Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Genç çocuğunuz başkalarına zorbalık yaparsa: ne yapmalı

Genç çocuğunuzun başkalarına zorbalık ettiğini keşfetmek şok edebilir. Ama eğer bu oluyorsa, çocuğunuzun başkalarıyla ilgili ve saygılı ilişkiler hakkında bilgi edinmesinde yardımcı olacak önemli bir rolünüz vardır. Bu zorbalık davranışını değiştirmek için hayati bir adımdır.

Genç zorbalık neye benziyor?

Zorbalık , çocuğunuzun birisini veya birisinin malını, itibarını veya sosyal statüsünü kasıtlı olarak ve tekrar tekrar üzdüğü, korkuttuğu, tehdit ettiği veya zarar verdiği zamandır.

Zorbalıkta şunlar olabilir:

 • sözlü zorbalık – örneğin, birisine hakaret, tehdit etmek veya biriyle dalga geçmek
 • birinin arkasından zorbalık – örneğin, kötü şakalar yapmak, söylentiler yaymak veya akranları birini dışlamak için teşvik etmek
 • fiziksel zorbalık – örneğin, itme,vurma veya mülke zarar verme
 • siber zorbalık – kasıtlı olarak taciz etmek veya aşağılamak için dijital teknolojiyi kullanma.

Bütün zorbalıklar inciticidir . Devam ettiğinde, uzun süreli zararlara neden olabilir.

Çocuğunuzun zorbalığa uğradığını gösteren işaretler

Çocuğunuzun zorbalık yaptığını düşünüyorsanız, dikkat edebileceğiniz bazı işaretler vardır. 

Örneğin, çocuğunuz:

 • okuldaki diğer çocuklar hakkında agresif veya olumsuz bir şekilde konuşmak
 • ona ait olmayan para, elektronik eşya veya başka şeylerin olması
 • cep telefonları veya bilgisayarlar hakkında gizli olmak

Bu işaretlerin hiçbiri çocuğunuzun kesinlikle zorbalık yaptığı anlamına gelmez. Ancak, okuldaki diğer çocuklarla geçinmekte sorun yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için çocuğunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Ergenlikte zorbalık tespit etmek zor olabilir, çünkü küçük çocuklardaki zorbalıklardan daha az fiziksel işaretler gösterir.

Çocuğunuz zorbalık yapıyorsa ne yapmalı

İlk adım çocuğunuzun başkalarına zorbalık ettiğini kabul etmektir.

Bu çocuğunuzla konuşmayı içerir . Zorbalık yaptığını bildiğinizi bilmesi gerekiyor. Ve koşullar ne olursa olsun, zorbalığın her zaman yanlış olduğunu açıkça belirtmelisiniz.

Bir sonraki adım, çocuğunuza zorbalığı durdurmak için onunla çalışmak istediğinizi söylemektir . Çocuğunuz konuyu ciddiye aldığınızı ve davranışlarını değiştirmesi için ona destek vereceğinizi bilmelidir.Tüm zorbalık davranışları kasıtlı değildir. Bazı gençler, neden oldukları zararı fark etmeden başkalarına zorbalık yaparlar. Genel olarak, bu tür zorbalık, çocuğunuzun yaptığı şeyin yanlış veya zarar verici olduğu gösterildiğinde duracaktır.

Genç zorbalık konusunda çocuğunuzun okulu ile çalışmak

Çocuğunuz okulda zorbalık yapıyorsa, okulla çalışmak onu durdurmanın en iyi yolu olacaktır. Bu, çocuğunuzun okuluna neler olduğunu anlatmak ve zorbalık yaklaşımını öğrenmenin önemli olduğu anlamına gelir.

Okulu olumlu ve yapıcı bir şekilde nasıl dahil edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Çocuğunuzun nasıl yardım edebileceklerini görmek için okulla konuşacağınızı bildirin.
 • Çocuğunuzun öğretmenini, yıl koordinatörünü veya rehberlik öğretmenini görmek için randevu alın.
 • Sorunu okul temsilcisi ile tartışın ve bu durumlarda okulun ne yaptığını sorun.
 • Okulun yaklaşımını desteklemek için evde neler yapabileceğinizi sorun.
 • Toplantıyı durumun nasıl yönetileceğine dair bir plan ve bir takip toplantısı için sonlandırın.

Çocuğunuz okulun dahil olmasını istemezse ne olur?
Çocuğunuz utanmış olabilir. Çocuğunuzun endişelerini dinlemek ve onu daha az endişelendirmek için yapabileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığını görmek önemlidir. Örneğin, diğer öğrencilerin fark etme olasılığının düşük olduğu bir zamanda okulda randevu alabilirsiniz.

Ama sonunda, okula isteklerine karşı gelmek anlamına gelse bile, çocuğunuzun menfaatleri konusunda karar verecek en iyi kişisiniz.

