Gençlerde akran baskısı ve etkisi

Anahtar noktaları

 • Akran baskısı veya etkisi, başka türlü yapmayacağınız bir şey yaptığınız zamandır, çünkü arkadaşlarınız tarafından kabul edilmiş ve değerlenmiş hissetmek istersiniz.
 • Akran etkisi olumlu veya olumsuz olabilir.
 • Akran etkisi ile iyi başa çıkmak, kendiniz olmak ve grubunuza uyum sağlamak arasındaki dengeyi sağlamakla ilgilidir.
 • Çocuğunuzla olumlu bir ilişkiniz varsa, olumsuz akran etkisi hissediyorsa sizinle konuşması daha muhtemel olacaktır. Çocuğunuz üzerinde de etkiniz var.

Akran etkisi ve akran baskısı

Akran etkisi, başka türlü yapmayacağınız bir şey yapmayı seçtiğinizde , çünkü arkadaşlarınız tarafından kabul edildiğini ve değerlendiğini hissetmek istersiniz. Bu sadece veya her zaman iradenize karşı bir şey yapmakla ilgili değildir.

‘Akran baskısı’ teriminin çok kullanıldığını duyabilirsiniz. Ancak akran etkisi, bir grup arkadaşa veya akranlara ait olduklarını hissetmek isteyen gençlerin davranışlarının nasıl şekillendiğini tanımlamanın daha iyi bir yoludur.

Akran baskısı ve etkisi olumlu olabilir . Örneğin, çocuğunuz daha iddialı hale gelebilir, yeni etkinlikler deneyebilir veya okula daha fazla dahil olabilir.

Ama olumsuz da olabilir. Bazı gençler sigara içmek veya antisosyal yollarla davranmak gibi normalde ilgilenmeyecekleri şeyleri denemeyi seçebilirler.

Akran baskısı ve etkisi çocuklara neden olabilir:

 • arkadaşlarıyla aynı kıyafetleri, saç stillerini veya mücevherleri seçmek
 • aynı müziği dinlemek veya arkadaşlarıyla aynı TV şovlarını izlemek
 • konuşma şekillerini veya kullandıkları kelimeleri değiştirme
 • yapıyor riskli şeyler veya kırılma kuralları
 • okulda daha çok çalışmak ya da çok çalışmak
 • cinsel aktivitelere katılma veya katılma
 • sigara içmek veya alkol veya başka ilaçlar kullanmak .

Kendin olmak: akran baskısı ve akran etkisi için bir denge

Çocuğunuzun akranlarından çok fazla etkilendiğinden veya arkadaşlarına uyması için değerlerini (veya sizin) sattığından endişelenmek normaldir. Çocuğunuzun okula gitmek veya sigara içmek gibi riskli şeyleri denemek için baskı alırsa hayır diyemeyeceği konusunda endişelenmek normaldir.

Ancak, aynı müziği dinlemek ve arkadaşlarla aynı şekilde giyinmek, çocuğunuza antisosyal veya riskli şeyler yapmak zorunda kalmaz.

Çocuğunuz kim olduğu ve seçimleri ve değerlerinden memnunsa, diğer insanlardan etkilenme olasılığı daha düşüktür. Arkadaşlarının yaptığı bazı şeyleri yapmayı seçebilir, ama başkalarını yapamaz. Etkiniz burada önemlidir – çocuğunuzun değerlerini ve uzun vadeli seçimlerini şekillendiren en büyük faktördür.

Etkiniz ve güçlü bir his duygusu ile, çocuğunuzun akran baskısı ve etkisi söz konusu olduğunda nerede çizgi çizeceğini bilmesi daha olasıdır.

Çocuğunuzun akran baskısını ve akran etkisini yönetmesine yardımcı olun

Akran etkisi ile iyi başa çıkmak , kendiniz olmak ve grubunuza uyum sağlamak arasındaki dengeyi sağlamakla ilgilidir . İşte çocuğunuza bu konuda yardımcı olacak bazı fikirler.

Çocuğunuzun benlik saygısını ve güvenini artırın
Güçlü benlik saygısına sahip çocuklar olumsuz akran baskısına ve etkisine karşı koymak konusunda daha iyidir.

Onu başarı şansı veren yeni şeyleri denemeye ve zor olduğunda bile denemeye devam etmeye teşvik ederek çocuğunuzun özgüvenini ve güvenini artırabilirsiniz . Ayrıca güven için bir rol modeli olabilir ve çocuğunuza kendinden emin davranmanın ilk adımı olarak nasıl kendinden emin davranacağınızı gösterebilirsiniz.

Çocuğunuzu çok denemek için övmek özsaygı ve güven oluşturmak için önemlidir.

İletişim hatlarını açık tutun
Bunu çocuğunuza bağlı kalarak yapabilirsiniz . Bu, rahatsız olduğu bir şeyi yapmak için sallanıyorsa sizinle konuşmaktan daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir.

Hayır demenin yollarını önerin
Çocuğunuzun yapmak istemediği bir şeyi yapmaktan etkilendiğini düşünürse, hayır demenin bazı yüz kurtarıcı yollara sahip olması gerekebilir. Örneğin, arkadaşlar onu sigarayı denemeye teşvik ediyor olabilir. Sadece ‘Hayır, teşekkürler’ demekten ziyade, ‘Hayır, astımımı daha da kötüleştirir’ veya ‘Hayır, beni koklama şeklini sevmiyorum’ gibi bir şey söyleyebilirdi.

