Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Gençler için disiplin stratejileri

Anahtar noktaları

 • Disiplin, gençleri uygun davranışlara yönlendirmekle ilgilidir. Bu ceza ile ilgili değildir.
 • Gençler için disiplin, açık iletişim ve sıcak ilişkilerle başlar. Bu, gençlerin kabul edilen sınırlar dahilinde çalışmalarına yardımcı olmalarına odaklanmaktadır.
 • Bazen gençler sınırları test eden veya kuralları ihlal eden davranışlarda bulunabilirler. Bu durumlarda sonuçları kullanmanız gerekebilir.

Gençlik disiplini: temel bilgiler

Disiplin ceza ile ilgili değildir. Çocukları uygun davranış biçimlerine yönlendirmekle ilgilidir. Gençler için, disiplin, uygun limitleri kabul etmek ve belirlemek ve bu limitler dahilinde davranmalarına yardımcı olmakla ilgilidir.

Çocuğunuz daha küçükken, ona iyi davranışın temellerini öğretmek için muhtemelen bir dizi disiplin stratejisi kullandınız. Artık çocuğunuz bir genç haline geliyor, ona öğrenmenize yardımcı olacak sınırları kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz , uygun davranış ve başkalarına saygı için kendi standartlarına sahip genç bir yetişkin olmak için bu becerilere ihtiyaç duyar . Bunun önemli bir kısmı, önceden kararlaştırılan ve kararlaştırılan sonuçları olan bazı açık kurallara bağlı kalmayı öğrenmektir.

Gençler henüz kendi kararlarını vermek için ihtiyaç duydukları tüm becerilere sahip değildir, bu nedenle davranış için kabul ettiğiniz sınırlar çocuğunuz üzerinde önemli bir etkidir.

Genç disiplini aşağıdaki durumlarda çok etkilidir:

 • çocuğunuzla açıkça iletişim kurun – bu, sınırların ve kuralların nasıl çalıştığı hakkında konuşmanıza ve çocuğunuzu iyi seçimlere yönlendirmenize olanak tanır
 • sıcak ve sevgi dolu bir aile ortamı oluşturmak ve sürdürmek – bu, çocuğunuzun hata yaptığında güvende hissetmesine yardımcı olur. Sıcak aile ilişkileri olan çocuklar, özellikle ebeveynler tarafından yönlendirildiğinde kendi davranışlarını kontrol etmeyi öğrenirler.

Müzakere , gençlerle iletişim kurmanın önemli bir parçasıdır ve sorunlardan kaçınmaya yardımcı olabilir. Çocuğunuzla konuşmak onun fikirlerine saygı duyduğunuzu gösterir. Ayrıca karar alma sürecinin bir parçası olarak gerektiğinde taviz vermeyi öğrenmesine yardımcı olur.

Açık limitler üzerinde anlaşmak

Açık sınırlar ve beklentiler, sorunlu davranışların ilk etapta olmasını engelleyebilir. Sınırlar ayrıca çocuğunuzun başkalarına endişe göstermek de dahil olmak üzere olumlu sosyal davranışlar geliştirmesine yardımcı olur.

Net sınırlar koymaya yönelik bazı ipuçları:

 • Çocuğunuzu limitleri ve kuralları öğrenmeye dahil edin . Çocuğunuz onu dinlediğinizi hissettiğinde ve katkıda bulunabileceğinde, sizi adil olarak görmesi ve kabul edilen kurallara bağlı kalması daha muhtemel olacaktır.
 • Beklediğiniz davranış konusunda net olun . Çocuğunuzun beklentilerinizi anladığını kontrol etmenize yardımcı olabilir. Örneğin, ‘Lütfen filmden sonra eve gelin’ gibi bir kural sizin için bir şey ifade edebilir, ancak çocuğunuzdan farklı bir şey olabilir. Ancak daha kesin bir şekilde söyleyebilirsiniz – örneğin, ‘Film bittikten hemen sonra eve gelin ve başka bir yere gitmeyin’.
 • Sorumlulukları çocuğunuzla tartışın . Örneğin, ‘Odanı toplamak gibi sorumlulukların da var ‘.
 • Üzerinde anlaştığınız kurallara uymazsa , çocuğunuzla önceden sonuç olarak ne olacağını konuşun.
 • Çocuğunuz üzerinde mutabık kalınan sınırları izlediğinde açıklayıcı övgü kullanın . Örneğin, ‘Doğrudan filmden eve geldiğiniz için teşekkürler’.
 • Örneğin çocuğunuzun sokağa çıkma yasağını genişleterek, sorumluluk gösterdiğinde veya büyüdükçe kuralları tartışmaya ve düzenlemeye istekli olun .