Çocuğunuzun davranışlarını değiştirmesine ve zorbalığı durdurmasına yardımcı olmak

Çocuğunuz için en iyi rol modelisiniz.

Saygılı ve sevecen davranışı modellemek , çocuğunuzun olumlu ilişkilerini ve kendisi hakkında hislerini iyi geliştirmesini sağlar. Bu, çocuğunuzun sizi diğer insanlarla saygı ve empati hakkında konuştuğunuzu her zaman duymasını sağlamak kadar basit olabilir. Örneğin, ‘Öğretmenin bazen huysuz olabileceğini biliyorum, ama sizinle paylaşmak için çok fazla deneyim ve bilgiye sahip’.

Çocuğunuz sosyal medya yayınlarınızın her zaman iyi kalpli ve saygılı olduğunu görürse harika olur .

Çocuğunuzun öfke veya olumsuz duyguları sağlıklı bir şekilde ifade etmeyi öğrenmesine de yardımcı olabilirsiniz . Örneğin, öfkeli hissediyorsanız, ‘Şu anda gerçekten kızgın hissediyorum. Daha sonra kendimi sakinleştirdiğimde bunun hakkında konuşabilir miyiz? ‘

Ve çocuğunuzla veya başka biriyle çatışmanız varsa, çocuğunuza çatışmaları yapıcı bir şekilde nasıl çözeceğini göstermek için bir şans olabilir . Örneğin, genellikle çocuğunuzu dinlemek, kendi duygularınızı yargılamadan ifade etmek ve müzakere ve uzlaşma yollarını aramak en iyi sonucu verir.

Bu, çocuğunuza , hareket etmek yerine duyguları hakkında konuşabileceğinizi bilmesini sağlar .Çocuğunuzun sizinle sıcak ve pozitif bir ilişkisi varsa, başkalarına zorbalık yapma olasılığı daha düşüktür. Ve aileniz birbirlerine davranış biçiminiz için kurallar, sınırlar ve standartlar koyduğunda, ailenizde güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Bu, çocuğunuzun iyi ayarlanmış, düşünceli ve şefkatli bir yetişkine dönüşmesine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Çocuğunuz neden zorbalık yapıyor olabilir

Gençler birçok farklı nedenden dolayı zorbalık yapıyorlar. Örneğin, evde veya başka bir yerde agresif davranışlar görmüş olabilirler veya belirli insan gruplarına karşı önyargılı olmayı öğrenmiş olabilirler. Kendilerini daha önemli ya da kontrol altında hissetmenin yollarını arıyor olabilirler ya da fiziksel ya da duygusal istismar yaşamış olabilirler.

Çocuğunuzla, başkalarına neden saygısız davrandığı hakkında konuşmak iyi bir fikirdir . Bu, bazı şeyleri birlikte değiştirmenin en iyi yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

İşte çocuğunuzla tartışacağınız bazı şeyler:

 • Çocuğunuzun hayatında neler oluyor? Örneğin, bir şey çocuğunuzu endişelendiriyor mu? Çocuğunuz zorbalığı bu duyguları kontrol altına almanın bir yolu olarak kullanıyor olabilir.
 • Çocuğunuz nasıl hissediyor? Örneğin, çocuğunuz öfkeyi iletmek için zorbalık kullanıyor olabilir.
 • Çocuğunuz arkadaş edinme konusunda kendinden emin mi? Örneğin, çocuğunuz zorbalık yapıyor olabilir çünkü yeni arkadaşlıkları nasıl kuracağından emin değil.
 • Çocuğunuzun akranları kimler? Başka birisinin çocuğunuzu başkalarına zorbalık yapması için etkilemesi mümkündür.

Aşağıdakileri düşünmek de iyi bir fikirdir:

 • Çocuğunuz evde sık sık tartışma , çatışma veya ilişki sorunlarına maruz kalıyor mu? Bazı gençler, yaşamlarında yetişkinlerin birbirlerine saygısız davrandıklarını gördüklerinde zorbalık davranışı geliştirir.
 • Sorunları aile olarak nasıl çözersiniz? Ergenlerin fiziksel eylemlerden ziyade sakin kelimeler kullanarak problem çözmeyi görmesi ve uygulaması gerekir.

Genç çocuğunuzun zorbalığını durdurmak için nereden daha fazla yardım alınabilir?

Bazı çocukların zorbalığı durdurmak için ek yardıma ihtiyacı olabilir. Çocuğunuzu desteklemenize yardımcı olacak birçok program ve kaynak vardır.

Bunlar:

 • çocuğunuzun okulu – çocuğunuzun öğretmenlerine, müdürüne, okul psikoloğuna, okul danışmanına veya rehberlik görevlisine yaklaşabilirsiniz
 • doktorunuz veya bir psikolog veya danışmanınız gibi sağlık profesyonelleri.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!