklarını göstermek için değiştirebilirler. Bu değişiklikler genellikle sadece denemedir . Çocuğunuz yıkıcı veya tehlikeli bir şey yapmadığı sürece, bu tür davranışlar aslında çocuğunuzun yeni bir şey deneyecek kadar desteklendiğine ve kendinden emin olduğuna dair olumlu bir işaret olabilir.Ebeveynler ve arkadaşlar bir gencin hayatında farklı roller oynarlar. Çocuğunuzun uzun vadeli kararlarını değerler ve ahlakla ilgili olarak etkilersiniz. Çocuğunuzun arkadaşlarının görünüş ve ilgi alanları gibi kısa vadeli seçimleri etkileme olasılığı daha yüksektir. Hem ebeveynler hem de arkadaşlarla güçlü ilişkiler, gençlerin güçlü sosyal becerilere sahip iyi ayarlanmış yetişkinlere dönüşmelerine yardımcı olur.

Genç arkadaşlıklar neye benziyor

Genç yaşların başlarında, arkadaşlıklar daha yoğun, yakın ve destekleyici hale gelir. Gençlerin arkadaşlarıyla iletişim kurma miktarı artar.

Genç dostluklar kişisel benzerlik, kabul ve paylaşmaya dayanır. Eşcinsel arkadaşlıklar, lise yıllarında normdur. Yaşlandıkça, birçok genç de karşı cinsle arkadaş olur.

Kızlar sohbet yoluyla yakınlık kurma eğilimindedir ve erkekler genellikle etkinlikleri paylaşmayı tercih eder. Ancak birçok erkek derinlemesine sohbetten hoşlanır ve birçok kız sadece takılmaktan ve birlikte bir şeyler yapmaktan hoşlanır.

İnternet gençler yapıp sayesinde arkadaşlıklar bakımını sağlar sosyal medya . Çevrimdışı ve yüz yüze etkileşimlerinin doğal bir uzantısıdır.