Gençlere bir çıkış yolu verin
Çocuğunuz riskli bir durumda olduğunu hissediyorsa, size destek için mesaj gönderebilmesi veya arayabilmesi yardımcı olabilir. Siz ve çocuğunuz, çocuğunuzun arkadaşlarının önünde utanmak istemediği zamanlarda kodlanmış bir mesaj üzerinde anlaşabilirsiniz. Örneğin, hasta bir büyükbaba veya büyükannesi kontrol ettiğini söyleyebilir, ancak bunun gerçekten bir ele ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Çocuğunuz sizi ararsa, çocuğunuzun içinde bulunduğu riskli durumdan ziyade, sizden yardım istemek için olumlu seçiminize odaklanmak önemlidir. Çocuğunuzun alamayacağını bildiği takdirde yardım istemesi daha olasıdır. belaya.

Geniş bir sosyal ağı teşvik
edin Çocuğunuzun spor, aile aktiviteleri veya kulüpler de dahil olmak üzere birçok kaynaktan arkadaşlık kurma şansı varsa, bir arkadaşlık yanlış giderse birçok başka seçenek ve destek kaynağı olduğu anlamına gelir.

Akran baskısı ve akran etkisi konusunda endişelendiğinizde

Çocuğunuzu arkadaş edinmeye teşvik etmek ve onlara evinizde yer vermek çocuğunuzun arkadaşlarını tanımanıza yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda olumsuz akran baskısı ve etkisinin çocuğunuz için bir sorun olup olmadığını kontrol etme şansı verir.

Çocuğunuzla iyi bir iletişim ve olumlu bir ilişki, çocuğunuzu akranlarından olumsuz etki hissediyorsa sizinle konuşmaya da teşvik edebilir.

Çocuğunuzun arkadaşlarının olumsuz bir etkiye sahip olduğundan endişe ediyorsanız, onları eleştirmek çocuğunuzu onları arkanızdan görmeye itebilir. Çocuğunuz arkadaşlarını onaylamadığınızı düşünüyorsa, daha fazlasını görmek isteyebilir. Bu yüzden yargılamadan konuşmak ve dinlemek ve çocuğunuzun akranlarının etkisini görmesine nazikçe yardımcı olmak önemlidir .

Bu , çocuğunuzla sevmediğiniz insanlar yerine sevmediğiniz davranışlar hakkında konuşmak anlamına gelebilir . Örneğin, ‘Arkadaşlarınla ​​birlikteyken, sık sık kavga ediyorsun’ diyebilirsiniz. Bu, ‘Yeni arkadaşlar bulmalısın’ demekten daha iyi olabilir.

Çocuğunuzla uzlaşmaya yardımcı olabilir . Örneğin, mavi saçlara veya yırtık kotlara meraklı olmasanız bile, belirli kıyafetler giymesine veya saçlarını belirli bir şekilde kesmesine izin vermek, akranlarına bağlı hissetmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun bağımsız olmasını sağlamak, daha riskli tercih riskini azaltabilir.

Arkadaşlara sahip olmak ve bir gruba bağlı hissetmek, gençlere ait olma ve değer verme duygusu verir, bu da benlik saygısı ve güvenini geliştirmeye yardımcı olur. Arkadaşlıklar ayrıca gençlerin diğer insanların düşüncelerine, duygularına ve refahına karşı duyarlı olmak gibi önemli sosyal ve duygusal becerileri öğrenmelerine yardımcı olur.

Akran etkisi ve akran baskısı konusunda ne zaman endişelenilmelidir?

Çocuğunuzun arkadaşlarından dolayı olduğunu düşündüğünüz ruh hali, davranışları, yeme veya uyku düzenlerinde değişiklikler fark ederseniz, onunla konuşma zamanı gelmiş olabilir.

Bazı ruh hali ve davranış değişiklikleri gençlerde normaldir. Ancak çocuğunuz iki haftadan uzun bir süre düşük bir ruh halinde görünüyorsa veya normalde hoşlandığı şeyleri engelliyorsa, çocuğunuzun zihinsel sağlığı hakkında endişelenmeye başlayabilirsiniz .

Uyarı işaretleri şunları içerir:

 • Düşük ruh halleri, gözyaşı veya umutsuzluk duyguları
 • çocuğunuz için normal olmayan saldırganlık veya antisosyal davranış
 • davranışta ani değişiklikler, genellikle belirgin bir sebep yok
 • uykuya dalma, uykuda kalma veya erken uyanma sorunu
 • iştahsızlık veya aşırı yeme
 • okula gitme konusunda isteksizlik
 • çocuğunuzun sevdiği aktivitelerden geri çekilme
 • pes etmek istediği ya da hayatın yaşamaya değer olmadığı hakkında ifadeler.

Endişeniz varsa, çocuğunuzla konuşarak başlayın. Bir sonraki adım, sizi yerel çocuk ve ergen sağlığı ekibinizle veya başka bir uygun profesyonelle iletişim kurabilen aile doktorunuzla konuşmaktır.

Olumsuz akran baskısı ve etkisi riski altındaki çocuklar

Bazı çocukların akranlarından olumsuz etkilenme olasılığı daha yüksektir . Bunlar:

 • benlik saygısı zayıf
 • az arkadaşları olduğunu hisset
 • özel ihtiyaçları var.

Bu çocuklar sosyal gruplara dahil edilmelerinin ve kabul edilmelerinin tek yolunun bir grubun davranışını, tutumlarını ve görünüşünü ele almak olduğunu düşünebilirler.

Ayrıca, akran baskısı veya etkisi erken ila orta ergenlik döneminde daha güçlüdür . Erkeklerin akran baskısına kızlardan daha fazla yatkındır.