Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Genç kardeşlerin kavga etmesi

 • Genç kardeşlerin kavga etmesi normaldir. Gençlerin akranları ile ilgili öğrendikleri yollardan biridir.
 • Çocuklar çatışmayı kendileri çözdüklerinde yaşam becerileri öğrenebilirler. Hemen adım atmaktan kaçının, ancak gerekirse çocukları bir çözüme yönlendirin.
 • Çocuklarınız sözlü ya da fiziksel olarak birbirlerine karşı şiddet kullanıyorsa adım atmanız gerekir.

Kardeş kavgaları: bilmeniz gerekenler

Kim kıyafetlerimi giyebileceğini kim söyledi? ‘Odamdan çık!’

Genç kardeşlerin her türlü şeyle savaşmaları normaldir . Genç kardeşler, küçük çocuklar kadar tartışırlar, ancak farklı şeyler hakkında savaşma eğilimindedirler. Ayrıca farklı ve daha gelişmiş bir dil kullanabilirler.

Kardeş dövüşleri sizin için stresli olabilir, ancak yararlı bir amacı vardır. Çocuklar ebeveynlerle etkileşime girdiklerinde otorite hakkında bilgi sahibi olurlar. Erkek ve kız kardeşler arasındaki etkileşimler, akranlarıyla ilişkiyi öğrenmelerine yardımcı olur.

Ayrıca, doğru şekilde ele alınırsa, kardeş dövüşü çocukların bazı şeylerin  nasıl yapılacağı gibi önemli yaşam becerilerini öğrenmelerine yardımcı olabilir :

 • sorunları çöz ve çatışmaları çöz
 • diğerlerine empati ile davran
 • farklı fikirlerle uğraş
 • uzlaşma ve müzakere et

Çocukların kavgalarını dinlemek sinir bozucu ve stresli olabilir, ancak bu aşama geçecektir. Bugün kavga ediyor olabilirler, ancak kardeşler diğer zamanlarda birbirlerine destek ve koruma sunabilirler. Kardeş kavgaları, çocuklarınızın daha sonra daha iyi arkadaş, ortak ve iş arkadaşı olmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Kardeş kavgalarını çözme

İşte genç kardeşler arasındaki kavgaları ele almak için bazı öneriler.

Tartışmaları kendi başlarına çözmek , çocuklara temel yaşam becerilerini öğretir, bu yüzden  onlar için problemleri çözmek için her zaman adım atmaktan kaçının – bu daha hızlı ve daha az stresli olabilir. Çocuklarınızdan birbirlerinin bakış açısını dinlemelerini isteyin. Ardından, muhtemelen sorun çözme adımlarını kullanarak bir uzlaşmaya doğru yönlendirin  .

Çocuğunuzun çatışma konusunda yardıma ihtiyacı varsa,  onlara koçluk yapın . Tartıştıkları şeyleri anlamalarına yardımcı olarak, her birine ne istediklerini sorarak ve birlikte çözümler üretmelerini isteyerek, onlar için problem çözmeyi modelleyebilirsiniz.

Taraf olursanız, çocuklardan biri haksız muamele görebilir ve kayırmacılık gösterdiğinizi hissedebilir. Her iki gencin de problemlerini belirtmelerini sağlamak ve daha sonra olası çözümlere beyin fırtınası yapmak daha iyidir.

Çocuklarınız bu süreçte tartışırken, her zaman kolay olmasa da sakin kalmaya çalışmak iyidir. Sorun üzerinde çalışmadan önce sakinleşmek için mola vermeleri gerekebilir.

Dövüşlerin nasıl çözüldüğünü takip etmek, bir çocuğun diğerine hükmetmediğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Uzlaşmanın gerçekleştiğinden ve her birinin bir ders aldığından emin olun. Eğer uzlaşamazlarsa, her ikisi için de bir sonuç yaratın.

Şiddetli sözlü veya fiziksel kavgalar kardeşler arasındaki uzun vadeli ilişkiye zarar verebilir ve zihinsel sağlıklarını etkileyebilir. Çocuklarınız sözlü veya fiziksel olarak birbirlerine karşı şiddet içeriyorsa adım atmanız gerekir.

Gelecekte savaşan kardeşler nasıl azaltılır

Biraz uğraşarak genç kardeşler arasındaki kavgaları azaltabilir veya önleyebilirsiniz.