Farklı ailelerin davranış standartları ve kuralları farklıdır. Sizinkilerin gerçekçi ve makul olup olmadığını kontrol etmek için, aynı yaşta çocukları olan ebeveynler ve arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Birçok okul rehberlik konusunda da yardımcı olabilir.

Sonuçları genç disiplininin bir parçası olarak kullanma

Bazen çocuğunuz sınırlarınızı test edecek veya üzerinde anlaştığınız kuralları ihlal edecek şekilde davranabilir. Bununla başa çıkmanın bir yolu sonuçları kullanmaktır.

Sonucu uygun hale getirin Eğer sonucu yanlış davranışa uygun hale getirebilirseniz, çocuğunuzun konuyu düşünmesini sağlar ve çocuğunuz da daha adil hissedebilir. Örneğin, çocuğunuz mutabık kalınan süreden sonra evde ise, uygun bir sonuç bir dahaki sefere erken gelmek zorunda olmasıdır.

İşbirliğini geri çekme
Bu strateji, çocuğunuzun bakış açınızı anlamasına ve vermesi ve alması gerektiğini öğrenmesine yardımcı olmayı amaçlar. Ayrıca çocuğunuzun her eylemin bir sonucu olduğunu anlamasına yardımcı olur. Doğru şeyi yaparak çocuğunuz olumlu bir sonuç alabilir. Ancak yanlış bir şey yapmak, olumsuz bir sonuç alacağı anlamına gelecektir.

Örneğin, çocuğunuz onu sosyal gezilere çıkarmanızı istiyorsa, kuralları uygularsa bunu yapacağınızı söyleyebilirsiniz. Bunu rüşvet gibi yapmaktan kaçının.

Çocuğunuza, yanlış davranışın bir sonucu olarak işbirliğinizi geri çekebileceğinizi önceden bildirin. 

Ayrıcalıkları geri çekme
Bu sonuç az miktarda kullanılmalıdır – eğer çok fazla kullanırsanız da işe yaramaz.

Fikir, çocuğunuzun hoşlandığını bildiğiniz bir şeyi kaldırmaktır – örneğin, bir arkadaşınızın evine gitmek, teknolojiye erişim veya etkinliklere erişim. Çocuğunuza, bunu yapmayı planladığınız şeyin önceden bildirmeniz gerekir, böylece ayrıcalığı kaybetmenin buna değip değmeyeceğini tartabilir.

Bu sonucun etkili olması için ayrıcalıkları uzun süre geri çekmenize gerek yoktur. Yanlış davranışı izleyen birkaç gün içinde kısa bir geri çekmeyi hedefleyin.

Güçlendirici sonuçlar

Hangi sonucu seçerseniz seçin, bu stratejiler onu güçlendirmeye yardımcı olabilir.

İletişim
Çocuğunuza Sorunun ne olduğunu sakin ve açık bir şekilde açıklamak önemlidir. Ona, üzerinde anlaştığınız kurallara nasıl bağlı olmadığını anlatın ve üzerinde anlaşılan sonucu uygulayacağınızı bildirin.

Kendini yansıtma
Bu fikir çocuğunuzu davranışları ve gelecekte nasıl farklı olabileceği konusunda düşünmeye teşvik etmektir.

Çocuğunuzla yaptığınız anlaşma ve onun kırılmasının bir sonucu olarak ne olması gerektiğini düşündüğü hakkında konuşabilirsiniz. Genellikle gençler ebeveynlerinden çok daha sert olacaktır. Bu, her ikinizin de adil olarak göreceği gelecekteki sonuçlara karar vermenizi sağlar.

Kuralları ve sonuçları sıcaklık ve pozitiflikle dengelemek en iyisidir. Her olumsuz yorum için altı olumlu yorum hedeflemeye çalışın.

Gençler neden sınırları test ediyor?

Gençler bağımsız yetişkinlere dönüşme işine sahiptir. Bunu yapmanın bir yolu sınırları test etmek ve sonra diğerlerinin davranışlarına nasıl tepki verdiğini görmek. Bu onlara sosyal beklentilerin ne olduğunu öğretir. Geri bildirim alırken, ne beklendiğini öğrenirler.

Bunun  da ötesinde, ergenlik döneminde genç beyin büyük bir büyüme ve gelişme gösterir. Sonuç olarak gençler yeni şeyler denerler ancak her zaman iyi kararlar vermezler. Akranlardan daha çok etkilenirler. 

Aynı zamanda, gençler büyük resmi görme ve akıl yürütme konusunda daha iyi hale geliyor. Bu, dünyalarını daha fazla sorguladıkları ve sorunları çözmek için yaratıcı yollar kullandıkları anlamına gelir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, bazen çocuğunuzla bir çarpışma rotasındasınız gibi hissedebilirsiniz. Ancak çocuğunuzla birlikte engeller üzerinde çalışabilir ve zor durumlardan uzaklaştırabilirsiniz.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!