Eşit muamele

 • Teslim olmaya çalışın. Bu, oyun konsoluna eşit erişim zamanlamayı veya her çocuğun istediklerini alma konusunda bir dönüşünün olmasını içerebilir. Gençler farklı tedavileri almak için çok hızlıdır.
 • Kardeşleri karşılaştırmamaya çalışın. Bunun yerine her çocuğun güçlü yönlerine odaklanmaya çalışın. ‘Neden daha çok kardeşin gibi olamıyorsun?’ veya ‘Kız kardeşin bunu hiç yapmadı’. bu mesajlar kardeşler arasında kötü duygulara yol açabilir.
 • Tüm çocuklarınıza sevgi gösterin. Her biri ile düzenli olarak kaliteli zaman geçirmeye çalışın. Çocuklar hiçbir zaman bireysel kaliteli zaman için çok büyük değildir.
 • Çocuklarınızı etiketlememeye çalışın. Örneğin, bir çocukla ‘zor’ çocuk olarak konuşmak çatışmaya neden olabilir veya o çocuğun zor davranışlarına yol açabilir.

Olumlu aile ilişkileri

 • Çocuklara kendi kişisel alanlarını verin. Bu, diğer çocukların yalnızca davet edildiğinde, paylaşmak zorunda olmadıkları eşyalara veya kardeşlerini dahil etmeye gerek kalmadan arkadaşlarıyla zaman geçirebilecekleri bir oda olabilir.
 • Birlikte egzersiz yapmak, alışveriş yapmak veya film izlemek gibi ortak ilgi alanlarını veya aile etkinliklerini teşvik edin. Çocuklara birlikte çalışmak için bir hedef bile koyabilirsiniz – örneğin, aile için özel bir yemek pişirmek.
 • Çocuklarınıza bağlı kalmaya çalışın  . İletişim hatlarını açık tutun. Çocuklarınızın sizinle herhangi bir sorun hakkında konuşabileceklerini ve bir çözüm bulmalarına yardımcı olmaya çalışacaklarını bildiğinizden emin olun.
 • Açık aile kuralları oluşturun . Örneğin, fiziksel saldırganlık asla iyi olmaz. Ayrıca ne tür bir dilin uygun olduğunu da netleştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin, aile kurallarınız arasında ‘Birbirimizle kibarca konuşuyoruz’ ve ‘Küfür veya tehditkar davranışları tolere etmiyoruz’ olabilir.

Olumlu iletişim

 • Neyin adil ve eşit olduğu konusunda tartışmalara girmekten kaçının, çünkü çocuklar genellikle durumların adil olmadığını düşünürler. Çocuklarınıza yaş farklılıklarının, ne yapmalarına ve ne gibi sorumluluklara sahip oldukları konusunda bir fark olabileceğini açıklayın. Benzer yaşlarda benzer tedavi aldıklarından emin olun.
 • Çocuklarınıza endişelerini uygun bir şekilde dile getirme şansı verin. Sorunlar hakkında konuşmak ve çözümler önermek için aile toplantılarınız olabilir.
 • Dövüşleri ele alma konusunda da olumlu bir rol modeli olabilirsiniz . Her yaştan çocuklar, ebeveynlerini izleyerek ve dinleyerek farklılıkları nasıl müzakere edeceklerini ve bunlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenebilir.

Kardeş dövüşü için destek almak

Çocuklarınız düzenli olarak fiziksel, tehditkar veya agresif şekillerde savaşıyorsa, bu konuda bir şeyler yapmanız gerekir. Durmayacak veya başkaları üzerinde olumsuz ya da üzücü bir etkiye sahip çatışma olduğunda yardım istemek önemlidir.

Başlamak için en iyi yer, size tavsiyede bulunabilecek ve gerektiğinde sizi çocuk veya gençlerin davranış konularında uzmanlaşmış bir psikologa yönlendiren doktorunuzla konuşmaktır. Her iki çocuğu da dahil etmek en iyisidir, çünkü kardeş dövüşünde yardım için sadece bir çocuğu almak, o çocuğu tamamen sorumlu hissettirebilir.

Kardeş dövüşü hakkında daha fazla gerçek

Kavgalar, ergenlik döneminde , özellikle en küçük kardeş bu yaşa geldiğinde zirveye ulaşır .

Küçük bir çocuk daha büyük bir kardeşi başka bir otorite figürü olarak görürse, küçük çocuk hem ebeveynlerden hem de kardeşlerden bağımsızlık kazanmaya çalıştıkça mücadele artabilir. Kardeşlerin yaşları birbirlerine yakın olduğunda – örneğin bir ya da iki yıl – en küçükler ergenliğe ulaştıkça daha fazla kavga etme eğilimine girerler.

Gençler arkadaşlarını benzer beğenilere ve ilgi alanlarına göre seçerler – ama kardeşlerini seçemezler. Hatta onlarla çok fazla ortaklıkları olmadığını bile hissedebilirler (aynı gen havuzunun dışında).

Ergen kardeşler arasındaki en  yaygın çatışma alanları eşitlik ve adalet, kişisel alan, eşyalar ve arkadaşlardır.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!